печерський районний суд міста києва
Справа № 757/19064/13-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2013 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Пилаєва М.К.,
при секретарі Савченко Т. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, - про визнання бездіяльності протиправною і про зобов'язання призначити, перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 04.03.2013, та про визнання бездіяльності неправомірною з 21.04.2013 і про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця з 04.03.2013
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2013 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, просив визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати призначити, перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01.04.2012 року, та зобов'язати, перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця з 01.04.2012 року. В обґрунтування вимог позивач посилався на наступні обставини. 1986 року позивач досяг пенсійного віку. З метою з'ясування підстав визначення розміру та виплати пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» звернувся до відповідача з інформаційним запитом. 16.04.2013 року Головне управління Пенсійного фонду України надало відповідь з розрахунком підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету міністрів України « Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року № 355. В 2012 році Київській міський військовий комісаріат надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку № 99505 від 23.05.2012 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою яку обіймав Позивач перед звільненням, яка засвідчує фактичне збільшення грошового забезпечення у розмірі 4380, 50 грн. порівняно з розміром 3 320, 50 грн., з якого обчислюється пенсія позивачу. Крім того, позивач також послався, що він має статус дитини війни, а тому на підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що становить 268, 20 грн., а не у розмірі 62, 58 грн. як нараховує та виплачує позивач. /а.с.1-4/
Ухвалою суду від 09 вересня 2013 року в частині вимог позивача про визнання бездіяльності протиправною і про зобов'язання призначити, перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2012 року по 03.03.2013 року було залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.
21.10.2013 позивач подав до суду адміністративний позов в новій редакції, згідно якої фактично змінив предмет вимог, доповнивши вимогою про визнання бездіяльності неправомірною щодо нездійснення підвищення грошового забезпечення військовослужбовця з 01.04.2012./а.с.45-48/
Ухвалою суду від 15 листопада 2013 року залишено без розгляду позов в частині вимог про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.04.2012 року по 03.03.2013 року, а також в частині вимог про визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.04.2012 року по 20.04.2013 року позивачем пропущено встановлений ч.2 ст.99 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
В судовому засіданні Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали, посилаючись на дані та обставини, викладені в позові та в уточненій позовній заяві просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - Федчук І.Є. проти позову заперечив, посилаючись на письмове заперечення, просив в позові відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухав пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, приходить до наступних висновків.
На підставі пояснень представників сторін та наявних в матеріалах справи письмових доказів судом встановлені наступні обставини, які не заперечуються сторонами.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у 1986 році вийшов на пенсію та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осі, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб» і отримує підвищення до пенсії у розмірі 11% з липня 2012 року, з вересня 2012 - 23% та з січня 2013 у розмірі 35 % на підставі Постанови КМУ №355.
Разом з тим, згідно довідки Київського міського військового комісаріату від 23.05.2012 №-99505, виданої позивачу ОСОБА_1, про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2013 за посадою кер. воєнпредства на день звільнення зі служби 16.03.1990 року серед іншого, включає 90% премії, усього у розмірі 11992, 50 грн./а.с.8/
Крім того, на виконання ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням положень п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VІ від 06.12.2012, та п.4 Постанови КМУ №1381 від 28.12.2011 відповідач отримує підвищення до пенсії як дитина війни у розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Так, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 «У справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України», роз'яснено, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності.
Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Отже, оскільки, як перевірено судом, Головне управління ПФУ в м. Києві, при нарахуванні та виплаті надбавки як дитині війни відповідачу керується положеннями п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VІ від 06.12.2012, та п.4 Постанови КМУ №1381 від 28.12.2011, підстави стверджувати про протиправність його дій та бездіяльності відсутні.
Відтак, суд приходить до висновку про відсутність законних підстав для задоволення вимог в частині вимог про визнання бездіяльності протиправною і про зобов'язання призначити, перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 04.03.2013.
При вирішенні вимог про визнання бездіяльності неправомірною з 21.04.2013 і про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця з 04.03.2013, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, встановлені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393", передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з тим, відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, починаючи з серпня 2008 року, не приймалося.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців" встановлено, що нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.п.2 п.5 даної Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України № 576 від 5 листопада 2010 року "Про бюджетну політику Міністерства оборони на 2010 рік" встановлено, що за рахунок коштів Державного бюджету України премії особам офіцерського складу збільшено на 70% посадового окладу, яка відповідно до наказу Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року "Про бюджетну політику Міністерства оборони на 2011 рік" діє у тому ж розмірі з 1 січня 2011 року, а відповідно до наказу Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року про внесення змін до наказу МОУ від 28.01.2011 №50 розмір премії встановлено в розмірі 105% посадового окладу з 1 липня 2011 року.
Разом з тим, відповідно до абз. 5 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393", для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема: - щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з наведених вище наказів МОУ, цими наказами визначено бюджетну політику МОУ на відповідний рік як гарантії визначення розміру премії на відповідній посаді за наявності фактичних видатків МОУ.
Разом з тим, доказів про те, що у відповідності до вимог наведених положень абз.5 п.5 Порядку визначені наказами МОУ розміри щомісячної премії були фактично сплачені особам, які працювали в період після першого квітня 2012 року, так і після 04.03.2013, на посаді керівника воєнпредства, чи прирівняних до цієї посади, в матеріалах справи відсутні і позивачем та його представником суду не надані.
Крім того, суд розглядає вимоги позивача за період з 04.03.2013, разом з тим, як вбачається з наказів МОУ, вказаними наказами встановлено розміри премій у 2010 та 2011 роках, дані про те, що відповідним наказом МОУ визначено розміри премій у 2013 році суду не надані, і на такі обставини позивач в обґрунтування своїх вимог не посилався.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи та положень чинного законодавства України, яке підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд надходить до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням розміру премії 90% посадового окладу з 04.03.2013 та твердження про вчинення відповідачем бездіяльності щодо цього та відповідно зобов'язання вчиняти такі дії.
Відтак, позов задоволенню не підлягає.
На підставі та керуючись ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, а також п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік» №5515-VІ від 06.12.2012, п.4 Постанови КМУ №1381 від 28.12.2011, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012, ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 99, ст.128, ч.1 ст.160, ст.ст.161-163, ч.1 ст.167, 185-186 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, - про визнання бездіяльності протиправною і про зобов'язання призначити, перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 04.03.2013 та про визнання бездіяльності неправомірною з 21.04.2013 і про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням підвищення грошового забезпечення військовослужбовця з 04.03.2013, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається Київському апеляційному адміністративному суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяПилаєва М.К.