ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2013 року № 813/6267/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Іванків З.О.,
з участю представників: позивача Луки Т.М., відповідача Хильченко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» до ДПІ у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів Проперті Девелопмент» (далі - ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Пустомитівському районі), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 01.04.2013 року №0005311550, яким товариству донараховано основний платіж в сумі 776105,77 тис. грн. та фінансові санкції - 160945,2 тис. грн. з плати за землю. В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням додаткових пояснень (вх.№38905 від 30.10.2013 року), позивач посилається на порушення контролюючим органом строків проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: з 22.03.2010 року по 25.03.2013 року, що відображено в акті перевірки від 29.12.12 року №580/1530/33895256, на підставі висновків якого було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення. Свою позицію обґрунтовує з посиланням на пп. 75.1.2. п.75.1, п.75.2 ст.75, п.77.4 ст.77, п.78.4 ст.78, п.79.1, п.79.2 ст.79, п.82.1,п.82.2 ст.82, п.86.4, п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України та п.2, п.4 ст. 1 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами, затвердженої наказом ДПА України від 24.12.2010 р.
Представник позивача Лука Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях. Додатково пояснив, що ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з 2010 року не здійснювало орендної плати за дві земельні ділянки, оскільки ними не користувалося через перешкоди, які чинилися з боку Сокільницької сільської ради. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача Хильченко Л.М. в судовому засіданні позову не визнала з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву, суть яких полягає в тому, що вважає спірне податкове повідомлення-рішення від 01.04.2013 року №0005311550. Додатково пояснила, що це рішення прийняте на підставі акту від 29.12.12 №580/1530/33895256 «Про результати проведення документальної невиїзної перевірки ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з питань повноти та достовірності нарахувань плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року. В ході перевірки було встановлено порушення позивачем статей 2, 5, 13,17, 19, 23 ЗУ «Про плату за землю», пункту 287.3 статті 287 розділу, пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 та пункту 289.2 статті 289 розділу XIII Податкового кодексу України, зокрема, занижено зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р. в сумі 776 105,77 грн., в тому числі по договору оренди земельної ділянки площею 11,3127 га від 05.10.2007 року на суму 741 534,81 грн. та по договору оренди земельної ділянки площею 0,8000 га від 05.10.2007 року на суму 34 570,96 грн. Грошове зобов'язання було донараховано на підставі відповіді Сокільницької сільської ради №1234 від 21.03.2013 року та копій документів: договорів оренди, рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2011р (справа №5015/5812/11) та наказу Господарського суду Львівської області «Про примусове виконання рішення» від 23.12.2011р. Просила в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
З 01 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).
Згідно пункту 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Позивач - ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» зареєстрований як юридична особа, внесений до ЄДРПОУ за № 33895256 та 21.08.2008 року зареєстрований за неосновним місцем обліку в ДПІ у Пустомитівському районі як платник окремих видів податків і зборів, за основним місцем обліку перебуває в ДПІ у Залізничному районі м. Львова з 15.11.2005 року за №1408.
Відповідно до пункту 41.1.1. статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи державної податкової служби.
Статтею 19 Конституції України зобов'язано органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ДПІ у Пустомитівському районі проведено документальну невиїзну перевірку ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з питань повноти та достовірності нарахувань плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року.
Результати перевірки оформлені актом від 29.12.12 №580/1530/33895256 (а.с.7-9).
Як видно з акту перевірки, податковим органом встановлено порушення ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» статей 2, 5, 13, 17, 19, 23 ЗУ «Про плату за землю», пункту 287.3 статті 287 розділу, пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 та пункту 289.2 статті 289 розділу XIII Податкового кодексу України, зокрема, занижено зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р. в сумі 776 105,77 грн., в тому числі по договору оренди земельної ділянки площею 11,3127 га від 05.10.2007 року на суму 741 534,81 грн. та по договору оренди земельної ділянки площею 0,8000 га від 05.10.2007 року на суму 34 570,96 грн.
На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.04.2013 року №0005311550, яким товариству збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата за землю з юридичних осіб, в тому числі - основний платіж в сумі 776105,77 тис. грн. та фінансові санкції - 160945,2 тис. грн.
Висновки податкового органу про заниження зобов'язань з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) по двом договорам оренди від 05.10.2007 року земельних ділянок (площею 11,3127 га та площею 0,8000 га) зроблені на підставі аналізу вказаних договорів оренди, рішення Господарського суду Львівської області від 13.12.2011р (справа №5015/5812/11) про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,8000 га та наказу Господарського суду Львівської області «Про примусове виконання рішення» від 23.12.2011 р., а також даних облікової картки платника податків ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» по орендній платі за землю.
Як видно з акту перевірки від 29.12.12 №580/1530/33895256, ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент», будучи зареєстрованим у ДПІ у Пустомитівському районі як платник окремих видів податків і зборів, протягом 2010-2012 років не подавав податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), що підтверджено відповідними актами камеральних перевірок та винесеними на підставі цих актів податковими повідомленнями-рішеннями, а саме:
- акт №5/1550-33895256 від 10.01.2012р. та податкове повідомлення-рішення №0000031550 від 10.01.2012р., яким донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності по платі за землю за 2010 рік в сумі - 170 грн.;
- акт №6/1550-33895256 від 10.01.2012 р. та податкове повідомлення-рішення №0000041550 від 10.01.2012р., донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності по платі за землю за 2011 рік в сумі - 1020 грн.;
- акт №2371550-33895256 від 21.03.2012р. та податкове повідомлення-рішення №0000201550 від 22.03.2012р., донараховано фінансові санкції за неподання податкової звітності з| плати за землю за 2012 рік в сумі - 1020 грн.
Судом встановлено, що на підставі двох договорів оренди землі від 05 жовтня 2007 року, укладених ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» з Сокільницькою сільською радою Пустомитівського району Львівської області (а.с.40-41,43-44), та актів приймання-передачі земельної ділянки від 29 грудня 2007 року (а.с.42,45) позивачу було надано в строкове платне користування на 25 років дві земельні ділянки, одна - площею 11,3127 га, друга - площею 0,800 га.
Обидва договори зареєстровані у Пустомитівському районному Центрі державного земельного кадастру Львівської регіональної філії від 29.12.2007 року за №04:07:458:00619 та за №04:07:458:00619 відповідно, нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 4052209,14 грн. (розмір орендної плати 5% - 202610,46 грн.) та 286560,00 грн. (розмір орендної плати 5% - 14328 грн.) відповідно.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 13.12.2011 р. (справа №5015/5812/11) частково задоволено позов Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області, яким розірвано договір оренди від 05 жовтня 2007 року земельної ділянки площею 0,800 га та стягнуто з ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» в користь позивача 4404, грн. за 2009 рік, 15433,00 грн. за 2010 рік та 191500,00 грн. за 2011 рік.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю здійснюється відповідно до закону.
Згідно закріпленого у пункті 14.1.147. статті 14 Податкового кодексу визначення, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 14.1.73. статті 14 Податкового кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно статті 270 Податкового кодексу об'єктами оподаткування є:
- земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
- земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка (частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами), а також земельна частка (пай), що перебуває у власності чи користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування при визначенні земельного податку згідно статті 271 Податкового кодексу є:
271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку землі» від 11 грудня 2003 року №1378-IV (далі - Закон №1378-IV), нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Порядок обчислення плати за землю визначається статтею 286 Податкового кодексу.
Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно пункту 288.2 цієї статті платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але із застереженнями, визначеними пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу.
Стаття 289 Податкового кодексу передбачає індексацію нормативної грошової оцінки земель, яка використовується для визначення розміру податку та орендної плати, за формулою, встановленою пунктом 289.2 цієї статті.
Відповідно до вказаного пункту центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Згідно листа від 10.01.2013 р. № 328/22/7-13 Держземагенства України «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» у 2013 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вхідними даними станом на 01.04.96 р., земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01.07.95 р., та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (крім земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01.01.97 р., підлягає індексації за 1996 рік - 1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік -1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік -1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік -1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік -1,0 та за 2012 рік -1,0.
Виходячи із розрахованої величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» занижено зобов'язання з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012р.
1) земельної ділянки площею 11,3127 га за договором оренди від 05 жовтня 2007 року на суму 741 534,81 грн., в тому числі:
- за 2010 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн. * 1,152 * 1,059 * 5%;
- за 2011 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн. * 1,152 * 1,059 *1* 5%;
- за 2012 рік - 247 178,27 грн. = 4 052 209,14 грн.* 1,152 * 1,059 * 1*1*5%;
2) земельної ділянки площею 0,8000 га за договором оренди від 05 жовтня 2007 року на суму 34 570,96грн., в тому числі:
- за 2010 рік - 17 479,70 грн. = 286 560,0 грн. * 1,152 * 1,059 * 5%;
- за 2011 рік - 17 091,26 грн. ((286 560,0* 1,152 * 1,059 * 1*5%)/12*11+((286 560,0* 1,152 * 1,059 * 1*5%)/12/30*22)).
Розрахунок штрафних санкцій міститься у додатку №1 до акту перевірки від 29.12.12 №580/1530/33895256 (а.с.21) і проведений податковим органом по періодам та спростовує доводи позивача щодо порушення відповідачем розміру штрафних санкцій.
Стосовно доводів позивача, що ним не одержувались податкові повідомлення-рішення №0000031550 від 10.01.2012 р., №0000041550 від 10.01.2012 р. та №000201550 від 22.03.2012 р., які є предметом оскарження у справах №813/8225/13-а, №813/8226/13-а та №813/8224/13-а, то суд зазначає, що такі прийняті контролюючим органом за невиконання позивачем як платником податків обов'язку встановленого законодавством порядку подання податкової звітності і не вплинули на прийняття податкового повідомлення-рішення від 01.04.2013 року №0005311550, яке прийняте за невиконання позивачем обов'язку повноти сплати податків та зборів.
Стосовно доводів позивача про порушення строків проведення документальної невиїзної перевірки, а саме: з 22.03.2010 року по 25.03.2013 року, що відображено в акті перевірки від 29.12.12 року №580/1530/33895256, то , як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, мала місце описка щодо дати початку проведення перевірки і замість « 22.03.2013 року» помилково вказано « 22.03.2010 року».
Несплата ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» орендної плати за земельні ділянки підтверджується даними облікової картки платника податків ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» по орендній платі за землю та не заперечувалася представником позивача в судовому засіданні.
Саме ця обставина та невжиття з боку ТзОВ «Львів Проперті Девелопмент» дій по виділенню активів для подальшої реалізації в рахунок погашення податкового боргу стали підставою для звернення податкового органу 14.02.2013 року до Сокільницької сільської ради з проханням розглянути питання розірвання договору оренди земельної ділянки (а.с.68). що спростовує доводи позивача про те, що орендна плата товариством не сплачувалася по причині чинення перешкод у користуванні земельною ділянкою з боку сільради.
За правилами, встановленими статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд вважає, що ДПІ у Пустомитівському районі вказані вимоги щодо обов'язку довести правомірність свого рішення виконала.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно¬важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем податкове повідомлення - рішення ДПІ у Пустомитівському районі від 01.04.2013 року №0005311550, суд дійшов переконання, що воно прийняте відповідачем з урахування вимог Податкового кодексу України і з дотриманням передбачених статтею 2 КАС України принципів.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, податкове повідомлення - рішення від 01.04.2013 року №0005311550 винесено правомірно, тому позов є безпідставним.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого ним при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
У задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Хома О.П.
Повний текст постанови виготовлений 25 листопада 2013 року.