УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" жовтня 2013 р.
справа № 0870/9569/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. 4"> Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційні скарги Комунального закладу «Міської клінічної лікарні №3» та Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Комунального закладу «Міської клінічної лікарні №3» до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування вимог,-
В С Т А Н О В И В:
КЗ «Міської клінічної лікарні №3» звернувся з вищезазначеним адміністративним позовом суду в якому, з урахуванням уточнень просив визнати протиправними та скасувати п.2.1 та п.2.8 вимог відповідача від 27.09.2012 №08-04-14-14/9004 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією в КЗ «Міська клінічна лікарня №3».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, невідповідність виявлених в ході перевірки порушень вимогам чинного законодавства та як наслідок безпідставність пред’явлених вимог відповідача.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 позовні вимоги було задоволено частково. Визнано протиправним та скасувано п.2.1. вимог Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 27.09.2012 №08-04-14-14/9004 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень виявлених ревізією в КЗ «Міська клінічна лікарня №3». В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції КЗ «Міської клінічної лікарні №3» подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Обґрунтовує свої вимоги тим, що судом не взято до уваги того факту, що державну закупівлю в рамках конкурсних торгів можливо здійснити тільки в межах фактичних грошових надходжень до спеціального фонду бюджету. Бюджетні зобов’язання взяті розпорядником коштів без відповідних бюджетних асигнувань не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Позивач не мав можливість передбачити на яку суму він отримає за договорами купівлі дезінфікуючих засобів та перев’язувальних матеріалів.
ДФІ в Запорізькій області також подала апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції не взяв до уваги того, що робота сумісників виковувалась у основний робочий час, а не у вільний від основної роботи час.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представники кожної із сторін підтримали вимоги викладені в апеляційних скаргах.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що за результатами перевірки КЗ «Міська клінічна лікарня № 3 за період з 01.01.2012 р. по 01.08.2012 р. Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області було встановлено ряд порушень, що викладені в акті ревізії від 23.08.2012 №04-21/21.
За результатами розгляду вказаного акту ревізії ДФІ було винесено вимогу №08-04-14-14/9004 від 27.09.2012 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, в якій пунктами 2.1 та 2.8 встановлено:
- « 2.1 В порушення п.1.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519, внаслідок не відпрацювання в Лікарні 5 зовнішніми сумісниками (лікар-бактеріолог, фельдшер-лаборант бактеріолог, молодші медичні сестри) по 0,5 ставки кожним, через відсутність в її структурі бактеріологічної лабораторії та відповідного обладнання, тобто відсутність робочих місць, нараховано та виплачено заробітну плату за невідпрацьований час протягом періоду з 01.01.2010 по 01.08.2012 по КЕКВ 1110 «Заробітна плата» на загальну суму 125 182,60грн., з яких за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 - 90861,75грн. за період з 01.01.2012 по 01.08.2012 - 34 320,87грн. та перераховано до державних цільових фондів нарахувань н заробітну плату та єдиного соціального внеску по КЕВК 1120 «Нарахування на заробітну плату» на загальну суму 45 441,28тис.грн., з яких за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 - 32 982,81грн. за період з 01.01.2012 по 01.08.2012 - 12 458,47грн., у зв'язку з чим:
- провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів у загальній сумі 125 182, 60грн. в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у загальній сумі 125 182,60грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України та ст.1166 Цивільного кодексу України;
- відповідно до п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, кошти, які надійдуть на реєстраційний рахунок Лікарні на відновлення касових видатків, проведених в минулих бюджетних періодах (з 01.01.2010 по 31.12.2011), перерахувати до місцевого бюджету (код надходжень 21080500, одержувач: місцевий бюджет м. Запоріжжя);
- на суму коштів, які надійдуть на реєстраційний рахунок на відновлення касових видатків загального фонду, проведених в поточному році, провести відновлення касових видатків по КЕВК 1110;
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 45 441,28грн., з них на суму внесків за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 провести коригування кошторису на 2012 рік.
- 2.8 в порушення вимог абзацу 1 частини 1 статті 2, частини 5 статті 2, частини 2 статті 4, частини 4 статті 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель», протягом 2011 року Лікарнею без застосування відповідних процедур закупівель за державні кошти, укладено 12 договорів з постачальниками на закупівлю однорідних предметів закупівлі - «Засоби дезинфікуючі» та «Матеріали перев'язувальні» та здійснено фактичну оплату бюджетних коштів за ними на рахунки контрагентів в розмірі 306 171,42грн., у зв'язку з чим:
- забезпечити в подальшому дотримання Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Надаючи аналіз вищевказаним порушенням судом першої інстанції зроблено висновок про те, що особи, які обліковуються в лікарні, як зовнішні сумісники - фактично виконують свої трудові зобов'язання перед лікарнею. Це підтверджується наявністю проведених досліджень цими працівниками. Для проведення таких досліджень, лікарня здійснює закупівлю необхідних бактеріологічних середовищ, чим забезпечує своїх працівників необхідними матеріалами для роботи. Адміністрація Ленінської СЕС повідомлена про роботу своїх працівників на умовах сумісництва, ніяких заперечень, з боку останньої - не надходило.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду з огляду те, що на виконання наказу Мінздраву СРСР №720 від 31.07.1978 «Про покращення медичної допомоги хворим з гнійними хірургічними захворюваннями та посиленням заходів по боротьбі з внутрішньолікарняними інфекціями», (Даний наказ не застосовується на території України лише в частині організації санітарно-протиепідеміологічного режиму в акушерських стаціонарах на підставі наказу МОЗ № от 10.05.2007 р.), лікарня зобов'язана проводити бактеріологічний контроль (бактеріологічні дослідження) зовнішнього середовища лікарні; бактеріологічна лабораторія в лікарні відсутня, в зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на створення такої лабораторії в лікарні; фактично позивач створив робоче місце сумісників на базі бактеріологічної лабораторії Ленінської СЕС, про що свідчать договори з останнім від 04.01.2010 №1, від 18.01.2011 №8, від 04.01.2012 №4, відповідно до умов яких, Ленінська СЕС забезпечує проведення бактеріологічних досліджень на базі свого обладнання; сумісники відпрацьовували по трудовому договору з позивачем у вільний від основної роботи, час. Відповідно і графік роботи баклабораторії Ленінської СЕС та сумісників позивача не співпадають. З огляду на викладене суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про безпідставність п. 2.1 вимог ДФІ.
В той же час відповідно до ст. 4 Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану. При цьому, замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього закону.
Відповідно до п.1 Інструкції щодо заповнення форми річного плану закупівель, затвердженої наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 №922, річний план складається щодо закупівель, очікувана вартість яких дорівнює 100 і більше тис.грн. (для товарів і послуг) та 300тис.грн. - для робіт (у редакції закону, що діяв у 2011 році). В той же час, якщо очікувана вартість предмета закупівлі є нижчою від зазначених сум, замовник все одно відображає ці показники, але у додатку, який є невід'ємною частиною річного плану і заповнюється у довільній формі.
Перевіркою встановлено, що річний план державних закупівель на 2011 рік замовником не затверджується, оскільки кошторис лікарні на 2011 рік, не передбачав закупівлю предметів закупівлі товарів та послуг, вартість яких дорівнювала або перевищувала 100тис.грн., або робіт, вартість яких дорівнювала або перевищувала 300тис.грн. Також встановлено, факти здійснення позивачем закупівель за рахунок бюджетних коштів, без проведення передбачених чинним законодавством процедур торгів, шляхом поділу однорідного предмету закупівлі на частини - «Засобів дезінфікуючих».
Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку визначення предмету закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 №921 визначено, що предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 23 і 30 частини першої ст.1 Закону та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 за показником п'ятого знака (класифікаційне угрупування «категорія») із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
Протягом періоду з 01.01.2011 по 31.12.2011 позивачем здійснено фактичну оплату за однорідний предмет закупівлі «Матеріали перев'язувальні» без проведення процедур державних закупівель.
При цьому неможливість передбачити певну суму яку отримує позивач протягом року за договорами купівлі дезінфікуючих засобів та перев’язувальних матеріалів не спростовує факту допущеного порушення, в зв’язку з чим судом першої інстанції вірно відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо скасування п. 2.8 вимог ДФІ.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційних скарг не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України,суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги Комунального закладу «Міської клінічної лікарні №3» та Державної фінансової інспекції в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала складена 25 жовтня 2013 року.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова