Постанова № 35376152, 07.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2013
Номер справи
805/15676/13-а
Номер документу
35376152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

0">Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

2">

07 листопада 2013 р. Справа № 805/15676/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 212 662,63 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 212790,83 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на вимоги Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вказавши, що відповідач є платником єдиного внеску, а тому, останній зобов'язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску у строки, встановлені цим Законом. Разом із тим, відповідач не сплатив у повному обсязі суму єдиного внеску, внаслідок чого у Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 212790,83 грн., у зв’язку з чим відповідачу було надіслано вимогу про сплату недоїмки від 29.10.2013 року № Ф-Ю – 1621/10 на суму 212790,83 грн.

07.11.2013 р. через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду представником Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області надано заяву про зменшення позовних вимог, в якій останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 212 662,63 грн. у зв’язку з частковою сплатою суми боргу.

Враховуючи ч. 1 ст. 137 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає уточнення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за уточненою позовною заявою.

Крім того, 01.11.2013 р. до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» надійшла заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

У своїй заяві відповідач зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, але на даний час кошти на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» відсутні, а для виконання плану виробництва необхідно здійснити ряд фінансово – господарських операцій. Також, відповідачем наголошено на тому, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» є підприємством з переробки вугілля з приватною формою власності, але до структури Міністерства вугільної промисловості України не належить і не має підтримки фінансування з бюджету держави, що зумовлює проведення виплати заробітної плати працівникам підприємства, обов’язкових платежів до бюджету та матеріально – технічного забезпечення тільки за власні кошти отримані від надання послуг з переробки вугілля. Тяжке становище відповідача викликане затримкою розрахунків за виконані послуги з переробки вугілля. Так, станом на 01.10.2013 р. борг покупців складає 1926,00 тис. грн. Усе майно та майнові права відповідача знаходяться в заставі перед установою банку за отримані кредити. Заборгованість по заробітній платі працівникам підприємства станом на 01.10.2013 р. становить 553 тис. грн. Кредиторська заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» станом на 01.10.2013 р. становить 17113 тис. грн., у той час, як дебіторська заборгованість підприємства складає – 3388 тис. грн.

Враховуючи розмір позовних вимог та розмір коштів на рахунках підприємства, зазначені вище обставини ускладнюють виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» судового рішення про сплату заборгованості у розмірі 212 662,63 грн., а тому відповідач просить суд розстрочити виконання рішення строком на 5 років (60 місяців) з листопада 2013 року по жовтень 2018 року включно наступним чином: починаючи з листопада 2013 року по вересень 2018 року – по 3545,00 грн. щомісяця; за жовтень 2018 року – 3507,63 грн.

У судове засідання сторони не з'явились з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України.

Між тим, 07.11.2013 р. до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заява про розстрочення виконання судового рішення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» зареєстровано як юридична особа, ідентифікаційний код 30099709, та, згідно картки особового рахунку, є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

29.10.2013 р. Шахтарською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та на підставі картки особового рахунку платника сформовано вимогу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску від 29.10.2013 року № Ф-Ю – 1621/10 на суму 212790,83 грн.

Вищезазначена вимога про сплату недоїмки була отримана відповідачем 29.10.2013 р., про що свідчить підпис повноважної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь».

Під час розгляду справи відповідачем було частково сплачено суму заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 128,20 грн., що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на час розгляду справи складає 212 662,63 грн., що також не заперечується відповідачем.

Докази оскарження вимоги органу доходів та зборів в матеріалах справи відсутні, сума, визначена в ній, відповідачем у повному обсязі сплачена не була.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи” від 04.07.2013 року п. 19-1.1.22 ст.19-1 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: до функцій контролюючих органів віднесено здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон, Закон № 2464).

Так, згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зі змісту п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, відповідно до якого платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, слідує, що відповідач належить до категорії платників єдиного внеску.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1, 5 статті 9 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Однак, всупереч положенням вищевказаних норм, відповідач вчасно не сплатив у повному обсязі суму єдиного внеску за 9 місяців 2013 р., про що свідчить зворотній бік картки особового рахунку платника єдиного внеску, яка міститься у матеріалах справи, та не заперечується відповідачем.

Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Отже, несплачена відповідачем вчасно сума єдиного внеску у розмірі 212 662,63 грн. визнається недоїмкою.

З матеріалів справи суд вбачає, що станом на час розгляду справи судом вимога про сплату недоїмки не оскаржена, а сума недоїмки до бюджету не сплачена.

Частинами 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Оскільки визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 212 662,63 грн. у повному обсязі.

Стосовно заяви відповідача про встановлення способу і порядку виконання судового рішення шляхом його розстрочення, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Як зазначено відповідачем у своїй заяві, по даній справі є необхідність у встановленні способу, строку та порядку виконання постанови шляхом розстрочення її виконання строком на 5 років (60 місяців).

Згідно звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 9 місяців 2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» є збитковим підприємством.

Як вбачається з матеріалів справи, скрутний фінансово-економічний стан підприємства також підтверджується Балансом (Звіт про фінансовий стан) на 30.09.2013 р. відповідача.

Крім того, на підтвердження обставин, на які посилається відповідач у своїй заяві про встановлення способу виконання судового рішення шляхом розстрочення, до суду надано довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» від 31.10.2013 р. №№ 180, 183, 184, в яких відповідно зазначено, що станом на 01.10.2013 р. дебіторська заборгованість підприємства складає 3388 тис. грн., а кредиторська – 17113 тис. грн.; станом на 01.10.2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» державної підтримки на собівартість готової вугільної продукції з Державного бюджету не отримувало; станом на 01.10.2013 р. заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» з виплати заробітної плати працівникам становить 553 тис. грн.

На думку суду, наведене свідчить про відсутність на даний час можливості погасити усю суму заборгованості, в той час як застосування режиму розстрочення виконання судового рішення забезпечить стабільне функціонування та розвиток підприємства і оплату вказаної заборгованості позивачу у майбутньому.

З огляду на вищевикладене та, проаналізувавши документи бухгалтерського обліку, надані представником відповідача, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення відповідачем та можливість встановлення способу виконання даного рішення суду шляхом розстрочення сплати заборгованості строком на 5 років (60 місяців) з листопада 2013 року по жовтень 2018 року включно наступним чином: починаючи з листопада 2013 року по вересень 2018 року – по 3545,00 грн. щомісяця; за жовтень 2018 року – 3507,63 грн.

Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-15, 69-71, 94, 98, 112, 137, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 212 662,63 грн. – задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гормаш - уголь» (ідентифікаційний код 30099709) на користь Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (86200, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 24, р/р 35216001007188 у ВДК у м. Шахтарську) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 212 662 (двісті дванадцять тисяч шістсот шістдесят два) грн. 63 коп.

Встановити спосіб, строки і порядок виконання даної постанови шляхом розстрочення її виконання строком на 5 років (60 місяців) з листопада 2013 року по жовтень 2018 року включно наступним чином: починаючи з листопада 2013 року по вересень 2018 року – по 3545,00 грн. щомісяця; за жовтень 2018 року – 3507,63 грн.

Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 07 листопада 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ткаченко Т.С.