УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 р.Справа № 527/1171/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Курило Л.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 19.06.2013р. по справі № 527/1171/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Глобинської міської ради , Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області , третя особа - Глобинська районна державна адміністрація Полтавської області
про визнання бездіяльності незаконною, визнання незаконним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
13.05.2013 року позивач - ОСОБА_1 - звернулась до суду з позовом до Глобинської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просила визнати незаконною бездіяльність Глобинської міської ради, що полягає в не розгляді, після набрання чинності 22.01.2013 року постановою Глобинського районного суду від 24.12.2012 року, в місячний термін заяви (клопотання) про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м. та не прийняття в цей термін рішення міської ради, визнати незаконним та скасувати рішення Глобинської міської ради від 15.03.2013 року № 82, зобов'язати Глобинську міську раду повторно розглянути заяву (клопотання) від 01.06.2012 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м., на пленарному засіданні сесії міської ради та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м., встановити місячний строк для подання Глобинською міською радою до суду звіту про виконання постанови.
Ухвалою Глобинського районного суду Полтавської області від 27.05.2013 року до участі у справі в якості третьої особи залучено Глобинську районну державну адміністрацію Полтавської області.
Постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 19.06.2013 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивача Глобинська міська рада, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Позивач надала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач - Глобинська міська рада - надала клопотання про розгляд справи без участі її представника та заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких просила постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідач - Управління Державної казначейської служби України у Глобинському районі Полтавської області - надало клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Третя особа - Глобинська райдержадміністрація - надала клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 24.12.2012 року по справі №1604/2641/2012 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, виконкому Глобинської міської ради про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, визнання незаконними і скасування рішень та зобов'язанні вчинити певні дії, з мотивувальної частини якого вбачається, що відмова відповідача у видачі ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 є необґрунтованою.
Вказана постанова суду 22.01.2013 року набрала законної сили та 22.02.2013 року була направлена на адресу Глобинської міської ради та отримана ними цього ж дня, що підтверджується матеріалами справи, а саме відміткою про отримання на супровідному листі.
15.03.2013 року на розгляд 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради Полтавської області винесено питання "Про виконання постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 24 грудня 2012 року по адміністративні справі за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, визнання незаконними і скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії".
Згідно п.1 рішення 26 сесії 6 скликання відмовлено ОСОБА_1, жительці м.Кременчук Полтавської області, у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м., у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка, розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування генерального плану міста Глобине. Межа першої черги не набула чинності, так як роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж міста Глобине не завершені.
Не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернулась із зазначеним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Глобинською міською радою дотримані вимоги ч.7 ст.118 ЗКУ в частині строків розгляду клопотання. Крім того, містобудівна документація є затвердженою відповідно до Генерального плану міста Глобине, земельна ділянка по АДРЕСА_1, на яку позивач бажає отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, перебуває за межами м.Глобине і за рішенням органу виконавчої влади має бути передана у комунальну власність. На сьогоднішній день роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж м.Глобине не завершені. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що, приймаючи спірне рішення, відповідач - Глобинська міська рада, діяв у відповідності з положенням ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Статтею 116 Земельного кодексу України визначені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частинами 6, 7 статті 118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, яки передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальні власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 12 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що оскільки постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 20.12.2012 року, надійшла на адресу Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області 22.02.2013 року, а рішення сесії за результатами її розгляду прийнято 15.03.2013 року, тобто через сім днів, тому Глобинською міською радою дотримані вимоги ч.7 ст.118 Земельного кодексу України стосовно строків розгляду клопотання.
З матеріалів справи убачається, що 15.03.2013 року на розгляд 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради Полтавської області винесено питання «Про виконання постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 20 грудня 2012 року по адміністративні справі за позовом до Глобинської міської ради про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, визнання незаконними і скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії».
Пунктом 1 рішення 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради № 82 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розміщена за межами міста Глобине у зоні перспективної межі першої черги, яка визначена містобудівною документацією коригування генерального плану міста Глобине.
Згідно п. "г" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Статтею 122 ЗК Кодексу передбачено, що відповідна рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Матеріали справи не містять доказів, що спірна земельні ділянка знаходиться в межах міста Глобине.
Система адміністративно-територіального устрою України, відповідно до ч. 1 ст. 133 Конституції України, передбачає наступну побудову: Автономна Республіка Крим; області; райони; міста; райони в містах; селища і села.
Стаття 173 ЗК України визначає межу адміністративно-територіального утворення як умовну замкнену лінію на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. У межах конкретного адміністративно-територіального утворення здійснюються повноваження компетентних органів, як - то органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.2 ст. 173 Земельного кодексу України межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.
Відповідно до ч.1 ст. 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.
Після розробки проекту землеустрою він підлягає державній землевпорядній експертизі (ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації") та затвердженню компетентним органом відповідно до повноважень, визначених ст. 174 ЗК України.
Порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою, зокрема встановлення та зміни меж населених пунктів встановлено ст. ст. 89 - 94 Конституції України та Регламентом Верховної Ради України від 19.09.2008 р., главою 29 Земельного кодексу України,
Так згідно пункту 29 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України віднесено встановлення і зміна меж районів і міст.
Аналогічне положення також закріплене у пункті "г" ч. 1 ст. 6 ЗК України, де зазначено, що до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить встановлення і зміна меж районів і міст.
Пункт 12 Перехідних положень ЗК України визначає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 05.02.2004 р. N 1457-ІУ, у разі, якщо межі сіл, селищ та міст не встановлені відповідно до вимог ст. ст. 174, 175 та 176 ЗК України, розмежування земель державної та комунальної власності проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до меж, прийнятих для обліку земель у складі державного земельного кадастру.
Станом на день вирішення справи жодних рішень Верховної Ради України щодо зміни меж м. Глобине не приймалося, тобто межі м. Глобине, відповідно і межі Глобинського району не змінювались.
Враховуючи вищенаведене, Глобинська міська рада своїм рішенням від 15.03.2013 року №82 правомірно відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 орієнтовним розміром 1000 кв.м., у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розміщена за межами міста Глобине.
Рішенням №82 від 15.03.2013 року 26 сесії 6 скликання Глобинської міської ради також скасовано рішення Глобинської міської ради від 17.07.2012 року №732 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га в АДРЕСА_1."
Згідно ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, з аналізу вказаних приписів Конституції України та закону, органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.
До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово. Ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Глобинської міської ради від 17.07.2012 року №732 надано гр. ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га в АДРЕСА_1.
Відповідно до п.5 Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 р. у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46. частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи, що рішення Глобинської міської ради від 17.07.2012 року №732 не є виконаним, тому вказане рішення могло бути скасоване відповідачем.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому права позивача не порушені.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 19.06.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 19.06.2013р. по справі № 527/1171/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.