ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2013 року 10 год. 20 хв. Справа № 808/7879/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Лазько Д.В.
представника позивача Лихмана Ф.О.
представників відповідача Гуцала О.В., Літвінова О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області
до: Державної організації «Комбінат «Зірка»
про: застосування заходів реагування
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до Державної організації «Комбінат «Зірка» (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту Державної організації «Комбінат «Зірка» розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127 шляхом опломбування запірної арматури трубопроводів подачі палива до резервуарів №1-22 та за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96 шляхом опечатування вхідних дверей приміщень.
Позовні вимоги обґрунтовані низкою порушень вимог техногенної та пожежної безпеки, які встановлені за результатами проведеної перевірки, що підтверджується актом, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Ухвалою судді від 04.10.2013 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
За результатами розгляду поданих відповідачем заперечень суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у зв'язку з чим 22.10.2013 справу призначено до судового розгляду (т. 1 а.с. 194).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та дав пояснення в його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представники відповідача позов не визнали у повному обсязі, просили у його задоволенні відмовити. Вважають позовні вимоги необґрунтованими, оскільки заявлені вимоги не передбачені законодавством, так як, на думку відповідача, такі заходи повинні бути вжиті особисто позивачем, у зв'язку з чим останній повинен був звернутись до суду лише щодо підтвердження застосованих заходів.
Також, представники відповідача додатково зазначили про те, що за результатами проведеної перевірки був винесений припис щодо усунення виявлених порушень та встановлені терміни його виконання, частина порушень на даний час Державною організацією «Комбінат «Зірка» виконано, у зв'язку з чим вважають, що оскільки, у тому числі, був винесений припис, де встановлені терміни виконання, вимоги позивача є безпідставними.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державна організація «Комбінат «Зірка» зареєстрована як юридична особа 05.06.1997 (том 1 а.с. 207-208).
Відповідно до статуту відповідач є державною організацією, заснованою на державній власності та належить до сфери управління Державного агентства резерву України. Є юридичною особою, що здійснює некомерційну господарську діяльність.
Основними завданнями організації є приймання, зберігання освіження, заміна та відпуск матеріальних цінностей державного резерву відповідно до законодавства України та на виконання завдань, наказів та інструкцій уповноваженого органу управління (том 1 а.с. 209) .
Об'єкти відповідача розташовані за адресами: м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127 та Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96 (том 1 а.с. 215-219, том 2 а.с. 43-53)
У період з 02.09.2013 по 20.09.2013 Головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області проведено планову перевірку Державної організації «Комбінат «Зірка» щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за результатами якої складено Акт перевірки № 272 від 20.09.2013 (том 1 а.с. 43-54).
Як зазначено в Акті перевірки, перевіркою встановлено, що об'єкти відповідача розташовані за адресами: м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127 та Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96 експлуатуються з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, об'єкт розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127:
- не обладнано приміщення установками автоматичної пожежної сигналізації, при цьому, відповідно до п.6.1.2 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» будівлі, приміщення та споруди повинні обладнуватися установками автоматичної пожежної сигналізації відповідно до чинних нормативно-правових актів, які в установленому порядку узгоджені з органами державного пожежного нагляду;
- на об'єкті відсутня документація на автоматичну пожежну сигналізацію: проектна документація та виконавчі креслення на установку; акт приймання і здавання установки в експлуатацію; паспорти на устаткування та прилади; інструкція з експлуатації установки і посадові інструкції, тоді як, відповідно до п.6.1.10 НАПБ А.С 1.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» на об'єкті також має бути тгка документація: проектна документація та виконавчі креслення на установку; акт приймання і здавання установки в експлуатацію; паспорти на устаткування та прилади; інструкція з експлуатації установки і посадові інструкції;
- не встановлено порядок (систему) оповіщення про пожежу, з яким необхідно ознайомити всіх працівників, при цьому відповідно до п.3.7 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» на підприємстві повинен бути встановлений порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким необхідно ознайомити всіх працівників;
- не всі приміщення забезпечено відповідними знаками безпеки, при цьому, відповідно до п.3.8 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» територія підприємства, а також будівлі, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки.
- обслуговуючий персонал підрозділів, де в технологічних процесах використовуються легкозаймисті, горючі рідини або гази, не забезпечено комплектами спеціального термозахисного одягу для індивідуального захисту, при цьому відповідно до п.4.2.16 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» для індивідуального захисту обслуговуючий персонал підприємств, де в технологічних процесах використовуються легкозаймисті, горючі рідини або гази, повинен бути забезпечений комплектом спеціального термозахисного одягу;
- не забезпечено проведення технічного обслуговування систем автоматичного протипожежного захисту організацією, яка має ліцензію на цей вид діяльності, тоді як, відповідно до п.6.1.3 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» всі установки мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Організації, які здійснюють технічне обслуговування, монтаж та наладку установок, повинні мати ліцензію на право виконання цих робіт та згідно п. 6.1.1 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» утримання в працездатному стані установок пожежної сигналізації повинно забезпечуватися шляхом проведення технічного обслуговування;
- не проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), при цьому, відповідно до п.6.4.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правил пожежної безпеки в Україні» експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги», разом з тим, згідно з п. 3.20.1 Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152, особа відповідальна за пожежну безпеку на об'єкті, зобов'язана направляти вогнегасники на пункт технічного обслуговування вогнегасників для їх технічного обслуговування та відповідно п. 3.20.2 Правил експлуатації вогнегасників, не рідше одного разу на рік відповідно до експлуатаційних документів виробника повинно здійснюватися технічне діагностування вогнегасників;
- не виконано вогнезахисну обробку дерев'яних горищних конструкцій організацією, яка має відповідну ліцензію, при цьому відповідно до п.4.2.6 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги;
- на дільниці зберігання не відділено електрощитову від інших приміщень протипожежними дверима, тоді як, відповідно до п.4.2.4 НАПБ А 01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани, водяні завіси тощо) проти поширення вогню та продуктів горіння;
- з особами, яких прийнято на роботу пов'язану з підвищеною небезпекою, не пройдено спеціальне навчання, при цьому відповідно до п.3.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);
- не доукомплектовано первинним засобами пожежогасіння у відповідності до норм належності склад деревини та комору малярів, при цьому відповідно до п.6.4.8 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;
- допущено зберігання балонів з горючими газами у приміщеннях, які не є спеціальними складами балонів, при цьому, відповідно до п.7.10.3.1 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» балони з газами можуть зберігатися у спеціальних складах або на майданчиках, захищених від дії опадів та сонячного проміння;
- допускається сумісне зберігання легкозаймистих рідин та горючих рідин з іншими товарами і матеріалами, разом з тим, відповідно до п.7.10.1.1 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» під час зберігання у складах (приміщеннях) різних речовин та матеріалів повинні враховуватися їх пожежонебезпечні фізико-хімічні властивості (здатність до окиснення, самонагрівання, займання в разі потрапляння вологи, взаємодії з повітрям тощо), сумісність, а також ознаки однорідності речовин, що застосовуються для гасіння пожежі. Спільне зберігання в одній секції з каучуком або автомобільною гумою, а також легкозаймисті рідини та горючі рідини будь - яких інших товарів і матеріалів, незалежно від однорідності застосовуваних вогнегасних речовин, не дозволяється;
- не обладнано потенційно небезпечний об'єкт системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, при цьому, відповідно до п.1 наказу МНС України від 15.05.2006р. № 288 «Про затвердження правил влаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення» вимоги Правил є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від виду їх діяльності та форми власності, приміщення та інші об'єкти яких підлягають обладнанню системами виявлення загрози виникнення техногенних надзвичайних ситуацій та оповіщення людей, а також тими, які здійснюють проектування, експлуатацію, технічне обслуговування вищевказаних систем та нагляд за їх утриманням та пунктом 4.1 Правил визначено Перелік об'єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій, який наведено у додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006, а також відповідно до пункту 4 додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006 обладнанню підлягають об'єкти видобування нафти, нафтохімії і нафтопереробки, нафтобази, склади нафтопродуктів, магістральні нафтопродуктопроводи;
- не організовано розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, тоді як відповідно до п. 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002р. № 956, суб'єкт господарської діяльності, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
Також, як зазначено в Акті перевірки, на об'єкті розташованому за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96:
- не виконано вогнезахисну обробку дерев'яних горищних конструкцій організацією, яка має відповідну ліцензію, тоді як, відповідно до п.4.2.6 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги;
- об'єкт не забезпечено справність і утримання систем автоматичного протипожежного захисту в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед нею, при цьому, відповідно до п.6.1.3 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» всі установки мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах;
- об'єкт не забезпечено ведення на об'єкті експлуатаційної документації на установки пожежної сигналізації, разом з тим, відповідно до п.6.1.10 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» на об'єкті також має бути така документація: проектна документація та виконавчі креслення на установку; акт приймання і здавання установки в експлуатацію; паспорти на устаткування та прилади; інструкція з експлуатації установки і посадові інструкції;
- на об'єкті не проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), при цьому, відповідно до п.6.4.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги», та згідно з п. 3.20.1 Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152, особа відповідальна за пожежну безпеку на об'єкті, зобов'язана направляти вогнегасники на пункт технічного обслуговування вогнегасників для їх технічного обслуговування. Відповідно п. 3.20.2 Правил експлуатації вогнегасників, не рідше одного разу на рік відповідно до експлуатаційних документів виробника повинно здійснюватися технічне діагностування вогнегасників;
- об'єкт не забезпечено проходження спеціального навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, яких прийнято на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, тоді як, відповідно до п.3.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);
- об'єкт не обладнано потенційно небезпечний об'єкт системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, при цьому, відповідно до п.1 наказу МНС України від 15.05.2006р. № 288 «Про затвердження правил влаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення» вимоги Правил є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від виду їх діяльності та форми власності, приміщення та інші об'єкти яких підлягають обладнанню системами виявлення загрози виникнення техногенних надзвичайних ситуацій та оповіщення людей, а також тими, які здійснюють проектування, експлуатацію, технічне обслуговування вищевказаних систем та нагляд за їх утриманням.
Крім того, пунктом 4.1 Правил визначено Перелік об'єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій, який наведено у додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006, а також відповідно до пункту 4 додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006р. обладнанню підлягають об'єкти видобування нафти, нафтохімії і нафтопереробки, нафтобази, склади нафтопродуктів, магістральні нафтопродуктопроводи.
- на об'єкті не організовано розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, при цьому, відповідно до п. 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб'єкт господарської діяльності, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації об'єктів Державної організації «Комбінат» Зірка».
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства (том 1 а.с. 24).
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки має повноваження на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу житті з та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Відповідно до частини 2 вказаної статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Суд приходить до висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкта, що розташований в м. Запоріжжі, вул. Республіканська, 127 шляхом опломбування запірної арматури трубопроводів подачі палива до резервуарів №1-22 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до наданої відповідачем довідки від 14.11.2013 № 732, за даними бухгалтерського обліку на балансі Державної організації «Комбінат» Зірка» рахуються наступні інвентарні об'єкти основних засобів в м. Запоріжжі: резервуари ємністю 4800 куб. м. (20 шт.), резервуари ємністю 2000 куб. м. (2 шт.), естакада залізнична авто наливна, продуктопроводи, проднасосная станція, причал для прийому танкерів (том 2 а.с. 43).
Як вбачається з Акту проведеної перевірки, у ньому відображені загальні порушення вимог законодавства, виявлених під час здійснення перевірки, так і перелік порушень вимог пожежної та техногенної безпеки по основним засобам на об'єктах, що розташовані в м. Запоріжжі та м. Бердянську (том. 1 а.с. 47-52).
Зокрема, серед опису порушень вимог пожежної та техногенної безпеки на об'єкті в м. Запоріжжі, зазначено, що такі порушення виявлені в адміністративному корпусі, пірсу, дільниці зберігання (зливно-наливні естакади), у складському господарстві та блоку № 5 (комори малярів) (том а.с 48-зворотній бік - 50).
Посилання на виявлені порушення щодо експлуатації резервуарів №1-22 Акт проведеної перевірки не містить.
Зазначене у загальному переліку порушень вимог пожежної безпеки порушення вимог пункту 7.10.2.31 НАПБ А.01.001-2004 Правил пожежної безпеки України як не проведення очищення від дерев та кущів зони обвалування резервуарних груп 1.2.3, суд вважає таким, що не може бути підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкта, що розташований в м. Запоріжжі, вул. Республіканська, 127 шляхом опломбування запірної арматури трубопроводів подачі палива до резервуарів №1-22 (том 1 а.с.47).
Крім того, відповідно до наданих у судовому засіданні пояснень представника відповідача, опломбування запірної арматури трубопроводів подачі палива до резервуарів №1-22 не призведе до зупинення експлуатації об'єкта, що розташований в м. Запоріжжі, вул. Республіканська, 127, а лише ускладнить роботу підприємства, оскільки прийом палива та нафтопродуктів, і їх відвантаження буде здійснюватись за допомогою спеціальної техніки безпосередньо з пірсу, без наповнення резервуарів.
Як встановлено судом, після проведення перевірки позивачем видано припис № 272 від 27.09.2013 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким державній організації «Комбінат «Зірка» з метою усунення недоліків, виявлених під час здійснення перевірки пропонувало вжити заходи на їх усунення (том 1 а.с. 139).
Кінцевий термін усунення недоліків, який встановлений приписом, визначений 31.12.2016 (том 1 а.с.125).
На виконання вимог зазначеного припису відповідачем затвердженого план усунення недоліків (том 1 а.с. 140157) та вжито певних заходів щодо усунення виявлених порушень на об'єкті, що розташований в м. Запоріжжі.
Зокрема: встановлено порядок (систему) оповіщення про пожежу, з яким ознайомлено працівників; забезпечення приміщення відповідними знаками безпеки; проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння; доукомплектовано склад деревини та комору малярів первинними засобами пожежогасіння; забезпечено зберігання балонів з горючими газами у спеціальних приміщеннях; усунуто порушення щодо сумісного зберігання легкозаймистих рідин та горючих рідин з іншими товарами та матеріалами (том 2 а.с. 7-22, 35-40).
Суд вважає, що не може бути підставою для застосування заходів реагування по об'єкту, який розташований в м. Запоріжжі, не обладнання відповідачем потенційно небезпечного об'єкту системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, оскільки термін усунення зазначеного порушення визначений у приписі як 31.12.2016 (том 1 а.с. 125), що об'єктивно обумовлено значними матеріальними витратами.
Щодо позовних вимог про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту Державної організації «Комбінат «Зірка» розташованому за адресою: м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96 шляхом опечатування вхідних дверей приміщень, суд приходить до висновку, що зазначені позовні вимоги є обґрунтованим та підлягають задоволенню.
Як зазначено в Акті перевірки, на об'єкті розташованому за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96:
- не виконано вогнезахисну обробку дерев'яних горищних конструкцій організацією, яка має відповідну ліцензію, тоді як, відповідно до п.4.2.6 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги;
- об'єкт не забезпечено справність і утримання систем автоматичного протипожежного захисту в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед нею, при цьому, відповідно до п.6.1.3 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» всі установки мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах;
- об'єкт не забезпечено ведення на об'єкті експлуатаційної документації на установки пожежної сигналізації, разом з тим, відповідно до п.6.1.10 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» на об'єкті також має бути така документація: проектна документація та виконавчі креслення на установку; акт приймання і здавання установки в експлуатацію; паспорти на устаткування та прилади; інструкція з експлуатації установки і посадові інструкції;
- на об'єкті не проведено технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), при цьому, відповідно до п.6.4.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги», та згідно з п. 3.20.1 Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 № 152, особа відповідальна за пожежну безпеку на об'єкті, зобов'язана направляти вогнегасники на пункт технічного обслуговування вогнегасників для їх технічного обслуговування. Відповідно п. 3.20.2 Правил експлуатації вогнегасників, не рідше одного разу на рік відповідно до експлуатаційних документів виробника повинно здійснюватися технічне діагностування вогнегасників;
- об'єкт не забезпечено проходження спеціального навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, яких прийнято на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, тоді як, відповідно до п.3.18 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні» особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);
- об'єкт не обладнано потенційно небезпечний об'єкт системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, при цьому, відповідно до п.1 наказу МНС України від 15.05.2006р. № 288 «Про затвердження правил влаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення» вимоги Правил є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від виду їх діяльності та форми власності, приміщення та інші об'єкти яких підлягають обладнанню системами виявлення загрози виникнення техногенних надзвичайних ситуацій та оповіщення людей, а також тими, які здійснюють проектування, експлуатацію, технічне обслуговування вищевказаних систем та нагляд за їх утриманням.
Крім того, пунктом 4.1 Правил визначено Перелік об'єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій, який наведено у додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006, а також відповідно до пункту 4 додатку 1 до наказу МНС України № 288 від 15.05.2006р. обладнанню підлягають об'єкти видобування нафти, нафтохімії і нафтопереробки, нафтобази, склади нафтопродуктів, магістральні нафтопродуктопроводи.
- на об'єкті не організовано розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, при цьому, відповідно до п. 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб'єкт господарської діяльності, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
Відповідно до пунктів 1, 7-9 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Враховуючи, сукупність виявлених у ході проведеної перевірки порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті, що розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у шляхом опечатування вхідних дверей приміщень.
Доводи представників відповідача про усунення на розташованому в м. Бердянську об'єкті виявлених порушень суд вважає необґрунтованими, оскільки надані документі не є підтвердженням фактичного усунення порушень, на відміну від об'єкта, що розташований в м. Запоріжжі по вул. Республіканській, 127, а свідчать лише про намір їх усунення та вжиття заходів щодо укладення договорів з метою надання послуг та виконання робіт по усуненню порушень.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вжиття заходів реагування не позбавляє відповідача права у разі усунення виявлених порушень, що стали підставою для їх застосування, звернутись до адміністративного суду у порядку, передбаченому частиною 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 19, 52, 94, 161-163, 172, 174, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації об'єкту Державної організації «Комбінат «Зірка» розташованому за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське шосе, 96, шляхом опечатування вхідних дверей.
У решті позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М Каракуша