Постанова № 35382469, 11.11.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
823/3193/13-а
Номер документу
35382469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2013 року справа № 823/3193/13-а

14 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Рахліній В.В.,

за участю:

представників позивача сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Пальміра» Жилізняк С.М., Свирид Н.М.- за довіреностями,

представників відповідача Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області Радченко О.П., Левенець А.М. - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Пальміра» до Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулося сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Пальміра» в якому з врахуванням уточнення позовних вимог, просить скасувати податкові повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної Державної податкової інспекції ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013р. за № 557/0000362200, № 547/0000222200, № 548/0000242200, № 549/0000252200, № 550/0000272200, № 0000302221, № 000035221, № 0000382221, № 0000402221, № 0000422221, № 0000432221, від 10.07.2013р. за № 3/0000512200, № 4/0000502200, від 11.07.2013р. № 5/0000671720, № 6/0000512221, № 7/0000522221, № 8/0000532221, № 9/0000542221 та № 10/0000552221.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на те, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Пальміра» мало господарські відносини з ТОВ «Кернел-Трейд», ТОВ «Цукровий союз», та ВАТ «Пальмірський цукровий завод» на поставку товару на підставі відповідних угод. Умови зазначених договорів сторонами були виконані в повному обсязі, що підтверджується належно оформленими первинними бухгалтерськими документами, відображеними у податковій та бухгалтерській звітності позивача. В зв'язку з чим, твердження ДПІ у м. Черкасах щодо фіктивності господарських операцій між зазначеними підприємствами, позивач вважає хибним, оскільки, такі твердження ґрунтуються лише на припущеннях податкового органу та не підтверджуються належними доказами. Тому донарахування відповідачем податку на додану вартість вважає необґрунтованими. Крім того, відповідачем СТОВ «Пальміра» неправомірно, на його думку, донарахована сума орендної плати за землю, оскільки у зв'язку з зміною законодавства, що регулює спірні правовідносини, а саме зміну розміру оренди землі, та за умови зміни умов договору такої оренди в цій частині, дії відповідача щодо донарахування такої плати будуть вважатися правомірними. Щодо правильності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб, то факт подачі податкової звітності СТОВ «Пальміра» з помилками та в неповному обсязі, на чому наполягає відповідач, не доведений ним. Перевіркою повноти визначення екологічного податку встановлено його заниження, з чим позивач не погоджується, оскільки податкова декларація з екологічного податку в електронному вигляді подана з вірно обчисленими сумами такого податку та некоректним її заповненням. Проте відповідач не надіслав позивачу другу квитанцію в електронному вигляді про неприйняття податкових документів із зазначенням причин, як того вимагає інструкція з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, а тому вважається прийнятою без зауважень.

У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали та просили суд задовольнити його повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували повністю з підстав, викладених у запереченні та просили суд залишити його без задоволення, вказуючи на те, що за наслідками господарських операцій купівлі-продажу позивач збільшив задекларовані витрати та зменшив об'єкт оподаткування з можливістю отримання додаткового приросту активів та збереження їх вартості. Крім того, позивач здійснив коригування кількісних та вартісних показників у зв'язку з поверненням контрагентам авансових платежів за непоставлений товар, з різницею у часі між отриманням та поверненням оплати більше 1095 днів. У зв'язку з цим повернуті суми вважаються безнадійною заборгованістю з неможливістю їх коригування за межами строку позовної давності з урахуванням відсутності первинних бухгалтерських документів по цих операціях.

Щодо донарахування розміру орендної плати за землю у зв'язку зі зміною розміру такої плати, передбаченої Законом України «Про плату за землю», то сплата обов'язкових платежів не може залежати від умов договору, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими. Крім того, зазначили, що донарахування екологічного податку відбулося по причині відсутності уточнюючого розрахунку після самостійного виявлення помилок у податковій декларації, яка при цьому вважається не поданою. Нарахування податку на доходи фізичних осіб відповідачем відбулося з допущеннями помилок, а саме зазначенням недійсних податкових номерів платників податків - фізичних осіб, та зазначення осіб громадян, які є померлими.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Пальміра» згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 612350, зареєстроване як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Золотоніської міської ради 16.10.1997 р., ідентифікаційний код 25207363 (т. 2, а.с.233).

05.04.2013 р. Золотоніською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області проведена планова виїзна перевірка СТОВ «Пальміра» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт від 05.04.2013р. № 547/2200/25207363 (т.1, а.с.72-151).

Висновками вказаного акту перевірки встановлено, наступні порушення, а саме:

1. п. 198.3'ст. І98 Податкового :кодексу України внаслідок чого СТОВ «Пальміра» занизило до сплати до бюджету податку на додану вартість у розмірі 195093 грн., в тому числі за травень 2011 року на 8333 грн.; за червень 2011 року на 47500 грн.; за липень 2011 року на-33000 грн.; за серпень 2011 року 15000 грн.; за вересень 2011 року на 1500 грн.; за жовтень 2011 року на 19554 грн.; за грудень 2011 року на 42861 грн.; за лютий 2012 року на 9920 грн.; за березень 2012 року на 3925 грн., а також зависило суму бюджетного відшкодування податку за березень 2012 року на 95211 грн.;

2. п.п. 14.1.11 1. а) п. 14.1, ст.14, п.50.1 ст.50, ст. 192, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України внаслідок чого СТОВ «Пальміра» занижено суми податку на додану вартість, який підлягає нарахуванню, та залишається, у розпорядженні товариства та спрямовується на його спеціальний рахунок у розмірі 2379380 грн., з т. ч,: за серпень 2011 року на 1428890 грн., за листопад 2011 року на 819166 грн., за березень 2012 року на 2220 грн. та за червень 2012 року на 129167 грн.;

3. п.п. 14.1.11.а) п.14.1. ст14, п. 50.1. ст.50, ст.102, ст.192, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в наслідок чого СТОВ «Пальміра» завищило розмір перевищення сум податкового кредиту з ПДВ над сумами податкових зобов'язань, які зараховуються до складу податкового кредиту наступних звітних (податкових) періодів на 437183 грн., в т. ч. за лютий 2012 року на 2220 грн., за жовтень 2012 року на 2948 грн. та за липень 2012 року на 432015 грн.;

4. п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 та п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України внаслідок чого СТОВ «Пальміра» занизило суму орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб у розмірі 39106,10 грн., в т. ч: по Білоусівській сільській раді на 11275,33 грн.; по Нехайківській сільській раді на 16435,84 грн.; по Драбівський сільській раді на 4284,99 грн.; по Ленінській сільській раді на 5614,19 грн. та по Мехедівській сільській раді на 1295,75 грн.;

5. п. 123.1, ст. 123 Податкового Кодексу України, в результаті чого СТОВ «Пальміра» занизило екологічний податок в розмірі 2112,07 грн., в т.ч.: за 1-й квартал 2011 року на 1487,42 грн. та за 3 квартал 2011 року на 624,65 грн.,

5.1. із суми заниженого податку у розмірі 1487,42 грн, за 1-й квартал 2011 року 612,88 грн. по Вознесенській сільській раді, в т.ч,: 611,27 грн. - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення та 1.71 грн. - розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах; 461,78 грн. по Кропивнянській сільській раді, в т.ч.: 457,66 грн. - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення та 4,12 грн. - розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах; 412,66 грн. по Дмитрівській сільській раді, в т.ч.: 411,79 грн. - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення та 0,87 грн. - розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

5.2. із суми заниженого податку у розмірі 624.65 грн. за 3-й квартал 2011 року по Вознесенській сільській раді, в т.ч.: 616,73 грн. - викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення та 7,92 грн. ~- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

6. п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України із внесеними змінами та доповненнями, товариством не подано три декларації з екологічного податку за І -й квартал 2011 року, а саме по Вознесенській, Кропивнянській та Дмитрівський сільським радам Золотоніського р-ну, а також несвоєчасно подано декларацію з екологічного податку за 3-й квартал 2011 року по Вознесенській сільській раді;

7. п.176.2 б) ст. 176 Податкового кодексу України «Пальміра» подано податкову звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податку з доходів фізичних осіб, суми утриманого з них податку за 1-4 квартали 2011 року та 1,2 та 3 квартали 2012 року з помилками та не у неповному обсязі.

За наслідками перевірки Золотоніською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 19.04.2013р. за № 557/0000362200, № 556/0000312200, № 546/0000212200, № 547/0000222200, '№ 548/0000242200, № 549/0000252200, № 550/0000272200, № 551/0000282200, № 0000401720/552, від 19.04.2013р. за № 0000302221, № 0000332221, № 0000352221, № 0000372221, № 0000382221, № 0000392221, № 0000402221, № 000041222, № 0000422221, № № 0000432221, від 10.07.2013р. за № 3/0000512200, № 4/0000502200, від 11.07.2013р. за № 6/0000512221, № 7/0000522221, № 8/0000532221, №9/0000542221 та № 10/0000552221.

Не погоджуючись з прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до Державної податкової служби у Черкаській області (скарга № 327 від 26.04.2013 р.) (а.с. 180-193).

За наслідками розгляду скарги Головним управлінням Міндоходів у Черкаській області 03.07.2013 р. прийнятне рішення № 2008/10-210 яким скарга позивача задоволена частково:

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 556/0000312200 скасовано па суму 25863 грн., в інші частині залишено без змін;

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000332221 скасовано на суму 5 грн., в іншій частині залишено без мін:

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000372221 скасовано на 5 грн., в іншій частині залишено без змін;

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000392221 скасовано на 5 грн., в іншій частині залишено без змін;

- повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000412221 скасовано на 5 грн., в іншій частині залишено без змін;

- повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000432221 скасовано на 5 грн., в іншій залишено без змін;

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 546/0000212200 скасовані на 2 грн., в іншій частині залишено без змін;

- податкове повідомлення-рішення від 19.04.13 р. за № 0000401720/552 скасовано на 4592 грн., в іншій частині залишено без змін.

За наслідками адміністративного оскарження позивачем отримані податкові повідомлення-рішення від 10.07.2013р. за № 3/0000512200, № 4/0000502200 та від 11.07.2013р. № 5/0000671720 за № 6/0000512221, № 7/0000522221, № 8/0000532221, № 9/0000542221 та № 10/0000552221.

Відповідно до п.п. 60.1.3. п. 60.1. ст.60 Податкового Кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з цим, позивач уточнив свої позовні вимоги, виключивши з прохальної частини позовної заяви вимогу щодо скасування податкових повідомлень-рішень від 10.07.2013р. за № 3/0000512200, № 4/0000502200 та від 11.07.2013р. № 5/0000671720 за № 6/0000512221, № 7/0000522221, № 8/0000532221, № 9/0000542221 та № 10/0000552221.

В послідуючому СТОВ «Пальміра» оскаржило податкові повідомлення-рішення до Міністерства доходів та зборів України, рішенням якого від 06.09.2013 р. скарга залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін (т.1, а.с. 239-248).

Перевіркою встановлено та підтверджено наданими суду доказами, що 22.10.2010 р. між позивачем та ТОВ «Кернел-Трейд» укладений договір поставки олії соняшникової нерафінованої № ЕО-11/плм (т.1, а.с. 249-250).

На виконання умов договору його сторонами були підписані акти прийому-здачі товару та виписані видаткові та податкові накладні, а вартість товару оплачена в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Кернел-Трейд» (т.2, а.с. 1-16).

14.10.10 р. між СТОВ «Пальміра» та компанією нерезидентом «Inerco Trade S.A» (Switzerland) укладено контракт про поставку 180 т олії соняшникової нерафінованої. Продавець поставляє Товар на умовах FOB - порт Миколаїв, згідно «Інкотермс 2000» та на свій ризик та рахунок здійснює митну очистку товару на експорт та виконує усі митні формальності, необхідні для експорту (вивезення) ним Товару за межі митних кордонів України.

На виконання вищезазначеного контракту позивачем укладено зовнішньоекономічний біржовий контракт про експорт № 545/16 ЗЕ від 05.12.11 р. з TOB «АГРО ІНТЕГРАЛ СЕРВІС», яке виступило продавцем олії соняшникової нерафінованої компанії «Inerco Trade S.A» у кількості 180 т. через її представника - брокерську контору № 177 ПП «Брокмакс сервіс» (т.2, а.с. 30-33).

За надання послуг з укладення та реєстрації договору аграрною біржею видане посвідчення про реєстрацію №545/16 від 05.12.11 р. та нарахований реєстраційний збір в cумі 1543 грн. 17 коп.

За наслідками вказаних операцій кошти до бюджету не сплачувались. Водночас, СТОВ «Пальміра» отримало 293250 грн. ПДВ у складі податкового кредиту.

Судом встановлено, що олія соняшникова придбавалася позивачем для продажу іншим контрагентам, та не використовувалась у власній господарській діяльності.

Відповідно до положень статуту СТОВ «Пальміра» придбання олії соняшникової та її реалізація іншим суб'єктам господарської діяльності не входить до його статутної діяльності.

07.02.2008 р. між СТОВ «Пальміра» та ТОВ «Цукровий союз» заключений договір № СМ/08/псз-2/7 поставки цукру-піску (т.2, а.с. 69-70).

Відповідно до умов цього договору ТОВ «Цукровий союз» сплатив СТОВ «Пальміра» за товар (цукор-пісок) 39740000 грн. з яких товару було поставлено на суму 15531808 грн. 66 коп., а решта суми у розмірі 24208191 грн. 34 коп. була повернута позивачем за непоставлений товар.

З цих підстав 04.08.2011 р. позивачем, після отримання претензії № 3 від 13.01.2011 р., проведене коригування кількісних та вартісних показників розрахунком № 13/2 до податкової накладної від 17.04.2008 р. № 281 виписаного у зв'язку з поверненням СТОВ «Пальміра» авансових платежів за цукор ТОВ «Цукровий союз», та зменшення таким чином податкових зобов'язань з ПДВ на суму 1428890 грн. (т.2, а.с. 72, 73).

01.04.2009 р. СТОВ «Пальміра» уклала угоду з ВАТ «Пальмірський цукровий завод» на поставку ячменя фуражного № 3/09/Р-04/4 (т.2, а.с. 75-76).

За умовами договору покупець - ВАТ «Пальмірський цукровий завод» провело попередню оплату товару у розмірі 3799989 грн. 66 коп.

У зв'язку з невиконанням СТОВ «Пальміра» своїх зобов'язань по договору, ВАТ «Пальмірський цукровий завод» направило претензії від 29.02.2012 р. № 151/1 та від 16.02.2012 р. № 325/1 про повернення суми попередньої оплати, у зв'язку з чим позивач провів коригування кількісних та вартісних показників від 09.11.2011 р. до податкових накладних від 21.11.2006 р., 06.06.2008 р., 30.09.2008 р., 15.10.2008 р., 08.11.2007 р., випиcаних у зв'язку з поверненням СТОВ «Пальміра» авансової плати, та зменшення таким чином податкових зобов'язань з ПДВ на суму 819166 грн. (т.2, а.с. 78-116).

Відповідні коригування кількісних та вартісних показників СТОВ «Пальміра» відобразило в податкових деклараціях з ПДВ за серпень, листопад 2011 року та лютий, червень та липень 2012 року, що не заперечується позивачем та підтверджено матеріалами перевірки.

З часу проведення попередньої оплати за названими угодами та повернення СТОВ «Пальміра» залишку суми такої оплати за непоставлений товар пройшло більше 1095 днів.

Позивачем не надані докази, а саме податкові накладні та платіжні доручення до яких виписані розрахунки коригування кількісних і вартісних показників, посилаючись на їх знищення після закінчення термінів зберігання.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України.

Відповідно до вимог п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

За приписами пункту 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України 102.1. контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Крім того, згідно із ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлена тривалістю у три роки.

Вказана норма Закону визначає строки для визначення грошових зобов'язань платників податків. Наслідком збігу цього строку є звільнення платника податків від відповідного грошового зобов'язання.

За правилами п.п. 14.1.11. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу безнадійною заборгованістю, серед інших, є заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. При цьому коригування податкових зобов'язань у разі погашення безнадійних заборгованостей нормами ст. 192 цього Кодексу не передбачено.

Наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 № 1379, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за № 1333/2007 затверджений Порядок заповнення податкової накладної до розрахунку коригування сум податкових зобов'язань.

Пунктом 18 цього Порядку визначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до статті 192 розділу V Кодексу постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Порядок складання, реєстрації, зберігання розрахунку коригування аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних. Номер розрахунку коригування присвоюється відповідно до його номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.

Положенням цієї норми Порядку вбачається, що розрахунок кількісних показників не може бути окремим документом без податкової накладної, показники якої підлягають коригуванню.

Позивачем не надані суду податкові накладні, що підлягали коригуванню у відповідних податкових періодах по причині їх знищення. Лише наявність у позивача документів бухгалтерської та податкової звітності, в тому числі податкових накладних які б підтверджували факт здійснення господарських операцій надають право позивачу формувати податковий кредит за такими операціями, та, відповідно, правомірність визначення від'ємного значення суми податку на додану вартість.

Така позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14.10.2013 р. по справі № К/800/38503/13.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що СТОВ «Пальміра» було укладено ряд договорів оренди земельних ділянок:

- від 26.04.2007 р. з Ленінською сільською радою Драбівського району Черкаської області, площею 14,0274 га (т.2, а.с. 155-160);

- від 02.10.2007 р. з Білоусівською сільською радою Драбівського району Черкаської області, площею 0,5383 га (т.2, а.с. 162-165);

- від 02.10.2007 р. з Білоусівською сільською радою Драбівського району Черкаської області площею 0,8206 га (т.2, а.с. 167-170);

- від 29.12.2007 р. з Драбівською райдержадміністрацією Черкаської області, площею 10,456 га (т.2, а.с. 172-175);

- від 29.12.2007 р. з Драбівською райдержадміністрацією Черкаської області, площею 9,1034 га (т.2, а.с. 177-180);

- від 12.06.2008 р. з Драбівською райдержадміністрацією Черкаської області, площею 5,5615 га (т.2, а.с. 182-185);

- від 10.11.2008 р. з Мехедівською сільською радою Драбівського району Черкаської області, площею 7,1558 га (т.2, а.с. 187-190);

- від 19.07.2010 р. з Драбівською райдержадміністрацією Черкаської області, площею 20,6288 га (т.2, а.с. 192-195).

Зазначені договори пройшли державну реєстрацію, про що в державному реєстрі земель вчинено відповідні записи.

Відповідно до умов договорів оренди розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку та в інших випадках, передбачених законом.

Актом перевірки встановлено порушення вимог п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 та п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України внаслідок чого СТОВ «Пальміра» занизило суму орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб у розмірі 39106,10 грн., в т. ч: по Білоусівській сільській раді на 11275,33 грн.; по Нехайківській сільській раді на 16435,84 грн.; по Драбівський сільській раді на 4284,99 грн.; по Ленінській сільській раді на 5614,19 грн. та по Мехедівській сільській раді на 1295,75 грн., а Золотоніською об'єднаною державною, податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийняті податкові повідомлення-рішення:

від 19.04.2013 р. № 0000302221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 8904 грн. 96 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 2226 грн. 24 коп.;

від 19.04.2013 р. № 0000332221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 2570 грн. 37 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.;

від 19.04.2013 р. № 0000352221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 12296 грн. 26 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 3074 грн. 07 коп.;

від 19.04.2013 р. № 0000372221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4139 грн. 58 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.;

від 19.04.2013 р. № 0000382221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 3572 грн. 28 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 893 грн. 07 коп.;

від 19.04.2013 р. № 0000392221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 712 грн. 07 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.;

від 19.04.2013 р. № 0000402221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4366 грн. 60 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1091 грн. 65 коп.;

від 19.04.2013 р. № 0000412221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1247 грн. 80 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.;

від 19.04.2013 р. № 0000422221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1007 грн. 80 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 251 грн. 95 коп.;

від 19.04.2013 р. № 0000432221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 287 грн. 94 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.;

від 11.07.2013 р. № 6/0000512221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 287 грн. 94 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.;

від 11.07.2013 р. № 7/0000522221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1247 грн. 60 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.;

від 11.07.2013 р. № 8/0000532221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 712 грн. 70 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.;

від 11.07.2013 р. № 9/0000542221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4139 грн. 58 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.;

від 11.07.2013 р. № 10/0000532221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 2670 грн. 37 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Відповідно до п. «б» ст. 80 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ (надалі - ЗК України) суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно з положеннями ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу (п. «в» ст. 12 ЗК України).

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (надалі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Ставки податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1; для багаторічних насаджень - 0,03 (ст. 272 даного Кодексу).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 286 ПК України), а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288.1 цього Кодексу).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст. 288 ПК України).

Відповідно до пп. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Отже, положеннями ПК України передбачено, що питання встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди землі із визначенням розміру орендної плати в такому договорі.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-XIV (надалі - Закон №161-XIV) орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, порядку внесення і перегляду є однією з істотних умов договору.

Положеннями ст. 21 Закону №161-XIV законодавець передбачив внесення змін до розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Відповідно до п. 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220, розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших порядках, визначених законодавством.

Водночас ст. 30 Закону №161-XIV передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Слід зауважити, що розмір орендної плати з моменту укладення вищевказаних договорів оренди землі, жодного разу не переглядався сторонами цього договору.

Згідно зі ст. 654 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Державна податкова служба відповідно до пп. 191.1.1. ст. 191 ПК України наділена повноваженнями здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.

Водночас ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі згідно з приписами ст. 12, 80, 83 ЗК України, ст. 21 Закону №161-XIV наділена одна із сторін цих договорів, якими в даному випадку є ПАТ «Азот» та Черкаська міська рада.

Згідно з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 11.06.2013 року, за наслідками перегляду постанови Вищого адміністративного суду України у зв'язку з неоднаковим застосуванням одних і тих самих норм щодо сплати орендної плати за землю касаційним судом, орган державної податкової служби не може здійснювати владні (управлінські) функції, шляхом втручання у відносини сторін договору оренди землі, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умовам чинного законодавства України. Тому, хоча зміна розміру земельного податку відповідно до норм ПК України є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати, шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак відповідного донарахування податковим органом суми грошового зобов'язання з орендної плати із застосування штрафних санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Відповідно до частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Статтею 2442 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Суд зазначає, що повноваженням податкового органу є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених ПК України, зокрема щодо сплати позивачем орендної плати відповідно до умов договору оренди землі. Однією з функцій державної податкової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що податковий орган позбавлений повноважень контролювати реалізацію рішень місцевого органу виконавчої влади, змінювати істотні умови договору, донараховувати грошові зобов'язання з орендної плати за землю, які не передбачені таким договором, а повинен здійснювати контроль за нарахуванням, сплатою податків та обов'язкових платежів.

Щодо правильності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п.п. б) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема, подавати у строки встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування.

Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також форма розрахунку № 1-ДФ затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1020, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.01.2011 р. № 46/18784.

При цьому обов'язковим реквізитом розрахунку 1-ДФ є податковий номер, серія та номер паспорта особи, про яку надається інформація в податковому розрахунку.

Перевіркою встановлено, що позивачем в податкових розрахунках форми 1-ДФ за 1-4 квартали 2011 року та 1-3 квартали 2012 року заповнення цієї форми відбулося з помилками, а саме зазначення податкових номерів платників податків, які є недійсними та приналежність особам, що померли.

Відповідно до вимог п.119.2 статті 119 Податкового кодексу адміністративна відповідальність у вигляді штрафу настає за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку.

Щодо донарахування відповідачем СТОВ «Пальміра» сум екологічного податку суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивачем за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2012 р. задекларований екологічний податок у сумі 94862 грн. 77 коп. При цьому за 3 квартал 2011 року по Вознесенській сільській раді Драбівського району Черкаської області ним була подана декларація з екологічного податку від 28.11.2011 р. № 011870928 на суму 624 грн. 65 коп.

Вказана декларація передавалася засобами електронного зв'язку але прийнята не була по причині некоректного її заповнення, а саме з зазначенням як уточнююча замість звітної, без проведення відповідних коригувань. При цьому нарахування податку у розмірі 624 грн. 65 коп. в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення 411 грн. 79 коп., за розміщення відходів у спеціально відведених місцях - 87 коп. не відбулося.

Відповідачем не заперечується проходження платежу до бюджету з екологічного податку у розмірі 624 грн. 77 коп., а підтверджується лише факт неприйняття цієї декларації.

Вказані обставини свідчать про те, що СТОВ «Пальміра» екологічний податок сплачений у повному обсязі, а вимоги щодо його донарахування відповідними податковими повідомленнями-рішеннями є безпідставні.

Відповідно до вимог частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 547/0000222200 за платежем надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях за основним платежем 0 грн. 63 коп., та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн. 98 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 549/0000252200 за платежем надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях за основним платежем 4 грн. 12 коп.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 557/0000282200 за платежем надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях за основним платежем 0 грн. 87 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 548/0000242200 за платежем надходження від викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення основним платежем 457 грн. 66 коп., та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 550/0000272200 за платежем надходження від викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення основним платежем 411 грн. 79 коп., та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 10.07.2013 р. № 4/0000502200 за платежем надходження від викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення основним платежем 1228 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 324 грн. 18 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000302221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 8904 грн. 96 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 2226 грн. 24 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000332221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 2570 грн. 37 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000352221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 12296 грн. 26 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 3074 грн. 07 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000372221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4139 грн. 58 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000382221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 3572 грн. 28 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 893 грн. 07 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000392221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 712 грн. 07 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000402221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4366 грн. 60 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1091 грн. 65 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000412221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1247 грн. 80 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000422221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1007 грн. 80 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 251 грн. 95 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 19.04.2013 р. № 0000432221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 287 грн. 94 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 6 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 11.07.2013 р. № 6/0000512221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 287 грн. 94 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 11.07.2013 р. № 7/0000522221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 1247 грн. 60 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 11.07.2013 р. № 8/0000532221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 712 грн. 70 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 11.07.2013 р. № 9/0000542221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 4139 грн. 58 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 11.07.2013 р. № 10/0000552221 про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 2670 грн. 37 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 1147 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С.М. Гарань

постанова складена в повному обсязі 18.11.2013р.