УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2013 року Справа № 810/3855/13
м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Поліпласт» до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Поліпласт» (надалі за текстом - «ТОВ «Поліпласт») звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003781540 від 21.06.2013 р., яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання із сплати орендної плати за землю на 23 827 грн. 58 коп. Позивач просив також визнати неправомірними дії Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (надалі за текстом - «Ірпінська ОДПІ») щодо збільшення розміру орендної плати за користування земельними ділянками та зобов'язати відповідача в подальшому утриматись від вчинення дій, що порушують права ТОВ «Поліпласт».
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконними дії Ірпінської ОДПІ щодо збільшення розміру орендної плати за змелю, а також визнано протиправним та скасовано спірне податкове повідомлення-рішення. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Ірпінська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області, як правонаступник Ірпінської ОДПІ, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 27.06.2004 р., зареєстрованого у Ірпінському міському відділі земельних ресурсів 27.06.2004 за № 230, та додаткової угоди до нього від 26.06.2009 р., ТОВ «Поліпласт» прийняло від Ірпінської міської ради у тимчасове платне користування земельну ділянку площею 2,1468 га для обслуговування виробничої бази.
Пунктом 2.3 названого договору визначено, що орендна плата за землю складає 23 664 грн. 91 коп., у тому числі 3 944 грн. 15 коп. ПДВ, і сплачується рівними частинами по 1 972 грн. 08 коп. щомісячно до 15 числа наступного за звітним місяцем. Розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення ставки земельного податку.
За умовами договору оренди землі від 08 липня 2009 р., зареєстрованого у Структурному підрозділі (Київського обласного реєстраційного центру) ДП Державного земельного кадастру Ірпінському міському відділі 07.07.2009 р. за № 040992600032, Ірпінська міська рада передала, а позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0600 га для будівництва салону-магазину з продажу легкових автомобілів.
За змістом пунктів 9, 10 цього договору орендна плата становить 691 грн. 06 коп., вноситься щомісячно по 57 грн. 59 коп. та підлягає уточненню щороку станом на 1 січня з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати переглядається один раз на два роки, зокрема, у разі зміни ставок земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації.
20 лютого 2013 р. ТОВ «Поліпласт» подало до Ірпінської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю.
За даними згаданої декларації: нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки площею 0,0600 га становить 541 грн. 17 коп., а щомісячна орендна плата - 2 164 грн. 68 коп.; нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки площею 2,1468 га становить 118 грн. 89 коп., а щомісячна орендна плата - 12 761 грн. 65 коп.
30.05.2013 р. посадовцями Ірпінської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності щодо виявлених помилок (порушень) в податковій звітності по орендній платі за землю з юридичних осіб.
Результати перевірки оформлено актом № 656/15-4/24926794 від 30.05.2013 р.
Згідно цьому акту у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю виявлено арифметичну (методологічну) помилку, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за березень 2013 р. на 15 885 грн. 05 коп.
Такий висновок податкового органу вмотивовано тим, що згідно даним Управління держземагентства у м. Ірпені нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки 2,1468 га складає 261 грн. 55 коп., а земельної ділянки 0,0600 га - 470 грн. 59 коп.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки Ірпінською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003781540 від 21.06.2013 р., яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання із сплати орендної плати за землю на 23 827 грн. 58 коп., у тому числі 15 885 грн. 05 коп. за основним платежем та 7 942 грн. 53 коп. за штрафними санкціями.
За змістом статті 269 Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України») платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Пунктом 288.1 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 р. № 161-XIV орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату віднесена до істотних умов договору оренди землі.
Згідно статті 21 названого закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом «в» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Згідно пункту «б» частини 1 статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до частини шостої статті 319 Цивільного кодексу України держава не втручається у здійснення власником права власності, тобто пряме втручання з боку органів влади недопустиме.
Таким чином, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що Ірпінська ОДПІ, яка не є стороною договорів оренди землі, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору та самостійно визначати розмір орендної плати.
З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку про правильне застосування судом попередньої інстанції норм матеріального та процесуального права, та не вбачає підстав для скасування постанови з мотивів наведених у апеляційній скарзі.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 19 листопада 2013 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.