Постанова № 35404673, 30.10.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
820/9884/13-а
Номер документу
35404673
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"30" жовтня 2013 р. Справа № 820/9884/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Волошко М.С.,

за участю представника відповідача Павленка О.М.,

представник позивача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Національна Логістична Компанія" до Індустріальної об"єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 в частині, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Національна Логістична Компанія" (далі - позивач або ТОВ "НЛК") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова (далі - відповідач або ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова), в якому просить суд визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 щодо встановлення завищення бюджетного відшкодування у розмірі 480316,0грн. та зобов'язання ТОВ "Національна Логістична Компанія" сплатити суму податку на додану вартість у розмірі 17945,0грн. та штрафні санкції в розмірі 5383,50грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 у справі №2а-11672/10/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011, адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 01.10.2013 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 у справі №2а-11672/10/2070 скасовано в частині задоволення позову про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 419361,00грн., та в цій частині справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, а в іншій частині - залишено без змін.

Згідно з ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2013 адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Національна Логістична Компанія" до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 419361,00грн. прийнято до розгляду з номером справи 820/9884/13-а.

30.10.2013 ухвалою суду здійснено заміну відповідача - Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова його правонаступником - Індустріальною об'єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вважає незаконним зменшення ТОВ "НЛК" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 419361,00грн. за червень 2010 року.

Представник позивача у судове засідання не прибув.

Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У судовому засіданні та поданих до суду письмових запереченнях (т.1 а.с.157-159) представники відповідача проти позову заперечували, мотивуючи тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 прийнято ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Тому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Фахівцем ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "НЛК" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у червні 2010 року.

Перевіркою встановлено, що згідно з поданою ТОВ "НЛК" до ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова податковою декларацією з ПДВ за червень 2010 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, складає 480316,00грн.

За результатами перевірки не встановлено взаємовідносини ТОВ "НЛК" з платниками, установчі документи, свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, первинні та інші документи яких в судовому порядку визнані недійсними.

Перевіркою правильності визначення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту в ІІ та ІІІ кварталах 2009р., лютому 2010 року, а також перевіркою правильності визначення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту в червні 2010р. порушень не встановлено.

Перевіркою правильності визначення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту в травні 2010 року встановлено безпідставне віднесення до складу податкового кредиту податкових накладних, отриманих від ТОВ "Інтер Прайм Харків".

Однак, цей висновок ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова спростовано відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 у справі №2а-11672/10/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 та в зазначеній частині залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.10.2013.

Перевіркою встановлено, що від'ємне значення, яке виникло у II кварталі 2009р. у сумі 404143,0грн., за даними перевірки вже використовувалось платником на протязі жовтня-грудня 2009р. та січня, березня, квітня 2010р. у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних періодів у сумі 111986,0грн.

ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова посилається на п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідно до якого при прийнятті рішення про зарахування підприємством належної йому суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Таким чином, податкова інспекція вважає, що на той час (у III кв. 2009р.) платник добровільно відмовився та не скористався правом на отримання бюджетного відшкодування, та прийняв самостійне рішення про зарахування належної йому бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних періодів.

Також перевіркою встановлено, що платник самостійно відмовився про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування, відповідно до п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" у жовтні 2009р. у сумі 134224,0грн. та у березні 2010р. у сумі 12726,0грн.

Таким чином, по ТОВ "НЛК" встановлено завищення суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів у сумі 480316грн. заявленого по податковій декларації з ПДВ за червень 2010р.

З урахуванням встановленого перевіркою порушення вимог п.п.7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 та п.п.7.7.3, п.п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова прийшла до висновку про зменшення суми, заявленої до відшкодування в розмірі 480316,0грн. та збільшення значення р.26 декларації з ПДВ за червень 2010р. у сумі 419361,0грн.

Вказане відображено в акті про результати перевірки №4089/07-024/34951604 від 30.08.2010.

На підставі акта №4089/07-024/34951604 від 30.08.2010 ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова прийнято податкове повідомлення - рішення №0000150700/0 від 10.09.2010, яким, зокрема, зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість на 480316,0грн. за червень 2010 року.

Правовідносини щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість у період виникнення спірних правовідносин було врегульовано Законом України "Про податок на додану вартість".

Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість", бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. (Підпункт 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). (Підпункт 7.7.2 «а» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)

Відповідно до пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, чинній на час подачі позивачем податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;

залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;

залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.

Згідно з пп. 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування. (Підпункт 7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)

Судом встановлено, що ТОВ "НЛК" подало до ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова податкову декларацію з ПДВ за червень 2010 року. У рядку 25.2 декларації зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, в розмірі 480316,0грн. До декларації додано розрахунок суми бюджетного відшкодування у розмірі 480316,0грн.

Згідно з довідкою щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, (додаток 2 до декларації), залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли в таких звітних періодах: червень 2009р., вересень 2009р., лютий 2010р. та травень 2010р.

Суд бере до уваги, що за наслідками проведеної перевірки відповідач - ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова не встановив порушень у формуванні ТОВ "НЛК" податкового кредиту з ПДВ, у формуванні цим платником від'ємного значення з ПДВ, у визначенні ТОВ "НЛК" суми податку, сплаченої постачальникам товарів (робіт, послуг). Висновки відповідача про відсутність порушень у формуванні перелічених показників визнаються судом правильними, оскільки підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи.

З положень Закону України "Про податок на додану вартість" слідує, що надання податковому органу всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання бюджетного відшкодування є підставою для його одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладання нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних яких установлена судом.

Отже, у спірних правовідносинах податковим органом не виявлено будь-яких порушень у формуванні позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування.

Згідно з пп.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

ТОВ «НЛК» не відображало у рядку 25.2 декларацій попередніх звітних періодів у жовтні-грудні 2009 року та січні, березні, квітні 2010 року, суми, що були заявлені до бюджетного відшкодування у декларації за червень 2010 року.

Зазначене підтверджується копіями декларацій з ПДВ, які надані позивачем на вимогу суду та долучені до матеріалів справи.

Водночас, з положень пп.7.7.3. п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" слідує, що саме такі дії (зазначення відповідних сум у рядку 25.2 декларації з ПДВ) свідчать про прийняття платником податку рішення про зарахування відповідних сум у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податковий періодів.

ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова стверджує, що позивач самостійно відмовився від зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у жовтні 2009р. у сумі 134224,0грн. та у березні 2010р. у сумі 12726,0грн., не зарахувавши вказані суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ відповідних податкових періодів.

Суд не погоджується з вказаним твердженням відповідача та зазначає наступне.

Відповідно до пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, чинній на час подачі позивачем податкової декларації з ПДВ за червень 2010 року) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;

залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;

залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.

Суд зазначає, що платник податків має право на декларування суми бюджетного відшкодування у сумі ПДВ, яка фактично сплачена постачальникам товарів (послуг) у будь-якому попередньому податковому періоді.

При цьому, Закон України "Про податок на додану вартість" не обмежує такий термін як "попередній період" тільки тим періодом, який безпосередньо передує звітному періоду.

Отже, будь-який період, який передує звітному, є попереднім стосовно звітного періоду у межах граничного строку, визначеного пп.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Крім того, право позивача на отримання суми бюджетного відшкодування по декларації за червень 2010 року виникло, зокрема у зв'язку із внесенням змін Законом України від 20.05.2010 №2275-VІ до пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: платник податків, який має залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу наступного податкового кредиту (рядок 26 декларації з ПДВ) (на момент набуття чинності цих змін), повинен: або залишити значення цього рядка в 26 рядку звітної декларації з ПДВ (включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року), або перенести значення рядка 26 декларації до рядка 23.2 наступної декларації та включити в частині сплачених сум ПДВ в розрахунок суми бюджетного відшкодування (рядок 25.1 або 25.2 наступної декларації).

Отже, відповідач, зменшуючи суму бюджетного відшкодування по декларації за червень 2010 року по акту перевірки, не надав належної оцінки тому факту, що передумовою для декларування позивачем суми бюджетного відшкодування по декларації за червень 2010 року є внесення змін у пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", згідно з яким платник податків повинен залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (рядок 26 декларації з ПДВ) перенести до податкового кредиту наступного податкового періоду (р.23.2 наступної декларації з ПДВ) і відобразити як суму бюджетного відшкодування (рядок 25.1 або 25.2), що також відображено в листах ДПА від 08.07.2010 N13547/7/16-1517, від 12.08.2010 N16354/7/16-1517.

Так, по декларації за травень 2010 року позивачем було задекларовано у рядку 26 залишок від'ємного значення у розмірі 455635,0грн., керуючись вимогами пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.5.12.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, ствердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 N166, позивач переніс значення рядка 26 до значення рядка 23.2 декларації за червень 2010 року в розмірі 455635,0грн. та враховуючи від'ємне значення попереднього періоду у сумі 41877,0грн. та суми фактично сплачені позивачем постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах, включив до розрахунку суми бюджетного відшкодування (р.25.2 декларації за червень 2010р.).

Фактична сплата сум ПДВ на загальну суму 480316,0грн., які включені до складу суми бюджетного відшкодування по декларації за червень 2010 року, підтверджується наявним в матеріалах справи копіями платіжних доручень. Факт сплати та правомірність формування податкових кредитів попередніх податкових періодів відповідачем не заперечується.

Таким чином, відображення (декларування) позивачем суми від'ємного значення з ПДВ у податкових деклараціях та подальше обліковування суми від'ємного значення з ПДВ у рядку 26 декларації наступних звітних податкових періодів і є рішенням позивача про повернення зазначених сум ПДВ, що передбачено пп.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Отже, відсутні правові підстави для визнання правильним висновку відповідача про втрату ТОВ "НЛК" у спірних правовідносинах права на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.

Із наведеного слідує висновок про помилковість твердження ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова про те, що позивач добровільно відмовився та не скористався правом на отримання бюджетного відшкодування, оскільки воно не грунтується на фактичних обставинах справи та положеннях чинного на той час законодавства.

Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним висновок акта перевірки №4089/07-024/34951604 від 30.08.2010 про порушення ТОВ "НЛК" вимог п.п.7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 та п.п.7.7.3, п.п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", внаслідок чого ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова зменшила суму, заявлену до відшкодування, на 480316,0грн. та збільшила значення р.26 декларації з ПДВ за червень 2010р. на 419361,0грн.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач правомірності висновків, якими вмотивовано спірне податкове повідомлення-рішення, не довів.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість на 419361,00грн. за червень 2010 року необґрунтовано з порушенням вимог ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в зазначеній частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги щодо визнання нечинним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в зазначеній частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Національна Логістична Компанія" до Індустріальної об"єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000150700/0 від 10.09.2010 в частині - задовольнити у повному обсязі.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м.Харкова №0000150700/0 від 10.09.2010 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 419361,00грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 04.11.2013.

Суддя Р.В. Мельников