№2-а/259/312/2013
№ 259/7393/13-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.10.2013р. Куйбишевський районний сум м.Донецька в складі: судді Якубенка О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м.Донецька, про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії, мотивуючи його таким. Вона є матірю ОСОБА_2, 27.06.2012р. народження, у звязку з чим перебуває на обліку у відповідача. Звернувшись до управління в червні 2012 року, отримує з липня 2012 року грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130грн., виплату якої здійснює відповідач. Вважає, що відповідач неправомірно виплачує їй вказану суму, та вона має право на виплату по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.06.2012р. у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік відповідно до її заяви, поданої у 2012 році. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобовязати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 27.06.2012 року до дати досягнення нею трирічного віку з урахуванням фактично виплачених сум.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилась, просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги просила задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не зявилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення, в яких вказала таке. Відповідно до ст.15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення цілком відповідає діючому законодавству, та управління не має можливості призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тому що кошти загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, не включаються до Державного бюджету України, тому не має підстав для перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.
Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області не зявився, надав на імя суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутність, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Позивач є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м.Донецьку ради позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач державної допомоги на дитину ОСОБА_2, 27.06.2012р. народження, з 09.07.2012р. по теперішній час.
Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м.Донецьку ради позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, як застрахована особа з 11.09.2012 року по теперішній час: вересень 2012р. 295,61грн., жовтень 2012р. 459,41грн., листопад 2012р. 459,41грн., грудень 2012р. 457,41грн., січень 2013р. 488,41грн., лютий 2013р. 488,41грн., березень 2013р. 388,84грн., квітень 2013р. 388,84грн., травень 2013р. 388,84грн., червень 2013р. 388,84грн., липень 2013р. 388,84грн.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення №10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виключення статей 40-44 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Проте, ст. 46 Закону України Про Державний бюджет України на 2009 рік установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України Про Державний бюджет України на 2010 рік.
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України Про Державний бюджет України на 2009 рік та Про Державний бюджет України на 2010 рік не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Оскільки ані Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рік, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги з 27 червня 2012 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2 в розмірі, встановленому відповідно до ст.15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, необхідно визнати неправомірними, а також необхідно зобовязати відповідача здійснити позивачеві нарахування та виплату допомогу по догляду за вищевказаною дитиною відповідно до ст.43 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, за період з 27.06.2012р. до дати ухвалення рішення з урахуванням фактично виплачених сум.
Позовні вимоги в частині зобовязання відповідача здійснювати нарахування на виплату позивачеві вказаної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку задоволенню не підлягають, оскільки суд відновлює порушені права та не може визначати, чи будуть порушені такі права в майбутньому.
На підставі ст.94 КАС України суд вважає можливим звільнити відповідача, який є державним органом, від сплати судового збору в дохід держави.
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, ст. 15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ст.ст. 71, 86, 88, ч. 4 ст. 128, 160 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у Куйбишевському районі м.Донецька, про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м.Донецьку ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 в розмірі, встановленому відповідно до ст.15 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м.Донецьку ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_2 відповідно до ст.43 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, за період з 27.06.2012р. до дати ухвалення цього рішення з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Звільнити Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі в м.Донецьку ради від сплати судових витрат в доход бюджету. Судові витрати віднести за рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: