Постанова № 35587592, 04.06.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2013
Номер справи
872/3055/13
Номер документу
35587592
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2013 р. справа № 0870/4728/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області і Пенсійного фонду України. Скасувати рішення комісії зі спірних питань щодо призначення (відмови) та перерахунку пенсій від 03.02.2012 року управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Пенсійний фонду України здійснити перерахунок пенсії позивачу як державному службовцю з 01 січня 20132 року та сплачувати її у розмірі 8220 грн. у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям-суддям.

В обґрунтування позову посилається на безпідставну відмову відповідачів у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідок виданих ТУ ДСА в Запорізькій області.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року позов задоволений частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань щодо призначення (відмови) та перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області від 03 лютого 2012 року №1. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 в розмірі 80% грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 24 січня 2012 року, починаючи з 01 січня 2012 року; згідно довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 квітня 2012 року; згідно довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 липня 2012 року; згідно довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 жовтня 2012 року; згідно довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 грудня 2012 року, з урахуванням вже проведених за цей період виплат.

Не погодившись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу в якій просить задовольнити її вимоги в повному обсязі, зазначає, що перерахунок пенсії їй повинен здійснюватися у розмірі 90% з урахуванням розміру заробітної плати працюючого судді оскільки саме в такому розмірі призначена їй пенсія, як державному службовцю, а не виходячи з грошового утримання працюючого судді.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що на законодавчому рівні не врегульоване питання призначення пенсій суддям у відставці із розміру суддівської винагороди, підстав для призначення пенсії позивачу в УПФУ немає.

В судовому засіданні в апеляційній інстанції позивач підтримала вимоги своєї апеляційної скарги з викладених у ній підстав та просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, інші сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що в період часу з 03.08.1992 по 16.04.2007 ОСОБА_1 працювала на посаді судді Токмацького районного суду Запорізької області, та починаючи з 16.04.2007 має статус судді у відставці.

При звільненні з посади судді Територіальним управлінням ДСА в Запорізькій області позивачу було призначено довічне грошове утримання, а після досягнення 55 років Управлінням Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області, за згодою позивача, призначена пенсія державного службовця на підставі ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» та ст. 37 Закону України «Про державну службу». З 11.11.2007 позивачу призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% заробітної плати, яка складає 3740 грн. 00 коп.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області із заявою від 25.01.2012 про перерахунок пенсії державного службовця на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», до якої надав довідку ТУ ДСА в Запорізькій області про розмір заробітної плати від 24.01.2012 р.

За результатами розгляду заяви, Комісією зі спірних питань щодо призначення (відмови) та перерахунку пенсій Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області винесено рішення від 03.02.2012, яким позивачу відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії.

Не погоджуючись з винесеним рішенням, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зі скаргою від 27.02.2012 р., за результатами розгляду якої позивача повідомлено про те, що з метою врегулювання порушених ним питань до Пенсійного фонду України надіслані відповідні запити, а після надходження відповідей його буде повідомлено додатково.

Пунктом 14 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначається статус суддів.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів при здійсненні ними своїх повноважень, закріпленою в частині 1 статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), а в майбутньому - статусу судді у відставці, право якого на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів, врегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року.

Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання, призначене судді у відставці, проводиться згідно вимог статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Відповідно до вимог ч.1 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7.07.2010р. №2453-6, судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених ст.37 Закону України «Про державну службу» або, за його вибором, щомісячне грошове утримання.

Відповідно до п.13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус суддів» та вказаного Закону, призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсії, на який має особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Оскільки позивачка отримує пенсію на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу», вона має право на перерахунок такої пенсії на підставі ст. 37-1 цього Закону, згідно з якою, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також, у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 4 статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено , що пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи те, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і розмір пенсії колишнього державного службовця залежать від суми грошового утримання діючого судді (заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виходячи з принципу єдності статусу суддів, у разі підвищення розміру грошового утримання діючого судді має здійснюватись перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

В зв'язку з чим доводи апеляційної скарги позивача щодо перерахунку пенсії виходячи із 90 % грошового утримання працюючого судді є безпідставними.

Відповідно до ст.129 даного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» винагорода судді регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (справа про пільги, компенсації та гарантії), від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.

Відповідно до вимог до п.6. ст.92 Конституції України, види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.

Колегія судів не приймає посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що на законодавчому рівні не врегульоване питання призначення пенсій суддям у відставці із розміру суддівської винагороди.

Пунктом 5 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям,затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються перерахунку пенсії судді у відставці, а не щомісячного довічного грошового утримання, право на яке позивач не має, судом помилково застосовано норми права щодо виплати останній саме довічного грошового утримання, що призвело до порушення норм матеріального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області - задовольнити частково.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань щодо призначення (відмови) та перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області від 03 лютого 2012 року №1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» виходячи з 80% від заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді згідно з довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області від 24 січня 2012 року, починаючи з 01 січня 2012 року; згідно з довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 квітня 2012 року; згідно з довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 липня 2012 року; згідно з довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 жовтня 2012 року; згідно довідки від 19 грудня 2012 року, починаючи з 01 грудня 2012 року, та не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Токмаку та Токмацькому районі Запорізької області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченою та нарахованою сумами пенсії.

Допустити негайне виконання постанови суду в межах стягнення за один місяць.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 31 грн. 13 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 07 червня 2013 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова