Постанова № 3537940, 07.04.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.04.2009
Номер справи
2а-4035/09/1/0170
Номер документу
3537940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.04.09

Справа №2а-4035/09/1/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжової Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Сакському районі АР Крим до ДП Радгосп-заводу «Євпаторійський» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Управління Пенсійного фонду України в Сакському районі АР Крим до ДП Радгосп-заводу «Євпаторійський» про стягнення з ДП Радгосп-заводу «Євпаторійський» суму заборгованості у розмірі 34452,87 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного Автономної Республіки Крим від 05.03.2009 року судом відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного Автономної Республіки Крим від 05.03.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, клопотання про розгляд справи у його відсутності не надіслав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі наявних у справі доказів розглядати справу у відсутності представника позивача та представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Судом встановлено, що ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» є юридичною особою, станом на 28.01.2008 року перебуває на обліку в реєстрі, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців НОМЕР_1.

Судом встановлено, що ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» зареєстровано як платник в Управлінні Пенсійного фонду України Сакському районі АРК, що підтверджується заявою відповідача.

Таким чином, ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2008 року, ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» зобов'язалося сплатити 7256,78 гривень.

Відповідно до розрахунку адміністративного позову відповідач суму у розмірі 7256,78 гривень не сплатив, отже, ця сума підлягає сплаті ДП Радгосп-завод «Євпаторійський».

Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно до 20.11.2008 року повністю не сплатив зазначену ним в розрахунку суму страхових внесків в розмірі 7256,78 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2008 року, ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» зобов'язалося сплатити 8173,57 гривень.

Відповідно до розрахунку адміністративного позову відповідач суму у розмірі 8173,57 гривень не сплатив, отже, ця сума підлягає сплаті ДП Радгосп-завод «Євпаторійський».

Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно до 20.12.2008 року повністю не сплатив зазначену ним в розрахунку суму страхових внесків в розмірі 8173,57 гривень.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2008 року, ДП Радгосп-завод «Євпаторійський» зобов'язалося сплатити 9061,60 гривень.

Відповідно до розрахунку адміністративного позову відповідач суму у розмірі 9061,60 гривень не сплатив, отже, ця сума підлягає сплаті ДП Радгосп-завод «Євпаторійський».

Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно до 20.01.2009 року повністю не сплатив зазначену ним в розрахунку суму страхових внесків в розмірі 9061,60 гривень.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини3 статті 106 Закону протягом 10 днів із дня її одержання страхувальник зобов'язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків за жовтень 2008 року в розмірі 7256,78 гривень Управлінням Пенсійного фонду України в Сакському районі АРК виставлена вимога від 03.12.2008 року № -328, яка 06.12.2008 року була вручена відповідачу, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Судом встановлено, що в визначений абзацем 3 частини 3 ст. 106 Закону 10-денний строк відповідач встановлені в вимозі від 03.12.2008 року № -328 суми недоїмки зі сплати страхових внесків за жовтень 2008 року в розмірі 7256,78 гривень не погасив, у передбаченому Законом порядку зазначені вимоги не оскаржував.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7256,78 гривень розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків за листопад 2008 року в розмірі 8173,57 гривень Управлінням Пенсійного фонду України в Сакському районі АРК виставлена вимога від 05.01.2009 року № -3, яка 10.01.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Судом встановлено, що в визначений абзацем 3 частини 3 ст. 106 Закону 10-денний строк відповідач встановлені в вимозі від 05.01.2009 року № -3 суми недоїмки зі сплати страхових внесків за листопад 2008 року в розмірі 8173,57 гривень не погасив, у передбаченому Законом порядку зазначені вимоги не оскаржував.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 8173,57 гривень розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків за грудень 2008 року в розмірі 9061,60 гривень Управлінням Пенсійного фонду України в Сакському районі АРК виставлена вимога від 03.02.2009 року № -25, яка 11.02.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Судом встановлено, що в визначений абзацем 3 частини 3 ст. 106 Закону 10-денний строк відповідач встановлені в вимозі від 03.02.2009 року № -25 суми недоїмки зі сплати страхових внесків за грудень 2008 року в розмірі 9061,60 гривень не погасив, у передбаченому Законом порядку зазначені вимоги не оскаржував.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 9061,60 гривень розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Відповідно до частини 15 статті 106 Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Приймаючи до уваги, що станом на день розгляду справи відповідачем заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 24491,95 гривень не погашена, що зазначається у розрахунку адміністративного позову, отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення заборгованості по пільговій пенсії у розмірі 9960,92 гривень суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Судом встановлено, що 17.01.08 УПФУ в Сакському районі АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які підлягають відшкодуванню за грудень 2008 року, що підтверджується листом від 16.01.2008 року № 225/02-5.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “ Про пенсійне забезпечення ” з 01.01.2008 року, відповідач зобов'язаний відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду в Сакському районі АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії громадянину ОСОБА_1. склали на місяць 1091,00 гривень; громадянину ОСОБА_2. склали на місяць 1024,54 гривень; громадянину ОСОБА_3. склали на місяць 1390,98 гривень; громадянці ОСОБА_4. склали на місяць 716,78 гривень; громадянину ОСОБА_5. склали на місяць 332,79 гривень; громадянину ОСОБА_6. склали на місяць 1466,25 гривень.

Судом встановлено, що даний розрахунок був отриманий відповідачем 19.01.2008 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Судом встановлено, що 19.01.08 УПФУ в Сакському районі АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які підлягають відшкодуванню за січень - лютий 2009 року, що підтверджується листом від 16.01.2008 року № 288/02-05.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “ Про пенсійне забезпечення ” з 01.01.2009 року, відповідач зобов'язаний відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду в Сакському районі АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії громадянину ОСОБА_1. склали на місяць 668,85 гривень; громадянину ОСОБА_3. склали на місяць 593,16 гривень; громадянину ОСОБА_5. склали на місяць 569,53 гривень; громадянину ОСОБА_6. склали на місяць 137,75 гривень.

Судом встановлено, що даний розрахунок був отриманий відповідачем 21.01.2008 року, що підтверджується копією поштового повідомлення.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач повинен був відшкодувати витрати на виплату та доставку пенсій позивачеві за грудень 2008 року у сумі 6022,34 гривень до 25.12.2008 року, за січень - лютий 2009 року у сумі 3938,85 гривень до 25.02.2009 року на загальну суму 9960,92 гривень.

Суд враховує, що відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.

Приймаючи до уваги, що сума боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 9960,92 гривень не погашена станом на день розгляду справи, що підтверджується розрахунком адміністративного позову, вона підлягає стягненню з відповідача, та позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

 Під час судового засідання, яке відбулось 07.04.2009 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 13.04.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з ДП Радгосп-заводу «Євпаторійський» (96524, АР Крим, Сакський район, с.Вересаєве, вул.Молодіжна,45; ЄДРПОУ 00412990) на користь Управління Пенсійного фонду України в Сакському районі АРК погоджену заборгованість недоїмки за страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та заборгованість фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 34452,87 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання її у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Трещова О.Р.