Постанова № 35537625, 21.10.2013, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2013
Номер справи
2а-1539/10/1470
Номер документу
35537625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

21 жовтня 2013 року Справа № 2а-1539/10/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мельника О. М.

суддів: Біоносенко В.В., Брагара В.С.

за участю секретаря судового засідання Зощака В.В., розглянувши адміністративну справу

за позовомМіністерства доходів і зборів України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04655

доПублічного акціонерного товариства "Коблево", вул. Одеська, 6, с. Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, 57453

простягнення штрафних санкцій в сумі 77933,69 грн., В С Т А Н О В И В:

Міністерство доходів і зборів України (правонаступник Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України) звернувся до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Коблево" про стягнення штрафних санкцій в сумі 77933,69 грн.

Відповідач просив відмовити в задоволенні позову, надав письмові заперечення вважає позов необґрунтованим.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи суд встановив таке.

Публічне акціонерне товариство "Коблево" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в органах ДПІ.

Актом про результати позапланової виїзної перевірки ПАТ "Коблево" з питань отримання зберігання та використання спирту етилового, відповідності умов його зберігання, стану обліку спирту на виробництві № 509/1032-105-00413966 від 11.09.2007 встановлено порушення вимог законодавства (ар.с. 48-59).

На підставі акта перевірки до відповідача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 77933,69 грн., що підтверджується рішенням про застосування фінансових санкцій від 17.10.2007 за № 000011 (ар.с. 60).

Відповідач скористався своїм правом та оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій від 17.10.2007 за № 000011, протиправність якого вирішувалась в межах розгляду справи № 5/783/07. За наслідками розгляду зазначеної вище справи суд позов задовольнив та рішення про застосування фінансових санкцій від 17.10.2007 за № 000011, прийняте Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, визнав протиправним та скасував.

Одеським апеляційним адміністративним судом за наслідками розгляду апеляційної скарги Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України на постанову суду по справі прийнято постанову, якою апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України задоволено, постанову господарського суду скасовано, та прийнято нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позову відкритого акціонерного товариства "Коблево" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України про визнання рішення від 17.10.2007 № 000011 протиправним та його скасування.

Факт виявлення регіональним управлінням департаменту САТ ДПА України порушень вимог ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів » № 481-95ВР (надалі - Закон № 481-95ВР) з боку ВАТ «Коблево» був зафіксований в акті перевірки № 509/1032 - 105 - 00413966 від 11.09.2007 року, рішення про застосування штрафних санкцій за № 000011 винесено 11 жовтня 2007 року, а позов про стягнення з ВАТ «Коблево» суми штрафних санкцій за вищевказаним рішення поданий лише 03 листопада 2008 року, про що свідчить відмітка канцелярії Господарського суду

Строк застосування штрафних санкцій встановлений ст. 250 Господарського кодексу України, згідно якої адміністративно господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців від дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік від дня порушення цим суб'єктом установлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків передбачених законом.

Закон № 481-95ВР, порушення ВАТ «Коблево» ст. 2 якого було встановлено актом перевірки № 509/1032 - 105 - 00413966 від 11.09.2007 року не встановлює строків застосування штрафних санкцій, тому ці строки обчислюються, виходячи з правил встановлених ст. 250 Господарського кодексу України.

У відповідності до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. За правилами ст.. 239 ГК України одним із видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарських штраф.

За своєю правовою природною штраф, передбачений абзацом 9 частини 2 ст. 17 Закону № 481-95ВР є адміністративно - господарською санкцією за порушення ВАТ «Коблево» встановлених ч.5 ст. 2 Закону № 481-95ВР правил здійснення господарської діяльності, тому до його застосування встановлюються строки, визначені ст. 250 ГК України.

Зважаючи на те, що адміністративно-господарські санкції взагалі та адміністративно-господарська санкція у вигляді штрафу, передбаченого абзацом 9 частини 2 ст. 17 Закону № 481-95ВР за порушення ВАТ «Коблево» встановлених ч.5 ст. 2 Закону № 481-95ВР зокрема, мають конфіскаційний характер, оскільки за своїми наслідками несуть вилучення державною у суб'єкта господарювання основних або обігових фондів, іншого майна, їх застосування, у відповідності до статті 41 Конституції України, можливо лише за рішенням суду. Виходячи з викладеного, можна зробити висновок про те, звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення сум адміністративно-господарських санкцій у випадку відмови суб'єкта господарювання від їхньої сплати в добровільному порядку повинно бути в межах строків, встановлених статтею 250 ГК України.

Вказані доводи відповідача знаходять своє підтвердження у Постанові Вищого адміністративного суду України від 01 березня 2007 року по справі № 18/59, де враховано, що акт перевірки діяльності суб'єкта господарювання, складений 7 червня 2004 року, а позов про стягнення штрафу контролюючим органом був направлений до суду 04 лютого 2005 року, тому позивач звернувся до суду з порушенням шестимісячного строку у розумінні ст. 250 ГК України. .

У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Отже, уповноважений орган державної влади при виявленні факту порушення суб'єктом господарювання встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, має дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим може прийняти рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як штрафні санкції, протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строків виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.

Крім того, Позивач з аналогічним предметом та підставами адміністративного позову раніше, ще до відкриття провадження по справі № 2а-1539/10/1470, вже звертався до Миколаївського окружного адміністративного суду справа № 2а-5247/09/1470, однак не маючи змоги надати суду доказів щодо дотримання строків звернення до суду, передбачених ст.99 КАС України, просив залишити справу без розгляду, що підтверджується ухвалами від 17.03.2010 року, 27.11.2009 року, 26.01.2010 року в справі № 2а-5247/09/1470.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2. ст. 99 КАС, в редакції на час подання позову, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, адміністративний позов Департаменту САТ ДПА України подано до суду з порушенням встановлених ч.2 ст. 99 КАС України строків.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, в редакції на час подання позову, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Як вбачається з письмових заперечень Відповідач - ПАТ «Коблево» наполягає на застосуванні ст. 100 КАС України та відмові у задоволенні адміністративного позову.

Таким чином, позивачем порушено строки звернення до суду передбачені статтею 99 КАС України на момент подачі позову та строки застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлені нормами статті 250 ГК України, тому в задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись статтями 99, 100, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову про стягнення з публічного акціонерного товариства "Коблево" фінансові санкції у розмірі 77933,69 грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Головуючий суддя О.М. Мельник

Судді: В.В.Біоносенко

В.С. Брагар