Копія
Справа № 822/4163/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрелектрокомплект", про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ :
29.10.2013 року до суду надійшов адміністративний позов №1931 від 24.10.2013 року у якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "Укрелектрокомплект", а саме заборонити експлуатацію однобалкових підвісних кранів (зав. №807, інв. №15002 та зав. №85432, інв. №15001) та крана козлового (зав. №775, реєстр. №922).
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що головним державним інспектором Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Хмельницькій області Гуменним Валентином Анатолійовичем проведено планову перевірку стану охорони праці та промислової безпеки виробничих об'єктів ТОВ "Укрелектрокомплект", а саме: вантажопідіймальних кранів. За результатами проведеної перевірки виявлено ряд порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. Зокрема, інспектором встановлено, що одно балкові підвісні крани (зав. №807, інв. №15002 та зав. №85432, інв. №15001) та кран козловий (зав. №775, реєстр. №922) експлуатуються з грубими порушеннями правил безпеки.
Відповідачу було надіслано копію ухвали про відкриття скороченого провадження з інформацією про процесуальні права та обов'язки сторін, про що свідчить рекомендований лист, який він отримав 12.11.2013 року.
21.11.2013 року до суду від відповідача надійшла заява №463-11 від 21.11.2013 року про визнання позову у якій вказує, що адміністративний позов визнає повністю, але просить відстрочити розгляд справи і надати час для повного усунення порушень встановлених під час перевірки 10.10.2013 року головним державним інспектором "Держгірпромнагляду", згідно припису від 14.10.2013 року. До заяви додав комплексні заходи щодо усунення порушень.
Згідно п.5. ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням. Пунктом 1 частини 5 цієї ж статті визначено, що справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше наступного дня з дня надходження до суду заяви відповідача про визнання позову.
Дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Наказом №679 від 18.09.2013 року затверджено графік планових перевірок підконтрольних суб'єктів господарювання (об'єктів) на жовтень 2013 року.
Витягом з графіка перевірок підконтрольних підприємств (об'єктів) на жовтень 2013 року, стверджується, що підконтрольним підприємством є ТОВ "Укрелектрокомплект".
Згідно направлення №2081н від 18.09.2013 року для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ТОВ "Укрелектрокомплект" направляються такі посадові особи: головний державний інспектор Гуменний Валентин Анатолійович, головний державний інспектор Міщук Анатолій Іванович. Під час перевірки буде перевірено з 01.10.2013 року по 15.10.2013 року стан охорони праці та промислової безпеки при експлуатації в/п кранів та експлуатації електроустановок, напругою понад 1000 В.
Актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №80 від 14.10.2013 року (далі Акт), виявлено ряд порушень та попереджено генерального директора ТОВ "Укрелектрокомплект" Дасюка С.М. про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): кран козловий зав. №775, реєстр. №922; кран підвісний одно балковий зав. №807, інв. №15002; кран підвісний одно балковий зав. №85432, інв. №15001. Фактичний час зупинення робіт (виробництва) о 11 год. 00 хв. 14.10.2013 року.
Згідно Припису №80 від 14.10.2013 року (далі Припис), головний державний інспектор державної інспекції нагляду в промисловості та за об'єктами підвищеної небезпеки Гуменний Валентин Анатолійович вимагає усунути 35 порушень та письмово інформувати про усунення кожного із зазначених у приписі порушень у тижневий строк після закінчення терміну усунення порушення.
Постановою про накладення адміністративного стягнення серії ХМ №1232 від 14.10.2013 року притягнено до адміністративної відповідальності Дасюка Сергія Михайловича за порушення частини другої ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.
Статтею 1 Закону України № 877-V від 05.04.2007 року "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V від 05.04.2007 року) передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ч.5 ст.4 Закону № 877-V від 05.04.2007 року, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 877-V від 05.04.2007 року, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" №2694-ХІІ від 14.10.1992 року (далі Закон №2694-ХІІ) визначено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Відповідно до ст.39 Закону №2694-ХІІ, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих; притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці; надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали органам прокуратури для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
Згідно п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п.2.12 Положення, планові перевірки суб'єктів господарювання та планові перевірки виробничих об'єктів здійснюються за графіками перевірок, які затверджуються наказом з урахуванням планів роботи Держгірпромнагляду України та територіальних органів.
Згідно п.2.26 Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Пунктом 2.27 Положення визначено, що заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки розпорядженням, форма якого наведена в додатку 5 до цього Положення.
Відповідно до пунктів 2.30 - 2.31 Положення, у разі якщо виявлені порушення несуть безпосередню загрозу життю працівників, що потребує негайного зупинення робіт або виробництва чи їх обмеження, керівник (заступник керівника) або уповноважена особа суб'єкта господарювання на вимогу і в присутності посадової особи Держгірпромнагляду України повинен негайно припинити або обмежити ці роботи (виробництво). При цьому в акті перевірки зазначається відповідний запис та проставляється фактичний час зупинення або обмеження робіт (виробництва). У разі відмови суб'єкта господарювання від вжиття негайних заходів щодо зупинення робіт (виробництва) або їх обмеження на вимогу посадової особи Держгірпромнагляду України в акті перевірки зазначається відповідний запис. У разі прийняття рішення про заборону виконання робіт або виробництва повинно застосовуватися пломбування відповідних об'єктів (машин і механізмів), за винятком таких, пломбування яких є технічно неможливим (переносного ручного обладнання, електричних розеток тощо).
Отже, судом встановлено, що позивач провів перевірку за результатом якої склав Акт і Припис. При цьому у Акті зробив відмітку про фактичне зупинення робіт (виробництва) об 11 годині 14.10.2013 року, однак у порушення вимог пунктів 2.27, 2.30, 2.31 Положення не прийняв Розпорядження, форма якого визначена додатком №5 Положення. Тобто, фактично позивач не прийняв рішення при зупинення (п.2.27 Положення) і опломбування (п.2.31 Положення), що свідчить про відсутність виявлених порушень, які несуть безпосередню загрозу життю працівників, що потребує негайного зупинення робіт або виробництва чи їх обмеження (ст. 39 Закону №2694-ХІІ), тому у суду не має підстав для задоволення позову, навіть з урахуванням визнання його відповідачем, зважаючи на вимоги ч.4 ст.112 КАС України. Суд вважає, що у випадку наявності законних підстав для зупинення, суб"єкт владних повноважень повинен прийняти рішення у формі визначеній додатком №5 Положення - розпорядження, яке до речі оскаржується, відповідно до вимог п.2.29 Положення, обгрунтованість чого ( такого заходу реагування, як зупинення) підтверджує суд, згідно ст.183-6 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про охорону праці" і ст.183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов №1931 від 24.10.2013 року, про застосування заходів реагування - залишити без задоволення.
Копії постанови надати сторонам.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович