ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2013 р. Справа № 8239/13/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Носа С.П., Рибачука А.І.,
з участю секретаря судового засідання: Саламахи О.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніверсал Карго Транс" до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
10.01.2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Юніверсал Карго Транс» звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000492341 від 29.12.2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивачем здійснюється господарська діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг, у тому числі у сфері міжнародних перевезень із дотриманням вимог податкового законодавства. Коригування суми його податкових зобов'язань та податкового кредиту здійснено у чіткій відповідності з вимогами п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України. Участь у міжнародному перевезенні вантажів, а саме їх організація, підтверджена усіма необхідними первинними документами, які відповідачем під час проведення податкової перевірки не було узято до уваги. Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято з порушенням вимог п. 86.8. ст. 86 Податкового кодексу України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби № 0000492341 від 29.12.2012 року.
Відповідач постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що під час проведення податкової перевірки встановлено заниження податкових зобов'язань позивача з податку на додану вартість за період січень-лютий 2012 року на загальну суму 482156,07 грн. Позивачем до перевірки не представлено належним чином оформленого єдиного міжнародного перевізного документу, який підтверджував би здійснення ним міжнародних перевезень вантажів залізничним транспортом, факту надання таких послуг та місце їх надання. Позивач у таких правовідносинах виступав не перевізником, а лише надавав послуги, пов'язані з виконанням договору про організацію перевезення вантажів № 009-2011 від 07.12.2011 року.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги, а представник позивача заперечив проти них.
Суд, дослідивши матеріали цієї справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Юніверсал Карго Транс» зареєстровано Виконавчим комітетом Львівської міської ради 16.11.2011 року, що підтверджено копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 15283530 від 04.12.2012 року.
Основними видами господарської діяльності позивача відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є вантажний залізничний транспорт, допоміжне обслуговування наземного транспорту, транспортне оброблення вантажів.
Позивача узято на облік в органах ДПС 17.11.2011 року за № 75343, що підтверджено копією Довідки про взяття на облік платника податків № 201 від 03.02.2012 року.
У період з 18.04.2012 року по 26.04.2012 року Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби проведено позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Юніверсал Карго Транс», про що складено Акт № 420/22-40/37964548 від 07.05.2012 року про результати позапланової виїзної перевірки з питань відображення у податковій декларації з податку на додану вартість показників зобов'язання та податкового кредиту за січень та лютий 2012 року. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 192.1.ст. 192, п. п. 195.1.3. п. 195.1. ст. 195 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період січень-лютий 2012 року у сумі 482156,07 грн.
29.12.2012 року відповідачем на підставі акта перевірки № 420/22-40/37964548 від 07.05.2012 року прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Р» №0000492341, яким за порушення п. 192.1.ст. 192, п. п. 195.1.3. п. 195.1. ст. 195 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання позивача за платежем податок на додану вартість в сумі 602695,08 грн., у тому числі основний платіж 482156,07 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) 120539,01 грн.
Судом встановлено, що позивач здійснював господарську діяльність у галузі транспортно-експедиторської діяльності, у тому числі у сфері міжнародних перевезень.
Як зазначено податковим органом у акті податкової перевірки від 07.05.2012 року та підтверджено матеріалами справи, відповідно до договору № 009-2011 від 07.12.2011 року про організацію перевезення вантажів у власних вагонах та проведення розрахунків за надані послуги, пов'язані з цим перевезенням ДП «Український транспортно-логістичний центр» (основний виконавець) та ДП «Дарницький вагоноремонтний завод», ДП «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» (співвиконавці) зобов'язуються за плату і за рахунок ТзОВ «Юніверсал Карго Транс» (замовник) виконати або організувати виконання визначених цим договором послуг, пов'язаних з організацією перевезень вантажів.
Перевіркою встановлено, що клієнтами ТзОВ «Юніверсал Карго Транс» на перевезення товарів виступають суб'єкти підприємницької діяльності, з якими станом на 24.04.2012 року укладено 479 договорів про організацію перевезення вантажів, відповідно до яких ТзОВ «Юніверсал Карго Транс» (експедитор) відповідно до даних договорів, що є дорученнями та його контрагентів (замовників) на підставі заявок замовників за їх рахунок та за винагороду (плату) організовує перевезення вантажів у залізничному рухомому складі та пов'язані з цим послуги шляхом укладання договорів з підприємствами, уповноваженими здійснювати перевезення або організацію перевезень вантажів, підприємствами - власниками (балансоутримувачами) залізничного рухомого складу, іншими юридичними особами, а замовник сплачує та приймає надані експедитором послуги на умовах даних договорів.
Відповідно до пп. а п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Згідно з п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п.198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з п.198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно п. 193.1. ст. 193 ПК України ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 17 відсотків; б) 0 відсотків.
Згідно з п. п. 195.1.3. п. 195.1. ст. 195 ПК України за нульовою ставкою оподатковуються операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Судом встановлено, що відповідно до умов п. 2.4.6. договору №009-2011 від 07.12.2011 року про організацію перевезень вантажів ДП «Український транспортно-логістичний центр» для проведення обліку платежів та розрахунків надало позивачу підкоди по ЄТехПД залізниці (Єдиному технологічному центру по обробці перевізних документів) в діапазоні 9200000-9799999, що підтверджується листом № УТЛЦ-10/1065 від 11.05.2012 року. В свою чергу, позивач з наданого йому діапазону підкодів при укладенні договорів про організацію перевезень надавав кожному клієнту індивідуальний код платника транспортних послуг, який вносився клієнтами (вантажовідправниками) в перевізні документи.
Позивачем надавались послуги з організації міжнародних перевезень вантажів залізничним транспортом, відтак єдиним міжнародним перевізним документом у розумінні п. п. 195.1.3. п. 195.1. ст. 195 Податкового кодексу України є накладні УМВС (СМГС) та ЦІМ/УМВС (СІМ/СМГС).
Надання позивачем послуг з організації міжнародних перевезень вантажів підтверджується наявними у матеріалах справи первинними документами: договорами на організацію перевезень вантажів, заявки клієнтів на організацію перевезень, рахунки на оплату послуг позивача, виписки з банківського рахунку позивача,податкові накладні, накладні УМВС (ЦІМ/УМВС), акти виконаних робіт (надання послуг) позивачем, звіти експедитора (позивача), акти виконаних робіт ДП «Український транспортно-логістичний центр».
Зазначені первинні документи безпосередньо пов'язані із міжнародними перевезеннями, організованими позивачем, містять у собі ідентифікуючі ознаки здійснених міжнародних перевезень, такі як: маршрут перевезення, номери вагонів та накладних УМВС (ЦІМ/УМВС), вартість, обсяг, дату наданих позивачем та прийнятих клієнтами послуг.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, що застосування позивачем ставки ПДВ 0% на вартість міжнародних перевезень за січень та лютий 2012 року здійснено відповідно до вимог п. 192.1. ст. 192, п. п. 195.1.3. п. 195.1. ст. 195 Податкового кодексу України, оскільки організація таких перевезень підтверджена належним чином оформленими міжнародними перевізними документами.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст.160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2013 року у справі № 813/272/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді С.П. Нос
А.І. Рибачук