Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 листопада 2013 р. № 820/9944/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання - Дрижанові О.С.,
за участю представників сторін
позивача ОСОБА_1,
відповідача Гавриленко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення
в становив:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення про сплату земельного податку з фізичних осіб від 30.04.2013р. за №0002451710 на загальну суму 9205.03 грн., видане Основ'янською МДПІ м. Харкова; визнати неправомірним застосування Основ'янською МДПІ м. Харкова, при обчисленні земельного податку для фізичної особи ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) коефіцієнту за функціональне використання земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що позивач який не є суб'єктом господарювання не використовує земельну ділянку за комерційним призначенням та не здійснює жодних видів діяльності, визначених у додатку № 3 Методики розрахунку грошової оцінки окремої земельної ділянки для нарахування земельного податку фізичним особам.
Представник податкової інспекції у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні вимог позивача, пославшись на те, що рішенням 41 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.02.2010 року № 27/10 «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 42/08 «Про затвердження Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 року» дозволено податковим органам з метою обчислення земельного податку тимчасово до отримання землекористувачами виписки з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, використовувати середній коефіцієнт Км3 для кожної економіко-планувальної зони при нарахуванні земельного податку. Оскільки позивачем при поданні документів до податкового органу не надано документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розміщену під нежитловою будівлею, а отже земельний податок розраховано виходячи з проведеної нормативної грошової оцінки землі м.Харкова. Оскільки земельна ділянка відповідачем не оформлена, споруда є нежитловим приміщенням, а отже може бути використана лише для отримання прибутку, то для розрахунку використаний коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) -2,5 як землі комерційного використання.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
26.04.2013 року позивачем до податкової інспекції подана заява про взяття на облік як платника земельного податку згідно договору купівлі-продажу від 01.10.2012 року № 74-К нежитлового приміщення загальною площею 268,7 м2, за адресою: АДРЕСА_1. Довідка про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки позивачем до податкового органу не надана, внаслідок чого позивачем на підставі Методики розрахунку грошової оцінки окремої земельної ділянки для нарахування земельного податку фізичним особами визначено грошову оцінку земельної ділянки 920503,32 грн. та відповідно сума земельного податку дорівнює 9205,03 грн. (920503,32 грн.*1%)
На підставі здійснено розрахунку в порядку, визначеному п.286.5 ст.286 ПК України, прийняте податкове повідомлення рішення від 300.4.2013 року № 0002451710, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на землю у розмірі 9205,03 грн.
Не погодившись із висновками акту перевірки та винесеним податковим повідомленням-рішенням відповідач скористався правом адміністративного оскарження спірного податкового повідомлення -рішення, відповідно до приписів ст..56 ПК України, за результати якого податкове повідомлення рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.
Перевіряючи оскаржувані рішення та дії відповідач на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності (стаття 270 ПКУ).
Порядок обчислення плати за землю визначено статтею 286 ПКУ. Так, відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Отже, власники земельних ділянок та землекористувачі обчислюють суму плати за землю з урахуванням даних державного земельного кадастру, який відповідно до підпункту 14.1.42 пункту 14.1 статті 14 ПКУ містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (пункт 287.6 статті 287 Податкового кодексу).
Щодо бази оподаткування то відповідно до статті 271 ПКУ базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено, - площа земельних ділянок.
Управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснює центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів (абзац другий статті 289 ПКУ).
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. №1378-IV (із відповідними змінами та доповненнями, далі -Закон України №1378-IV). Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України №1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону України №1378-IV).
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Харківської міської ради 5 скликання від 24.02.2010 року № 27/10 «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 42/08 «Про затвердження Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 року» останнє доповнено підпунктом 9.2. наступного змісту: « 9.2. З метою обчислення податковими органами земельного податку тимчасово, до отримання землекористувачами Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, використовувати у якості сукупного коефіцієнту Км3 середній коефіцієнт сумісного впливу локальних факторів для кожної економіко-планувальної зони (додаток 3)».
У судовому засіданні з посиланням на схеми меж економіко - планувальної зони м.Харкова відповідач зазначив, що спірна земельна ділянка віднесено до зони-8811 для якої встановлено середній коефіцієнт сумісного пливу локальних факторів - 1,32307.
З урахуванням вказаних показників фахівцями відповідача за формулою Цзд=Б*Кі*Км2-Км3ср*Кф*PL, де Цзд - грошова оцінка земельної ділянки, Б-базова вартість 1 м2 земель м.Харкова; Кі - коефіцієнт індексації, що застосовується кожний рік в порядку, встановленому законодавством України (у 2013 році дорівнює одиниці); Км2-зональний коефіцієнт-3,26; Км3ср- середній коефіцієнт сумісного впливу локальних факторів для кожної економіко-планувальної зони району м. Харкова -1,32307; Кф-коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки-2,5; PL- площа земельної ділянки, встановлена грошова оцінка земельної ділянки у розмірі 9205,03 грн.
Проте суд не погоджується з вказаним розрахунком з наступних підстав. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 року за № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів визначено, що інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території.
У п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.01.2006 року за № 18/15/21/11, зазначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
В судове засідання представником податкового органу в порядку , визначеному ст..71 КАСУ країни не надано доказів на підтвердження того, що позивач на момент виникнення спірних правовідносин, здійснює один з видів економічної діяльності визначений у таблиці 1.1 додатка 1 , як то торгівля транспортними засобами та їх ремонт, оптова торгівля і посередництво в торгівлі, роздрібна торгівля побутовими товарами і їх ремонт, здійснення готельного та ресторанного бізнесу, фінансове посередництво, страхування, допоміжна діяльність у сфері фінансів та страхування , здійснення операцій з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам , діяльність у сфері інформатизації , здійснення послуг, які надаються переважно юридичним особам , індивідуальні послуги , діяльність у сфері відпочинку та розваг для оцінки яких встановлено коефіцієнт у розмірі 2,5.
Крім того судовим розглядом встановлено, що згідно даних державного земельного кадастру спірна земельна ділянка має коефіцієнт функціонального використання - 0,7 (землі громадського призначення)
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, за приписами частини другої цієї статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази у даній справі, суд дійшов висновку, що відповідачем при визначенні нормативно грошової оцінки земельної ділянки позивача застосовано коефіцієнт функціонального використання, які не відповідають діючому законодавству.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 30.04.2013р. за №0002451710 на загальну суму 9205.03 грн.
Щодо позовної вимоги про визнання неправомірним застосування відповідачем коефіцієнту за функціональне використання земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки вказана вимога поглинаються вимогою про скасування податкового повідомлення-рішення, яка має захистити права та охоронювані законом інтереси позивача та гарантувати дотримання і захист прав та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені (статті 7, 8, 11, ч. 4 ст. 112, ст. 162 КАС України).
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст..94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково
Скасувати податкове повідомлення рішення від 30.04.2013 року № 0002451710.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, вул. код ЄДРПОУ 37999628, р/р 31217206784011, код банку 851011) на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 74 (сімдесят чотири) грн. 55 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 20.11.2013 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.