ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2013 р. Справа № 804/14654/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу "Мандриківська 127" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
07.11.2013 р. Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0002411501 від 12.06.2013 р. та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0000042203 від 07.10.2013 р. про визначення Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств в сумі 173761,98 грн., у тому числі 139009,58 грн. основного платежу та 34752,40 грн. штрафних санкцій;
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0002391502 від 12.06.2013 р. та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0000052203 від 07.10.2013 р. про визначення Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» грошових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 118638,09 грн., в тому числі 94910,47 грн. основного платежу та 23727,62 грн. штрафних санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перевірка проведена за відсутності підстав, передбачених п. п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, факт реального здійснення позивачем господарських операцій з ПП «Транс-Атлантика-Сервіс» та ТОВ «Лігран» повністю підтверджується первинними фінансово-господарськими документами, а усі обставини, що свідчать про порушення законодавства ПП «Транс-Атлантика-Сервіс» та ТОВ «Лігран», не мають стосунку до позивача. Також позивач вказує, що будівельні матеріали, одержані останнім від ПП «Транс-Атлантика-Сервіс» та ТОВ «Лігран» придбані для їх використання у будівництві багатоквартирного будинку. Таким чином, кошти на придбання товарів у зазначених підприємств, використані у межах основної мети діяльності позивача, а тому не можуть бути віднесені до доходів в силу п. 157.14 ст. 157 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача доводи та вимоги позовної заяви підтримав.
У судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» зареєстрований Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 27.11.2007 р. та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області. Основний вид діяльності у періоді, що перевірявся - комплексне обслуговування об'єктів.
У період з 22.02.2013 р. по 13.03.2013 р. згідно постанови старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України Борисенко В.М. у кримінальному провадженні №32013180000000005, з урахуванням актів перевірок Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №7204/224/3269/32694389 від 21.12.2012 р. та №7250/224/34656476 від 28.12.2012 р., на підставі п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України та на підставі наказу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 21.02.2013 р. №333 старшим державним податковим ревізором-інспектором податкової служби відділу особливо важливих перевірок, управління податкового контролю Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Сахном О. С. проведено невиїзну позапланову документальну перевірку Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» щодо підтвердження господарських відносин з ПП «Транс-Атлантика-Сервіс», ТОВ «Лігран» за квітень 2012 р., за результатами якої складено Акт №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р.
Перевіркою встановлено порушення:
-п. п. 157.14 ст. 157 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за І півріччя 2012 р. на 305821,11 грн.;
-п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість в сумі 132390,08 грн., в т. ч. за квітень 2012 р. на 132390,08 грн.
04.06.2013 р. Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» направлені до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська заперечення на Акт №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р., які листом податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №22733/10/22-617 від 13.06.2013 р. залишені без розгляду у зв'язку із порушенням термінів, встановлених п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України.
На підставі Акта перевірки №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення №0002411501 від 12.06.2013 р., яким Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток (доходи) організацій споживчого кооперативу, кооперативів, громадських організацій та об'єднань» у розмірі 382276,25 грн., з них: основний платіж - 305821, 00 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 76455,25 грн.
Також на підставі Акта перевірки №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби прийнято податкове повідомлення-рішення №0002391502 від 12.06.2013 р., яким Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 165487,60 грн., з них: основний платіж - 132390,08 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 33097,52 грн.
У період з 22.08.2013 р. по 29.08.2013 р. на підставі наказу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 21.08.2013 р. №263 головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок з окремих питань управління податкового аудиту Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Лінською В. П. на підставі п. п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України проведено невиїзну позапланову документальну перевірку Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» з урахуванням скарги поданої платником до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо не підтвердження реальності господарських відносин з ПП «Транс-Атлантика-Сервіс», ТОВ «Лігран» з питання ПДВ за квітень 2012 р., щодо правомірності відображення витрат І півріччя 2012 р., за результатами якої складено Акт №750/225/33542792 від 03.09.2013 р.
Цією перевіркою встановлено порушення:
-п. п. 157.14 ст. 157 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за І півріччя 2012 р. на 139009,58 грн.;
-п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість в сумі 94910,47 грн., в т. ч. за квітень 2012 р. на 94910,47 грн.
Приймаючи до уваги часткове зменшення Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» сум грошового зобов'язання, рішенням Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №2296/10/04-36-10-04-09 від 06.09.2013 р. скасовані:
-податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №0002411501 від 12.06.2013 р. в частині 208514,28 грн. (у тому числі: основний платіж - 166811,42 грн., штрафна санкція - 41702,86 грн.), а в іншій частині зазначене рішення залишено без змін;
-податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №0002391502 від 12.06.2013 р. в частині 46849,51 грн. (у тому числі: основний платіж - 37479,61 грн., штрафна санкція - 9369,90 грн.), а в іншій частині зазначене рішення залишено без змін.
На підставі Акта перевірки №750/225/33542792 від 03.09.2013 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000042203 від 07.10.2013 р., яким Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток (доходи) організацій споживчого кооперативу, кооперативів, громадських організацій та об'єднань» у розмірі 173761,98 грн., з них: основний платіж - 139009,58 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 34752,40 грн.
Також на підставі Акта перевірки №750/225/33542792 від 03.09.2013 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000052203 від 07.10.2013 р., яким Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 118638,09 грн., з них: основний платіж - 94910,47 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 23727,62 грн.
Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» не погодившись із вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, оскільки вважає, що відсутні підстави для збільшення йому грошових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість, звернувся до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2012 р. між Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» (покупець) та ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» (постачальник) укладено договір №0204-7 , відповідно до якого постачальник зобов'язується передати у власність покупцю товар (будівельні матеріали), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар і сплатити. Згідно укладеного договору Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» отримав в квітні 2012 р. від ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» будівельні матеріали на загальну суму 516500,40 грн.
12.04.2012 р. між Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» (покупець) та ТОВ «Лігран» укладено договір №1204-4, відповідно до якого постачальник зобов'язується передати у власність покупцю товар (будівельні матеріали), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар і сплатити. Згідно укладеного договору Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» отримав в квітні 2012 р. від ТОВ «Лігран» будівельні матеріали на загальну суму 794341,00 грн.
Згідно умов укладених договорів поставка матеріалів здійснюється постачальником.
Витрати по вказаним підприємствам віднесено до складу витрат неприбуткової організації Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127».
На підтвердження виконання умов договорів №0204-7 від 02.04.2012 р. та №1204-4 від 12.04.2012 р., а також подальшого використання придбаних будівельних матеріалів у власній статутній діяльності Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» надав суду копії договорів №0204-7 від 02.04.2012 р., №1204-4 від 12.04.2012 р., а також специфікацій до них, копії накладних, рахунків-фактур, податкових накладних, товарно-транспортних накладних, сертифікатів якості, протоколу сертифікаційних випробувань, платіжних доручень на оплату товару. Також суду надано копію договору генерального підряду №1/03-01 від 01.03.2011 р., укладеного між Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» та ТОВ «Газосантехмонтаж» на будівництво житлового комплексу, копію переліку матеріалів, переданих від Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» до ТОВ «Газосантехмонтаж» для виконання робіт та копії довідок про вартість робіт, актів виконаних робіт з відомостями витрат ресурсів, оборотно-сальдових відомостей на підтвердження використання підрядником у будівництві житлового комплексу товарів, придбаних Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» у ПП «Транс-Атлантика-Сервіс» та ТОВ «Лігран».
Як вбачається із Актів перевірок №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р. та №750/225/33542792 від 03.09.2013 р. Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська висновок про порушення Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» норм п. п. 157.14 ст. 157 та п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України зроблено через те, що, на думку податкової, останнім завищено витрати, що здійснюються неприбутковими організаціями для виконання діяльності, визначеної для них як основана законом, а також на підставі актів перевірок Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №7204/224/3269/32694389 від 21.12.2012 р. «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового законодавства України ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс»» та №7250/224/34656476 від 28.12.2012 р. «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового законодавства України ТОВ «Лігран»».
Актами перевірок Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №7204/224/3269/32694389 від 21.12.2012 р. та №7250/224/34656476 від 28.12.2012 р. встановлені порушення ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран» ст. 185 Податкового кодексу України в частині оподаткування податком на додану вартість безтоварних операцій по ланцюгу постачання товару, робіт/послуг з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями.
Отже, з тих підстав, що придбані будівельні матеріали використані Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» у власній господарській діяльності, а також операції з поставки по ланцюгах: Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» та постачальники - ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс», ТОВ «Лігран» не спричиняють реального настання правових наслідків, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська дійшла висновку про заниження Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» податку на прибуток за І півріччя 2012 р. і заниження податку на додану вартість за квітень 2012 р.
Згідно п. п. 157.14 ст. 157 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених у підпункті "є" пункту 157.1 цієї статті в частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. До порушень також належить використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності. Кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу. Рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Суд вважає, що в даному випадку необхідно дослідити природу коштів, які використані Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» для оплати будівельних матеріалів за договорами №0204-7 від 02.04.2012 р. та №1204-4 від 12.04.2012 р., з'ясувати чи використовувались вони на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження власної господарської діяльності.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про кооперацію» кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Статтею 3 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Згідно ст. 8 Закону України «Про кооперацію» статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про кооперацію» для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інші надходження, не заборонені законодавством.
Кооператив є власником будівель, споруд, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом.
Володіння, користування та розпорядження майном кооперативу здійснюють органи управління кооперативу відповідно до їх компетенції, визначеної статутом кооперативу.
Статтею 23 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування.
Кооперативи самостійно розробляють програми і плани економічного та соціального розвитку, розглядають і затверджують їх на загальних зборах членів кооперативу.
Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом.
Виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.
Оподаткування, облік і звітність у кооперативі здійснюються у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до розділу 1 Статуту Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» цей кооператив створено громадянами України, мешканцями житлового будинку 127 по вул. Мандриківській в м. Дніпропетровську, постраждалих внаслідок вибуху природного газу. Кооператив є кооперативною організацією, створеною шляхом об'єднання фізичних осіб на добровільних засадах для надання послуг переважно членам (у тому числі асоційованим членам) кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності, задоволення їх соціальних, економічних та інших потреб на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Кооператив є юридичною особою та існує в організаційно-правовій формі «обслуговуючий кооператив» за класифікацією організаційно-правових форм господарювання, діє як неприбуткова організація, має самостійний баланс, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, та штампи, розрахункові рахунки в установах банку.
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, позивач для реалізації мети кооперативу здійснює будівництво багатоквартирного будинку за рахунок отриманих коштів. Таким чином, витрати позивача на будівництво будинку відповідають цільовому призначенню коштів позивача.
Отже, будівельні матеріали, придбані Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» у ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран» використані у будівництві багатоквартирного будинку, у зв'язку з чим передані генеральному підряднику - ТОВ «Газосантехмонтаж» за двостороннім актом та використані останнім у будівництві житлового будинку.
За таких обставин, суд вважає, що кошти на придбання будівельних матеріалів, придбаних Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» у ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран», використані у межах основної мети діяльності та на цілі, передбачені статутом, а тому не можуть бути віднесені до доходів, у зв'язку з чим не підлягають оподаткуванню.
Що стосується посилань Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська на Акти перевірок №7204/224/3269/32694389 від 21.12.2012 р. та №7250/224/34656476 від 28.12.2012 р., якими встановлені порушення ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран» ст. 185 Податкового кодексу України, то суд звертає увагу, що під час дослідження первинних документів податковим органом не встановлено жодних порушень щодо їх оформлення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що в даному випадку дослідженню підлягає реальність та добросовісність дій Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127», яка полягає у відповідності вчинених ним дій меті статуту, а також реальність усіх даних, наведених у документах.
Суд не приймає до уваги посилання податкового органу на висновки, викладені в Актах перевірок Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №7204/224/3269/32694389 від 21.12.2012 р. та №7250/224/34656476 від 28.12.2012 р., якими встановлені порушення ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран» ст. 185 Податкового кодексу України в частині оподаткування податком на додану вартість безтоварних операцій по ланцюгу постачання товару, робіт/послуг з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями.
Чинним законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за можливими допущеними порушеннями законодавства інших юридичних осіб, на господарюючих суб'єктів не покладається обов'язок та не надається право контролювати дотримання законодавства платником податків, який виступає контрагентом у господарській операції. Ведення податкового обліку покладено на кожного окремого платника податку. Такий платник несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів. Чинне законодавство не містить норм щодо солідарної відповідальності платників податків.
Таким чином, порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом, не впливають на права та обов'язки іншого платника податків.
Крім того, чинне законодавство не покладає на Обслуговуючий кооператив «Мандриківська 127» обов'язок збирання інформації про стан господарської діяльності та порушення підприємств-контрагентів. Навіть якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи.
Навіть за наявності беззаперечних доказів порушення контрагентами позивача чинного в Україні законодавства, зокрема, податкового законодавства, то це тягне за собою правові наслідки у вигляді відповідальності виключно для зазначених суб'єктів господарювання, тобто, в даному випадку - ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» та ТОВ «Лігран».
Що стосується посилань Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» на те, що перевірка проведена за відсутності підстав, передбачених п. п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, то суд вважає за необхідне зазначити, що перевірки, оформлені Актом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №1763/226/35542792 від 20.03.2013 р. та Актом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №750/225/33542792 від 03.09.2013 р. проводились згідно постанови старшого слідчого на підставі п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та за результатами розгляду скарги кооперативу на підставі п. п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України відповідно.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. п. 78.1.11, п. п. 78.1.5 п. 78.1. ст. 78 документальна позапланова перевірка здійснюється:
-якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону;
-якщо платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
Отже, чинне законодавство дозволяє податковій за наявності постанови слідчого та за наявності скарги платника податків проводити документальні позапланові перевірки.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги за заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи проведення податковими органами перевірок у межах та на підставі законодавства України, однак не врахування під час складення висновків того, що порушення, допущені одним платником податків, за загальним правилом, не впливають на права та обов'язки іншого платника податків, а також враховуючи, що Обслуговуючим кооперативом «Мандриківська 127» доведено фактичне отримання будівельних матеріалів від ПП «Транс-Атлантіка-Сервіс» і ТОВ «Лігран» та подальше їх використання у будівництві багатоквартирного будинку генеральним підрядником ТОВ «Газосантехмонтаж» у межах основної мети діяльності та за цільовим призначенням кооперативу, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Мандриківська 127» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0002411501 від 12.06.2013 р. та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0000042203 від 07.10.2013 р. про визначення Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств в сумі 173761,98 грн., у тому числі 139009,58 грн. основного платежу та 34752,40 грн. штрафних санкцій.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №0002391502 від 12.06.2013 р. та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0000052203 від 07.10.2013 р. про визначення Обслуговуючому кооперативу «Мандриківська 127» грошових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 118638,09 грн., в тому числі 94910,47 грн. основного платежу та 23727,62 грн. штрафних санкцій.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський