Справа № 2-а-1308/08/1170
Категорія 67
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2008 року Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Ясенової Т.І.
при секретарі - Турік Л.С.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність №01-51-01 від 10.01.2007р.;
від відповідача:ОСОБА_2.., довіреність №0120-29 від 21.01.2008р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція до управління освіти Кіровоградської міської ради про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція, звернулось до суду з адміністративним позовом до управління освіти Кіровоградської міської ради, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням в сумі 327107 грн. 83 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що, на порушення вимог ст.27 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, якою передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду, вести облік коштів і своєчасно подавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів, відповідачем в травні 2006 року не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам закладів освіти, підпорядкованих управлінню освіти заборгованості. В зв'язку з чим управлінню освіти Кіровоградської міської ради донараховано страхові внески на суму 11253 грн. 59 коп. та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 315854 грн. 24 коп.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, просив відмовити в задоволенні позову в частині застосування фінансових санкцій, посилаючись на те, що страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на зазначені виплати управлінням освіти Кіровоградської міської ради не нараховуються згідно Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 25.05.2006р. №745, якою передбачено звільнення закладів освіти від сплати страхових внесків до Фондів соціального страхування при погашенні заборгованості з цих виплат. Також, зазначив, що Законом України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України „Про освіту” педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів”, визнано заборгованість, яка склалася у зв'язку з нефінансуванням з бюджету цих виплат - кредиторською заборгованістю Державного бюджету. Відповідно до листа Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України від 30.11.2005 року №1/9-681, №31-17000-02-5/25800 кредиторська заборгованість не повинна включатися до фактичних виплат на оплату праці найманих працівників, а класифікується за кодом 1343 „Інші поточні трансфери населенню” та не включаються до статистичної звітності.
Суд, вислухавши доводи сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001р. №2240, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно п.3 ч.1 ст.28 Закону страховик має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Відповідно до пп.а п.3 ч.1 ст.2 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, страхувальником відповідно до цього закону є роботодавець - для осіб, зазначених в частині першій статті 6 даного Закону.
Відповідно до ч.1 ст.6 того ж закону, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на мовах трудового договору (контракту) на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Згідно ст. 27 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду, вести облік коштів і своєчасно подавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Судом встановлено, що управління освіти Кіровоградської міської ради є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням.
Виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено Акт ревізії управління освіти Кіровоградської міської ради №992 від 27.11.2007р., який став підставою для винесення рішення від 12.12.2007 р. №910 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до Акту перевірки №370 від 18.04.2007р. страхувальником в травні 2006 року недонараховано внесків 2,9 % - 9159 грн. 80 коп., недоутримано 0,5 % - 1064 грн. 77 коп., 1% - 1029 грн. 02 коп., чим порушено абз.2, 5 п.1 ст.1 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”, ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, абз.1 п.4, п.14, п.20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. №1266, п.4.13 Інструкції про порядок забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками на санаторно - курортне лікування, які придбані за рахунок коштів ФСС з ТВП, затвердженої постановою правління ФСС з ТВП від 02.06.2005р. №55.
Згідно рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 12.12.2007 р. №910, управлінню освіти Кіровоградської міської ради донараховано страхові внески на суму 11253 грн. 59 коп. та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 315854 грн. 24 коп.
Загальна сума заборгованості управління освіти Кіровоградської міської перед виконавчою дирекцією Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності становить 327107 грн. 83 коп.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Статтею 1 Закону України „Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування” встановлено, що страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України „Про оплату праці” та підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.
Статтею 2 Закону України „Про оплату праці” визначається структура заробітної плати, що складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Статтею 57 Закону України „Про освіту” від 23.12.1991 р. №1060 встановлені державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам навчальних закладів щодо виплати цим працівникам щомісячних надбавок за вислугу років і допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до пп.2.2.2. п.2.2. та пп.2.3.3. п.2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зазначені виплати відносяться до фонду додаткової заробітної плати.
З метою забезпечення виконання положень Закону України „Про освіту”, Верховною Радою України було прийнято Закон України „Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту” педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів” від 09.09.2004 р. №1994, який регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з не фінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту” та визначив ці виплати кредиторською заборгованістю Держбюджету.
Для реалізації положень зазначеного Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 р. № 934 було затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку, відрахування, передбачені законодавством з цих виплат здійснюються в установленому порядку. Згідно чинного законодавства до таких відрахувань належать також страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Твердження відповідача стосовно того, що управління освіти Кіровоградської міської, згідно Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 25.05.2006р. №745, звільняється від сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування при погашенні заборгованості з виплат на оздоровлення і за вислугу років працівникам закладів освіти згідно ст.57 Закону України „Про освіту”, які були здійснені відповідачем в травні 2006 року, не можуть бути прийняті судом, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.5 Указу Президента „Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” від 10.06.1997р. №503 нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.
Постанову Кабінету Міністрів України „Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 25.05.2006р. №745 вперше опубліковано в газеті „Урядовий кур'єр” від 02.06.2006р. №102.
Таким чином, постанова КМУ від 25.05.2006р. №745 набрала чинності з дня її опублікування, а саме, з 02.06.2006р., не має зворотної дії у часі, тому її положення не можуть бути застосовані до правовідносин, які існували до набрання чинності постановою.
Посилання відповідача в обґрунтування правомірності ненарахування та невиплати внесків до Фонду на лист Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України від 30.11.2005р. №3117000-02-5/2800, 1/9-681 від 30.11.2005р. щодо виконання Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №934 не може бути прийнято судом до уваги, в зв'язку з тим, що вони носять інформаційний характер та не можуть змінювати змісту нормативно-правових актів.
Більш того, листом Міністерства юстиції України №21-46-734 від 25.01.2006р. визнано спільний лист Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України від 30.11.2005р. №3117000-02-5/2800, 1/9-681 від 30.11.2005р. неправомірними, та такими, що підлягає відкликанню. В зв'язку з цим, Міністерством юстиції України із зазначеного питання направлено лист від 18.01.2006р. за №21-91-4570 на адресу Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181 податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком, коли ним подано скаргу про перегляд такого рішення.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій від 12.12.2007р. №910 отримано 29.11.2006р., зі скаргою про перегляд даного рішення до органів Фонду або суду відповідач не звертався.
Відповідно до пункту 3.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001р. №16, страхувальники, крім страхових внесків, зараховують до Фонду та відображають у звіті Ф4-ФСС з ТВП суми пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальника відповідно до чинного законодавства.
Як вбачається з наданого позивачем звіту управління освіти Кіровоградської міської ради по формі Ф4-ФСС з ТВП за 2007 рік позивачем відображено у звіті лише неприйняті до зарахування витрати на суму 1976 грн. 02 коп. та штраф за порушення порядку витрачання коштів у розмірі 988 грн. 01 коп., натомість, фінансові санкції, накладені на управління освіти Кіровоградської міської ради рішенням №910 від 12.12.2007р., на загальну суму 327107 грн. 83 коп. не відображені в звіті. (а.с. 11).
Враховуючи те, що відповідачем, в порушення ст.27 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” не проведено нарахування страхових внесків до Фонду на суми витрат, які пов'язані з погашенням працівникам закладів освіти, підпорядкованих управлінню освіти заборгованості., суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991р. №7-93 „Про державне мито” виконавча дирекція Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звільняється від сплати державного мита.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з управління освіти Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ: 05403286) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція (код ЄДРПОУ: 26070328; р/р: 37176001002812 в УДК в Кіровоградській області) заборгованість в сумі 327107 (триста двадцять сім тисяч сто сім) грн. 83 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано - 30.12.2008р.
Суддя - підпис.
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.І. Ясенова