Постанова № 35427710, 26.09.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2013
Номер справи
811/2720/13-а
Номер документу
35427710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2013 року Справа №811/2720/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства «Імпексмаш»

до відповідача: Кіровоградської митниці Міндоходів

про скасування рішення.

Приватне підприємство «Імпексмаш» звернулося з позовом до Кіровоградської митниці Міндоходів про скасування рішення Кіровоградської митниці від 16.07.2013 року №КТ-901-0028-2013 про визначення коду товару.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Кіровоградською митницею Міндоходів змінено код УКТ ЗЕД ввезеного товару з 1702309900 «Інші» товарної позиції 1702 «Інші цукри, включаючи хімічно чисті лактозу, мальтозу, глюкозу та фруктозу, у твердому стані; сиропи з цукрів без додавання ароматичних добавок або барвників; мед штучний, змішаний або не змішаний з натуральним медом; карамелізовані цукор і патока» на 1704909900 «Інші» товарної позиції 1704 «Кондитерські вироби з цукру (включаючи білий шоколад) без вмісту какао» про що прийнято оскаржуване рішення від 16.07.2013 року №КТ-901-0028-2013. Позивач вказує, що відповідачем безпідставно змінено код товару - цукрової пудри з 1702309900 на 1704909900.

Відповідачем до суду подано заперечення на адміністративний позов відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки у відповідності з результатами проведених експертних досліджень, висновок ДСЕЗМО №142001800-0517 від 12.07.2013 р., продукт «Декоративна пудра «Dekopuder» складається з інвертного цукру (глюкози), пальмового стеарину, крохмалю. В поясненнях до товарної позиції 1702 зазначається, що до неї входять цукри у твердому стані (включаючи цукрову пудру), які містять чи не містять ароматизувальні добавки чи барвники, тобто наведено вичерпний перелік добавок, які можуть міститися в цукрах товарної позиції 1702. Оскільки продукт «Декоративна пудра «Dekopuder» містить у своєму складі рослинний жир та крохмаль, то він не задовольняє вимог щодо складу цукрів, для класифікації в товарній позиції 1702 УКТЗЕД. Також відповідач вказує, що продукт «Декоративна пудра «Dekopuder» за своїм складом є більш складним виробом ніж цукри товарної позиції 1702 та є кондитерським виробом з цукру, тому класифікуватися він повинен у товарній позиції 1704 за кодом товарної підкатегорії 1704909900 УКТЗЕД.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

26 вересня 2013 року у судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача не заперечив проти заявленого клопотання. На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 26.09.2013 р. та занесеної до журналу судового засідання, подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України (а.с.80).

Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2011 року між позивачем та Фірмою «PFAHNL Backmittel Gmbh», Австрія укладено договір про купівлю-продаж №15/1, відповідно до умов якого ПП «Імпексмаш» придбало у Фірми «PFAHNL Backmittel Gmbh», Австрія кондитерські суміші, зокрема, декоративну пудру «Dekopuder» в кількості 5 760 кг вартістю 69,75 євро на загальну суму 4 017,60 євро (а.с.26, 30-34).

02.07.2013 р. ПП «Імпексмаш» до Кіровоградської митниці Міндоходів подано тимчасову вантажну митну декларацію №901050000/2013/0005174, у якій декоративну пудру «Dekopuder» класифіковано у межах товарної позиції згідно з УКТЗЕД 1702309900 «Інші» товарної позиції 1702 «Інші цукри, включаючи хімічно чисті лактозу, мальтозу, глюкозу та фруктозу, у твердому стані; сиропи з цукрів без додавання ароматичних добавок або барвників; мед штучний, змішаний або не змішаний з натуральним медом; карамелізовані цукор і патока».

У відповідності до ст.246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів. Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Відповідно до п.1 ч.1, 17 ст.356 Митного кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами митного органу в рамках процедур митного контролю та митного оформлення з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД. Про взяття проб (зразків) товарів складається акт за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Згідно з ч.1. 2 ст.357 Митного кодексу України взяті проби (зразки) під митним забезпеченням разом з актом про їх взяття доставляються поштою або посадовою особою митного органу до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації) для проведення досліджень (аналізів, експертизи). Дослідження (аналізи, експертизи) проводяться експертами спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або інших експертних установ (організацій), призначених митним органом. Зазначені дослідження (аналізи, експертизи) проводяться з метою забезпечення здійснення митного контролю та митного оформлення і не є судовими експертизами.

У відповідності до висновку №142001800-0517 від 12.07.2013 р. складеного експертом Дніпропетровської служби з експертного забезпечення митних органів, надана проба складається з інвертного цукру (глюкоза) - 78,6+/- 0,1 мас.%, пальмового стеарину 3,61 +/- 0,01 мас.%, крохмалю, що не суперечить інформації в 31 гр. ВМД, за виключенням масової частки глюкози, ароматизаторів та барвників не виявлено, а також зазначено, що в Дніпропетровській службі відсутня нормативно-технічна документація для визначення масової частки крохмалю та стабілізаторів в наданій пробі (а.с.64-66).

Рішенням про визначення коду товару від 16.07.2013 року №КТ-901-0028-2013 Кіровоградською митницею Міндоходів за результатами лабораторних досліджень (висновок від 12.07.2013 р. №142001800-0517 Дніпропетровської служби з експертного забезпечення митних органів) встановлено, що цукрова пудра для декорування хлібобулочних та кондитерських виробів: декоративна пудра «Dekopuder» складається з глюкози, пальмового стеарину, крохмалю. Згідно з поясненнями до товарної позиції 1702, до неї входять цукри у твердому стані (включаючи цукрову пудру), які містять чи не містять ароматизувальні добавки чи барвники. Оскільки даний продукт містить у своєму складі рослинний жир та крохмаль, він не задовольняє вимогам щодо складу для класифікації в товарній позиції 1702. Отже у відповідності до основних правил інтерпретації класифікації товарів 1, 6, пояснення до УКТ ЗЕД (до товарних позицій 1702, 1704), затверджених Законом України від 05.04.2001 р. №2371-ІІІ «Про митний тариф України», даний товар повинен класифікуватися у товарній позиції 1704 за кодом 1704909900 УКТЗЕД (а.с.10-11, 61-62).

Судом встановлено, що ПП «Імпексмаш» 24.07.2013 р. подано додаткову митну декларацію типу ІМ 40 ТН №901050000/2013/006032 ВМД у якій декоративну пудру «Dekopuder» класифіковано у межах товарної позиції визначеною митним органом згідно з УКТ ЗЕД 1704909900 товарної позиції 1704 «Кондитерські вироби з цукру (включаючи білий шоколад) без вмісту какао» (а.с.12-17).

Відповідно до ч.1 ст.69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.

Згідно зі ст.67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

У відповідності до ч.2-4, 7, 8 ст.69 Митного кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу.

Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом Державної митної служби України від 30.12.2010 р. №1561 (далі за текстом - Пояснення до УКТ ЗЕД», до товарної позиції 1702 відносяться інші цукри, включаючи хімічно чисті лактозу, мальтозу, глюкозу та фруктозу, у твердому стані; сиропи з цукрів без додання ароматичних добавок або барвників; мед штучний, змішаний або не змішаний з натуральним медом; карамелізовані цукор і патока.

При цьому до позиції «Інші цукри» входять цукри, крім цукрів товарної позиції 1701 або хімічно чистих цукрів товарної позиції 2940, у твердому стані (включаючи цукрову пудру), які містять чи не містять ароматизувальні добавки чи барвники. Основними цукрами даної товарної позиції є: лактоза, інвертний цукор, глюкоза, фруктоза, сахарозні цукри, мальтодекстрини, мальтоза. До позиції «Цукрові сиропи» входять сиропи всіх цукрів (включаючи сиропи лактози і водяні розчини, крім водяних розчинів хімічно чистих цукрів товарної позиції 2940) за умови, що вони не містять ароматизаторів чи барвників. Крім сиропів глюкози (крохмалю), сиропу фруктози, сиропу мальтодекстринів, сиропу інвертного цукру, а також сиропу цукрози), до цієї товарної позиції включаються прості сиропи, сиропи, одержувані під час екстракції цукрів з цукрового буряку, цукрової тростини, золотий сироп. Термін «Штучний мед» означає суміші на основі цукрози, глюкози чи інвертного цукру, звичайно з ароматичними добавками або забарвлені та оброблені таким чином, щоб імітувати натуральний мед. Суміші натурального меду також включаються до цієї товарної позиції. Карамелізований цукор являє собою речовину коричневого кольору, яка не кристалізується, з ароматним запахом.

Натомість, згідно з Поясненнями до УКТ ЗЕД до товарної позиції 1704 відносяться кондитерські вироби з цукру (включаючи білий шоколад) без вмісту какао. При цьому до вказаної товарної позиції включається велика частина готових виробів з цукру, що надходять на ринок у твердому та напівтвердому вигляді, звичайно придатних для безпосереднього вживання в їжу і сукупно названих солодощами, кондитерськими виробами або цукерками. До неї включаються, серед іншого, гумі (камеді); варені цукерки; карамелі, кашу, льодяники, нуга, помадки, зацукрований мигдаль, рахат-лукум;марципан; продукти у вигляді пастилок від болю в горлі або таблеток від кашлю, які складаються переважно з цукрів (у сполученні з іншими харчовими продуктами, такими як желатин, крохмаль чи борошно, або без таких) та ароматизувальних добавок (включаючи речовини з лікарськими властивостями, такими як бензиловий спирт, ментол, евкаліпт і толуанський бальзам); білий шоколад; екстракт солодки (локриці); фруктові желе і фруктові пасти у вигляді кондитерських виробів з цукру; кондитерська маса, основу якої складає цукор і яка містить незначну кількість або взагалі не містить жирових добавок, придатна як для безпосереднього виготовлення кондитерських виробів з цукру цієї товарної позиції, так і для використання як начинка для продуктів цієї чи інших товарних позицій. наприклад: помадна маса, нуга паста, тертий мигдаль (мигдальна маса). До цієї товарної позиції не включаються, зокрема, кондитерська маса на основі цукру, яка містить жирові добавки у відносно великій пропорції, а іноді молоко чи горіхи, непридатна для перетворення безпосередньо в кондитерські вироби з цукру.

З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що товар «Цукрова пудра для декорування хлібобулочних та кондитерських виробів: декоративна пудра «Dekopuder» підлягає класифікації за кодом УКТ ЗЕД 1702309900 товарної позиції 1702, оскільки Пояснення до УКТ ЗЕД не містять заборони щодо включення до вказаної товарної позиції продуктів у складі яких поряд з цукрами наявні жири та крохмаль.

Посилання представника відповідача на висновок Дніпропетровської служби з експертного забезпечення митних органів №142001800-0517 від 12.07.2013 р. як на підставу для класифікації товару за кодом УКТ ЗЕД 1704909900 товарної позиції 1704 є необґрунтованим, оскільки зазначений висновок стосується визначення хімічного складу товару «Цукрова пудра для декорування хлібобулочних та кондитерських виробів: декоративна пудра «Dekopuder» та безпосередньо не визначає коду такого товару за УКТ ЗЕД.

Відповідно до ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Кіровоградською митницею Міндоходів не доведено правомірності прийняття рішення від 16.07.2013 року №КТ-901-0028-2013 про визначення коду товару, а тому позовна вимога про скасування зазначеного рішення підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає присудженню з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Імпексмаш».

Керуючись ст. ст.86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Кіровоградської митниці Міндоходів про визначення коду товару від 16 липня 2013 року №КТ-901-0028-2013.

Присудити Приватному підприємству «Імпексмаш», код ЄДРПОУ 24710350 (25005, м. Кіровоград, вул. Добровольського, 2) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт