Ухвала суду № 35523042, 19.11.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
823/2449/13-а
Номер документу
35523042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/2449/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області до Чигиринської центральної районної лікарні про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, за апеляційною скаргою Чигиринської центральної районної лікарні на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2013 року,

В С Т А Н О В И В :

12 липня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області звернулося у суд з позовом до Чигиринської центральної районної лікарні, в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за травень 2011 - травень 2013 року в сумі 28542,60 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2013 року позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Суд першої інстанції дійшов висновку про стягнення з відповідача всієї суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

З таким висновком суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що відповідач є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зобов'язаний подавати звітність до органів Пенсійного фонду України, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати до цих органів страхові внески, які також включають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Із матеріалів справи вбачається, що за період з травня 2011 року по травень 2013 року у відповідача виникла заборгованість в розмірі 28542,60 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишньому працівнику, якому призначена пільгова пенсія відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2.

У зв'язку із вищевикладеним, позивачем було проведено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій указаній особі за весь період проведення таких - з травня 2011 року по травень 2013 року, що склали 28542,60 грн., який було направлено відповідачу задля відповідного відшкодування. Із матеріалів справи вбачається, що повідомлення про дану заборгованість форми «Ю» №14 від 07.06.2013 року було отримане відповідачем 11.06.2013 року разом із розрахунками витрат.

Враховуючи те, що заявлена сума фактичних витрат на виплату до доставку пенсій відповідачем не була сплачена, Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області звернулося у суд із вимогами про її стягнення.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та результатами атестації робочих місць здійснюється органами Пенсійного фонду України. Відшкодування підприємствами та організаціями витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється з коштів, призначених на оплату праці.

За правилами абзаців 1 - 4 п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

У відповідності до положень ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах, зокрема, мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 100 наведеного Закону встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, органи пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначають розмір сум до відшкодування на поточний рік.

У силу вимог пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що із набранням чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з 1 січня 2004 року) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які були зайняті на роботах за списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

З матеріалів справи вбачається, що пільгова пенсія гр. ОСОБА_2, яка раніше працювала у Чигиринській центральній районній лікарні, була призначена у травні 2011 року, однак позивачем, усупереч вимогам пункту 6.4 вищевказаної Інструкції, не надсилались відповідачу щорічні розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та щомісячні повідомлення про нараховані суми пенсії названій особі з часу призначення до травня 2013 року. Із пояснень позивача та доповідної записки заступника начальника УПФУ в Чигиринському районі Черкаської області слідує, що неповідомлення відповідача спричинено недосконалістю програмного забезпечення, яка дало збій під час опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 Зазначену помилку виявлено лише у червні 2013 року.

У апеляційній скарзі відповідач наголошує на тому, що судом першої інстанції, в порушенням норм матеріального та процесуального права, не застосовано наслідків пропущення позивачем строків звернення до адміністративного суду, встановлених ст. 99 КАС України.

Аналізуючи доводи апелянта, колегія суддів зважає на наступне.

Згідно з положенням ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Колегія суддів вважає, що днем виникнення підстави для звернення до адміністративного суду в даній адміністративній справі є день, коли заявлена у розрахунку сума не була погашена у належний строк.

З урахуванням того, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії гр. ОСОБА_2 отримані відповідачем 11.06.2013 року, а за правилами п. 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, підприємство повинно було до 25 числа внести до Пенсійного фонду зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, проте не внесло, перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочався з 26.06.2013 року.

Отже, звернувшись до адміністративного суду з позовом Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області не пропустило встановленого ст. 99 КАС України строку звернення за захистом свої прав.

Колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що порушення позивачем вимог п. 6.4 та 6.8 вказаної Інструкції, що проявилось у ненадсиланні повідомлення про призначення пенсії гр. ОСОБА_2 та щорічних повідомлень про нараховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цій особі, а також щомісячних повідомлень про суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії може бути підставою для звільнення відповідача від відповідальності у вигляді штрафних санкцій чи пені за невідшкодування даних сум, однак не позбавляє відповідача від обов'язку відшкодувати понесені витрати у повному обсязі, оскільки такий обов'язок встановлений законом. Інакший підхід не відповідатиме критерію пропорційності, визначеному в пункті 8 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим постанова суду підлягає залишенню без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Чигиринської центральної районної лікарні залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяС.Б. Шелест

.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Шелест С.Б.