ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
31.10.06 Справа№ 5/1342-10/227
За позовом : ДПІ у Галицькому районі. м. Львів
До відповідача : ДП НВК „Полярон”, м. Львів
Про : стягнення 334321,77 грн.
Суддя : Довга О.І
При секретарі : Скремета О.О.
Представники:
від позивача : Говоруха Ю.А. - представник
від відповідача : Фрусенко А.О. - представник
Представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки, що передбачені ст. 49, 51 КАС України, в тому числі право заявляти відводи.
Заяв та клопотань про відвід судді сторонами не подано і не заявлено. Сторони подали письмове клопотання про відмову від технічного запису судового процесу.
Суть спору:
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом ДПІ у Галицькому районі. м. Львів до ДП НВК „Полярон”, м. Львів про стягнення до бюджету 334321,77 грн..
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю, та просить позов задоволити, враховуючи уточнення до позовної заяви ,так як станом на 16.08.2006 року підприємством ще задекларовано та не сплачено податок на додану вартість в розмірі 87563,00 грн.
Отже, загальна заборгованість станом на 16.08.06р. становить 433701,50 грн.
Представник відповідача заперечень на адміністративний позов не подав.
В ході судового розгляду спору судом встановлено:
ДП НВК „Полярон” не сплачено до бюджету згідно п. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181 ( із змінами та доповненнями ) узгоджених (задекларованих) податкових зобов’язань та застосування штрафних санкцій , за прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання станом на 16.08.2006 року по додатку на додану вартість –433701,50 грн., штрафна санкція –105514,54 грн., та пеня 1213,36 грн.
Вказана основна сума податкової заборгованості виникла в результаті самостійно задекларованих сум по податку на додану вартість.
Відповідно преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно до п. п. 1.1 платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та (або) сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до ст.1 п. 1.12 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.
Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі -органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу ( ст.3 Закону ).У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 (надалі Закон), податкове зобов’язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містять у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов’язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.
Платник податків зобов’язаний (підпункт 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону ) самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітній) період (календарний місяць, календарний квартал, календарний рік) день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків і підлягає сплаті.
Відповідно до п.п. 17.1.3. п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Вказана сума підтверджується довідкою про стан заборгованості від 16.08.2006 р.
Кошти в розмірі 433701,50 грн. підприємством добровільно у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, і як наслідок, рахується податкова заборгованість ДП НВК „Полярон" , а саме: 421973,60 грн. - основний платіж, 10514,54 –штрафна санкція, 1213,36 –пеня.
Відповідно до п. п 5.4.1 п. 5.4. узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. З, 5, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст. 12,43,49,82-84 ГПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з ДП НВК „Полярон” (ЄДРПОУ 14308606, м. Львів, вул. Угорська,14) до державного бюджету Галицького району на рахунок № 31116008800004 ЗКПО 22389381 в УДК у Львівській області, МФО 825014 кошти в розмірі 433701,50 грн.
3. Стягнути з ДП НВК „Полярон” (ЄДРПОУ 14308606, м. Львів, вул. Угорська,14) на користь держаного бюджету 4337,01 грн. судового збору за розгляд справи в господарському суді.
Суддя Довга О.І.
Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова вступає в законну силу відповідно до ст.254 КАС України, після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Главою І „Апеляційне провадження” Розділу ІV КАС України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України –з дня складення у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Довга О.І.