ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2013 р. Справа №801/8528/13-а
(16:11) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О. за участю секретаря Желудкової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився ,
від відповідача - не з'явився
Суть спору:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0177831703 від 30.04.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що винесене відповідачем податкове повідомлення - рішення № 0177831703 від 30.04.2013 року є незаконним та має бути скасовано судом, у зв'язку з тим, що позивач не є орендарем земельної ділянки, з якої має сплачуватися земельний податок, а тому відсутні підстави для нарахування позивачу земельного податку з фізичних осіб.
Представником відповідача було надано письмове заперечення проти позову, в якому він просив у задоволенні позову відмовити на підставі того, що позивач не може бути звільнений від сплати земельного податку навіть за відсутності договору оренди.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
27.05.2003 року позивач з ОСОБА_2 уклали з Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробнично - торгівельною фірмою «Агропромторг» договір купівлі-продажу зернотока з господарськими будівлями, загальною площею 1252,8 кв.м., розташований на земельній ділянці площею 12768 кв.м. в АДРЕСА_1.
Право спільної часткової власності позивача ОСОБА_1 на 1/2 частини нежитлової будівлі, зернотока з господарськими побудовами зареєстровано Сімферопольським МБРТІ 03.06.2003 року, про що видано Витяг № 691086, копія якого наявна в матеріалах справи.
Документи про право власності або право користування земельною ділянкою площею 12768 кв.м. в АДРЕСА_1. в матеріалах справи відсутні. Позивач не надав доказів здійснення ним дій з оформлення права на земельну ділянку.
Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 розділу ІІ та п. 286.5 ст. 286 розділу ХІІІ Податкового кодексу України було визначено позивачу суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 23035,39 грн., про що було видано податкове повідомленні-рішення № 0177831703 від 30.04.2013 р.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
П.П. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп. 269.1.2 Земельного кодексу України платниками земельного податку є землекористувачі.
Пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату
Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України встановлено, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Тобто в розумінні норм ст. 120 Земельного кодексу України власник будівлі стає землекористувачем земельної ділянки, на якій ця будівля розташована, та сплачує земельний податок навіть якщо він не має відповідних документів, зокрема договору оренди, що підтверджують його право користування земельною ділянкою.
Так, позивачем не заперечувався той факт, що він є користувачем земельної ділянки площею 12768 кв.м. за адресою в АДРЕСА_1, на якій розташована будівля, придбана позивачем у власність на підставі договору купівлі-продажу від 27.05.2003 року.
П. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Зокрема, п. 272.2 ст. 272 Податкового кодексу України встановлено, що за сільськогосподарські угіддя, що надані в установленому порядку і використовуються за цільовим призначенням, у тому числі військовими сільськогосподарськими підприємствами, незалежно від того, до якої категорії земель вони віднесені, податок справляється за ставками, визначеними пунктом 272.1 цієї статті.
Відповідно до п. 272.1 ст. 272 Податкового кодексу України ставки податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1; для багаторічних насаджень - 0,03.
Тобто для розрахунку земельного податку за ставкою, визначеною пунктом 272.1 ст. 272 Податкового кодексу України, сільськогосподарські угіддя, що надані платнику податку в установленому порядку мають використовуються ним за цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 2) п. 286.6 ст. 286 Податкового кодексу України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності.
П 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до наданого відповідачем довідкового матеріалу Сімферопольського міського управління земельних ресурсів по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розрахунку земельного податку на 2007, 2008 роки № 39-239, земельна ділянка площею 12768 кв.м. за адресою АДРЕСА_1, користувачем якої є позивач, входить до земельно-оціночного району № 199.
Рішенням 19 сесії шостого скликання Сімферопольської міської ради АР Крим від 30.06.2011 р. № 177, копія якого наявна в матеріалах справи, була затверджена нормативна оцінка земель у м. Сімферополі, яка підлягає застосуванню в порядку, визначеному Податковим кодексом України з 01.01.2012 р., відповідно до якої вартість 1 м2 земельної ділянки (землі комерційного використання) в межах земельно-оціночного району № 199 складає 360,83 грн.
Згідно з наданою відповідачем Методикою розрахунку суми податку для тарифікованих ділянок сума земельного податку ОСОБА_1 за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. складає 23035,39 грн.
Також відповідачем було надано розрахунок земельного податку фізичної особи ОСОБА_1 користувача земельної ділянки площею за адресою в АДРЕСА_1, відповідно до якого сума податкового зобов'язання позивача з плати за землю складає 23035,39 грн. (площа земельної ділянки 6 384 км.м * нормативно-грошова оцінка земельної ділянки 360,83 грн. * 1% ставка земельного податку за земельну ділянку).
Відповідно до наданих відповідачем матеріалів перевірки ОСОБА_1, зокрема акту обстеження території за адресою АДРЕСА_1 та фотографій, зроблених на місці проведення обстеження, не підтверджується, що позивач використовує земельну ділянку за сільськогосподарським призначенням.
Так, актом обстеження території за адресою АДРЕСА_1 та фотографіями, зроблених на місці проведення обстеження підтверджується, що за адресою АДРЕСА_1 знаходиться огороджений майданчик з двома виїздами; на території знаходять маршрутні таксі, рейсові автобуси міжміського сполучення, легкові та вантажні автомобілі. Один виїзд обладнаний вагончиками механіка КТП, є автосервіс; на території виявлено стара зруйнована будівля; на території немає ніяких ознак сільськогосподарської діяльності.
З урахуванням вищенаведеного, відповідачем було розраховано ОСОБА_1 суму земельного податку зі ставкою у розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться у комерційному використанні та видано податкове повідомлення-рішення про внесення земельного податку № 0177831703, що відповідає нормам п. 274.1 ст. 274 та п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України.
З урахуванням вищевикладеного, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
В повному обсязі постанову складено 31.10.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.