ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 листопада 2013 р. Справа №801/9772/13-а
(16:48) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Голови Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим Городнічого Юрія Максимовича,
Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим
до Роздольненської районної ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Роздольненська районна державна адміністрація Автономної Республіки Крим
про визнання протиправними та скасування рішень
за участю представників сторін:
позивач - Городнічій Ю.М., посвідчення,
від позивача - Халилов Р.А., дов.,
від відповідача - Третьяк О.О. - голова ради, ріш., Шило Р.П., дов.,
від третьої особи позивача - Халилов Р.А., дов.
Суть справи:
До Окружного адміністративного суду АРК звернувся Голова Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим Городнічий Юрій Максимович з адміністративним позовом до Роздольненської районної ради про визнання протиправними та скасування рішень другого пленарного засідання 14 сесії шостого скликання Роздольненської районної ради АР Крим від 08.10.2013 р. № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень", від 08.10.2013 р. № 369-6/13 "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу".
Ухвалою суду від 15.10.2013р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні позивача Роздольненську районну державну адміністрацію АР Крим.
Ухвалою суду від 14.11.2013р. до участі у справі у якості позивача залучено Роздольненську районну державну адміністрацію АР Крим.
В обґрунтування позовних вимог позивач - Голова Голова Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим Городнічий Юрій Максимович - посилається на підстави, викладені в позовній заяві, основні з яких такі, що діяльність голови районної державної адміністрації не була досліджена належним чином та у повній мірі, при підготовці питань на друге пленарне засідання 14 сесії шостого скликання Роздольненської районної ради АР Крим жодна з комісій попередньо не розглядала питання про висловлення недовіри голові Роздольненської районної державної адміністрації, підстави для висловлення недовіри не відповідають дійсності, так як відповідно до офіційних статистичних даних затверджені показники загального фонду зведеного бюджету району виконані на 100,1%.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову з підстав, викладених у запереченнях, основні з яких такі, що порушень при скликанні сесії не було, рішення Роздольненської районної ради АР Крим№ 362-6/13 від 08.10.2013 р. обговорювалось на засіданні постійної комісії та засіданні сесії, питання щодо недовіри голові Роздольненської районної державної адміністрації є пов'язаним з питанням "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень".
Третя особа надала письмові пояснення, просить позов задовольнити, посилаючись, що проект рішення про висловлення недовіри голові райдержадміністрації не проходив обговорення постійними комісіями та не оприлюднювався; голова райдержадміністрації Городнічий Ю.М. не готував, оскільки був призначений на посаду відповідно до Розпорядження Президента України № 112/2012-рп від 13.06.2012р.
У судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Президента України від 13 червня 2012року Городнічий Юрій Максимович був призначений головою Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим.
Розпорядженням Роздольненської районної ради АРК № 44 від 27.09.2013р. було перенесено друге пленарне засідання 14 сесії районної ради шостого скликання з 01.10.2013р. на 08.10.2013р., до порядку денного якого, зокрема включено питання щодо звіту голови Роздольненської районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень.
05.10.2013р. вказане розпорядження було опубліковано у районній газеті «Авангард» (випуск № 39 (8775) від 05.10.2013р.)
08.10.2013 р. Роздольненська районна рада АР Крим на другому пленарному засіданні 14 сесії шостого скликання прийняла рішення № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень", згідно з яким вирішила:
1) звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень прийняти до відома;
2) визнати роботу районної державної адміністрації з виконання делегованих повноважень незадовільною;
3) дане рішення вводиться в дію з моменту прийняття;
4) рішення опублікувати в районній газеті «Авангард».
Рішення від 08.10.2013 р. № 362-6/13 обґрунтовано п. 16, п. 28 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також рекомендаціями постійної комісії районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням від 21.08.2013р.
08.10.2013 р. Роздольненська районна рада АР Крим на другому пленарному засіданні 14 сесії шостого скликання прийняла рішення №369-6/13 "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу", згідно з яким вирішила:
1) затвердити протокол таємного голосування за питанням «Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічему Юрію Максимовичу»;
2) виразити недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічему Юрію Максимовичу;
3) з урахуванням того, що недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічему Юрію Максимовичу оголосили 2/3 від складу ради (16 з 24 депутатів) звернутись до Президента України Януковича В.Ф. щодо прийняття рішення про відставку голови Роздольненської районної державної адміністрації;
4) контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Третьяка О.О.
Як правові підстави прийняття рішення від 08.10.2013 р. №369-6/13 вказано ст.ст. 119, 120, 143 Конституції України, ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п.п. 16,17 ст. 43, ст. 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Як фактичні підстави прийняття рішення вказано: у зв'язку з тим, що не забезпечено належне виконання Роздольненською районною державною адміністрацією повноважень, зокрема:
- не забезпечено виконання районної програми соціально-економічного і культурного розвитку району у 2012році;
- не забезпечена належна підготовка та виконання бюджету району в 2012році;
- не забезпечена в повному обсязі в 2012році реалізація Роздольненською районною державною адміністрацією делегованих районною радою повноважень.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відносини місцевих державних адміністрацій з районними радами врегульовані законами України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про місцеве самоврядування в Україні».
Місцеві державні адміністрації здійснюють виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації». Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади; місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій. Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України на строк повноважень Президента України.
Повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України у разі висловлення недовіри двома третинами від складу відповідної ради, що встановлено п. 8 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами.
Місцева державна адміністрація розробляє проекти програм соціально-економічного розвитку і подає їх на затвердження відповідній раді, забезпечує їх виконання, звітує перед відповідною радою про їх виконання відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Місцева державна адміністрація складає відповідно до визначених у щорічному посланні Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України пріоритетів і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм відповідними обласними, районними радами. Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень. Голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень. Обласна та районна ради можуть висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого, з урахуванням пропозицій органу виконавчої влади вищого рівня, Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові обласної чи районної державної адміністрації висловили дві третини від складу відповідної ради, Президент України приймає відставку голови відповідної місцевої державної адміністрації, що встановлено ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Аналогічна норма встановлена ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, згідно зі ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань. Районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обгрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.
Переліку обмежень щодо висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації ст. 72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не встановлено, але це не означає, що вказані рішення щодо висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації можуть бути немотивованими та такими, що не відповідають реальним обставинам.
Більш того, рішення щодо висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації пов'язане з його перебуванням на публічній службі, може зумовити або зумовлює, залежно від кількості голосів від складу місцевої ради, припинення його публічної службі на цій посаді.
З урахуванням викладеного, рішення ради з питання висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації повинно бути ухвалене на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вказані вимоги застосовуються також до інших рішень ради, які є актами індивідуальної дії.
Спосіб ухвалення рішень органами місцевого самоврядування визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, у ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наведено перелік питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідної ради. До таких питань віднесені питання заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень; прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом згідно зі ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Порушення встановленої чинним законодавством процедури ухвалення рішення може бути підставою для скасування цього рішення, якщо допущене порушення вплинуло або могло вплинути на його правильність.
Питання щодо висловлення недовіри голові Роздольненської районної місцевої державної адміністрації не обговорювалось депутатами на засіданні сесії 08.10.2013р., що підтверджується протоколом другого пленарного засідання 14 сесії районної ради шостого скликання № 44 від 08.10.2013р. Так, на засіданні сесії 08.10.2013р. був заслуховуваний звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень, мале місце його обговорення, після чого Роздольненською районною радою було прийнято рішення № 362-6/13 від 08.10.2013р. Рішення № 369-6/13 від 08.10.2013р. "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу" не було предметом обговорення на пленарному засіданні.
Рішення про недовіру голові місцевої державної адміністрації, наслідком якого є припинення публічної служби, не може бути ухвалено без окремого обговорювання цього питання на пленарному засіданні ради лише на підставі наслідків обговорення питання щодо звіту голови обласної державної адміністрації, оскільки може вплинути на його правильність.
Так, на пленарному засіданні Роздольненської районної ради був заслуховуваний звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району та делегованих повноважень за весь 2012 рік.
Голова Роздольненської районної державної адміністрації, якому була висловлена недовіра, був призначений у червні 2012р. та працював тільки друге півріччя 2012р. В судовому засіданні Голова Роздольненської районної державної адміністрації та представники Роздольненської районної державної адміністрації наполягали на тому, що у другому півріччі 2012р. суттєво поліпшилось виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району та делегованих повноважень районною державною адміністрацією, на підтвердження чого надали динаміку рейтингових місць регіонів АРК в розрізі направлень соціально-економічного розвитку, згідно якому показники Роздольненського району у другому півріччі 2012р. поліпшились, але на показники за рік в цілому мали вплив показники за перше півріччя 2012 року.
Відповідач не надав доказів, які підтверджують, що рішення № 369-6/13 від 08.10.2013р. "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу" прийнято з урахуванням аналізу роботи голові Роздольненської районної державної адміністрації саме у другому півріччі 2012р., не надав доказів, що такий аналіз мав місце.
Отже рішення № 369-6/13 від 08.10.2013р. "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу" прийнято відповідачем без заслуховування та урахування позиції Голови Роздольненської районної державної адміністрації з цього питання, без обговорення, що суперечить вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Застосовуючи чинне законодавство саме у такій спосіб суд враховує правову позицію Верховного суду України, висловлену в постанові Верховного суду України від 03.04.2007р. по справі за позовом ОСОБА_8 до Харківської обласної ради, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.10.2009р. по справі за позовом Голови Казанківської районної державної адміністрації до Казанківської районної ради Миколаївської області.
Відповідно до норми ч. 14 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради відповідно до ч. 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно зі ст. 49 Регламенту Роздольненської районної ради АРК в районній раді діють наступні постійні комісії: постійна комісія районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням; постійна комісія по економічній, бюджетно-фінансовій та податковій політиці; постійна комісія по аграрним та земельним питанням, екології та раціональному природокористуванню, по промисловості, будівництву, транспорту, зв'язку і паливно-енергетичному комплексу; постійна комісія по соціальним питанням, охороні здоров'я, освіті, культурі, міжнаціональним зв'язкам та проблемам депортованих громадян, справам молоді і спорту; постійна комісія по рекреаційному, санаторно-курортному комплексам і туризму, торгівлі та підприємництву.
Як вбачається з положень Регламенту Роздольненської районної ради АРК (ст. ст. 11, 27, 28, 33, 67, 74) діяльність районної ради здійснюється сесійно. Сесія ради є основною організаційно-правовою формою діяльності ради. Вона складається з пленарних засідань ради, засідань постійних комісій та засідань інших комісій, створених радою. Сесія районної ради, складається не менше ніж з трьох пленарних засідань, при цьому пленарні засідання проводяться щомісяця, кожну четверту середу. Можуть скликатися позачергові пленарні засідання. Сесії районної ради скликаються Головою районної ради в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал. Рішення про скликання сесії районної ради відповідно до частин 2, 3 і 6 доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, ніж за 10 днів до сесії. а у виняткових випадках - не пізніше, ніж за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради, шляхом направлення телефонограм депутатам і запрошеним особам, а також вивішування інформації про сесії в спеціально відведеному для інформації місці. Включення проекту нормативно - правового або іншого акта в проекти порядків денних сесії здійснюється в порядку, передбаченому статтями 27, 30 цього Регламенту. Проекти порядку денної сесії (пленарного засідання) формуються Президією районної ради. Пропозиції з питань, що виносяться на розгляд районної ради можуть вноситися постійними комісіями, депутатами, головою районної державної адміністрації, головою районної ради, загальними зборами. У проект порядку денного сесії (пленарного засідання) включаються, як правило, питання, що пройшли попереднє обговорення постійними комісіями (профільними постійними комісіями). Без попереднього обговорення на засіданнях постійних комісій можуть виноситися на розгляд сесії (пленарного засідання) питання, тісно пов'язані з питаннями, які пройшли встановлену процедуру обговорення, або випливають за результатами обговорюваного питання, а також вимагають додаткового рішення по суті.
Тобто, з урахуванням аналізу ст. 11, п. 4 ст. 27, 67 Регламенту Роздольненської районної ради АРК включення в проект порядку денного сесії питання без попереднього обговорення на засіданнях постійних комісій є правом, а не обов'язком, але, по-перше, такі питання мають бути пов'язані з питаннями, які пройшли належне обговорення на засіданнях постійних комісій, по-друге, вони мають бути включені в порядок денний в загальному порядку.
Постійні комісії ради є органами ради, що обираються саме для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету згідно зі ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Питання про звіт голови Роздольненської районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік не обговорювалось в профільних комісіях.
Постійною комісією районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням, якою розглядалось вказане питання, висновки або рекомендації по суті прийняті не були, комісія вирішила рекомендувати сесії розглянути питання про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік, що підтверджується випискою з протоколу засідання Постійною комісією районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням від 28.08.2013р.
Так, постійними комісіями ради, які попередньо розглядають проект програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про їх виконання, вищевказані питання не вивчались, не готувався аналіз та висновки щодо стану виконання районною державною адміністрацією Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік та делегованих повноважень за 2012р.
Питання щодо недовіри голові Роздольненської районної державної адміністрації не було предметом обговорення на засіданні постійних комісій ради, що підтверджується письмовими поясненнями відповідача від 13.11.2013р.
В порядок денний пленарного засідання 14 сесії районної ради шостого скликання 08.10.2013р. питання щодо недовіри голові Роздольненської районної державної адміністрації в порядку, передбаченому Регламентом Роздольненської районної ради, включено не було, що підтверджується Розпорядженням Роздольненської районної ради АРК № 44 від 27.09.2013р., публікацією у районній газеті «Авангард» (випуск № 39 (8775) від 05.10.2013р.)
Відповідачем не надано доказів того, що питання щодо недовіри голові Роздольненської районної державної адміністрації є виключним випадком, більш того відповідно до п. 4 ст. 77 Регламенту контрольні функції, в тому числі стосовно заслуховування звіту голови районної державної адміністрації, здійснюються в плановому порядку, тобто не відносяться до виключних випадків.
Отже, рішення Роздольненської районної ради від 08.10.2013р. № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень", рішення Роздольненської районної ради від 08.10.2013р. №369-6/13 "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу" були прийняті без попереднього детального розгляду постійними комісіями райради, були включені до порядку денного сесії з порушенням норм Регламенту, що суттєво вплинуло на їх правильність.
Так, при обговоренні звіту голови Роздольненської районної державної адміністрації на сесії головою та начальником фінансового управління Роздольненької районної державної адміністрації були надані відповіді на питання депутатів, заступник керівника апарату Ради міністрів АРК зверталась до райради, вказувала, що у Ради міністрів АРК немає критичних зауважень к роботі Роздольненської районної державної адміністрації, що підтверджується протоколом від 08.10.2013р. № 44 другого пленарного засідання 14 сесії районної ради шостого скликання.
Відповідачем не надано в матеріали справи доказів аналізу роботи Роздольненської районної державної адміністрації у 2012р., відсутні докази щодо наявності чітких зауважень щодо роботи Роздольненської районної державної адміністрації, на виконання ухвал суду не надані та не вказані рішення райради, які не були виконані, не надані докази, що підтверджують, в чому саме не виконані делеговані повноваження, чи мали насправді місце недоліки у роботі Роздольненської районної державної адміністрації та голови Роздольненської районної державної адміністрації, на які вказувалось в рішеннях, які оскаржуються. Так, зокрема, зауваження депутатів, які обговорювали на сесії ради вказане питання, стосуються критиці звіту, а саме відсутності в звіті аналізу окремих питань, а не роботи Роздольненської районної державної адміністрації, деякі виступи стосуються 2013року.
Відповідачем не надано доказів, що рішення Роздольненської районної ради від 08.10.2013р. № 362-6/13 прийнято з урахуванням всіх фактів та обставин, які мають значення, зокрема, аналізу співвідношення виконання місцевою державною адміністрацією повноважень та передачею з боку Роздольненської районної ради фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх реалізації; показників за 2012 рік комплексної оцінки діяльності райдержадміністрацій АРК, які затверджено постановою Ради Міністрів АРК від 11.08.2011р. № 378; показників виконання на 100,1% загального фонду зведеного бюджету району; наявністю форс-мажорних обставин.
Рекомендації постійної комісії районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням, наявністю яких обґрунтовано рішення Роздольненської районної ради АРК від 08.10.2013р. № 362-6/13, з відповідною оцінкою роботи районної державної адміністрації не були прийняті, що підтверджується випискою з протоколу засідання Постійною комісією районної ради мандатної, по депутатської етиці, правовим питанням, правопорядку і надзвичайним ситуаціям, місцевого самоврядування і адміністративно-територіальним питанням від 28.08.2013р.
Стосовно підстав прийняття рішення Роздольненської районної ради АРК від 08.10.2013р. № 369-6/13 відповідачем на виконання ухвали суду від 04.11.2013р. про витребування доказів не надані та не вказані рішення райради, які не були виконані, не надані докази, що підтверджують, в чому саме не забезпечено виконання районної програми соціально-економічного і культурного розвитку району у 2012році; бюджету району в 2012році; не забезпечена реалізація Роздольненською районною державною адміністрацією делегованих районною радою повноважень. Відсутність вказаних доказів при прийнятті рішення райрадою унеможливлює позивачу освідомити підстави недовіри, відповідно і підстави припинення публічної служби на вказаній посаді.
Незабезпечення належної підготовці бюджету району 2012р. не може бути підставою для висловлення недовіри чинному Голові Роздольненської районної державної адміністрації, оскільки позивач не приймав участі в розробці бюджету району 2012р. Так, розпорядженням Роздольненської районної державної адміністрації АРК № 958 від 29.12.2011р. був узгоджений проект районного бюджету на 2012рік та переданий Роздольненській районній раді для розгляду та затвердження. 30.12.2011р. Роздольненською районною радою було прийнято рішення «Про районний бюджет на 2012 рік». 13 червня 2012р., тобто через півроку після прийняття вказаного рішення про затвердження бюджету на 2012рік, Розпорядженням Президента України позивач був призначений головою Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим.
Відповідачем не надано доказів, що при прийнятті рішення № 369-6/13 приймався до уваги факт роботи голови тільки останні півроку у 2012році, відсутній аналіз роботи саме даного голови місцевої державної адміністрації, інші фактори, незалежні від волі позивачів, що могли негативно впливати на виконання повноважень.
Тобто, відповідачем не надано доказів щодо здійснення відповідачем дійсного аналізу роботи Голови місцевої державної адміністрації, який відповідає всім обставинам, самої місцевої державної адміністрації, здійснення всіх необхідних дій для встановлення наявності порушень, про які йдеться в рішеннях, які оскаржуються, не доказано дотримання необхідного балансу між цілями, на досягнення яких було спрямовані прийняті рішення та несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивачів.
З урахуванням встановлених в ході судового засідання фактичних обставин, Роздольненська районна рада, приймаючи 08.10.2013р. рішення № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень", рішення № 369-6/13 від 08.10.2013р. "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу" з наведених в них мотивів діяла необґрунтовано, не у спосіб, що передбачений законом, упереджено та непропорційно, а також порушила право Голови Роздольненської районної державної адміністрації на участь в прийнятті рішення про недовіру, що впливає на його перебування на публічній службі.
Оскільки рішення від 08.10.2013р. № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень" порушує права позивача - районної державної адміністрації тільки в частині п. 2), яким визнано роботу районної державної адміністрації з виконання делегованих повноважень незадовільною, то вказане рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню тільки в даній частині.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова у повному обсязі складена 18.11.2013 р.
Керуючись ст. ст. 11, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення другого пленарного засідання 14 сесії шостого скликання Роздольненської районної ради АР Крим від 08.10.2013 р. № 362-6/13 "Про звіт голови районної державної адміністрації Городнічого Ю.М. про виконання Програми соціально-економічного розвитку Роздольненського району за 2012 рік з докладним освітленням виконання делегованих повноважень" в частині визнання роботи Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим по виконанню делегованих районній державній адміністрації повноважень незадовільною.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення другого пленарного засідання 14 сесії шостого скликання Роздольненської районної ради АР Крим від 08.10.2013 р. № 369-6/13 "Про недовіру голові Роздольненської районної державної адміністрації Городнічому Юрію Максимовичу".
4. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.