ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
УХВАЛА
28 листопада 2013 року Справа № 913/1912/13
Провадження № 15/913/1912/13
За позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Донецького будівельно-монтажного експлуатаційного управління, м.Донецьк
до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, м.Луганськ
про стягнення 6962 грн. 59 коп.,
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Данилкіна Н.В.
У засіданні брали участь:
від позивача - не прибув;
від відповідача - не прибув;
від Головного управління ДКСУ у Луганській області - Колеснікова С.Б. - заступник начальника юридичного відділу, довіреність № 15-22/18 від 02.01.2013.
СУТЬ СПОРУ:
Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області звернулося до господарського суду з клопотанням № 15-13/9530 від 18.11.2013, в якому просило роз'яснити рішення у справі № 913/1912/13, а саме визначити на рахунок якого підприємства необхідно здійснити перерахування коштів, відповідно до наказу господарського суду Луганської області від 01.10.2013.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 19.11.2013 розгляд клопотання призначений на 28.11.2013.
Позивач поясненням вих. № 406/10-311 від 27.11.2013 просив у задоволенні клопотання відмовити, оскільки рішення суду викладено цілком зрозуміло, однозначно та не дає жодних підстав для різного тлумачення.
Відповідач клопотанням б/н від 27.11.2013 просив суд розглянути клопотання без участі представника.
Суд, з урахуванням думки представника Головного управління ДКСУ у Луганській області, вважає можливим розглянути клопотання про роз'яснення рішення без участі представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника Головного управління ДКСУ у Луганській області, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Донецька залізниця" в особі Донецького будівельно-монтажного експлуатаційного управління звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про стягнення заборгованості за договором № 54/4/Т/В від 01.10.2011 на постачання теплової енергії в сумі 6844 грн. 46 коп. та пені в сумі 118 грн. 13 коп.
Рішенням господарського суду Луганської області від 16.09.2013 позовні вимоги були задоволені частково: стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість у сумі 6844 грн. 46 коп., пеню в сумі 28 грн. 75 коп., судовий збір у сумі 1698 грн. 41 коп.
07.10.2013 господарським судом Луганської області було видано відповідний наказ № 913/1912/13 від 01.10.2013.
31.10.2013 позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області з заявою № 2022/760 від 31.10.2013 про виконання рішення суду.
19.11.2013 Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області звернулося до господарського суду з клопотанням № 15-13/9530 від 18.11.2013, в якому просило роз'яснити рішення у справі № 913/1912/13, а саме, що означає: "Стягнути...на користь Державного підприємства "Донецька залізниця"...., в особі Донецького будівельно-монтажного експлуатаційного управління...", тобто хто має право на отримання коштів, та на рахунок якого підприємства необхідно перерахувати кошти відповідно до наказу господарського суду Луганської області від 01.10.2013.
У відповідності зі ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на усій території України.
Відповідно до ст.115 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 2 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Статтею 4 цього ж Закону передбачено особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи.
Процедура виконання зазначених судових рішень Державною казначейською службою регламентується Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції поставни Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45).
Підпунктом 2 п.5 вказаного Порядку передбачено, що під час виконання виконавчих документів органи казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
Відповідно до ст.89 Господарського процесуального кодексу України суддя за заявою сторони чи державного виконавця роз'яснює рішення, ухвалу, не змінюючи при цьому їх змісту, а також за заявою сторони або за своєю ініціативою виправляє допущені в рішенні, ухвалі описки чи арифметичні помилки, не зачіпаючи суті рішення. Про роз'яснення рішення, ухвали, а також про виправлення описок чи арифметичних помилок виноситься ухвала. Подання заяви про роз'яснення рішення суду допускається, якщо воно ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Заява про роз'яснення рішення суду розглядається протягом десяти днів. Неявка осіб, які брали участь у справі, і (або) державного виконавця не перешкоджає розгляду питання про роз'яснення рішення суду. Ухвала, в якій роз'яснюється рішення суду, надсилається особам, які брали участь у справі, а також державному виконавцю, якщо рішення суду роз'яснено за його заявою.
Відповідно до абз.2 і 3 п.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, господарський суд відмовляє в роз'ясненні рішення. Роз'яснено може бути лише таке судове рішення, яке набрало законної сили та не змінене й не скасоване на момент звернення по його роз'яснення. В іншому разі господарський суд відмовляє в його роз'ясненні, а якщо рішення змінено чи скасовано в певній частині, - роз'яснює його в тій частині, в якій рішення залишено без змін, а в решті відмовляє у роз'ясненні. Місцевий господарський суд також не вправі роз'яснювати судові рішення апеляційної і касаційної інстанцій, в тому числі про зміну чи скасування рішень названого суду.
Згідно ст.80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною 1 ст.95 Цивільного кодексу України передбачено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Статтею 64 Господарського кодексу України передбачено, що підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону. Діяльність розташованих на території України відокремлених підрозділів підприємств, що знаходяться за її межами, регулюється цим Кодексом та іншими законами.
В даному випадку юридичною особою є Державне підприємство "Донецька залізниця", м.Донецьк, вул.Артема, б.68, ідентифікаційний код 01074957, а Донецьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління, вул.Артемівська, б.47, м.Донецьк, ідентифікаційний код 26019959, відповідно до Положення про Донецьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління є відособленим структурним підрозділом Державного підприємства "Донецька залізниця" (п.п.1.1, 2.1, 2.3, 2.6, 6.5.5 Положення, а.с.33), що здійснює свою діяльність від імені залізниці без статусу юридичної особи. Керівництво Донецьким будівельно-монтажним експлуатаційним управлінням здійснює начальник на підставі довіреності № Н-01/351 від 07.02.2013 (а.с.14), якою йому в т.ч. надано право представляти інтереси Державного підприємства "Донецька залізниця" у всіх судах України загальної юрисдикції, господарських, адміністративних та апеляційних, касаційних інстанціях відповідної юрисдикції, третейських судах з правами та обов'язками, передбаченими ст.22 Господарського кодексу України, статтями 50, 51 Кримінально-процесуального кодексу України, статтями 27, 31, 34, 35, 38, 44 Цивільного процесуального кодексу України, а саме: передачі справи до третейського суду, письмових клопотань, уточнень, зміни підстави, предмету позову або розміру позовних вимог, оскарження рішень, ухвал, постанов, вироків судів, подача виконавчих документів до стягнення, одержання присудженого майна або грошей, звернення до суду з питань врегулювання спірних питань, що виникають при укладенні, зміні, розірванні та виконанні укладених договорів, укладання та актів звірки розрахунків, одержання довідок, документів, та їх копій.
Виходячи з викладеного, і Державне підприємство "Донецька залізниця" і Донецьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління мають право звернутися до органів Державної казначейської служби з відповідною заявою про примусове виконання рішення господарського суду та зазначивши, на які саме банківські рахунки слід здійснити стягнення грошових коштів.
Керуючись ст.ст.86, 89 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У Х В А Л И В:
Роз'яснити, що викладене в п.2 резолютивній частині рішення від 16.09.2013 у справі № 913/1912/13 "Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, вул.Оборонна, б.32, м.Луганськ ідентифікаційний код 07652214, на користь Державного підприємства "Донецька залізниця", м.Донецьк, вул.Артема, б.68, ідентифікаційний код 01074957, в особі Донецького будівельно-монтажного експлуатаційного управління, вул.Артемівська, б.47, м.Донецьк, ідентифікаційний код 26019959" слід розуміти так, що і Державне підприємство "Донецька залізниця", м.Донецьк, вул.Артема, б.68, ідентифікаційний код 01074957, і його відособлений структурний підрозділ - Донецьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління, вул.Артемівська, б.47, м.Донецьк, ідентифікаційний код 26019959, мають право звернутися до органів Державної казначейської служби з заявою про примусове виконання рішення господарського суду. Належним виконання наказу господарського суду Луганської області від 01.10.2013 у справі № 913/1912/13 є перерахування коштів на рахунки, які зазначені у заяві Державного підприємства "Донецька залізниця", м.Донецьк, вул.Артема, б.68, ідентифікаційний код 01074957, або відособленого структурного підрозділу Державного підприємства "Донецька залізниця" - Донецьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління, вул.Артемівська, б.47, м.Донецьк, ідентифікаційний код 26019959, про примусове виконання наказу.
Суддя С.В. Смола