5.1.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 листопада 2013 року Справа № 812/9053/13-а
о 15 годині 05 хвилин м. Луганськ
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ципко О.В.,
за участю секретаря Гаркуші Ю.О.
представника позивача
Територіального управління
Держгірпромнагляду
у Луганській області Волкова Леоніда Володимировича, головного державного
гірничотехнічного інспектора (довіреність від 29.08.2013 №3/67)
представників відповідача
ДП "Первомайськвугілля"
в особі ВП "Шахта
"Тошківська" - Степаненка Олександра Сергійовича провідного
юрисконсульта ВП "Шахта "Тошківська"
(довіреність від 27.12.2012 №01/4-10-574)
Ласкорунського Юрія Сергійовича, заступника
директора з охорони праці "Шахта "Тошківська" (довіреність від
05.11.2013 №01/4-11-668)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Північної державної регіональної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду , -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2013 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Північної державної регіональної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу від 12.09.2013 № 1095 та направлення на перевірку від 20.09.2013 № 116, 21.10.2013 посадовими особами територіального управління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання Відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" Державного підприємства "Первомайськвугілля", код ЄДРПОУ 26403416, розташованого за адресою: Луганська область, м. Первомайськ, смт. Тошківка - 1, вул. Челюскіна, 8, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні гірничих робіт з ремонту гірничих виробок шахти.
Під час перевірки виявлено 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 8 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, згідно розділу 5 акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21.10.2013 № Пл-151 зафіксовані наступні порушення:
- у місці ведення робіт по підриванню підошви не затягнуті боки виробки, що може призвести до вивалу порід із закріпного простору і травмування працюючих, чим порушено п.3.6 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- не підвищений силовий кабель, що може призвести до його пошкодження і відструмлення життєдієвих об'єктів в шахті, чим порушено п.12.3 р. VІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- не закріплений вагон, який навантажується, відрізком ланцюга до рейкової колії у відповідності до паспорту (кут нахилу виробки 80), що може призвести до його само-свавільного скатування і травмування працюючих, чим порушено п.3.6 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці ЛВ-25 відсутня передпускова звукова світлова сигналізація,, яка попереджає працюючих до її включення про необхідність знаходження у небезпечній зоні, чим порушено п.6.2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- лебідка закріплена з порушенням паспорта кріплення лебідок у гірничих виробках, що може призвести до її зсуву під час експлуатації і травмування працюючих, чим порушено п.19.1 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці у неробочому стані знаходиться аварійне гідравлічне гальмо, що може призвести до самосвавільного скатування транспортних засобів (кут нахилу 80) і травмування працюючих, чим порушено п.3.2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці порушено заземлення електродвигуна, що може призвести до уразки електрострумом працюючих поруч робітників, чим порушено п.1.10 р. VІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на шахті порушується графік проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах» тривалістю, що дорівнює терміну дії саморятівник, що може призвести до неспроможності скористуватися працівникові саморятівником у можливій аварійній ситуації, чим порушено п.12.3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10).
На підставі викладеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт, а саме: ведення робіт у спрямляючому хіднику 1-ї західної лави пл. М3 гор. 486м і у конвеєрному штреку 2-ї західної зворотньої лави пл. М3 гор. 486м.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та пояснили, що порушення, які були виявлені перевіркою від 21.10.2013, усунені, окрім проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах», але на даний час Міністерством палива та енергетики вирішується питання про передачу 400 патронів до учбових саморятівників у власність підприємства. При позитивному вирішенні питання графік практичного навчання працівників у «димових камерах» буле виконаний до 20.12.2013. Просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02 грудня 2011 року № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Луганській області (далі - теруправління), згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про теруправління, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу від 12.09.2013 № 1095 та направлення на перевірку від 20.09.2013 № 116, 21.10.2013 посадовими особами територіального управління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання Відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" Державного підприємства "Первомайськвугілля", код ЄДРПОУ 26403416, розташованого за адресою: Луганська область, м. Первомайськ, смт. Тошківка - 1, вул. Челюскіна, 8, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки при веденні гірничих робіт з ремонту гірничих виробок шахти (а.с.12,13).
За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 21.10.2013 № ПЛ-151 (а.с.14-16), відповідно до якого під час проведення перевірки було виявлено наступні порушення:
- у місці ведення робіт по підриванню підошви не затягнуті боки виробки, що може призвести до вивалу порід із закріпного простору і травмування працюючих, чим порушено п.3.6 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- не підвищений силовий кабель, що може призвести до його пошкодження і відструмлення життєдієвих об'єктів в шахті, чим порушено п.12.3 р. VІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- не закріплений вагон, який навантажується, відрізком ланцюга до рейкової колії у відповідності до паспорту (кут нахилу виробки 80), що може призвести до його само-свавільного скатування і травмування працюючих, чим порушено п.3.6 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці ЛВ-25 відсутня передпускова звукова світлова сигналізація, яка попереджає працюючих до її включення про необхідність знаходження у небезпечній зоні, чим порушено п.6.2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- лебідка закріплена з порушенням паспорта кріплення лебідок у гірничих виробках, що може призвести до її зсуву під час експлуатації і травмування працюючих, чим порушено п.19.1 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці у неробочому стані знаходиться аварійне гідравлічне гальмо, що може призвести до самосвавільного скатування транспортних засобів (кут нахилу 80) і травмування працюючих, чим порушено п.3.2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на лебідці порушено заземлення електродвигуна, що може призвести до уразки електрострумом працюючих поруч робітників, чим порушено п.1.10 р. VІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10);
- на шахті порушується графік проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах» тривалістю, що дорівнює терміну дії саморятівник, що може призвести до неспроможності скористуватися працівникові саморятівником у можливій аварійній ситуації, чим порушено п.12.3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» (НПАОП 10.0-1.01-10).
Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 21.10.2013 № ПЛ-151 підписаний посадовою особою відповідача без зауважень та заперечень.
21.10.2013 позивачем винесено припис №МЛ-/ПЛ-151, яким зобов'язано відповідача усунути порушення, виявлені під час проведення перевірки 21.10.2013 (а.с.29-30).
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підставами для повного зупинення роботи підприємств.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
За частиною 8 статті 7 цього Закону, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у частині першій статті.
Як встановлено в судовому засіданні, відокремленим підрозділом "Шахта "Тошківська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" було направлено повідомлення від 22.10.2013 №887 про усунення порушень «Правил безпеки у вугільних шахтах», викладених у приписі №МЛ-/ПЛ-151 від 21.10.2013.
Крім того, підприємством до Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Північної державної регіональної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості був направлений лист №923 від 01.11.2013, яким повідомлено, що з метою усунення порушень вимог нормативних документів по роботі ВП "Шахта "Тошківська" виконані певні роботи (а.с.32).
На підставі чого 11.11.2013 позивачем було проведено повторну перевірку ВП "Шахта "Тошківська" Державного підприємства "Первомайськвугілля", якою встановлено усунення порушень, викладених в акті перевірки від 21.10.2013, окрім пункту про порушення графіку проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах» (зворот. бік а.с. 41 ).
Згідно пояснень представників відповідача, на даний час Міністерством палива та енергетики вирішується питання про передачу 400 патронів до учбових саморятівників у власність підприємства. При позитивному вирішенні питання графік практичного навчання працівників у «димових камерах» буде виконаний до 20.12.2013.
Як зазначено вище, за текстом даної постанови під час перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, однак зазначені порушення були усунені відповідачем, що підтверджується актом повторної перевірки від 11.11.2013.
Що стосується не виконання відповідачем вимог припису в частині порушення графіку проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах», суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
В матеріалах справи відсутні докази, позивачем документально не доведено, в судовому засіданні не було встановлено фактів наявності загрози життю та здоров'ю працівників відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" через порушення графіку проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах».
Згідно п. 12 розділу 4 Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 р. за N 398/17693 усі працівники і посадові особи, які тільки влаштувалися на шахту або переведені на підземні роботи, повинні пройти практичне тренування в саморятівниках у спеціальних "димових камерах" тривалістю, що дорівнює терміну дії саморятівника, згідно з вимогами чинного законодавства. Повторні тренування проводяться не рідше одного разу на 2 роки. Дозволяється проведення повторного тренування в навчальних ізолювальних саморятівниках скороченого терміну дії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач має час для проведення повторних тренувань до кінця року, а вимоги позивача щодо повного зупинення ведення гірничих робіт, а саме: ведення робіт у спрямляючому хіднику 1-ї західної лави пл. М3 гор. 486м і у конвеєрному штреку 2-ї західної зворотної лави пл. М3 гор. 486м не є адекватним заходом реагування на порушення відповідачем графіку проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах».
Таким чином, судом встановлено, що порушення, наведені в акті перевірки від 21.10.2013 № ПЛ-151, усунені, окрім дотримання графіку проходження підземними робітниками практичного тренування у саморятівниках в спеціальних «димових камерах», а тому немає підстав у застосуванні заходів реагування та зупинення ведення гірничих робіт.
За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17, 87, 88, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області в особі Північної державної регіональної гірничотехнічної інспекції нагляду у вугільній промисловості до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Тошківська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт, а саме: ведення робіт у спрямляючому хіднику 1-ї західної лави пл. М3 гор. 486м і у конвєєрному штреку 2-ї західної зворотньої лави пл. М3 гор. 486м відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 25 листопада 2013 року.
Суддя О.В. Ципко