ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
УХВАЛА
Справа № 910/6388/13 25.11.13 За позовом Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
До Приватного акціонерного товариства «Теодосія»
Про стягнення 431 366,94 грн.
За скаргою Приватного акціонерного товариства «Теодосія»
до Відділу Державної виконавчої служби Дарницького районного
управління юстиції у місті Києві
на дії виконавчої служби
Суддя Мельник В.І.
Представники:
від поизвача: не з`явився
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 22.02.2013
від ВДВС: не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі - позивач) подало на розгляд господарського суду міста Києва позов до Приватного акціонерного товариства «Теодосія» (далі - відповідач ) про стягнення 431 366,94 грн. вартості поставленого природного газу.
Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що відповідачем не виконуються умови договору № 06/10-3346ТЕ-19 від .31.12.2010р.
Ухвалою суду від 04.04.2013р. порушено провадження у справі № 910/6388/13 та призначено розгляд на 13.05.2013 р.
Рішенням суду від 24.05.2013р. позовні вимоги позивача задоволено.
11.06.2013р. на виконання наведеного рішення судом було видано накази.
14.10.2013р. відповідач звернувся до суду зі скаргою на дії ВДВС Дарницького районного управління юстиції у м.Києві.
Ухвалою суду від 14.10.2013р. суд призначив до розгляду вказану скаргу на 01.11.2013р.
29.10.2013р. позивач подав через канцелярію суду заперечення на скаргу.
01.11.2013р. представник скаржника у судовому засіданні підтримав подану заяву.
Представник позивача протии задоволення скарги відповідача заперечив, з підстав викладених у поданих через канцелярію суду запереченнях.
Представник ВДВС у судодве засідання не з`явився, про причини своєї відсутності суд не повідомив, вимог ухвали суду від 14.10.2013р.
Суд відклав розгляд скарги на дії ВДВС на 22.11.2013р.
05.11.2013р. та 22.11.2013р. відповідач подав через канцелярію суду додаткові пояснення по справі.
22.11.2013р. представник відповідача просив суд задовольнити скаргу на дії ВДВС, надав додаткові пояснення по скарзі.
Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти задоволення скарги.
Представник ВДВС у судове засідання не з`явився, вимог ухвал суду не виконав, про причини своєї відсутності суд не повідомив.
Судом оголошено перерву у судовому засіданні до 25.11.2013р.
25.11.2013р. представник скаржника підтримав подану скаргу на дії ВДВС.
Представник позивача заперчив проти задоволення скарги.
Представник ВДВС у судове засідання не з`явився, вимог ухвал суду не виконав, про причини своєї відсутності суд не повідомив.
Суд дійшов висновку про задоволення скарги на дії ВДВС, на підставі наступного.
Скаржник мотивував подачу скарги на дії ВДВС Дарницького району міста Києва тим, що вказаним державним органом було накалдено арешт на рахунки відповідача № 37126440591815 та № 37129001001815. які є рахунками зі спеціальним режимом використання , що на думку відповідача є порушенням норм чинного законодавства України.
Судом встановлено, що рахунок № 37129001001815, на який накладено арешт за постановою про арешт коштів боржника від 19.09.13 року, відкрито в Головному управлінні Державної казначейської служби України в АРК м. Сімферополь згідно спільного наказу Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.09 року N 55/57/43 "Про затвердження Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію" та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року N 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».
По вказаному рахунку проводяться взаєморозрахунки за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню на підставі спільних протокольних рішень за природний газ, теплопостачання та електроенергію, і отримані на цей рахунок кошти підлягають перерахуванню через рахунки інших учасників розрахунків до загального фонду Державного бюджету України.
Приватне акціонерне товариство «Теодосія» здійснювало діяльність з розподілу та постачання природного газу, а також з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії відповідно до ліцензій:
- серії АГ № 578423 на розподіл природного, нафтового газу, газу (метану) вугільних родовищ видана за рішенням НКРЕ № 101 від 14.02.12 року строком дії з 14.02.12 по 13.02.17 року
- серії АГ № 578424 на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом видана за рішенням НКРЕ № 101 від 14.02.12 року строком дії з 14.02.12 по 13.02.17 року.
- серії AB № 389714 на виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) мережами, постачання теплової енергії (крім певних видів господарської діяльності у сфері теплопостачання, якщо теплова енергія виробляється на теплоелектроцентралях, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) видана за рішенням Міністерством житлово- комунального господарства АРК № 850 від 18.12.07 року строком дії з 18.12.07 по 18.12.12 року.
Здійснюючи ці види діяльності ПрАТ «Теодосія» надавало населенню послуги з газопостачання та укладало зі споживачами договори на надання таких послуг. При цьому певна частина споживачів користується пільгами зі сплати за послуги газопостачання відповідно до діючого законодавства.
Згідно статті 21 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", окремо визначаються нормативи коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, що спрямовуються на покриття витрат підприємств, установ і організаттій сппіально- культурного. житлово-комунального та побутового обслуговування, які не покриваються виплатами населення. Нормативи фінансування встановлюються під час прийняття Закону України про Державний бюджет України на поточний рік, а також під час формування бюджетів соціальних фондів.
Згідно з ч. 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенттії з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально- виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально- виконавчої системи, державної пожежної охорони; пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні; звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби; батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; батькам та членам сімей осіб рядового і Начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли), пропали безвісти або стали інвалідами під час проходження служби; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; суддям у відставці; пенсіонерам з числа спеціалістів із захисту рослин відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України "Про захист рослин"; громадянам відповідно до пункту "ї" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частини четвертої статті 29 Основ законодавства України про культуру, частини другої статті 30 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу", абзацу першого частини четвертої статті 57 Закону України "Про освіту"; дітям війни; багатодітним сім'ям.
Порядок надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам визначений Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п. 48 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Пунктом 8 частини 1 статті 7 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями - принцип цільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) і компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за природний газ та газовий конденсат, що видобуваються в Україні, та за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України (далі - субвенція) визначено Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року № 20 (п. 1 цього Порядку).
Пунктом 6, 7, 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року № 20, встановлено, що органи Державної казначейської служби на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки постачальників ресурсів (товарів, послуг). Для проведення розрахунків відповідно до цього Порядку всі учасники відкривають рахунки в органах Державної казначейської служби, крім енергопостачальних компаній, державного підприємства "Енергоринок", які проводять розрахунки за спожиту електроенергію через поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в уповноваженому банку. Розрахункове обслуговування цих рахунків здійснюється на умовах, визначених договором, що укладається між органами Державної казначейської служби та суб'єктами підприємницької діяльності. У разі проведення розрахунків за спожиту електроенергію кошти перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальних компаній, відкриті в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх через поточні рахунки із спеціальним режимом використання державним підприємством "Енергоринок" на рахунки виробників електроенергії, які поставляють її на оптовий ринок електроенергії, з наступним перерахуванням цих коштів на рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, які є постачальниками та транспортувальниками природного газу.
Взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, головними фінансовими управліннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - відповідні головні фінансові управління), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", ДП "Енергоринок" та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року № 20, визначено Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.09 року N 55/57/43 (далі Порядок).
Відповідно до п. 1.4. Порядку, усі учасники розрахунків відкривають рахунки в органах Державної казначейської служби України (крім енергопостачальних компаній та ДП "Енергоринок", які відкривають рахунки в уповноваженому банку).
Кошти на підставі спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків зараховуються: за природний газ та теплопостачання - до загального фонду Державного бюджету України; за електроенергію - на рахунок ДП "Енергоринок" за умови відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності, які є постачальниками та транспортувальниками природного газу, можливості взяти участь у проведенні розрахунків за спожиту електроенергію відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року № 20 (п. 1.6 Порядку).
Всі кошти, які перераховуються за спільними протокольними рішеннями, перераховуються з рахунків останніх отримувачів таких коштів Державною казначейською службою України до загального фонду Державного бюджету України (п. 2.8.6-2.8.8 Порядку).
Таким чином, законодавством чітко визначено цільове призначення рахунків у Державній казначейській службі України, відкритих згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.05 року N 20, цільове призначення і порядок використання коштів на таких рахунках.
Жодним іншим чином такі рахунки та кошти на них не можуть бути використані, в т.ч. для погашення заборгованості перед окремими контрагентами, оскільки це суперечить положенням Бюджетного кодексу України, а саме цільовому призначенню цих рахунків і коштів на них.
Що стосується рахунку № 37126440591815 в ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь, то судом встановлено, що зазначений рахунок був відкритий для здійснення розрахунків погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування відповідно до діючого на час відкриття рахунку Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.08 року № 440 «Про реалізацію ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Надання відповідних субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам передбачено ст. 97 Бюджетного кодексу України, та в Закона України «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на: 1) субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашения заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 1-3 та 6 статті 11 цього Закону).
На виконання вказаної статті Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік» Кабінетом міністрів України було прийнято Постанову від 20.03.13 року № 167 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
Пунктом 4 Постанови № 167 затверджено Примірний договір про організацію взаєморозрахунків, за умовами якого Казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунка, стороні першій на підставі рішення Мінфіну, сторона перша перераховує на рахунок сторони другої кошти для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, наступні перерахування іншим сторонам здійснюються для погашення заборгованості за товари (роботи, послуги) і остання сторона перераховує до спеціального фонду державного бюджету кошти за вказаним у договорі цільовим призначенням.
Рахунок № 37126440591815, на який накладено арешт за постановою про арешт коштів боржника від 19.09.13 року, відкрито в Головному управлінні Державної казначейської служби України в АРК м. Сімферополь для проведення розрахунків з погашення різниці в тарифах на теплову енергію для населення, і ці кошти підлягають перерахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, законодавством чітко визначено цільове призначення рахунків у Державній казначейській службі України, відкритих для проведення розрахунків з погашення різниці в тарифах на теплову енергію для населення, цільове призначення і порядок використання коштів на таких рахунках.
Жодним іншим чином такі рахунки та кошти на них не можуть бути використані, в т.ч. для погашення заборгованості перед окремими контрагентами, оскільки це суперечить положенням Бюджетного кодексу України, а саме цільовому призначенню цих рахунків і коштів на них.
Факт того, що вказані рахунки є рахунками із спеціальним режимом використання підтверджується також довідкою Управління Державної казначейської служби України у м. Феодосії АР Крим № 12.0-12/2306 від 10.10.2013.
Позиція викладена у мотивувальній частини даної ухвали, також була викладена у постанові Вищого господарського суду України № 5010/878/2011-27/35 від 11.06.2013р.
Згідно зі ст. 121-2 ПІК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом 10 днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо.
На підставі викладеного, керуючись ст. 86, 121-2 ГПК України, Господарський суд міста Києва,
У Х В А Л И В:
Скаргу Приватного акціонерного товариства «Теодосія» на дії Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві - задовольнити.
Визнати протиправними дії Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві при примусовому виконанні наказу господарського суду м. Києва від 11.06.13 року № 910/6388/13 з накладення арешту на грошові кошти ПрАТ «Теодосія» на рахунках № 37126440591815, № 37129001001815 в ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь.
Скасувати постанову про арешт грошових коштів боржника від 13.09.13 року ВП № 39445900, винесену старшим державним виконавцем ВДВС Дарницького РУЮ у м. Києві ОСОБА_2, в частині накладення арешту на грошові кошти ПрАТ «Теодосія» на рахунках № 37126440591815, № 37129001001815 в ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь.
Суддя В.І. Мельник