Ухвала суду № 35434717, 22.11.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2013
Номер справи
262/6112/13-а
Номер документу
35434717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Панас Н.Л.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2013 року справа №262/6112/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бишова М.В.

суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.

при секретарі Корадо А.А.

з участю представника відповідача Аветян К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 15 жовтня 2013 року у справі № 262/6112/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 у вересні 2013 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що її загальний стаж роботи на державній службі складає 37 років. 11 червня 2009 року вона вийшла на пенсію, отримала довідку від 04.06.2009 року №179/02 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Дана довідка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України №19-11 від 30.10.2008 року. Також нею була надана довідка про надання матеріальної допомоги від 04.06.2009 року №181/02.

07.08.2013 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які відображені у графі «інші виплати» довідки від 07.08.2013 року №198/06 нової форми про складові заробітної плати, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька за період роботи з 01.06.2007 року до 31.05.2009 року, оскільки при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії.

Рішенням від 08.08.2013 року №3566 відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби не є складовими заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушені її конституційні права на соціальний захист.

Просила визнати незаконними дії та скасувати вказане рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та зобов'язати відповідача здійснити позивачці з дати призначення пенсії з 12.06.2009 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Ухвалою Пролетарського районного суду м. Донецька від 15.10.2013 року позовні вимоги ОСОБА_3 за період з 12.06.2009 року по 04.03.2013 року залишено без розгляду.

Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 15.10.2013 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання рішення неправомірним та спонукання до вчинення певних дій задоволений, внаслідок чого визнані незаконними дії відповідача, скасовано рішення управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька №3566 від 08.08.2013р., зобов'язано відповідача здійснити з 05.03.2013 року позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 у повному обсязі. (а.с.54). Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, відповідач вказує, що під час розгляду справи суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального та процесуального права. Пенсія була ОСОБА_3 призначена правомірно, з урахуванням діючих нормативно-правових актів. Законних підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.

Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, що дає суду право розглянути справу у відсутність позивача.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що з 12.06.2009 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком згідно з ЗУ «Про Державну службу». Загальний стаж складає 37 років 2 місяця 18 днів, в тому числі стаж державної служби 26 років 6 місяців 7 днів.

Довідкою від 04.06.2009 року №181/02, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, підтверджено виплату позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби за період з червня 2007 року по травень 2009 року включно. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески (а.с.25).

Довідкою від 07.08.2013 року №198/06, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, підтверджено виплату позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також сум індексації за період роботи з червня 2007 року по травень 2009 року включно. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески (а.с.19-21).

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбаченим цим законом при наявності загального трудового стажу для жінок 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Частина 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст.371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці від 07.08.2013 року за №198/06 (а.с.19).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.2442 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст.371 Закону України «Про державну службу».

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення вимог позивача.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 15 жовтня 2013 року у справі № 262/6112/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 15 жовтня 2013 року у справі № 262/6112/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 22 листопада 2013 року.

Колегія суддів М.В. Бишов

В.А. Шальєва

І.Д. Компанієць