Постанова № 35331849, 14.11.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2013
Номер справи
820/10561/13-а
Номер документу
35331849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 листопада 2013 р. № 820/10561/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Севастьяненко К.О.,

при секретарі судового засідання - Романенко Т.С.,

за участю: представника позивача - Шльонських О.М.,

представника відповідача - Сіренко Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом приватного підприємства "ТРОНИК" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, приватне підприємство "ТРОНИК", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області по анулюванню свідоцтва платника ПДВ за № 27820300, виданого ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833), дата видачі 27.01.2006 року;

- скасувати рішення Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 16.10.2013 року за № 2 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість за № 27820300, виданого ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833), дата видачі 27.01.2006 року;

- зобов'язати Дергачівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області вчинити певні дії щодо поновлення реєстрації ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833, 62371, Харківська обл., Дергачівський район, село Подвірки, вул. Набережна, б. 6 А) платником ПДВ з дня скасування реєстрації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.10.2013 року відповідачем було прийнято рішення № 2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "ТРОНИК" на підставі порушення вимог п.п. "г" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, тобто у зв'язку із тим, що позивач протягом 12 послідовних податкових місяців подає органу державної податкової служби податкову звітність з податку на додану вартість, яка свідчить про відсутність оподатковуваних операцій, крім того, вказане рішення було прийнято на підставі відсутності, на думку відповідача, ПП "ТРОНИК" за місцезнаходженням та акту перевірки від 16.10.2013 р. № 54/20-11-22-01/32548833. Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято податковим органом незаконно та за відсутністю обґрунтованих на це підстав, у зв'язку із чим просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, надав письмові заперечення проти позову, в яких послався на обґрунтованість та законність прийнятого Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - ПП "ТРОНИК" № 2 від 16.10.2013 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у запереченнях на позов, просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач, приватне підприємство "ТРОНИК", пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи - код 32548833, місцезнаходження: вул. Набережна, буд. 6 А, с. Подвірки, Дергачівський район, Харківська обл., 62371, перебуває на обліку як платник податків в Дергачівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області та зареєстрований як платник податку на додану вартість - свідоцтво № 27820300 (дата реєстрації платником податку на додану вартість 29 серпня 2003 року, дата початку дії свідоцтва 27 січня 2006 року) (а.с. 8-9, 12, 14, 25).

Судом з матеріалів справи та пояснень представника відповідача встановлено, що відповідачем для вручення ПП "ТРОНИК" запиту від 17.09.2013 року № 1002/20-11-15-01-21 про надання пояснень та документальних підтверджень здійснено виїзд за місцезнаходженням позивача, однак відповідачем було встановлено відсутність позивача за місцезнаходженням, про що складено акт № 56/20-11-15-01-26/32548833 від 17.09.2013 року (а.с. 144, 145). На підставі вказаного акту відповідачем 18.09.2013 року листом № 303/7/20-11-15-01-19 було надано запит на встановлення місцезнаходження ПП "ТРОНИК" за № 39 від 17.09.2013 року (а.с. 149). За результатами відпрацювання зазначеного запиту посадовими особами ГОВ ХОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області складено висновок № 143 від 30.09.2013 року та довідку про встановлення місцезнаходження платника податків № 138 від 30.09.2013 року, відповідно до яких місцезнаходження платника податків - ПП "ТРОНИК" не встановлено (а.с. 146-147, 148, 150, 152).

Судом встановлено, що відповідачем було складено повідомлення про відсутність юридичної особи - ПП "ТРОНИК" за місцезнаходженням форми 18-ОПП, яке було одержано Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області 03.10.2013 року (а.с. 143).

Крім того, судом встановлено, що листом від 03.10.2013 року на адресу позивача було надіслано повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (а.с. 153), на виконання якого позивачем 15.10.2013 року було підтверджено відомості про юридичну особу, про що свідчить долучена до матеріалів справи копія відповідної реєстраційної картки (а.с. 154).

Також, відповідачем здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ПП "ТРОНИК" за період з 01.07.2012 року по 31.07.2013 року.

У зв`язку з тим, що ПП "ТРОНИК" на момент проведення зустрічної звірки не знаходиться за місцем реєстрації: вул. Набережна, буд. 6 А, с. Подвірки, Дергачівський район, Харківська обл., 62371 та має стан « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням, відповідачем складено акт № 54/20-11-22-01/32548833 від 09.10.2013 р. «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "ТРОНИК", код ЄДРПОУ 32548833, щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2012 року по 31.07.2013 року» (а.с. 137-142).

Судом встановлено, що згідно вказаного акту перевірки від 09.10.2013 р. № 54/20-11-22-01/32548833 та з підстав, передбачених пп. "г" ст.184 Податкового кодексу України, Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області було прийнято рішення № 2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "ТРОНИК" (а.с. 10).

Дане рішення обґрунтоване тим, що позивач подає податкову звітність з податку на додану вартість протягом 12 послідовних календарних місяців, яка свідчить про відсутність оподатковуваних операцій.

Суд зазначає, що анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість здійснюється за наявності підстав, передбачених статтею 184 розділу V Податкового кодексу України, та в порядку, визначеному розділом V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" №1394 від 07.11.2011 року (далі за текстом - Положення).

Відповідно до пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є: 1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також: особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством; особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із цим Кодексом, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.

Відповідно до пп. "г" п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість може здійснюватись у разі, якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Згідно пункту 5.1 розділу V Положення, реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу.

Згідно з пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"и" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.

Приписами пп.5.5.2 п.5.5 розділу V Положення, рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).

Відповідно до пп.5.5.2.3 пп.5.5.2 п.5.5 розділу V Положення визначено, що такими документами є, зокрема: довідка підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про подання/неподання платником ПДВ податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців. У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до податкового органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).

Відповідно до пп.5.5.3 п.5.5 розділу V Положення, за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Суд звертає увагу, що, відповідач не надав суду підтверджуючих документів, передбачених підпунктом 5.5.2.3 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, зокрема, довідки підрозділу оподаткування юридичних або фізичних осіб про подання/неподання платником ПДВ податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців або доказів неприйняття поданих позивачем податкових декларацій протягом 12 послідовних податкових місяців.

Враховуючи вищенаведене, Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області спірне рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість винесене всупереч підпункту 5.5.2.3 пункту 5.5.2 розділу V Положення.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою N6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу (пп.5.5.4 п.5.5 розділу V Положення).

Згідно з пп. 5.1.3 Положення при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з пп. "г" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України 12 місяців визначаються із урахуванням того, що:

- не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого, ніж перший день календарного місяця;

- включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання податковим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

Зі змісту вищезазначених положень чинного законодавства України вбачається, що підставою для скасування реєстрації платника податку на додану вартість з ініціативи податкового органу у відповідності до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України є встановлення факту подання таким платником протягом 12 послідовних податкових місяців декларацій з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, приймаючи рішення про анулювання позивачу свідоцтва платника ПДВ на підставі п.п. "г" п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України, відповідачем було взято подані позивачем декларації за 12 послідовних місяців починаючи з липня 2012 року по липень 2013 року, які були складені відповідно до вимог діючого законодавства України.

Судом встановлено, що за період з липня 2012 року по липень 2013 року позивачем засобами електронного зв'язку в електронній формі до податкового органу було подано податкові декларації з податку на додану вартість, які підтверджують наявність у позивача господарських операцій, що є об'єктом оподаткування ПДВ (а.с. 29-100, 155-175). Факт прийняття податкових декларацій за перевіряємий період підтверджено долученими до матеріалів справи квитанціями про прийняття вказаної податкової звітності. Відповідно до п. 49.15 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 ПК України та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації. Відповідачем не надано до суду рішень за вказаний період щодо неприйняття будь-якої із вказаних декларацій позивача.

У рядку 6 "Загальний обсяг постачання" кожної з наведених вище податкових декларацій позивач задекларував відповідні показники та суми податку на додану вартість, які підлягають сплаті в бюджет, що повністю спростовує висновки податкового органу про подання позивачем декларацій з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, викладені у спірному рішенні.

Крім того, як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, підставою для прийняття спірного рішення став, зокрема, акт перевірки від 16.10.2013 р. № 54/20-11-22-01/32548833 (відповідно до пояснень представника відповідача в судовому засіданні встановлено, що у спірному рішенні про анулювання свідоцтва платника ПДВ у зв'язку з технічним збоєм невірно зазначено реквізити вказаного акту, а саме: вірним слід вважати акт перевірки від 09.10.2013 року № 54/20-11-22-02/32548833) про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "ТРОНИК" (код 32548833) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2012 р. по 31.07.2013 р. (далі - акт, а.с. 102-112).

При цьому, в акті зазначено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з відсутністю позивача за його податковою адресою.

Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Відповідно до частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

У разі ненадходження в установлений строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом 5 робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що підставами для внесення відомостей про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є: ненадання реєстраційної картки державному реєстратору про підтвердження відомостей про юридичну особу (ініціатива державного реєстратора) або ініціатива податкового органу.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що доказів щодо внесення відомостей про ПП "ТРОНИК" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність позивача за його місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу суду не надано, а отже висновки про відсутність позивача за місцезнаходженням є необґрунтованими.

З акту вбачається, що на підставі того, що ПП "ТРОНИК" не знаходиться за податковою адресою та не надано пояснень та їх документальних підтверджень щодо взаємовідносин позивача з контрагентами за період з 01.07.2012 р. по 31.07.2013 р. встановлено неможливість реального здійснення фінансово-господарських операцій ПП "ТРОНИК" та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому приписами чинного законодавства України у перевіряємому періоді. Як зазначено в акті перевірки, первинні бухгалтерські документи позивача по фінансово-господарським взаємовідносинам з суб'єктами господарювання-контрагентами за перевіряємий період до перевірки не надано. У зв'язку з відсутністю первинних бухгалтерських документів підприємства, аналіз матеріалів проводився на підставі поданої податкової звітності. На підставі вказаних обставин відповідач прийшов до висновку про проведення позивачем господарської діяльності, яка має ознаки нереальності здійснення.

Отже, позивач, ПП "ТРОНИК", подавав до податкового органу декларації з податку на додану вартість з показниками про наявність постачання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання, доказів на підтвердження зворотнього відповідач до суду не надав.

Непідтвердження ж в зазначених в деклараціях податкових зобов'язань первинними документами, що ставить під сумнів їх достовірність, на чому наполягає відповідач, є підставою для проведення позапланової документальної перевірки платника податку на додану вартість, за результатами якої органом державної податкової служби може бути прийнято податкове повідомлення-рішення про донарахування відповідних сум податкових зобов'язань з ПДВ та застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Крім того, з пояснень представника відповідача вбачається, що враховуючи висновок акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 54/20-11-22-02/32548833 від 09.10.2013 року відповідачем було скориговано задекларовані позивачем суми ПДВ, саме проведено обнулення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань за період з 01.07.2012 р. по 31.07.2013 р., у зв'язку з чим відповідач прийшов до висновку, що ПП "ТРОНИК" протягом 12 послідовних податкових місяців подає органу податкової служби декларації з податку на додану вартість, яка свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Отже, суд не приймає посилання відповідача на акт № 54/20-11-22-02/32548833 від 09.10.2013 року, яким встановлено порушення позивачем п.п. 44.1 ст. 44, ст. 185, ст. 186, ст. 187, ст. 188, ст. 198 Податкового кодексу України, тобто на неправильне формування позивачем податкових зобов'язань, у зв'язку із ненаданням податковому органу підтверджуючих документів, оскільки ст. 184 ПК України, яка містить виключний перелік підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, не містить норми, яка б вказувала на те, що неправильне формування податкових зобов'язань чи непідтвердження податкового кредиту є підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано прийнято рішення про анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ, а висновок про відсутність оподатковуваних операцій за 12 послідовних податкових місяців в поданих до податкового органу ПП "ТРОНИК" податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з липня 2012 року по липень 2013 року спростовується дослідженими судом доказами.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що відповідачем не доведено правомірність дій при прийнятті рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 2 від 16.10.2013 року.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області № 2 від 16.10.2013 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "ТРОНИК" - підлягає скасуванню, а дії податкового органу щодо анулювання реєстрації ПП "ТРОНИК" як платника податків на додатку на додану вартість визнаються судом неправомірними.

Що стосується позовних вимог позивача у частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо поновлення реєстрації ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833, 62371, Харківська обл., Дергачівський район, село Подвірки, вул. Набережна, б. 6 А) платником ПДВ з дня скасування реєстрації, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання ними делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пунктом 5.6.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість визначено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.

Згідно з пунктом 5.6.2. вказаного Положення, у разі відміни рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого Свідоцтва на підставі реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація" та рішення про відміну анулювання реєстрації. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є дата внесення відповідного запису до Реєстру.

Суд зазначає, що з огляду на те, що відповідно до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість формування та ведення Реєстру здійснює центральний орган державної податкової служби, тобто ДПА України, тому суд приходить до висновку, що для належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача - Дергачівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області вчинити дії щодо поновлення реєстрації ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833, 62371, Харківська обл., Дергачівський район, село Подвірки, вул. Набережна, б. 6 А) платником ПДВ з дня скасування реєстрації.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов приватного підприємства "ТРОНИК" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного підприємства "ТРОНИК" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області по анулюванню свідоцтва платника ПДВ за № 27820300, виданого ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833), дата видачі 27.01.2006 року.

Скасувати рішення Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області від 16.10.2013 року за № 2 про ануювання свідоцтва платника податку на додану вартість за № 27820300, виданого ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833), дата видачі 27.01.2006 року.

Зобов'язати Дергачівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Харківській області вчинити певні дії щодо поновлення реєстрації ПП "ТРОНИК" (код ЄДРПОУ 32548833, 62371, Харківська обл., Дергачівський район, село Подвірки, вул. Набережна, б. 6 А) платником ПДВ з дня скасування реєстрації.

Стягнути з Державного бюджету України в особі УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області (код 37999628, м. Харків, вул. Плеханівська, 29, 61001) на користь приватного підприємства "ТРОНИК" (юридична адреса: вул. Набережна, буд. 6 А, с. Подвірки, Дергачівський район, Харківська обл., 62371, код: 32548833) витрати по сплаті судового збору в сумі 68 грн. 82 коп. (шістдесят вісім грн. 82 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 19.11.2013 року.

Суддя К.О. Севастьяненко