Постанова № 35496579, 15.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2013
Номер справи
805/13257/13-а
Номер документу
35496579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2013 р. Справа №805/13257/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:12 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді

головуючого судді Мальцевої Н.Г.

за участі секретаря судового засідання Ростова Я.С.

позивач не з'явився

представника позивача ОСОБА_1, діє за дов.№5-2/477 від 01.09.2008 року

представника відповідача Поперечної О.О., діє за дов.№174 від 02.10.2013 року

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3, яка мешкає в м.Торезі

до начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісової Н.О.,

Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області, м.Торез

про оскарження дій посадової особи, зобов'язання стягнути заборгованість в розмірі 3146,52 грн.

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісової Н.О., Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області, про оскарження дій посадової особи начальника Управління Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області Чибісової Н.О., зобов'язання стягнути заборгованість в розмірі 3146,52 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою Торезького міського суду Донецької області №2-а-2525/11 від 04.05.2011 р визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області по нездійсненню нарахування та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_3 - як «дитині війни» з 01 січня 2010 року в розмірах, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_3 як «дитині війни» підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з врахуванням фактично отриманих сум. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду №6а/247/75/13 від 12.06.2013 року змінено спосіб виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 4 травня 2011 року у справі №2-а-2625/11, визнано належним способом виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 4 травня 2011 року у справі №2-а-2625/11 шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області на користь ОСОБА_3 як «дитині війни» підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2010 року за рахунок коштів Державного бюджету України, у розмірі 3146,52 грн. Начальник Управління Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області Чибісова Н.О., повернула позивачу документи без виконання, посилаючись на те, що в органах Казначейства не відкриті рахунки боржника Управління Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області. Вважає таке повернення протиправним, внаслідок чого просить визнати дії начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісової Н.О. неправомірними, зобов'язати начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісову Н.О. здійснити стягнення заборгованості в сумі 3146,52 грн. з рахунків Державного бюджету України.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, навів обставини, викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, надав заперечення, згідно з якими, в Управлінні Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області рахунки Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області, на грошові кошти яких може бути звернуто стягнення за судовими рішеннями, не обліковуються. Такі рахунки відкриваються на центральному рівні або в інших банках чи фінансових установах України. Жодним нормативно-правовим актом України, яким керується у своїй діяльності Державна казначейська служба України та її територіальні органи, не передбачено відкриття Управлінням Пенсійного фонду в управлінні Казначейства видаткових рахунків, у тому числі рахунків, з яких здійснюються виплати пенсій та допомог. Крім того, 16.10.2013 року набрав чинності Закон України від 19.09.2013 року №583-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання судових рішень». Згідно з п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (у редакції Закону України №583-VII від 19.09.2013 року) виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є державний орган, державні підприємство, установа, організація, юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року подаються до органу державної виконавчої служби України. З огляду на вищенаведене повідомляють, що згідно з чинним законодавством Управління Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області не має повноважень щодо прийому та виконання судових рішень, боржниками за якими є Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області. Тому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

07.11.2013 року в судовому засіданні представником Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області надані заперечення, згідно з якими позов не визнає, оскільки відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду, кошти в Державному бюджеті України на 2013 рік не передбачені, видатки, необхідні для виконання судових рішень про перерахунок та виплату підвищення до пенсії дітям війни, не передбачені бюджетною програмою за КПКВК 2506020 "Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за різними пенсійними програмами", згідно з якою Пенсійному фонду України виділено бюджетні асигнування, тобто, виплата сум, донарахованих на виконання судового рішення, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України. Окрім того, відповідно до ст.3 даного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, проте, кошти на виплату сум за рішеннями суду щодо нарахування та виплати підвищень «діям війни» бюджетними програмами на 2012-2013 роки не передбачалися. Тому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області в судове засідання 15.11.2013 року не з'явився, в матеріалах справи є заява, згідно з якою відповідач проти заявлених вимог заперечує, просить справу розглянути у відсутності представника.

Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Торезького міського суду Донецької області №2-а-2525/11 від 04.05.2011 р визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області по нездійсненню нарахування та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_3 - як «дитині війни» з 01 січня 2010 року в розмірах, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_3 як «дитині війни» підвищення до пенсії відповідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2010 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з врахуванням фактично отриманих сум (а.с.13).

14.12.2011 року Торезьким міським судом Донецької області видано виконавчий лист у вищевказаній справі №2-а-2625 (а.с.14).

Постановою Відділу Державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції від 27.06.2013 р відкрито виконавче провадження за вищевказаним виконавчим документом №36291530 (а.с.15).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду №6а/247/75/13 від 12.06.2013 року змінено спосіб виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 4 травня 2011 року у справі №2-а-2625/11, визнано належним способом виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 4 травня 2011 року у справі №2-а-2625/11 шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області на користь ОСОБА_3 як «дитині війни» підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2010 року за рахунок коштів Державного бюджету України, у розмірі 3146,52 грн. (а.с.17-18).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 зверталася до Державної казначейської служби України в м.Торезі Донецької області у встановлені законом строки з відповідною заявою про виконання постанов суду з необхідними документами (а.с.9).

05.07.2013 року листом начальника Управління Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області Чибісової Н.О. №02-24/1585 позивачеві повернуті без виконання: виконавчий лист Торезького міського суду у справі №2-а-2625 від 04.05.2011 р, виданий 14.12.2011 р; копія постанови Торезького міського суду Донецької області по справі №2-а-2625/11 від 04.05.2011 року; копія ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду №6а/247/75/13 від 12.06.2013 р в зв'язку з тим, що в Управлінні Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області рахунки Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області, на грошові кошти яких може бути звернуто стягнення за судовими рішеннями, не обліковуються. Повідомлено, що такі рахунки відкриваються на центральному рівні або в інших банках чи фінансових установах України (а.с.11-12).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли у цій справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VI від 05.06.2012 року виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №45 від 30.01.2013 року, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.

Приписом ст.43 Бюджетного кодексу України передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів, яке забезпечує Державна казначейська служба.

Відповідно до ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до п.1 вищезазначеного Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 2 цього ж Порядку вживаються терміни в такому значенні:безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження"; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України, Податковому кодексі України, Законах України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та "Про виконавче провадження".

Приписом п.3. Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №45 від 30.01.2013 року визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Посилання Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області на неможливість виконати рішення суду, оскільки в Управлінні Державної казначейської служби України у м.Торезі Донецької області рахунки Управління Пенсійного фонду України в м.Торезі Донецької області, на грошові кошти яких може бути звернуто стягнення за судовими рішеннями, не обліковуються, суд вважає безпідставними, враховуючи те, що ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду №6а/247/75/13 від 12.06.2013 року чітко визнано належним способом виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 04.05.2011 року у справі №2-а-2625/11 шляхом стягнення з Управління Пенсійного Фонду України грошових коштів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

За таких обставин, начальник Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісова Н.О. повинна була керуватися ст.25 Бюджетного кодексу України, яка встановлює безспірне списання коштів з державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Оскільки ОСОБА_3, на користь якої прийнято рішення про стягнення коштів за рахунок державного бюджету, подала в установлений законом строк до відповідного органу Казначейства необхідні документи, які начальником Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісовою Н.О. повернуті позивачеві без виконання, суд дійшов висновку про протиправність дій начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісова Н.О., тому що вони суперечать діючому законодавству України.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати по сплаті судового збору підлягають поверненню позивачеві з Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 8 - 11, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісової Н.О., Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області про оскарження дій посадової особи, зобов'язання стягнути заборгованість в розмірі 3146,52 грн. задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісової Н.О. протиправними.

Зобов'язати начальника Управління Державної казначейської служби України в місті Торезі Донецької області Чибісову Н.О. здійснити стягнення заборгованості в сумі 3146 (три тисячі сто сорок шість) грн. 52 (п'ятдесят дві) коп. з рахунків Державного бюджету України.

Повернути ОСОБА_3, сплачені нею документально підтверджені судові витрати на сплату судового збору в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 (сорок одна) коп. за квитанцією № NOWRE46984 від 26.09.2013 р.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті 15 листопада 2013 року, та проголошені в присутності представників сторін.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 листопада 2013 року.

Суддя Мальцева Н.Г.