ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2013 р. справа № 2а/0470/9029/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу комунального підприємства Дніпропетровської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» до Дніпродзержинської міської ради до Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
КП Дніпропетровської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» звернулось з вищевказаним позовом до суду в якому, просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 13.07.2012р. №0000280220 яким підприємству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 560 745,00 грн., у тому числі за основним платежем - 502686 грн. 00 коп., за штрафними санкціями - 58 059 грн. 00 коп.
В обґрунтування позову посилається на безпідставність висновків податкового органу щодо допущених підприємством порушень п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України.
p align="justify">round-color:#FFFFFF;font-family:Times New Roman CYR;font-size:12pt;">Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2012 року у задоволенні позовну було відмовлено.Не погодившись з прийнятим рішенням, КП Дніпропетровської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Вказує на те, що судом не було взято до уваги того факту, що до господарських відносин позивача з ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» касовий метод податкового обліку не може бути застосований, оскільки не дотримуються умови п. 187.10 Податкового кодексу України, враховуючи, що позивач є комунальним підприємством, а не фізичною особою, бюджетною установою чи ЖЕКом, а тому і податковий кредит щодо вказаної господарської операції повинен формуватися за загальними правилами, передбаченими п. 198.2 ст. 198 ПК України.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
oman CYR;font-size:12pt;">Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
t-family:Times New Roman CYR;font-size:12pt;">Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 04 червня 2012 року Дніпродзержинською ОДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби була проведена планова виїзна документальна перевірка КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., іншого законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.03.2012р., відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до акта, внаслідок чого був складений акт за № 1891/12/22-506/03342573
Актом перевірки було встановлено порушення позивачем п.187.10 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, в результаті чого донараховано податок на додану вартість за 2011 рік, січень 2012 року на загальну суму 502 686,00грн, у тому числі за: березень 2011 року у сумі 372 321,00грн.; серпень 2011 року у сумі 32 752,00грн. та вересень 2011 року у сумі 97 613,00грн.; п.п.8.11, п.8.1, п.п.4.3.21 п.4.3 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22. 05.2003р., в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб у загальній сумі 1 920,00грн., у тому числі за 2010 рік у сумі 1 920,00грн.; п.2.7, п.2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням Національного банку України №637 від 15.12.2004р. релігійних установ, що неоплачені постачальнику.
При цьому податковий орган виходив з того, що комунальним підприємством безпідставно включено до податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість з придбаного природного газу для населення та релігійним організаціям, що неоплачені постачальнику. Податковий орган вважає, що позивач повинен був формувати показники податкового кредиту з ПДВ за касовим методом, оскільки придбаний газ використовувався для виробництва теплової енергії населенню, за операціями з якими показники ПДВ формуються за касовим методом.
Відповідно до договору від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3, ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (Постачальник) зобов'язується поставити КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (Покупцеві) імпортований природний газ, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ. Газ, що постачається за цим договором, використовується Покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Порядок здійснення розрахунку по договору: 10 числа місяця поставки - 34% від вартості запланованих місячних обсягів постачання подальші оплати проводяться плановими платежами по 33% від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 20 та 30(31) числа місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання здачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області 13.03.2012р. по справі №11/5005/210/2012 за позовом ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» до КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення 9 452 677,68 грн., що складають заборгованість за природний газ на підставі договору про закупівлю природного газу за державні кошти від 20.12.2010р. №06/10-2188 ТЕ-3, що підтверджується актами передачі-приймання природного газу від 31.01.2011р., 1.02.2011р., 31.03.2011р., 30.04.2011р. вирішено стягнути заборгованість з КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України».
Згідно з п.187.10 ст.187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості (далі - ЖЕКи), визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.
Колегія суддів зазначає, що придбання позивачем природного газу у постачальника та подальша його реалізація населенню та релігійним організаціям є окремими господарськими операціями.
В спірному випадку придбання позивачем у постачальника природного є окремою господарською операцією, під час якої одночасно формуються податкові зобов'язання у постачальника та податковий кредит у позивача. Враховуючи, що населення та релігійні організації не є учасниками операції з придбання природного газу формування показників ПДВ за цими операціями повинно здійснюватися на підставі саме норм загального застосування (п. 198.2 ПК України).
Підпунктом 198.3 ст.198 ПК України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст.39 даного кодексу, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
При цьому, право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит відповідно до п. 198.2 ст.198 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Крім того слід зазначити, що порядок формування податкових зобов'язань та податкового кредиту передбачений п. 187.10 ст. 187 ПК України має застосовуватися лише при здійсненні господарської операції по реалізації природного газу фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості.
В спірних правовідносинах позивач не здійснював подальший продаж природного газу, який ним закуповувався, а використовував його як сировину для подальшого використання у своїх господарській діяльності, зокрема для виробництва пари та гарячої води. Слід також зазначити, що релігійні організації не входять до переліку організацій зазначених у п. 187.10 ст. 187 ПК України.
Враховуючи викладене до господарських правовідносин позивача з ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» не підлягає застосуванню касовий метод податкового обліку в зв'язку з тим що останні не підпадають під ознаки п. 187.10 ПК України.
Судом першої інстанції невірно здійснено аналіз спірних правовідносин, що призвело до помилкових висновків про правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу комунального підприємства Дніпропетровської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 20112 року - скасувати та прийняти нову постанову.
Позовну заяву комунального підприємства Дніпропетровської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 13.07.2012 року №0000280220.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: С.В. Сафронова