Постанова № 35565711, 21.10.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.10.2013
Номер справи
826/13589/13-а
Номер документу
35565711
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 жовтня 2013 року 11:12 № 826/13589/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

при секретарі Пасічнюк С.В.,

за участю сторін:

представника позивача - Петренко О.С.,

представника відповідача - Ярошинський І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» до Державної податкової інспекції у Дніпровському району Головного управління Міндоходів м. Києва про визнання протиправними дій та запиту, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось приватне акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» (далі - позивач, ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ») до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів м. Києва (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та запиту № 1329/10/26-53-22-05-11 від 19.07.2013 року ДПІ у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів м. Києва щодо витребування пояснень та їх документального підтвердження взаємовідносин ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» з контрагентом ПАТ «Іванівський спецкар'єр» за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуваний запит відповідачем складено без належних підстав, що передбаченні податковим законодавством, витребування інформації проводиться відповідачем не у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. З огляду на допущені відповідачем порушення, як стверджує позивач, дії податкового органу щодо витребування пояснень та документального підтвердження господарських взаємовідносин позивача з контрагентом є протиправними.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити його повністю.

Представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову.

Мотивуючи заперечення проти позову, відповідач зазначив, що запит про надання пояснень складений у відповідності до вимог чинного податкового законодавства та направлений за наявності правових підстав для отримання інформації від платника податків. Крім цього, на думку відповідача, направлення письмового запиту не порушує права позивача, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Приватне акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» (ідентифікаційний код 04737111) зареєстровано як юридична особа Дніпровською районною в м. Києві державною адміністрацією 16.06.1992 року, місцезнаходження юридичної особи: 02092, м. Київ, вул. Алма-Атинська, буд. 37.

Матеріалами справи підтверджується, що податковим органом, на підставі п.п 20.1.6. п. 20.1. ст. 20, п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України на адресу позивача направлено запит від 19.07.2013 року № 1929/10/26-53-22-05-11, в якому просив у зв'язку з встановленням сумнівності у факті здійснення операцій надати протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту письмове пояснення та їх документальне підтвердження з питань здійснення взаємовідносин з ПАТ «Іванівський спецкар'єр» (код ЄДРПОУ 05471750) за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року.

Запит надісланий позивачу 22.07.2013 року, що підтверджується копією фіскального чека та, як не заперечується, отримано позивачем 25.07.2013 року.

Як уже зазначалось, позивач зазначив, що запит оформлений із порушенням положень Податкового кодексу України та Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245, направлений без наявних правових підстав, а тому дії податкового органу підлягають визнанню протиправними.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1.1. Податкового кодексу України встановлено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.6. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Порядок отримання інформації від платників податків визначено статтею 73 Податкового кодексу України та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року року № 1245 (далі - Порядок № 1245).

Відповідно до вищезазначеного Порядку № 1245 органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.

Письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

У разі, коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Аналогічні за змістом положення щодо порядку та форми отримання інформації від платників податків встановлені статтею 73 Податкового кодексу України.

Також, згідно з п. 10 Порядку № 1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.

У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що за наявності передбачених Податковим кодексом України підстав податковий орган має право направити платнику податків письмовий запит про надання інформації, у якому повинно бути зазначено посилання на норми закону, згідно з якими податковий орган має право на отримання такої інформації, підстави для направлення запиту, опис інформації, що запитується, та перелік документів, що її підтверджують.

Дослідивши зміст оскаржуваного запиту, судом з'ясовано, що у ньому міститься посилання на норми закону, відповідно до яких відповідач має право на отримання інформації від позивача, та перелік первинних документів, які необхідно надати на підтвердження запитуваної інформації, а також зазначено, яку саме інформацію просить надати відповідач.

Згідно викладених норм чинного законодавства, право податкового органу на отримання інформації шляхом направлення письмового запиту виникає у випадках визначених загальним та спеціальним законами, зокрема, в разі отримання інформації за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.

При цьому, в разі наявності підстав для направлення письмового запиту законодавцем встановлено обов'язок платника податків надати відповідь та витребувану інформацію протягом 10 днів з моменту отримання запиту.

В ході судового розгляду справи в обґрунтування правомірності підстав направлення запиту позивачу, представник відповідача пояснив, що підставою для направлення позивачу оскаржуваного запиту стало отримання відповідачем у встановленому законом порядку отримано запит Козятинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Вінницькій області від 20.06.2013 року № 1529/22-01-17 про проведення перевірки позивача, що перебував у фінансово-господарських відносинах з ПАТ «Іванівський спецкар'єр» (код ЄДРПОУ 05471750) з метою підтвердження господарських відносин в період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року.

Враховуючи те, що позивач здійснював господарську діяльність із ПАТ «Іванівський спецкар'єр» (код ЄДРПОУ 05471750) в період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року та інформацію про контрагента щодо непідтвердження реальності здійснення господарських відносин з позивачем, на думку суду, у податкового органу були наявні правові підстави, встановлені Податковим кодексом України та Порядком № 1245 для направлення інформаційного запиту позивачу.

При цьому, суд звертає увагу, що у запиті підставою для такого звернення до платника податків визначено п.п. 20.1.6. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, який в загальному порядку надає право контролюючому органу запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів.

Проаналізувавши викладені положення та обставини, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо направлення позивачу оскаржуваного запиту.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач як суб'єкт владних повноважень у повному обсязі довів правомірність вчинення ним дій та оформлення письмового запиту позивачу про надання пояснень та документального підтвердження.

В той же час, позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов та не доведено факт порушення відповідачем прав та інтересів позивача.

За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний 25.10.2013 року.

Суддя В.П. Шулежко