ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2009року Справа № 2-а-755/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Басай О.В.
При секретарі Шовгенюк І.В.
За участю представників сторін:
позивача – Батьків І.Я., Цяпко Р.Я.
відповідача-Пришляк Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ДПІ у Сколівському районі Львівської області
до відповідача: Державного підприємства «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат»
простягнення утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46 грн.,-
встановив:
ДПІ у Сколівському районі Львівської області звернулася в суд із адміністративним позовомдо Державного підприємства «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат» про стягнення утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46 грн.
Представники позивача заявлений позов підтримали з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов.
Представник відповідача в судовому заявлені вимоги позивача визнав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського міськвиконкому від 22.06.1993 року №175-р, Державне підприємство "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат" МО України зареєстроване в якості суб'єкта підприємницької діяльності. До єдиного Державного реєстру підприємств та організацій відповідача включено 24.03.1997 року з присвоєнням ідентифікаційного коду - 08033772. Сколівський військовий лісгосп являється відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат" МО України без права юридичної особи, але є платником всіх видів податків та загальнообов'язкових зборів та платежів на території Сколівського району.
Рішенням Міністерства Оборони України №312/1/9680 від 13.09.2004 року, Сколівський військовий лісгосп зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності без права юридичної особи. До єдиного Державного реєстру підприємств та організацій його включено 13.09.2004р. з присвоєнням ідентифікаційного коду - 24981630. Сколівський військовий лісгосп взято на облік 13 січня 2005 року в ДПІ у Сколівському районі. Головним управлінським органом Сколівського військового лісгоспу являється Державне підприємство "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат" МО України.
Згіднонаказу Міністерства оборони України «Про перейменування державного підприємства «Івано-Франківський лісопромкомбінат Міністерства оборони України» та затвердження його Статуту в новій редакції №469 від 30.09.2008 року перейменовано державне підприємство «Івано-Франківський лісопромкомбінат Міністерства оборони України» у державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» та встановлено, що державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» є правонаступником усіх прав та обов»язків державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України».
Так, ДПІ у Сколівському районі з 17.11.08р. по 20.11.08р. було проведено планову виїзну документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат" МО України. Під час проведення планової перевірки встановлено, що підприємство не перерахувало до бюджету суму утриманого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46 грн., чим порушило положення пп.8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
За результатами перевірки ДПІ у Сколівському районі складено акт перевірки №228/23-0 від 27.11.08р. Як вбачається з акту перевірки сума нарахованого податку з доходів фізичних осіб та сума сплаченого податку і визначається сума несплаченого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46 грн. Дані, щодо виплаченої суми доходу (заробітної плати) виведені з головної книги підприємства. На підставі даних головної книги здійснено розрахунок утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб. Під час перевірки встановлено, що станом на 01.07.2008р. сума нарахованого та несплаченого податку з доходів фізичних осіб згідно 641 рахунку Сколівського військового лісгоспу становила 70349,46грн. Дана сума є сальдом на початок 2007року, тобто становить різницю між нарахованим (утриманим) податком з доходів фізичних осіб та сплаченим, а отже носить кредитовий показник в зв"язку з необхідністю перерахунку даних сум до бюджету.
Відповідачем за період з 01.01.07р.по 30.06.08р. нараховано та утримано податок з доходів фізичних осіб на суму 208589,46грн. та сплачено до бюджету всього 424841,51грн. Отже, Відповідачем не сплачено до бюджету тільки утриманого за 2008р. податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46грн. (заборгованість станом на 01.01.2007р. (сальдо) в розмірі 286601,51грн. + нарахування за 2007р. та шість місяців 2008р. в розмірі 208589,46грн. - податок з доходів фізичних осіб сплачений підприємством за 2007р. та шість місяців 2008р.в розмірі 424841,51грн. = 70349,46грн. не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб).
Згідно п.п. 8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб, є: для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент, тобто юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Цей порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами юридичних осіб, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку. Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно п.1.3. Закону дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді - доходів у вигляді заробітної плати, нарахованих (виплачених, наданих) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом. Обчислення податку протягом року провадиться з суми місячного сукупного оподатковуваного доходу за ставкою, визначеною відповідно до статті 7 Закону.
Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Стягнення заборгованості утриманих сум з доходів фізичних осіб під час виплати фізичним особам доходів провадиться відповідно до чинного законодавства.
Основним законом держави - Конституцією України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р.:
податкове зобов'язання - платника податків сплатити до бюджету, або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України;
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.1.9 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. податкове повідомлення - це письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках передбачених законом.
Діючим податковим законодавством не встановлені форми податкової декларації по податку з доходів фізичних осіб.
Наказом ДПА України від 21.06.2001р. №253 затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень - рішень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Пунктом 3 зазначеного Порядку визначено Перелік випадків, коли податковий орган здійснює розрахунок податкового зобов'язання та складає податкове повідомлення. Зазначеним Переліком не передбачено надсилання податкових повідомлень-рішень про сплату не узгоджених податкових зобов'язань, зокрема з податку з доходів фізичних осіб, які не перераховані до бюджету в установлений законодавством термін.
Отже, податкове зобов'язання з прибуткового податку з громадян не вважається узгодженим, оскільки існуюче податкове законодавство не передбачає встановлених форм податкової декларації з даного податку та строків подання та не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, тобто самостійно визначених, але не узгоджених податкових зобов'язань.
Згідно абзацу 11 пункту розділу 6 "Методичних рекомендацій щодо організації роботи органів державної податкової служби" стосовно недопущень порушень чинного законодавства суб"єктами господарювання при виплаті заробітної плати"у разі встаноновлення фактів не перерахування до бюджету утриманих сум з доходів фізичних осіб
під час виплати фізичним особам доходів, органи державної податкової служби у
відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зобов'язані здійснити необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ та організацій всіх форм власності, а також фізичних осіб - СПД та інших осіб з числа роботодавців на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов"язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, про стягнення з них заборгованості перед бюджетом (сум бюджетного фонду) за рахунок їх майна.
Таким чином, в зв"язку з несплатою Сколівським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський лісопромисловий комбінат" МО України податкових зобов'язань не перерахувало до бюджету суму утриманого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 70349,46 грн., які виникли в результаті виплати заробітної плати працівникам у вигляді натуральної та грошової оплати.
Відповідно до п.п.3.1.1. ст.3 вказаного Закону, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов”язань виключно за рішенням суду. Активами платника податків в розумінні п.п.1.7 ст.1 вказаного Закону є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7. ст.1 Закону) Податкове зобов”язання – це зобов”язання платника податків сплатити до бюджетів та державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Заборгованість відповідача утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 70349,46 грн. доведена в судовому засіданні письмовими доказами, поясненнями представників позивача, відповідача та поданою представником відповідача заявою про визнання позову.
Суд, відповідно до ст.ст. 112, 136 КАС України, приймає визнання позову відповідачем, оскільки такі дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи та інтереси.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючисьст. ст. 158-163, 167, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути за рахунок активів Державного підприємства «Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат», вул.Ребета, 6, м.Івано-Франківськ, ідентифікаційний код 08033772 в доход Державного бюджету України – 70349,46 грн. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони на користь якої задоволено позов.
Суддя О.В. Басай
Постанова в повному обсязі складена 30.04.2009 року.