Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-1853/11
номер провадження 2/695/25/13
20 листопада 2013 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого судді Мозгової О.А.
при секретарі Матвєєвій О.І.
з участю прокурора Следь С.І.
у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша розглянувши цивільну справу за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковтунівської сільської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся Золотоніський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Ковтунівської сільської ради з позовом до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
Свою заяву мотивує тим, що Золотоніською міжрайонною прокуратурою було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при користуванні землями державної та комунальної власності, під час якої встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку площею 1,13 га, що розташована в межах населеного пункту с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області. За даним фактом 11.10.2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено припис про усунення порушення шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, а 21.10.2011 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 1 700 гривень. Згідно розрахунку шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки розмір шкоди заподіяної ОСОБА_1 становить 5 704 гривень. У встановлений законом термін припис головного спеціаліста сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області відповідачем не виконано та не сплачено шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки. Тому, до суду з даним звернувся прокурор для захисту державних інтересів.
Прокурор Следь С.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задоволити позов в повному обсязі - зобов»язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,13 га, що розташована в адміністративних межах Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області в межах населеного пункту с. Мицалівка, стягнути з ОСОБА_1 на користь Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області 5 704 гривень шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, також судові витрати віднести на його рахунок.
Відповідач ОСОБА_1 демонстративно відмовився проходити в зал судових засідань для слухання справи, про що складено відповідний акт. Тому, суд , заслухавши думку прокурора, який наполягав на розгляді справи, приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності відповідача та ухвалення рішення за наявними в матеріалах справи доказами.
Представник Ковтунівської сільської ради в судове засідання не з»явився, але надав суду заяву , в якій позов прокурора підтримав, просив розгляд справи провести у його відсутність.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, з»ясувавши обставини справи та перевіривши їх зібраними доказами в справі, приходить до наступного висновку.
Стаття 124 Конституції України передбачає, що правосуддя в України здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов»язків цивільного характеру.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен чиї права чи свободи, вказані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Згідно ст. 121 Конституції України прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Однією з підстав представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів в наслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.
Згідно норм ст. 1 ЗК України - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
З Акту обстеження земельної ділянки № 11 від 11 жовтня 2011 року вбачається, що головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області - ОСОБА_2 та спеціалістом землевпорядником Ковтунівської сільської ради - ОСОБА_3 було проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться в межах с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області. Категорія вищевказаної земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальна площа 1,13 га, форма власності - державна. Обстеження проведене у зв»язку із самовільним зайняттям даної земельної ділянки ОСОБА_1.
Як вбачається з Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11 жовтня 2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області - ОСОБА_2, землевпорядником Ковтунівської сільської ради - ОСОБА_3 за участю головного бухгалтера Ковтунівської сільської ради, відповідно до вимог ст. ст. 6 та 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», була проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства гр. ОСОБА_1. У результаті даної перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 1,13 га, яка розташована в межах с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області використовується гр. ОСОБА_1 для ведення сільськогосподарського виробництва без будь-яких правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Структура власності на землю розкривається через такі його елементи, як володіння, користування та розпорядження землею.
Володіння - це суспільно-земельне відношення певної особи до належної їй землі (земельної ділянки), панування над нею, коли у стосунках з іншими людьми ця особа ставиться до землі, як до «своєї».
Користування означає виробниче чи інше особисте використання особливостей землі, споживання результатів використання землі.
Для розпорядження характерним є визначення долі землі (земельної ділянки), здійснення управлінських, розпорядчих дій щодо землі. Власник на власний розсуд вирішує, що зробити з належною йому земельною ділянкою, яким чином її позбутися, обміняти, перевести з однієї категорії до іншої, для задоволення яких потреб її використати.
Юридичне значення мають правовідносини, під якими розуміються суспільні відносини, врегульовані правом і юридичними обов»язками. У правовідносинах конкретизуються приписи правових норм, які визначають права та обов»язки конкретних осіб, органів, організацій.
Згідно ст. 14 Конституції України суб»єктами земельних відносин є особи, які можуть набувати право власності на землю. Це - громадяни, юридичні особи і держава.
Суб»єктами земельних відносин можуть бути територіальні громади і держава. Від їх імені у земельних відносинах правомочності суб'єкта права власності здійснюють органи місцевого самоврядування, а щодо державної власності - органи виконавчої влади.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянки, та його державної реєстрації.
Постановою Верховної Ради «Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею» № 25 від 13 березня 1992 року, затверджені форми державних актів: на право колективної власності на землю, на право приватної власності на землю, на право постійного користування землею.
Згідно ч.1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Документи про набуття права власності на землю на підставі рішення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи договорів купівлі-продажу, дарування, міни, інших цивільно-правових угод повинні реєструватися у державних органах. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Важливе визначення державної реєстрації документів про право на землю підкріплюється правовим застереженням визначеним ч. 3 ст. 125 ЗК України, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 володіє земельною ділянкою, що розташована в межах с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок: без дозволу органів, уповноважених виносити рішення про надання земельних ділянок у користування, без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю. Таким чином, зайняття і використання вищевказаної земельної ділянки ОСОБА_1 було самовільним, а тому незаконним, що шкодить інтересам територіальної громади.
Як вбачається з припису головного спеціаліста сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області - ОСОБА_2 від 11 жовтня 2011 року при перевірці додержання вимог земельного законодавства ОСОБА_1 в межах с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області було встановлено, що ОСОБА_1 використовує земельну ділянку площею 1,13 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без будь-яких правовстановлюючих документів. Тому, ОСОБА_1 в 30-ти денний термін було зобов»язано усунути виявлене порушення, а саме звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
Згідно ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Самовільне зайняття землі ОСОБА_1 є порушенням земельного законодавства, що зазіхає на права та законні інтереси територіальної громади с. Ковтуни Золотоніського району Черкаської області.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: а) укладення угод з порушенням земельного законодавства; б) самовільне зайняття земельних ділянок; в) псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; г) розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель; ґ) невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; д) порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; е) знищення межових знаків; є) приховування від обліку і реєстрації та перекручення даних про стан земель, розміри та кількість земельних ділянок; ж) непроведення рекультивації порушених земель; з) знищення або пошкодження протиерозійних і гідротехнічних споруд, захисних насаджень; и) невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту; і) відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою; використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; ї) ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них; й) порушення строків розгляду заяв щодо відведення земельних ділянок; к) порушення строку видачі державного акта на право власності на земельну ділянку.
Як вбачається з доказів, наданих прокурором - гр. ОСОБА_1 без будь-який правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку площею 1,13 га, що розташована в межах с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що є порушенням ст. ст. 125, 126, 211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 КУпАП передбачена відповідальність за дане правопорушення, останній притягнутий до адміністративної відповідальності за вищезазначене адміністративне правопорушення, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 набрала законної сили .
У ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок визначається як "будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними".
Відповідно до Тимчасового положення про порядок здійснення органами Державного комітету України по земельних ресурсах державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженому наказом Держкомзему України від 29 липня 1993 року № 65, органи державного контролю за використанням і охороною земель, відповідно до своєї компетенції , складають протоколи та розглядають справи про адміністративні правопорушення земельного законодавства, пов»язані з порушенням правил використання земель, приховуванням або перекрученням даних земельного кадастру, самовільним відхиленням від проектів внутрішньогосподарського землеустрою, знищенням межових знаків, а також накладають штрафи згідно з чинним законодавством України.
Справи про адміністративні правопорушення земельного законодавства розглядаються державними інспекторами з питань використання та охорони земель відповідно до їхньої компетенції. Суми штрафів за порушення земельного законодавства, що накладаються державними інспекторами з питань використання та охорони земель, перераховуються до позабюджетних фондів місцевого самоврядування.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" передбачено, що у випадках самовільного зайняття земельних ділянок, псування, забруднення земель чи вчинення інших порушень земельного законодавства шкода відшкодовується відповідно до статей 211, 212 Земельного кодексу України, статей 22, 623, 1166, 1172, 1192 Цивільного кодексу України особами, що її заподіяли.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
На підставі Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11 жовтня 2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель міськрайонного управління Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі, Черкаської області - ОСОБА_2 було визначено розмір шкоди заподіяної ОСОБА_1 внаслідок самовільного зайняття ним земельної ділянки, що розташована в с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області, яка становить 5 704 гривень.
Відповідно до п. 1 ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Відповідно до земельного законодавства - у разі самовільного зайняття землі застосовується цивільно-правова реституція - самовільно зайнята ділянка повертається його законному власнику чи землекористувачеві, у тому числі орендареві, без відшкодування витрат, здійснених за час незаконного користування.
Ухвалюючи рішення , суд приймає до уваги, що позов Золотоніського міськрайонного прокурора щодо звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки ОСОБА_1 та відшкодування ним завданої такими діями шкоди має важливе суспільне значення, а затягування розгляду відповідачем справи шкодить інтересам територіальної громади Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області та порушує ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, приймаючи до уваги пояснення сторін, свідків наданих в судовому засіданні, а також виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості суд вважає, що вимоги прокурора, які базуються на законі та є обґрунтованими слід задоволити в повному обсязі.
Позивач у відповідності до вимог ст.88 ЦПК України був звільнений при подачі позову від сплати судового збору , в зв'язку з чим, суд, задовольняючи позовні вимоги, стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 229,40 гривень.
Керуючись ст. ст. 121, 124 Конституції України, ст.ст. 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 116, 118, 152, 155, 198. 211, 212 Земельного кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Цивільний позов Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковтунівської сільської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки - задоволити повністю.
Зобов»язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1, 13 га, що розташована в межах населеного пункту с. Мицалівка, Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Ковтунівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області (р/р33110331700147, код платежу 24062100, ОКПО 22808984, МФО 854018, Банк ГУДКУ в Черкаській області) - 5 704 гривень шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 229-40 гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя: Мозгова О.А
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 листопада 2013 року