Ухвала суду № 35512964, 30.10.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
556/255/13-а
Номер документу
35512964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Закревський Л.В.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"30" жовтня 2013 р. Справа № 556/255/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю сторін: представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" червня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Володимирецької селищної ради Рівненської області, Володимирецького селищного голови Осмоловича Олександра Григоровича про скасування рішень,визнання дій та бездіяльності неправомірними,зобов"язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Володимирецької селищної ради Рівненської області, Володимирецького селищного голови в якому просив визнати протиправними дії (бездіяльність) селищного голови Осмоловича О.Г.; скасувати рішення Володимирецької селищної ради №830 від 29 січня 2009 року та №850 від 10 березня 2009 року; стягнути з відповідачів по 3 000,00 грн. моральної шкоди; зобов'язати Осмоловича О.Г. підписати державний акт та наявну іншу документацію на право власності на земельну ділянку в смт Володимирець по вул. Проектній, 1.

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 25.06.2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове - про задоволення позовних вимог.

Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду України дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується судом апеляційної інстанції, що рішенням Володимирецької селищної ради №614 від 28.09.2005 року ОСОБА_4 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,25 га по АДРЕСА_1.

Рішенням цієї ж ради №265 від 28.03.2007 року ОСОБА_4 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку в АДРЕСА_1 площею 0,25 га, 0,15 для будівництва та обслуговування житлового будинку, 0,10 га, яке було винесене без перевірки наявності та правильності підготовки необхідних документів, без виготовленого проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність, тобто з порушенням процедури оформлення земельної ділянки для передачі з власності територіальної громади у власність громадян.

Зважаючи на положення ст. 118 ЗК України (в редакції, що діяли на час спірних відносин) підставою для передачі земельної ділянки у власність громадян є розроблений у встановленому законом порядку проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність.

Проте, не виготовивши проект землеустрою земельної ділянки, всупереч вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, позивач безпідставно звернувся до Володимирецької селищної ради зі зверненням про передачу земельної ділянки у власність.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на виконання даного рішення розпочато виготовлення технічної документації та актів на право власності на земельну ділянку, що свідчить про не виконання рішень Володимирецької селищної ради №614 від 28.09.2005 року та №265 від 28.03.2007 року.

Згідно з пунктами 1.12, 1.13, 1.15 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на земельну ділянку, і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 p., складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або надання земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об'єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.

Складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам установам організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією.

Як вбачається зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням №830 від 29 січня 2009 року Володимирецької селищної ради було перенесено розгляд заяви позивача на чергову сесію селищної ради у зв'язку з тим, що технічна документація із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку не була надана для вивчення та опрацювання.

Рішенням №850 від 10 березня 2009 року Володимирецької селищної ради було встановлено ряд порушень норм, що регламентують порядок виготовлення документації щодо видачі державного акту на право власності на земельну ділянку, а саме:

- оглядом технічної документації, генерального плану забудови смт.Володимирець, безпідставно в межі земельної ділянки ОСОБА_4 було внесено земельну ділянку площею 312, 6 кв.м. (разом із тротуаром, який відноситься до земель загального користування та не підлягає передачі у приватну власність).

Згідно ст. 55 Закону України «Про землеустрій», документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). Проте всупереч вимогам даної норми при розробленні технічної документації та встановленні меж земельної ділянки в натурі, межі земельної ділянки не збігаються з межами, що встановлені в генеральному плані забудови селища Володимирець.

Під час ведення зйомки представники землевпорядної організації, які виготовляли технічну документацію із землеустрою щодо складання державних актів на земельну ділянку по вул. Проектна, 1 мали скласти протокол погодження меж з сусідами, і внести записи про обмеження на даній земельній ділянці. Проте, в порушення вимог чинного законодавства, такі дії не були виконані в повній мірі, зокрема:

- по даній земельній ділянці проходить з двох сторін ЛЕП - 10 кВ. (факт проходження по земельній ділянці по АДРЕСА_1 ЛЕП представники позивача не заперечували.

Відповідно до п. 5 Правил охорони електричних мереж затверджених постановою КМ України № 209 від 4 березня 1997 року охоронні зони електричних мереж встановлюються у здовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань (для повітряних ліній напругою) від 1 до 20 кВ 10 метрів. Проте в технічній документації нанесено обмежене використання 2 м., а на іншу лінію електропередач зовсім не нанесено та не встановлено жодних обмежень. З цього випливає, що технічна документація, яка розроблена для видачі державного акту на право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 не відповідає вимогам «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі» затвердженої наказом Держкомземом № 43 від 4 травня 1999 року. За результатами точних геодезичних даних було виявлено, що земельна ділянка, яка могла бути передана у власність позивача згідно генерального плану забудови селища Володимирець менша за ту, на яку позивач виготовив документацію, для отримання державного акту, у зв'язку з цим позивач претендує на землі загального користування (на частині спірної земельної ділянки є асфальтований тротуар). Виявивши усі ці факти селищним головою було винесено на розгляд селищної ради питання про підписання державного акту на земельну ділянку по АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту отримання документа на право власності (державного акту) та його державної реєстрації.

У частині 7 статті 118 ЗК України зазначена єдина та необмежена умова прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність і надання дозволу на розробку проекту її відведення -згода відповідної ради.

Як зазначено в рішенні Конституційного суду України №7-рп/09 від 16.04.2009 року органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їх існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Згідно статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та, чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладені обставини справи, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позов ОСОБА_4 до Володимирецької селищної ради, Володимирецького селищного голови Осмоловича Олександра Григоровича про скасування рішень Володимирецької селищної ради, визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди, є не обґрунтованим, не доведеним і таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" червня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Володимирецька селищна рада Рівненської області вул.Соборна,39,смт.Володимирець,Рівненська область,34300

4-Володимирецький селищний голова Осмолович Олександр Григорович вул.Соборна,39,смт.Володимирець,Рівненська область,34300