Постанова № 35493568, 26.11.2013, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
286/5621/13-а
Номер документу
35493568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/5621/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2013 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Вачко В. І.

з секретарем Першко А. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобовязання провести донарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з адміністративними позовами, в яких просить, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за двома дітьми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку у подвійному розмірі, згідно з ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з березня 2013 року по серпня 2013 року та виплатити її, звернути постанову до негайного виконання, мотивуючи тим, що їй, відповідно до вказаного Закону, повинна виплачуватись допомога по догляду за потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи дитиною до трирічного віку у подвійному розмірі на двох дітей.

Ухвалою суду від 30.09.2013 року справи № 286/5621/13-а та № 286/5623/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобовязання провести донарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку були обєднані в одне провадження за № 286/5621/13-а.

Позивач заявила клопотання, в якому просила справу розглянути без її участі з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Відповідач в судове засідання представника не скерував, натомість листами від 07.10.2013р. № 03-04/5265 та № 03-04/5264 просив справу розглянути без участі його представника; при цьому наголосив, що вимога позивача є безпідставною, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачено відповідного обсягу видатків.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Позивач ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвами про народження. Малолітні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 належать до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченнями серії Д № 220279Н та серії Д № 350418 Н.

Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та отримує допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що підтверджується письмовою довідкою № 03-04/4982 від 17.09.2013 року.

Згідно з довідкою УПСЗН Овруцької РДА № 03-04/4982 від 17.09.2013 року позивачу виплачується вказана допомога на двох дітей щомісячно в сумі 1467,86 грн. з березня 2013 року по серпень 2013 року, в загальній сумі 8807,16 грн., тобто без врахування п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідь на заяви позивача від 09.09.2013 року, відповідач листом від 17.09.2013 року за № 03-04/4982 повідомив останню, що провести виплату подвійного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на двох дітей не має можливості, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не передбачено відповідного обсягу видатків; в разі виділення та надходження коштів виплату буде проведено.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та прийнятого на її розвиток пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Відповідно до п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (перше речення абзацу третього пункту 10 ст.30 вказаного Закону у редакції Закону України від 06.06.1996р. № 230/96-ВР) батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.

Пунктом 28 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» було внесено зміни до п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими вилучено перше речення абзацу третього пункту 10 ст.30 останнього Закону, що передбачала виплату допомоги по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи. Проте Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 24, 68, 1018, підпункту 7 пункту 19, пунктів 2022, 2434 підпунктів 16, 812 пункту 35, пунктів 36100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону, визнаних неконституційними.

Статтею 62 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Частиною 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

У світлі рішень Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на підставі й на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

З вказаного випливає, що наведеною вище нормою частини 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» Кабінету Міністрів України було надано право встановлювати розміри соціальних виплат громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак, в 2013 році, як і у попередніх роках, Кабінетом Міністрів України таке право щодо встановлення зокрема розміру допомоги по догляду за потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи дитиною до досягнення нею трирічного віку, використано не було, а тому вказана норма Закону не підлягає застосуванню під час визначення розміру виплат, передбачених п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.п.2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів за ст.30 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, які проводять їх нарахування і виплату.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про нарахування та виплату коштів в подвійному розмірі, заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України, підлягають задоволенню.

Щодо вимоги звернути постанову до негайного виконання, то така не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч.1 п.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць. У даному випадку вимога про стягнення коштів не заявлялась.

Позивач сплатив судовий збір в загальному розмірі 69 грн.

Відтак, керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дітьми: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трьохрічного віку, відповідно до п.10 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.03.2013 року по 31.08.2013 року в подвійному розмірі допомоги, передбаченому законодавством України, незалежно від факту роботи, на кожного, з врахуванням виплачених коштів за вказаний період.

В решті позовних вимог відмовити.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_4