Постанова № 35585797, 09.07.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
9101/78951/2012
Номер документу
35585797
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2013 р. справа № 2а/0470/13497/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Дніпро-Контакт»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Дніпро-Контакт» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю НВП «Дніпро-Контакт» звернулося до суду з вищевказаним адміністративним позовом до суду в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 20 червня 2011 року № 0001122330. В обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність висновків податкового органу щодо допущених порушень Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ № 637 від 15.12.2004 р.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ НВП «Дніпро-Контакт» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Посилається на те, що суд першої інстанції не взяв до уваги наявність записів касової книги за 28.04.2010 року, відповідно до яких готівкові кошти були видані ФОП ОСОБА_1 28.04.2010 року.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник Новомосковська об'єднаної державна податкова інспекція надала письмову заяву про розгляд справи без участі їх представника.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що податковим органом здійснено планову виїзну документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року валютного та іншого законодавства .

За результатами перевірки складено акт від 10.06.2011 року № 203/232/24248561, яким встановлено, що в ході перевірки касової книги та первинних касових документів в залишок готівки в касі на кінець 27.04.2010 року відсутній. Встановлено, що 27.04.2010 року з каси було видано готівкові кошти в розмірі 10710 грн. з оформленням видаткового касового ордеру № 290 від 27.04.2010 року в якому відсутній підпис одержувача - фізичної особи підприємця ОСОБА_1 Підприємство не встановило ліміт залишку готівки в касі, таким чином, залишок готівки в касі на кінець 27.04.2010 року складає 10710 грн., що є порушенням п. 2.8, 5.5, 7.24 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ № 637 від 15.12.2004 р.

На підставі вказаного акту перевірки Новомосковською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 червня 2011 року № 0001122330 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі у розмірі 21420 грн.

Пунктом 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі Положення), передбачено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Пунктом 3.4 цього Положення визначено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.

Пунктом 3.5. Положення встановлено, що в разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Згідно з пунктом 5.2 Положення № 637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Відповідно до пункту 5.9 Положення № 637, якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Пунктом 7.24 Положення встановлено, що у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про осування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

В той же час пунктом 5.10 Положення № 637 передбачено, що кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо їх було здано до банку в сумі, яка перевищує ліміт каси, не пізніше наступного дня (протягом операційного часу його роботи) або було використано підприємством (без попереднього здавання до банку та одночасного отримання з каси банку) не пізніше наступного дня на господарські потреби.

Таким чином наявність касового ордеру № 290 від 28 квітня 2010 року та запис в касовій книзі від 28.04.2010 року, згідно якого готівкові кошти були видані фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 28.04.2010 року та з урахуванням п. 5.10 Положення № 637 не можна вважати, що у касі підприємства був наявний залишок готівкових коштів.

В зв'язку з чим у Новомосковської ОДПІ були відсутні підстави для прийняття податкового повідомлення-рішення від 29 червня 2011 року № 0001122330 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі у розмірі 21420 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Дніпро-Контакт» - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011року - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Дніпро-Контакт» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції від 20 червня 2011 року № 0001122330.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 12 липня 2013 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: С.В. Сафронова