УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.08.2013 р.Справа № 631/938/13-а
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Водолажська Н.С.,
Суддя Філатов Ю.М., Суддя Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради на ухвалу Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.2013р. по справі № 631/938/13-а
за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради
до ОСОБА_1
про стягнення шкоди заподіяної державі, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради, звернувся до Нововодолазького районного суду Харківської області з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 шкоду, заподіяну державі, в розмірі 7406,2 грн., надміру виплачених у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям.
Ухвалою Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.13 р. по справі № 631/938/13-а було відмовлено у відкритті провадження у справі.
Позивач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.13 р. по справі № 631/938/13-а та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач письмові заперечення на апеляційну скаргу не надав.
Сторони по справі в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції дійшов до висновку, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та роз'яснив позивачу його право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Зі змісту позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради видно, що звертаючись до суду першої інстанції, позивач просив суд стягнути з відповідача шкоду, заподіяну державі в розмірі 7406,2 грн., пов'язану з надміру виплаченою допомогою на дітей одиноким матерям.
Відповідно п. 3.9 - 3.13 Положення «Про управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради», затвердженого рішенням 3 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 125/10 від 29.12.10 р. «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради», УПСЗН здійснює контроль за охороною праці, забезпеченням соціального захисту працюючих, у тому числі зайнятих на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, за якістю проведення атестації робочих місць щодо їх відповідності нормативно-правовим актам з охорони праці, своєчасним проведенням на підприємствах і організаціях навчання та інструктажів з питань охорони праці, забезпеченням засобами індивідуального захисту, наданням працівникам пільг і компенсацій, передбачених законодавством за роботу у шкідливих умовах, за своєчасним проведенням заходів щодо попередження нещасних випадків невиробничого характеру; організовує роботу з надання пільг категоріям населення району, які мають пільги за соціальною ознакою; забезпечує призначення населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань,
передбачених на соціальний захист населення; забезпечує призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України.
Згідно п. 4.10 Положення Управління при здійсненні своїх повноважень має право звертатись до судових та правоохоронних органів в інтересах Управління з метою захисту його прав та законних інтересів.
Відповідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника), а в ч. 2 ст. 22 Закону визначено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Разом з тим, згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У ст. 17 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів, яка поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. В ч. 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивач визначається як особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду, а згідно ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Між тим, ч. 4 ст. 50 КАС України містить вичерпний перелік позовних вимог з якими суб'єкт владних повноважень може звернутися до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень, а саме: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, встановлених законом. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
Отже, виходячи з наведених правових норм, суб'єкт владних повноважень може звернутись з адміністративним позовом до фізичної особи виключно у випадках, коли таке його повноваження прямо встановлено законом. Оскільки спірні правовідносини виникли за зверненням суб'єкта владних повноважень (Управління праці та соціального захисту населення) у межах наданих йому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повноважень, колегія суддів зазначає, що спір підлягає розгляду в порядку КАС України.
Зважаючи на те, що ухвала Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.13 р. по справі № 631/938/13-а прийнята з порушенням норм процесуального права та без врахування вищенаведених обставин, вона підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 197, 199, 204, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради на ухвалу Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.13 р. по справі № 631/938/13-а - задовольнити.
Ухвалу Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.06.13 р. по справі № 631/938/13-а - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) Н.С. Водолажська
Судді (підпис) Ю.М. Філатов
(підпис) Л.В. Тацій
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного суду Н.С. Водолажська