Постанова № 35365897, 13.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
805/14212/13-а
Номер документу
35365897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2013 р. Справа №805/14212/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І.,

при секретарі Сечкіній К.В.,

за участю:

представника позивача Ярмак Д.П.,

представників відповідача Філімонов А.Ю., Алексєєв В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Єнакіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Єнакіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення виконання окремих видів робіт (застосування шкідливих небезпечних речовин 1,2 і 3 класу небезпеки-хлора), а саме: на об'єктах підприємства водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево, вул. Фільтровальна, 1А, каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2 у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час планової перевірки Єнакіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на об'єктах підприємства водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево, вул. Фільтровальна. 1А, каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2, виявлено 7 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідно до п. 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826) є підстави для повного зупинення виконання окремих видів робіт (застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 та 3 класу небезпеки - хлора) на об'єктах Єнакіївського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» , а саме: водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево, вул. Фільтровальна. 1А, каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2 у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав просив позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували. В обґрунтування заперечень зазначили, що lля усунення порушень КП «Компанія «Вода Донбасу» було укладено договір № 20-13-429 від 01.10.2013 р. з ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Донтехексперт» на отримання висновків відповідності безпеки умов праці, які наявні в Дебальцевському ВУВКГ, що є підставою для отримання дозволів від Держгірпромнагляду. Застаріле забарвлення трубопроводів - оновлено, покажчики напряму руху потоків хлору - нанесені, що підтверджується фотокартками. Та зазначили, що зупинення роботи хлораторного устаткування призведе до повного зупинення водопостачання та водовідведення в м. Дебальцеве. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Відповідно до направлення на перевірку № -013-4/383 від 16.09.2013 року, яке виписано на підставі наказу від 21.06.2013 № 680 (а.с. 18-19), головним державним гірничотехнічним інспектором Ярмаком Д.П. були проведені планові перевірки об'єктів відповідача - водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево, вул. Фільтровальна. 1А, каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2.

За результатами перевірки суб'єкта господарювання Каналізаційні очисні споруди (КОС) (склад хлора і хлораторная): м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2 Єнакіївського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», посадовими особами позивача було складено акт від 18.09.2013 року № 013-4/393/1 (а.с. 20-22):

Відповідно до розділу 5 наведеного Акту перевірки встановлено наступні порушення

1. Потрібне виконання ремонтних робіт з відновлення оздоблюваного штукатурного шару будівлі складу хлору (відшарування, тріщіни) (порушення п.2.10, 3.10, 3.11 НПАОП45.2-1.01-98 Положення про надійну і безпечну експлуатацію виробничих будівель і споруд);

2. На час перевірки закінчився термін дії (до 10.07.2013) рішення прийнятого Держгірпромнаглядом про призупинки окремих пунктів нормативного акту НПАОП 0.00-1.23-10 для приведення об'єктів підприємства до відповідності вимогам вказаних Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору (пор. ЗУ «Про охорону праці» ст. 29)

3. Не виконуються в установлені терміни заходи розроблені та затверджені підприємством по приведенню об'єктів, на яких застосовується хлор до вимог нормативного акту НПАОП 0.00-1-23-10 (порю Закон «Про охорону праці» ст. 13)

4. Руйнується цегляна кладка над входом в будівлю (пор п. 2.10 НПАОП 45.2-4.01-98 Положення про надійну і безпечну експлуатацію виробничих будівель і споруд)

5. У приміщенні складу хлору водопровідної насосної станції є течі м'якої покрівлі, замочування плит перекриття (пор. п. 2.10 НПАОП НПАОП 45.2-4.01-98 Положення про надійну і безпечну експлуатацію виробничих будівель і споруд № 424/2864 06.07.1998)

6. Не оновлена розпізнавальне забарвлення трубопроводів (пор. п. ІІІ.2.20 НПАОП 0.00-1.23-10 Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору 12.03.10 № 56)

7. На трубопроводах у хлораторної і складі хлору відсутні покажчики напрямку руху хлора (пор. п.6,26 ГОСТ 14202-69 «Трубопроводи промислових підприємств. Розпізнавальне забарвлення, попереджуючі знаки і маркувальні щитки»).

Вказаний акт перевірки було підписано відповідачем без зауважень.

При перевірці вищевказаного об'єкту позивачем виявлено 7 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме п. 2,3 акту перевірки від 18.09.2013 року № 013-4/393/1.

За результатами перевірки суб'єкта господарювання Водопровідна насосна станція (склад хлора і хлораторная): м. Дебальцево, вул. Фільтровальна, 1А Єнакіївського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», посадовими особами позивача було складено акт від 19.09.2013 року № 013-4/393/2. (а.с.23-25).

Відповідно до розділу 5 наведеного Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) встановлено наступні порушення:

1. На підприємстві згідно Закону України «Про охорону праці, не отримано дозволу від органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної безпеки, які воно виконує (роботи зі шкідливо небезпечною речовиною-хлором) (порушення п.6, п.7 ПКМУ-1107 від 26.10.11 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію);

2. На час перевірки закінчився термін дії (до 10.07.2013) рішення прийнятого Держгірпромнаглядом про призупинки окремих пунктів нормативного акту НПАОП 0.00-1.23-10 для приведення об'єктів підприємства до відповідності вимогам вказаних Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору (пор. ЗУ «Про охорону праці» ст. 29)

3. Не виконуються в установлені терміни заходи розроблені та затверджені підприємством по приведенню об'єктів, на яких застосовується хлор до вимог нормативного акту НПАОП 0.00-1-23-10 (порю Закон «Про охорону праці» ст. 13)

4. У вентиляційному приміщенні відсутнє освітлення (пор п. 3.15 НПАОП 40.1-1.21-98 ПБЄ ЄП ГНОТ України № 4 від 09.01.1998р.)

5. У приміщенні складу хлору водопровідної насосної станції є течі м'якої покрівлі, замочування плит перекриття (пор. п. 2.10 НПАОП НПАОП 45.2-4.01-98 Положення про надійну і безпечну експлуатацію виробничих будівель і споруд № 424/2864 06.07.1998)

6. Не оновлена розпізнавальне забарвлення трубопроводів (пор. п. ІІІ.2.20 НПАОП 0.00-1.23-10 Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору 12.03.10 № 56)

7. На трубопроводах у хлораторної і складі хлору відсутні покажчики напрямку руху потоків хлору (пор. п.6,26 ГОСТ 14202-69 «Трубопроводи промислових підприємств. Розпізнавальне забарвлення, попереджуючі знаки і маркувальні щитки»).

Вказаний акт перевірки було підписано відповідачем без зауважень.

При перевірці вищевказаного об'єкту позивачем виявлено 7 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме п. 1,2,3 акту перевірки від 19.09.2013 року № 013-4/393/2.

Враховуючи зазначене та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач, на підставі п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України, звернувся до суду з цим позовом.

В зв'язку з наявністю викладених порушень позивач просив суд застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення виконання окремих видів робіт (застосування шкідливих небезпечних речовин 1,2 і 3 класу небезпеки-хлора) на об'єктах суб'єкта господарювання Єнакиєвського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», а саме: водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево вул. Фільтровальна, 1А; каналізаційних очисних соруд (КОС) м. Дебальцево, вул.Біологічна, 2.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує такі норми права.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694) встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877).

Відповідно до статті 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра (132/94-ВР); відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначені Законом України «Про охорону праці» із змінами та доповненнями від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694).

Статтею 13 цього Закону, визначено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про охорону праці», у разі неможливості повного усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я умов праці роботодавець зобов'язаний повідомити про це відповідний орган державного нагляду за охороною праці. Він може звернутися до зазначеного органу з клопотанням про встановлення необхідного строку для виконання заходів щодо приведення умов праці на конкретному виробництві чи робочому місці до нормативних вимог.

Відповідно до Закону України « Про охорону праці» наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12 березня 2010 року № 56 затверджені Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 1 квітня 2010 р. за № 264/17559 (НПАОП 0.00-1.23-10)

Ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарської діяльності, які займаються виробленням, зберіганням, транспортуванням, застосуванням хлору.

Вимоги цих Правил є обов'язковими для всіх працівників при організації й виконанні робіт, пов'язаних із виробленням, зберіганням, транспортуванням, застосуванням хлору.

Відповідно до глави 1 Правил суб'єкт господарської діяльності, який має намір розпочати (продовжити) роботи підвищеної небезпеки або експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, повинен отримати дозвіл відповідно до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 N 1631.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 21 цього Закону, Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі Порядок) та визнано такими, що втратили чинність постанову Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 р. N 1631 «Про затвердження Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами».

Таким чином, при вирішені спору суд керується нормами що є дійсними на момент розгляду справи.

Так, пунктом 6 Порядку № 1107, встановлено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:

роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3;

виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

У разі коли дозвіл на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки отримано виробником або постачальником до прийняття зобов'язань щодо їх постачання, роботодавець може застосовувати зазначені машини, механізми, устатковання на підставі завіреної в установленому законодавством порядку копії дозволу, одержаної від такого виробника або постачальника.

Пунктом 7 Порядку, встановлено, що дозвіл видається:

Держгірпромнаглядом - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 1, 3 - 5 додатка 2;

територіальним органом Держгірпромнагляду - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

При цьому дозвіл територіальним органом видається за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Під час розгляду справи судом встановлено, що в порушення вищенаведених вимог чинного законодавства відповідачем не отримано дозволу на виконання робіт підвищеної безпеки.

Згідно з п. 2.26. розділу ІІ цього Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків (абз. 5 п. 1.4 розділу І Положення № 826).

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено факт порушення відповідачем вимог Закону України «Про охорону праці», що виразилося у неотримані дозвілу від органів держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконує субєкти господарювання Єнакиєвського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», суд приходить до висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.

За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.

Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.

Враховуючи, що судом була надана відстрочка позивачу по сплаті судового збору до прийняття рішення по справі та керуючись ч. 4 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 34,41 грн.

Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у хімічній промисловості до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Єнакіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Єнакіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» шляхом повного зупинення виконання окремих видів робіт (застосування шкідливих небезпечних речовин 1,2 і 3 класу небезпеки-хлора), а саме: на об'єктах підприємства водопровідної насосної станції (ВНС) м. Дебальцево, вул. Фільтровальна, 1А, каналізаційні очисні споруди (КОС) м. Дебальцево, вул. Біологічна, 2 у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на користь Державного бюджету України (отримувач - Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач - ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015, призначення платежу «Судовий збір, код 35099148, п. 3.1») суму судового збору за подачу адміністративного позову у розмірі 34,41 грн.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частити 13 листопада 2013 року.

Повний текст постанови складено 18 листопада 2013 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Грищенко Є.І.