ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2013 р. Справа № 921/814/13-г/4
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді Юрченка Я.О.
суддів: Давид Л.Л.
Данко Л.С.
розглянувши апеляційну скаргу першого заступника прокурора Тернопільської області,
м. Тернопіль №05/2/1-524вих13 від 08.10.13 року
на рішення господарського суду Тернопільської області від 26.09.2013 року
у справі №921/814/13-г/4
за позовом Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський речовий
ринок", м. Тернопіль
про розірвання договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
від прокуратури: Куцик В.Б.;
від позивача: Михальчук О.Ю.;
від відповідача: Тиванюк А.М.;
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 26.09.2013 року у справі №921/814/13-г/4 (суддя Н. М. Бурда) в позові відмовлено.
Перший заступник прокурора Тернопільської області не погоджуючись із прийнятим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити повністю. Обґрунтовуючи апеляційні вимоги зазначає, зокрема, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а висновки, викладені у рішенні, не відповідають обставинам справи.
Відповідач - ТзОВ "Тернопільський речовий ринок" у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, зокрема, про необґрунтованість апеляційної та просить в задоволенні вимог такої відмовити.
Позивач - Тернопільська міська рада правом, наданим статтею 96 ГПК України не скористалася, відзиву на апеляційну скаргу не подала.
29.10.2013 року та 12.11.2013 року в судовому засіданні оголошено перерву.
19.11.2013 року представник позивача подав до суду клопотання про витребування у Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області матеріли перевірки щодо законності використання відповідачем спірної земельної ділянки та виклик для дачі пояснень спеціаліста Управління контролю за використанням і охороною земель в Тернопільській області. Розглянувши вищевказане клопотання, колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні такого, з підстав його необґрунтованості, оскільки, наявних матеріалів справи достатньо для прийняття законного і обґрунтованого рішення.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали вимоги апеляційної скарги та просили її задоволити, оскаржуване рішення скасувати. Представник відповідача - підтримав заперечення, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, надані по суті апеляційних вимог.
Розглянувши апеляційну скаргу та відзив на неї вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення господарського суду Тернопільської області від 26.09.2013 року у справі №921/814/13-4/г залишити без змін, виходячи з наступного.
Листом за №1280/25 від 22.07.2013 року, начальник відділу земельних ресурсів повідомив міського голову м.Тернополя про результати перевірки, проведеної комісією на підставі розпорядження міського голови від 12.07.2013 року №265 щодо відповідності використання земельної ділянки, наданої в користування ТОВ «Тернопільський речовий ринок» за адресою вул.Шептицького, вимогам чинного законодавства. Згідно із вказаним листом комісією проведено обстеження земельної ділянки площею 2419,15 кв.м. по вул.Шептицького, наданої ТОВ «Тернопільський речовий ринок» на підставі договору від 26.03.2002 року, укладеного із Тернопільською міською радою для обслуговування автостоянки №2 та виявлено розміщення громадської вбиральні на території автостоянки. В цьому ж листі, вказано про відсутність інформації щодо дозвільних документів на будівництво зазначеної вбиральні в управлінні містобудування, архітектури та кадастру.
05.08.2013 року, враховуючи наведене, Тернопільська міська рада звернулась із позовом у даній справі до ТзОВ «Тернопільский речовий ринок» про розірвання договору оренди земельної ділянки, у зв'язку із нецільовим використанням орендованої земельної ділянки, що надана для обслуговування автостоянки, шляхом самовільного (без згоди орендодавця) будівництва на такій земельній ділянці громадської вбиральні.
Аналізом матеріалів справи встановлено, що 26.02.1999 року між управлінням економіки Тернопільської міської ради (продавець) та ТОВ «Тернопільський речовий ринок» (покупець) укладено договір купівлі-продажу майна, зареєстрований в реєстрі за №538 (далі - договір купівлі-продажу).
Відповідно до п.1.1. договору купівлі - продажу продавець зобов'язується передати у власність покупця майно (основні засоби), орендоване ТОВ «Тернопільський речовий ринок», яке знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул. Живова, 9, а покупець зобов'язується прийняти вказане майно і сплатити ціну відповідно до умов, що визначені в цьому договорі. Вищевказане майно включає в себе, зокрема:
- асфальтобетонна площадка №1 та асфальтобетонна площадка №2 на земельній ділянці загальною площею 12 748,2 кв.м. по вул.Живова, 9;
- автостоянка на земельній ділянці загальною площею 2 419,2 кв.м. по вул.Шептицького;
- автостоянка на земельній ділянці загальною площею 1 323,4 кв.м. по вул.Шептицького.
Пунктом 1.2. договору купівлі-продажу передбачено, що право власності на майно переходить до покупця з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.
Відповідно до п.п.3.1, 3.2 договору купівлі-продажу передача об'єкта здійснюється продавцем покупцю в 3-денний термін після нотаріального посвідчення цього договору. Передача об'єкта продавцем і прийняття об'єкта покупцем засвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.
26.02.1999 року вищевказаний договір купівлі-продажу майна, посвідчений нотаріально та зареєстрований в реєстрі за №538.
Відповідно до акту передачі комунального майна від 26.02.1999 року, складеним, підписаним сторонами договору-купівлі - продажу та скріпленим відповідними печатками, продавець передав, а покупець прийняв продане шляхом викупу майно згідно з договором купівлі-продажу від 26.02.1999 року.
29.09.1999 року ТОВ «Тернопільський речовий ринок» видано свідоцтво про право власності на майно, придбане згідно з вищевказаним договором купівлі-продажу та на підставі акту передачі комунального майна від 26.02.1999 року.
Отже, відповідач є власником зокрема, асфальтобетонної площадки №1 та асфальтобетонної площадки №2 на земельній ділянці загальною площею 12 748,2 кв.м. по вул.Живова, 9; автостоянки на земельній ділянці загальною площею 2 419,2 кв.м. по вул.Шептицького; автостоянки на земельній ділянці загальною площею 1 323,4 кв.м. по вул.Шептицького.
30.01.2001 року Тернопільською міською радою прийнято рішення №1099 «Про розгляд звернення ТОВ «Тернопільський речовий ринок», яким надано дозвіл ТОВ «Тернопільський речовий ринок» на влаштування торгового комплексу та реконструкцію існуючих торгових рядів на земельній ділянці по вул.Живова, 9 та зобов'язано ТОВ «Тернопільський речовий ринок» проектну документацію погодити в управлінні містобудування та архітектури у встановленому порядку.
28.02.2002р. Тернопільською міською радою було прийнято рішення "Про надання товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільський речовий ринок" земельних ділянок в оренду", яким було вирішено надати в оренду терміном на 15 років ТзОВ "Тернопільский речовий ринок" земельні ділянки за адресами:
- вул. Митрополита Шептицького, площею 1323,40 кв.м. для обслуговування автостоянки №1;
- вул. Митрополита Шептицького, площею 2419,15 кв.м. для обслуговування автостоянки №2;
- вул. Живова, 9, площею 12835,50 кв.м. для обслуговування приватизованого майна згідно свідоцтва про власність №386 від 29.09.1999р. та акту передачі комунального майна від 26.02.1999р.;
26.03.2002р. між Тернопільською міською радою та ТзОВ "Тернопільський міський ринок" було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у виконавчому комітеті Тернопільської міської ради в книзі записів державної реєстрації договорів оренди за №472 (далі - договір). Згідно із п.1 договору від 26.03.2002р.Тернопільська міська рада на підставі рішення міської ради від 28.02.2002р. надала, а ТзОВ "Тернопільський речовий ринок" прийняла на умовах оренди в тимчасове користування земельні ділянки за адресами: вул. Митрополита Шептицького , площею 1328,40 кв.м. для обслуговування автостоянки №1; вул. Митрополита Шептицького , площею 2419,15 кв.м. для обслуговування автостоянки №2; по вул. Живова, 9, площею 12835,50 кв.м. для обслуговування приватизованого майна.
Відповідно до п.2 договору земельні ділянки передаються на умовах оренди терміном на 15 років (до 28.02.2017 року).
Пунктом 8 договору передбачено, зокрема, обов'язок орендаря використовувати земельні ділянки відповідно до мети, визначеної в пункті 2 цього договору, дотримуючись при цьому вимог земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.
Вищевказаний договір оренди є дійсним, що не заперечується сторонами.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Виходячи із змісту статтей 24, 25 Закону України «Про оренду землі» орендодавець вправі вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, а орендар в свою чергу зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Відповідно до п. «а», ч.1, ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
В основу позовних вимог у даній справі про розірвання договору оренди земельної ділянки, покладені доводи про нецільове використання земельної ділянки, яка надана для обслуговування автостоянки шляхом самовільного (без згоди орендодавця) будівництва на такій земельній ділянці громадської вбиральні. Однак, колегія суддів вважає зазначені доводи помилковими, оскільки такі спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на норах чинного законодавства.
Відповідно до ст.38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно із п.1 договору оренди земельна ділянка площею 2419,15 кв.м., яка знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Шептицького, надана відповідачу для обслуговування автостоянки №2.
При цьому, згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6100214432013 від 04.04.2013 року, копія якого мітиться в матеріалах справи (а.с.78) земельна ділянка площею 0,2419 га, яка знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Шептицького за категорією земель належить до земель житлової та громадської забудови, а цільове призначення такої - ринкова інфраструктура.
Таким чином, доводи скаржника про те, що вищевказана земельна ділянка за категорією земель належить до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, спростовуються матеріалами справи.
В силу норм ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадська вбиральня є елементом об'єкту благоустрою.
Згідно із ч.1 ст.1 Закону України «Про будівельні норми» будівельні норми - затверджений суб'єктом нормування підзаконний нормативний акт технічного характеру, що містить обов'язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури; державні будівельні норми - нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Статтею 11 вказаного закону передбачено, зокрема, що застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення. Міжнародні, регіональні та національні (державні) будівельні норми, правила, стандарти інших держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 9.3.1 ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №259 від 28.10.2011 року, громадські вбиральні треба влаштовувати в місцях масового зосередження людей.
Пунктом 9.3.2. ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій передбачено, що громадські вбиральні треба влаштовувати, зокрема, в таких місцях: у зонах розміщення і на території ярмарок, крупних об'єктів торгівлі та послуг, об'єктів громадського харчування, об'єктів культурно - розважального та спортивного призначення; на АЗС, стоянках автомобілів більше ніж 25 місць, багатоповерхових відкритих автостоянках; спеціально обладнаних майданчиках для паркування транспортних засобів; на підприємствах торгівлі потужністю більше ніж 15 торгівельних місць.
Отже, в силу наведених приписів законодавства, влаштування громадської вбиральні є необхідним на відповідних об'єктах благоустрою населеного пункту.
Разом з тим, відповідно до п.1 ч.1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.
Статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльност» передбачено, зокрема, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Частиною п'ятою цієї ж статті визначено порядок здійснення проектування та будівництва об'єктів власниками або користувачами земельних ділянок, а саме:
- отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
- розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
- затвердження проектної документації;
- виконання підготовчих та будівельних робіт;
- прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
- реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було розроблено робочий проект, яким проектувалося будівництво на автостоянці №2 громадської вбиральні на 12 очок. Вказаний проект погоджений відповідними органами, а зокрема, Управлінням містобудування та архітектури Тернопільського міськвиконкому (а.с.47-53).
10.09.2003 року обласною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю управління містобудування та архітектури Тернопільської обласної державної адміністрації надано дозвіл №861 на виконання будівельних робіт з будівництва торгових павільйонів центрального ринку по вул.Оболоня, Шептицького в м. Тернополі відповідно до проектної документації, узгодженої та зареєстрованої Управлінням містобудування та архітектури Тернопільської міської ради.
Листом №1867/15 від 25.06.2012р. Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології наполягало на виконанні ТзОВ "Тернопільський речовий ринок" зобов'язань по виконанню робіт з будівництва громадської вбиральні, облаштуванню асфальтної доріжки та висадженню зелених насаджень на прилеглій до ринку території згідно протокольного доручення міського голови за №63 від 11.06.2012р.
24.10.2012р. інспекцією Державного архітектурного контролю у Тернопільській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, в т.ч. вбиральні площею 72,2 кв. м. по вул. М.Шептицького у м. Тернополі за № ТП14312199054.
Розпорядженням начальника Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради за №34 від 07.03.2013р. будівлі громадської вбиральні присвоєно адресний номер - вул. М.Шептицького, 26 а.
30.05.2013р. Реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області ТОВ "Тернопільський речовий ринок" видано свідоцтво про право власності на будівлю громадської вбиральні по вул. М.Шептицького 26 а у м.Тернополі та зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
За таких обставин, доводи скаржника про порушення відповідачем вимог законодавства щодо погодження у встановленому порядку будівництва громадської вбиральні, в тому числі із орендодавцем спірної земельної ділянки, є безпідставними, оскільки, саме Тернопільська міська рада в особі уповноважених органів здійснювала, зокрема, погодження відповідних документів.
Покликання прокурора в апеляційній скарзі на те, що спірна земельна ділянка знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Шептицького в той час як рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №1099 від 30.08.2001 року надано дозвіл відповідачу на влаштування торгового комплексу та реконструкцію існуючих торгових рядів на земельній ділянці у м.Тернопіль по вул.Живова, 9 колегія суддів вважає безпідставними, оскільки, згідно з п.1.1. договору купівлі продажу від 26.02.1999 року, укладеного між сторонами, майно (предмет договору) яке знаходиться за адресою м.Тернопіль, вул.Живова, 9 включає в себе зокрема, автостоянку на земельній ділянці загальною площею 2 419,2 кв.м. по вул.Шептицького.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Тернопільської області від 29.09.2013 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, зазначені в апеляційній скарзі інші доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально не обґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Відповідно до ст.49 ГПК України, враховуючи п.4.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013 року, судовий збір в сумі 573,50 грн. за подання апеляційної скарги, слід стягнути із позивача - Тернопільської міської ради.
Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. В задоволенні апеляційної першого заступника прокурора Тернопільської області, м. Тернопіль №05/2/1-524вих13 від 08.10.13 року відмовити.
2. Рішення господарського суду Тернопільської області від 26.09.2013 року у справі №921/814/13-г/4 залишити без змін.
3. Стягнути з Тернопільської міської ради (код: 34334305; адреса: 46000, м.Тернопіль, вул.Листопадова, 5) до спеціального фонду державного бюджету 573,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду, за наступними реквізитами: Банк: ГУДКСУ у Львівській області; МФО 825014; отримувач: УДКСУ у Личаківському районі м. Львова; код ЄДРПОУ 38007620; рахунок 31216206782006.
4. Доручити місцевому господарському суд видати наказ.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
6. Матеріали справи повернути господарському суду Тернопільської області.
Повний текст постанови виготовлено 25.11.2013 року
Головуючий-суддя Юрченко Я.О.
Суддя Давид Л.Л.
Суддя Данко Л.С.