ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2013 р.Справа № 916/2039/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Величко Т.А.
суддів: Бойко Л.І., Таран С.В.
при секретарі: Альошиній Г.М.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Муравйов П.Г.;
від позивача - Сербін Є.Л.
від відповідачів:
від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКА" - Тодорич І.В.;
від Виконавчого комітету Одеської міської ради - не з'явився;
від Приморської районної адміністрації Одеської міської ради - не з'явився;
від 3-ої особи - Бровкін І.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чорноморського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від 16.10.2013р.
у справі № 916/2039/13
за позовом Чорноморського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до відповідачів:
1) Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕКА"
2) Виконавчого комітету Одеської міської ради
3) Приморської районної адміністрації Одеської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт"
про визнання недійсними розпорядження та свідоцтва про право власності
ВСТАНОВИВ:
Чорноморський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до ТОВ "ТЕКА", Приморської районної адміністрації Одеської міської ради , Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа на стороні позивача: ДП "Одеський морський торговельний порт" про визнання недійсними: розпорядження Жовтневої районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.11.2001р. №1169 "Про затвердження Акту Державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкту до експлуатації від 16.10.2001р. - автозаправної стації за адресою: вул. Приморська, 40", свідоцтва про право власності, виданого ТОВ "Тека" виконавчим комітетом Одеської міської ради 12.08.2009р. на нежитлову будівлю автозаправної станції, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення Жовтневої РА було винесено на підставі Акту Державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.10.2001р. по вул. Приморська, 40, виходячи із умов договору про спільну діяльність (замовниками зазначені ТОВ "ТЕКА" і СРЗ „Україна"), який визнано недійсним в судовому порядку ДП "Одеський морський торговельний порт" є правонаступником ДП „ОСРЗ "Україна". Договір про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2000р. визнано недійсним з огляду на те, що на момент його укладення завод не отримав погодження Одеської міської ради на передачу прав на орендовану земельну ділянку (рішення господарського суду Одеської області від 19.10.2010р. у справі №30/127-10-3440, залишене без змін постановою ВГСУ від 22.02.2011р.).
ТОВ "ТЕКА" позовні вимоги не визнало, вважає їх незаконними, необґрунтованими та не підтвердженими жодним документом. Позов поданий поза межами позовної давності, а тому не підлягає задоволенню. В частині позовних вимог щодо визнання недійсним свідоцтва про право власності - підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України. Щодо розпорядження №1169 від 16.11.2001р. то Жовтнева РА при його винесені діяла в межах своїх повноважень. Починаючи з 20.04.2001р. ТОВ „ТЕКА" компенсувало СРЗ „Україна" оплату орендної плати за землю, а відносно до договору №НД-1875 від 15.10.2007р. компенсує оплату орендної плати за землю ДП „ОМТП", яке неодноразово зверталося до Одеської міської ради щодо згоди на оформлення земельної ділянки по вул. Приморська, 40 на ТОВ „ТЕКА".
ТОВ „ТЕКА" було заявлено про сплив строку позовної давності за заявленими вимогами, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Рішенням господарського суду Одеської області від 16.10.2013р. (суддя Дяченко Т.Г.) у позові відмовлено. Стягнуто з Одеської міської ради на користь держбюджету України судовий збір в сумі 2294 грн.
Судове рішення мотивоване таким:
- позовні вимоги про визнання недійсними розпоряджень Жовтневої районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради №1169 від 16.11.2001р. заявлені прокурором необґрунтовано та з пропуском строку позовної давності;
- щодо позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва про право власності то прокурором було невірно обрано спосіб захисту прав та інтересів позивача.
Господарським судом зазначено, що матеріали справи підтверджують обізнаність Одеської міської ради з фактичною передачею частини прав на земельну ділянку пл. 0,3517 га по вул. Приморська, 40, м. Одесі від ДП „ОСРЗ "Україна" до ТОВ „ТЕКА", а відповідно до наданих в судовому засіданні 16.10.2013р. інформаційної довідки про надання дозволів суб'єктам господарювання на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), питання про надання в оренду ТОВ „ТЕКА" земельної ділянки пл. 0,3517 га по вул. Приморська, 40, м. Одесі винесено на розгляд сесії ХХІ постійною комісією із землеустрою та земельних відносин Одеської міської ради 09.10.2013р.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, прокурор просить рішення господарського суду скасувати, постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Доводи скаржника ґрунтуються на допущених господарським судом порушеннях норм матеріального і процесуального права, що згідно з п.п. 2, 4 ч.1 ст.104 ГПК України є підставою для його скасування.
Договір про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2000р., за результатами виконання якого було побудовано АЗС по вул. Приморська, 40, м. Одесі, визнано недійсним рішенням господарського суду Одеської області від 19.10.2010р. у справі №30/127-10-3440, залишиним без змін постановою ВГСУ від 22.02.2011р., а тому строк позовної давності обчислюється з часу набрання рішення законної сили. Розпорядження Жовтневої РА №1169 від 16.11.2001р. є незаконним, оскільки було винесено на підставі Акту Державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.10.2001р. по вул. Приморська, 40, виходячи із умов договору про спільну діяльність (замовниками зазначені ТОВ "ТЕКА" і СРЗ „Україна"), який, в свою чергу, визнано недійсним в судовому порядку. Таке розпорядження не відповідає закону і порушує права власника землі - Одеської міської ради. Скасування зазначеного розпорядження, яке було підставою для видачі оспорюваного свідоцтва про право власності на спірний об'єкт нерухомості, є наслідком визнання його недійсним.
Колегія суддів, перевіривши наявні в матеріалах справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.04.2001р. №250 та рішення Одеської міської ради від 17.04.2001р. №2384-ХХІІІ ДП „Одеський судоремонтний завод „Україна" було затверджено проект відведення земельної ділянки та надано земельну ділянку загальною площею 0,3517 га. строком на 25 років для будівництва, експлуатації та обслуговування АЗС на 250 заправок на добу за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40.
20.04.2001року між ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" та ТОВ „ТЕКА" укладено договір про спільну діяльність, предметом якого було капітальне будівництво та експлуатація стаціонарної автозаправної станції на 250 заправок на добу за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, з метою отримання прибутку. Згідно р. 3 названого договору для досягнення мети сторони повинні були внести майнові внески, а саме: внеском заводу є право користування земельною ділянкою площею 0,3517 га за адресою м. Одеса, вул. Приморська, 40, що надана заводу в оренду на підставі рішення Одеської міської ради № 2384-ХХІІІ від 17.04.2001 року, внеском ТОВ „ТЕКА" є власні грошові кошти, а також можуть бути капітальні вкладення та обладнання АЗС. При цьому, грошові та інші майнові внески сторін, а також майно, створене або набуте в результаті спільної діяльності , у тому числі АЗС, є їх спільною дольовою власністю.
Вартість майнового внеску заводу (права користування земельною ділянкою) з урахуванням експертної оцінки відображено в додатку до №1 до договору становить 91/100 долі в об'єкті спільної власності, або 162000 грн., доля ТОВ „ТЕКА" становить 91/100, або 16543333,65 грн., в тому числі 1501599,33 грн. - балансова вартість АЗС з підземним розміщенням 5 резервуарів, 152734,26 грн. - балансова вартість двох паливно-роздавальних резервуарів.
Фактичний перехід права користування на земельну ділянку площею 0,3517 га по вул. Приморська, 40 в м. Одесі до ДП„Одеський судноремонтний завод „Україна", що було внеском у спільну діяльність, відбувся на підставі укладеного між ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" та Одеською міською радою договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 01.10.2001р.
На виконання домовленостей за договором ТОВ „ТЕКА" та ДП„Одеський судноремонтний завод „Україна" розроблено та погоджено проектно-дозвільну документацію на будівництво стаціонарної АЗС на 250 заправок на добу за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, що і стало підставою для підписання 16.10.2001р. державною технічною комісією Акту про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації.
16.11.2001р. Жовтневою районною адміністрацією виконавчого комітету Одеської міської ради (правонаступником якої є Приморська районна адміністрація Одеської міської ради) прийнято розпорядження № 1169, яким затверджено Акт державної технічної комісії від 16.10.2001р. про готовність закінченого будівництвом об'єкту до експлуатації - АЗС по вул. Приморська, 40.
Вказане розпорядження прийняте за результатами розгляду заяву ТОВ „ТЕКА"; Акту державної технічної комісії Акту про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.10.2001р., копії договору на право тимчасового користування землею на умовах оренди №9472 від 01.10.2001р., копії рішення Одеської міської ради від 17.04.2001р. № 2384-ХХІІІ, копії висновку УАМ №155/00 від 16.03.2000р., копії архітиктурно - планувального завдання №16/16 від 14.06.1999р.
На підставі наказу Міністерства транспорту та зв'язку України №971 від 02.10.2006 року ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" було реорганізовано шляхом приєднання до ДП "Одеський морський торговельний порт".
15.10.2007 року між ДП "Одеський морський торговельний порт" та ТОВ „ТЕКА" укладено додаткову угоду № 2 до Договору про спільну діяльність від 20.04.2001 року, в якій зазначено про перехід прав та обов'язків за Договором від 20.04.2001 року від ДП „Одеський СРЗ „Україна" до ДП „ОМТП", та досягнуто згоди щодо дострокового розірвання Договору про спільну діяльність з моменту підписання цієї Угоди.
За додатковою угодою сторони взяли на себе зобов'язання здійснити звіряння взаєморозрахунків та погасити виявлені заборгованості протягом 15 календарних днів з моменту підписання цієї угоди та у цій частині дія договору припиняється виконанням сторонами прийнятих на себе зобов'язань.
12.08.2009р. виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі розпорядження Жовтневої районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради № 1169 від 16.11.2001р. видано ТОВ „ТЕКА" свідоцтво про право власності на об'єкт за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, який в цілому складається з будівлі літ „А", загальною площею 43,8 кв. м.
Неузгодженість між ДП "Одеський морський торговельний порт" та ТОВ „ТЕКА" суми компенсації частки ДП "Одеський морський торговельний порт", не відшкодування ТОВ „ТЕКА" ДП "Одеський морський торговельний порт" частки у спільній частковій власності стало підставою для звернення ДП "Одеський морський торговельний порт" до господарського суду з вимогою про визнання Договору про спільну діяльність розірваним, затвердження розміру грошової компенсації частки ДП "Одеський морський торговельний порт" у спільній частковій власності в розмірі 1340000 грн. та зобов'язання ТОВ „ТЕКА" виплатити ДП "Одеський морський торговельний порт" частку у спільній частковій власності в розмірі 1340000 грн. в зв'язку із розірванням договору про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2001р.
ТОВ „ТЕКА" також заявило позов до ДП "Одеський морський торговельний порт" про визнання розірваним договору про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2001р., про затвердження умов розірвання цього договору, відповідно до яких розмір грошової компенсації частки у спільній частковій власності ДП "Одеський морський торговельний порт" становить 138701 грн. 99 коп. як еквівалент 91/100 частин від суми загальної грошової оцінки майнового комплексу АЗ6№17; про зобов'язання ДП "Одеський морський торговельний порт" прийняти від ТОВ „ТЕКА" грошову суму в розмірі 138701,99 грн.
Рішенням господарського суду Одеської області від 19.10.2010р. у справі №30/127-10-344, яке набрало сили 21.12.2010р. визнано недійсним договір про спільну діяльність №СР-48, укладений між ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" правонаступником якого є ДП "Одеський морський торговельний порт" та ТОВ „ТЕКА". В задоволенні позовних вимог ДП "Одеський морський торговельний порт" та ТОВ „ТЕКА" відмовлено повністю.
Підставою для визнання договору про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2001р. недійсним стало те, що на дату укладення договору - 20.04.2001р. - ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна", будучи учасником цього договору та здійснивши внесок до спільної діяльності у вигляді права користування земельною ділянкою пл. 0,3517га по вул. Приморська, 40 в м. Одесі, не набуло права користування вказаною земельною ділянкою у встановленому законом порядку. Договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди укладено між ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" та Одеською міською радою 01.10.2001р., державна реєстрація договору здійснена 09.10.2001р. Докази отримання ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" від Одеської міської ради згоди на передачу прав на орендовану земельну ділянку за договором про спільну діяльність від 20.04.2001р. - відсутні.
З посиланням на те, що укладення договору про спільну діяльність відбулося із порушенням чинного законодавства України, зокрема, за відсутності погодження розпорядження землі - Одеської міської ради, у зв'язку з чим будь-які подальші дії учасників сумісної діяльності по відношенню до майна, яке було передано заводом у сумісну діяльність, порушує право власності позивача - територіальної громади в особі Одеської міської ради, яке згідно із ч.1 ст. 321 ЦК України, є непорушним, Чорноморський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері звернувся з даним позовом.
Господарський суд, приймаючи рішення про відмову в задоволені позовних вимог, не погодившись з доводами прокурора, послався на те, що позовні вимоги заявлені прокурором необґрунтовано, з пропуском строку позовної давності, з невірним обранням способу захисту прав та інтересів позивача у справі.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися можна.
Господарським судом при надані правової оцінки спірним правовідносинам правильно застосовані норми законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто, офіційний письмовий документ, який порушує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язків характер для суб'єктів цих відносин.
Підстави для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам законодавства та/або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Прийняття Жовтневою РА виконавчого комітету Одеської міської ради розпорядження №1169 відбулося 16.11.2001р.
Чинним на той час законодавством України не було передбачено винятків щодо застосування позовної давності до вимог про визнання актів недійсними як форми захисту цивільних прав, а тому до таких позовів застосовується загальний строк позовної давності, встановлений ст. 71 ЦК УРСР.
Відповідно до ст. 76 ЦК УРСР, дія якого поширювалася до 01.01.2004р., перебіг строку позовної давності починався з дня виникнення права на позов, а таке право виникає зі дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Положенням ст. 75 ЦК УРСР встановлювалася обов'язковість застосування судом позовної давності незалежно від заяв сторін, а ст. 83 ЦК УРСР встановлювала вичерпний перелік вимог, на які позовна давність не поширюється, серед яких не передбачено вимог про визнання недійсним актів органів місцевого самоврядування.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачалося винятків щодо застосування позовної давності до вимог про визнання актів недійсними як форми захисту цивільних справ, до даної категорії спорів застосовується загальний строк позовної давності, передбачений ст. 71 ЦК УРСР.
Посилання прокурора на те, що строк позовної давності обчислюється з часу набрання законної сили рішення господарського суду Одеської області у справі №30/127-10-3440, яким встановлено факт недійсності договору про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2001р. - є помилковим.
Одеська міська рада на виконання свого рішення №2384-ХХІІІ від 17.04.2001р. уклала з ДП „Одеський судноремонтний завод „Україна" (правонаступником якого є ДП „ОМТП") договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди, за яким (п.1.1-1.2) земельна ділянка заг. пл. 3517кв.м. передана у володіння та користування ДП терміном на 25 років (в т.ч. - строком на 1 рік - на період будівництва об'єкта) для будівництва та обслуговування АЗС на 250 заправок на добу по вул. Приморській, 40, в м. Одесі.
П. 3.4.5 договору передбачено обов'язок орендаря без письмової згоди орендодавця (міської ради) не передавати земельну ділянку в суборенду, будь-яким іншим способом не здійснювати повну або часткову передачу прав та обов'язків за цим договором третім особам (в т.ч. за договором про сумісну діяльність, установчим договором та інше).
Також передбачено сплату штрафу у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів прибутків громадян за порушення умов договору (п.5.3).
Та обставина, що тільки 2010р. договір про сумісну діяльність визнано в судовому порядку недійсним, не свідчить про те, що Одеська міська рада не знала про те, що будівництво АЗС по вул. Приморській, 40, здійснювалося на підставі договору на право забудови земельної ділянки від 18.05.2000р., зареєстрованим за №01/ис.
Також є помилковим твердження прокурора про те, що оспорюване розпорядження Жовтневої РА №1169 від 16.11.20001Р. та свідоцтво про право власності видане виконкомом Одеської міської ради від 12.08.2009р., порушують права власника земельної ділянки - Одеської міської ради, так як видані у зв'язку з виконанням недійсного договору про спільну діяльність №СР-48 від 20.04.2001р.
Договором про спільну діяльність передбачалося в якості внеску у спільну діяльність від заводу - права користування земельною ділянкою пл. 0,3517 га по вул. Приморській, 40 в м. Одесі.
Оспорюваним розпорядженням Жовтневої РА врегульовано правовідносини щодо введення в експлуатацію та реєстрацію об'єктів нерухомого майна на підставі чинного на той час законодавства.
Акт державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.10.2001р., складений комісією на підставі рішення Жовтневої РА від 19.09.2001р. №951 на підставі п.3.1 ДБКА 3.1-3-94, підтвердив готовність об'єкта до введення в експлуатацію, а також є підставою для реєстрації у відповідних органах цього об'єкта. Будь-які данні про земельну ділянку, на якій розміщена АЗС - в Акті відсутні, що спростовує твердження про порушення прав Одеської міської ради як власника земельної ділянки.
Крім того, на момент прийняття Жовтневою РА вказаного розпорядження №1169 від 16.11.2001р. між Одеською міською радою та ДП „ОСРЗ „Україна" вже був укладений договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 01.10.20001р., державна реєстрація - 09.10.20001р. за №492/3.
На даний час між Одеською міською радою (як власником земельної ділянки) та ДП „ОМТП" (як правонаступником ДП „ОСРЗ "Україна" існують орендні стосунки за вказаним договором, власник землі (орендодавець) в особі Одеської міської ради не змінювався, а отже, права Одеської міської ради не порушені.
Питання можливості оформлення землекористування під АЗС за ТОВ „ТЕКА" вирішується відповідно до вимог і в порядку, визначеному чинним законодавством, про що свідчить рішення Одеської міської ради від 09.10.2013р. №4000-VI „Про надання дозволу ТОВ „ТЕКА" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та її подальшої передачі в оренду, площею 0,3517 га., за адресою: м. Одеса, вул. Приморська, 40, для експлуатації та обслуговування АЗС на 250 заправок на добу".
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу, а суд може захистити таке право та інтерес способами, що встановлені договором або законом.
Вказаною нормою передбачено визнання недійсним лише правочину.
Статтею 202 ЦК України визначено, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Видане свідоцтво про право власності передбачене п. 6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Мінюсту України від 07.02.2002р. №7/5 в редакції станом на 03.06.2009р., що регулює оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яке здійснюється місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, державними органами приватизації, тощо.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що свідоцтво про право власності є лише документом, яким оформляються відповідне право, а не є правочином, на підставі якого це право виникає, змінюється або припиняється.
Свідоцтво про право власності не є актом органу державної влади чи органу місцевого самоврядування в розумінні ст. 12 ГПК України, не може бути самостійним предметом спору.
За таких обставин, господарським судом зроблено правильний висновок про те, що прокурором в цій частині було невірно обрано спосіб захисту прав та інтересів позивача у справі.
Таким чином, господарський суд дав належну оцінку зібраним по справі доказам та запереченням сторін, і прийшов до вірного висновку щодо необґрунтованості позовних вимог.
Рішення господарського суду постановлене у відповідності до фактичних обставин справи та вимог законодавства і підстав для його скасування не вбачається. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваному рішенні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Апеляційну скаргу Чорноморського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Одеської області залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 16.10.2013 року у справі №916/2039/13 - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст складено та підписано 28.11.2013р.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді : Л.І. Бойко
С.В. Таран