ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" листопада 2013 р. м. Київ К/800/46940/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Костенка М.І. за участю секретаря судового засідання Паламарчук А.О.
та представників сторін: від позивача - Дерека Д.В.,
від відповідача - Середа Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2013 р.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 р.
у справі № 2а/0570/12522/2012
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля»
до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2012 року товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (далі - позивач, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - відповідач, Добропільська ОДПІ Донецької області), в якому просило суд: - визнати противоправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.09.2012 р. № 0000181520/0, яким покладено обов'язок на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 5 616 163,26 грн. за платежем з податку на додану вартість, сплата якого була розстрочена на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі № 2а/0570/1641/2011, ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. у справі № 2а-27470/10/0570, постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. по справі № 2а/0570/216/2011; - визнати противоправними дії Добропільської ОДПІ Донецької області щодо нарахування ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» пені в розмірі 4 118 254,55 грн. з податку на додану вартість, сплата якої була розстрочена на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі № 2а/0570/1641/2011, ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. у справі № 2а-27470/10/0570, постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. по справі № 2а/0570/216/2011 та пені у розмірі 34,80 грн. за уточнюючими розрахунками з податку на додану вартість; - зобов'язати Добропільську ОДПІ Донецької області внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шляхом виключення з неї нарахованої пені у розмірі 4 118 289,42 грн. з податку на додану вартість.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2013 р., яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 р., позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Добропільської ОДПІ Донецької області від 12.09.2012 р. № 0000181520/0 яким покладено обов'язок на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 5 616 163,26 грн. за платежем з податку на додану вартість, сплата якого була розстрочена на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі № 2а/0570/1641/2011, ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. у справі № 2а-27470/10/0570, постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. по справі № 2а/0570/216/2011; визнано противоправними дії Добропільської ОДПІ Донецької області щодо нарахування ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» пені в розмірі 4 118 254,55 грн. з податку на додану вартість, сплата якої була розстрочена на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі №2а/0570/1641/2011, ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. у справі №2а-27470/10/0570, постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. по справі №2а/0570/216/2011 та пені у розмірі 34,80 грн. за уточнюючими розрахунками з податку на додану вартість; зобов'язано Добропільську ОДПІ Донецької області внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шляхом виключення з неї нарахованої пені у розмірі 4 118 289,42 грн. з податку на додану вартість, а саме відновити на особовому рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» грошові кошти, які направлені на погашення надмірно списаної пені; вирішено питання про судові витрати.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2013 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач у письмових запереченнях та в судовому засіданні 20.11.2013 р. проти доводів касаційної скарги заперечував, вважає оскаржувані судові рішення законними, обґрунтованими та прийнятими у відповідності до норм діючого законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» зареєстроване Виконавчим комітетом Добропільської міської Ради 25.10.2010 р. за № 12601020000000703, з 27.10.2010 р. за № 10398 знаходиться на податковому обліку Добропільською ОДПІ Донецької області, включене до ЄДРПОУ за №37014600 та є платником податку на додану вартість.
У періоді, за який проводилась перевірка, відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 13.03.2012 р. №200032612 (раніше у періоді з 17.11.2010 р. по 28.09.2011 р. - №100310369; з 28.09.2011р. по 13.03.2012р. - № 200002117), виданого Інспекцією, індивідуальний податковий номер - 370146005078, був зареєстрований платником податку на додану вартість з 17.11.2010 р.
Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України «Про припинення діяльності ДП «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» №50 від 07.02.2011 р. ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» є правонаступником ДП «Добропіллявугілля». Станом на 14.06.2012 р. відбулося злиття особових рахунків платників.
В період з 14.08.2012 р. по 27.08.2012 р. посадовими особами ОДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку з питань порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» за період з 14.06.2012 р. по 14.08.2012 р., за результатами якої складено акт від 29.08.2012 р. № 471/15-2-37014600 та встановлено порушення позивачем вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», пункту 3 частини першої статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, в частині не сплати узгоджених сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначеного у поданих платником податкових деклараціях, протягом строків, визначених законодавством, на загальну суму - 28 080 816,46 грн., у тому числі з затримкою більше 30 календарних днів - 28 080 816,46 грн.
12.09.2012 р. відповідачем, на підставі акту перевірки від 29.08.2012 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000181520/0, яким позивачу нараховано до сплати штраф у розмірі 20% на суму 5 616 163,26 грн. за затримку на 548, 579, 608 календарних днів сплати грошового зобов'язання в розмірі 28 080 816,46 грн. з податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач листом від 06.08.2012 р. за № 1/931 звернувся до податкового органу з запитом про надання відомостей щодо нарахування пені на його особовому рахунку з підставою її нарахування за червень та липень 2012 року по податку на додану вартість.
Відповідач листом від 27.08.2012 р. за № 4039/10/20-013-2 повідомив ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», що за період з 01.06.2012 р. по 31.07.2012 р. підприємству нарахована пеня у розмірі 4 118 254,55 грн. на підставі підпункту 129.1.1 статті 129 Податкового кодексу України.
Штраф у розмірі 20% на суму 5 616 163,26 грн., згідно спірного податкового повідомлення-рішення, був донарахований відповідачем за несвоєчасну сплату податкової заборгованості по податковим деклараціям з податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2010 року. Вказану заборгованість податковий орган стягував шляхом звернення до Донецького окружного адміністративного суду з позовами про стягнення у повному обсязі узгоджених підприємством сум податку на додану вартість.
Факт наявності податкової заборгованості по сплаті узгоджених сум з податку на додану вартість по податковим деклараціям за жовтень-грудень 2010 року ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» не оскаржується.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2011р. по справі №2а/0570/1641/2011, з ДП «Добропіллявугілля» стягнуто кошти за податковим боргом з податку на додану вартість по декларації за грудень 2010 року у сумі 12 420 840,84 грн., а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2011 р. по справі №2а/0570/1641/2011 розстрочене виконання цього судового рішення строком на 30 місяців з березня 2011 року по серпень 2013 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2010 р. по справі №2а-27470/10/0570, з ДП «Добропіллявугілля» стягнуто податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 12 474 824 грн., а ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. по справі №2а-27470/10/0570 розстрочене виконання цього судового рішення строком на 7 років з лютого 2011 року по січень 2018 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011 р. по справі №2а/0570/216/2011, стягнуто з ДП «Добропіллявугілля» заборгованість з податку на додану вартість в сумі 14 399 422 грн. та розстрочене її виконання строком на 60 місяців з лютого 2011 року по січень 2016 року.
В матеріалах справи наявні графіки погашення сум сплати розстроченого податкового боргу ДП «Добропіллявугілля» з податку на додану вартість у відповідності до вищенаведених ухвал та постанови Донецького окружного адміністративного суду. При цьому, вказані графіки підписані представниками ДП «Добропіллявугілля» та податковим органом, мають відбитки печаток сторін, що свідчить про узгодженість наведених у графіках рівних сум та строків погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Як підтверджується матеріалами справи, позивачем не порушувались строки сплати розстрочених сум відповідно до графіків погашення податкового боргу по ДП «Добропіллявугілля».
ДП «Добропіллявугілля»,у відповідності до статті 98 Податкового кодексу України, повідомляло відповідача про реорганізацію підприємства та підтвердило правонаступництво ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля».
Згідно акту прийому-передачі платежів № 2 з особового рахунку ДП «Добропіллявугілля» (код ЄДРПОУ 32186934) на особовий рахунок правонаступнику ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (код ЄДРПОУ 37014600) по податковому обліку станом на 14.06.2012 р., передано розстрочений (відстрочений) податковий борг по податку на додану вартість в загальній сумі 292 946 339,98 грн., до складу якого, у відповідності до Акту розшифровки розстроченої (відстроченої) податкової заборгованості по ДП «Добропіллявугілля» станом на 14.06.2012 р. входить розстрочений борг згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду по справам № 2а/0570/1641/2011, № 2а-27470/10/0570 та № 2а/0570/216/2011.
Відповідно до висновків судово-економічної експертизи, умови погашення розстрочених (відстрочених) сум податкового боргу з податку на додану вартість, визначені графіками, не порушувались, і станом на 14.06.2012 р. заборгованість по сплаті узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, сформованого по податковим деклараціям за жовтень-грудень 2010 року, а саме заборгованість по сплаті узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, сформованого по податковим деклараціям за жовтень-грудень 2010 року станом на 14.06.2012 р. становить 28 764 835,19 грн. (6 210 420,39 грн. + 1 994 824 грн. + 10 559 590,80 грн.). У акті розшифровки розстроченої (відстроченої) податкової заборгованості по ДП «Добропіллявугілля» станом на 14.06.2012 р. зазначені аналогічні суми розстроченого боргу згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду по справам № 2а/0570/1641/2011, №2а-27470/10/0570, №2а/0570/216/2011.
Станом на 31.07.2012 р. дана сума заборгованості зменшилась на суму щомісячного рівного платежу по кожному графіку та становить 28 080 816,46 грн. (28 764 835,19 грн. - (414 028,03 грн. + 30 000 грн. + 239 990,70 грн.).
Згідно наявного в матеріалах справи платіжного доручення №2 від 31.07.2012р. ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в Державний бюджет України були направлені грошові кошти в сумі 99 252 888 грн. як дострокове погашення розстроченої заборгованості з податку на додану вартість.
31.07.2012 р. позивач направив до податкового органу лист за №4/923 «Щодо дострокової сплати розстрочених сум податку на додану вартість», відповідно до якого ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в загальну суму 99 252 888 грн. були включені суми по достроковому погашенню податкової заборгованості розстроченої (відстроченої) ухвалами та постановою Донецького окружного адміністративного суду по справам в загальній сумі 28 080 816,46 грн., а саме: №2а/0570/1641/2011 - в сумі 5 796 392,36 грн.; №2а-27470/10/0570 - в сумі 11 964 824 грн.; №2а/0570/216/2011 - в сумі 10 319 600,10 грн.
Факт дострокового погашення розстрочених сум податкового боргу з податку на додану вартість по вищевказаним ухвалам та постановою Донецького окружного адміністративного суду підтверджується відповідачем у акті перевірки.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, з чим погоджується суд касаційної інстанції, суди першої та апеляційної інстанцій, виходили з наступних мотивів.
Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Разом з тим, як було зазначено вище, Донецьким окружним адміністративним судом були прийняті рішення про розстрочення (відстрочення) сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», а отже фактично були змінені строки його сплати.
Згідно статті 32 Податкового кодексу України, зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки; податкового кредиту.
Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується: - у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; - у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; - у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); - при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Згідно пункту 31.1 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ухвал та постанови Донецького окружного адміністративного суду по справам № 2а/0570/1641/2011, № 2а/0570/216/2011, № 2а/0570/27470/2011 позивачу надані розстрочення та відстрочення виконання судових рішень про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість. Зазначені ухвали суду були відображені у обліковій картці платника податку.
Таким чином, згідно вищевказаних ухвал та постанови Донецького окружного адміністративного суду про розстрочення сплати грошового зобов'язання, судом встановлені нові строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, що у свою чергу виключає можливість застосування штрафних санкцій та нарахування пені за умови своєчасного виконання платником податків ухвали суду про розстрочення (відстрочення) оплати.
Крім того, згідно висновку № 360/24 від 04.06.2013 р., складеного за результатами судово-економічної експертизи призначеної за клопотанням позивача ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.12.2013 р., вбачається наступне: - до складу суми пені у розмірі 4 118 254,55 грн. згідно з розрахунком, наведеним у листі податкового органу від 27.08.2012 р. № 4039/1020-013-2, правомірність нарахування якої є предметом розгляду даної справи, не входить пеня у розмірі 353 892,35 грн. у стягненні якої було відмовлено постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2012 р. № 2а/0570/6979/2012; - застосування відповідачем штрафу до позивача у відповідності до спірного податкового повідомлення-рішення № 00001811520/0 від 12.09.2012 р. з порушення норм податкового законодавства відповідно до акту перевірки № 471/15-2/37014600 від 29.08.2012 р. у розмірі 5 616 163,26 грн. є документально необґрунтованим; - не підтверджується документальна обґрунтованість нарахування податковим органом пені у періоді з 01.06.2012 р. по 31.07.2012 р. у Листі від 27.08.2012 р. № 4039/10/20-013-2.
Виходячи з викладеного колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанції щодо необґрунтованості застосування до позивача, відповідно до спірного податкового повідомлення-рішення, штрафу у розмірі 5 616 163,26 грн.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку, згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
Згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму узгодженого податкового зобов'язання, що залишилось не сплачене після закінчення граничних строків, встановлених чинним законодавством.
Таким чином, подання уточнюючого розрахунку при самостійному виявлені факту заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів можливо лише при попередній сплаті суми недоплати та самостійно нарахованого штрафу, а саме подання уточнюючого розрахунку є формою узгодження податкового зобов'язання.
Виходячи з викладеного суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що нарахування позивачу податковим органом пені за уточнюючими розрахунками № 9030916163 від 01.06.2012 р. у розмірі 13,80 грн. та за уточнюючим розрахунком № 9032538844 від 11.06.2012 р. у розмірі 21,07 грн. є необґрунтованим.
Щодо задоволення вимоги позивача в частині зобов'язання Добропільської ОДПІ Донецької області внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шляхом виключення з неї нарахованої пені в розмірі 4 118 289,42 грн., а саме відновити на особовому рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» грошові кошти, які направлені на погашення надмірно списаної пені, судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що таким чином позивач визначив спосіб захисту свого порушеного права.
Так, згідно пункту 11.5 Наказу ДПА України від 18.07.2005 р. №276 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.
Відповідності до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу, або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оскільки пеня, яка є предметом розгляду у даній справі нарахована відповідачем та враховується у обліковій картці позивача, як податковий борг, то будь які платежі позивача незалежно від призначення направляються саме на її погашення, а тому суди першої та апеляційної інстанції дійшли вірного висновку щодо відновлення на особовому рахунку ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» грошові кошти, які направлені на погашення надмірно списаної пені.
Беручи до уваги вищезазначені правові норми, встановлені фактичні обставини справи та з урахуванням вимог частини третьої статті 2, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення решти позовних вимог.
Доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень судами було порушено норми матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2013 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 р. у справі №2а/0570/12522/2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова (підпис) М.І. Костенко