ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2013 р.Справа № 815/4256/13-а
Категорія: 9.4.4 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Алєксєєва В.О.
суддів - Бітова А.І.,
- Милосердного М.М.
при секретарі - Скалозуб Л.П.
з участю: представника публічного акціонерного товариства "Насінницький радгосп "Перше травня" - Турчинського Миколи Андрійовича, представника прокуратури Одеської області - Новацького Максима Володимировича, представника Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства "Насінницький радгосп "Перше травня" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Насінницький радгосп "Перше травня" про стягнення штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И Л А :
Заступник прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до ПАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 85 000 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2013 року адміністративний позов задоволений.
В апеляційній скарзі ПАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що 18 червня 2012 року розпорядженням Одеського територіального управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №34-ОД-1-Е було встановлено, що відповідачем було порушено вимоги законодавства про цінні папери, а саме ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" не виконано розпорядження про усунення порушення про цінні папери від 25 липня 2011 року №13-ОД, зокрема, у термін до 25 січня 2012 року не приведено статут та внутрішні положення акціонерного товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства", як це передбачено вимогами п.5 розділу XVII цього Закону, у термін до 31 січня 2012 року письмово не проінформовано територіальне управління про виконання даного розпорядження із наданням копій підтверджувальних документів. У зв'язку з чим, зазначеним розпорядженням було зобов'язано у термін до 17 вересня 2012 року згідно вимог ч.2 ст. 20 розділу IV Закону України "Про акціонерні товариства" привести статут та внутрішні положення акціонерного товариства у відповідність до вимог п.5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" та подати до Одеського територіального управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку документи для зміни свідоцтва (свідоцтв) у відповідності до вимог Порядку зміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або зміною форми існування акцій, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 30 серпня 2011 року №1180 та отримати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій відповідно до установчих документів товариства. Зазначене розпорядження отримане 03 липня 2012 року відповідачем, про що свідчить підпис на рекомендованому поштовому відправленню.
У зв'язку з невиконанням позивачем розпорядження №34-ОД-1-Е від 18 червня 2012 року Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постановою №657-ОД-1-Е від 21 грудня 2012 року було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" та зобов'язано керівника (або уповноваженого представника) з'явитися на підписання акту про правопорушення та надати письмові пояснення 29 грудня 2013 року. Зазначена постанова була отримана 27 грудня 2012 року відповідачем, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
29 грудня 2012 року у відношенні ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №516-ОД-1-Е, яким встановлено невиконання розпорядження №34-ОД-1-Е від 18 червня 2012 року про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. Зазначене розпорядження отримане 03 січня 2013 року відповідачем, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку із зазначеним, постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №08-ОД-1-Е від 04 січня 2013 року на 17 січня 2013 року о 11:15 год. було призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня". Зазначена постанова була отримана відповідачем 15 січня 2013 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
17 січня 2013 року для участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів до Одеського територіального управління НКЦПФР прибув голова ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" ОСОБА_5, який визнав вину у скоєнні правопорушення. За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 17 січня 2013 року було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №16-ОД-1-Е, згідно якої за невиконання розпорядження №34-ОД-1-Е від 18 червня 2012 року було застосовано до ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" штрафну санкцію у розмірі 85 000 грн. - 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Зазначена постанова була отримана 29 січня 2013 року відповідачем, що підтверджується поштовим повідомлення про вручення поштового відправлення.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ПАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 85 000 грн. є законними і обґрунтованими, заснованими на діючому законодавстві, підтверджуються доданими до позову документами, а отже підлягають задоволенню.
Судова колегія погоджується з цими висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.8 ст. 11).
Згідно з п.5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" - статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство. Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону. Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності: 1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі); 2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог; 3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру; 4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем; 5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування; 6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру; 7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття постанови №16-ОД-1-Е від 17 січня 2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85 000 грн. стало невиконання ВАТ "Насінницький радгосп "Перше травня" розпорядження від 18 червня 2012 року №34-ОД-1-Е, яке відповідно до п.8 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" відповідач повинен був виконати.
При цьому, відповідачем не надано доказів сплати накладених штрафних санкцій, а отже висновки суду першої інстанції про доведеність факту допущеного відповідачем правопорушення, правомірність застування до нього штрафних санкцій та обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача суми застосованих штрафних санкцій є правильними.
За таких обставин, колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Насінницький радгосп "Перше травня" залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: