КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9895/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда О.В. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С.
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 листопада 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Мамчура Я.С.
суддів Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.
при секретарі Гімарі Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві у відповідності до положень ст.41 КАС України без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва 16 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Онікс-Логістика» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби по зменшенню задекларованого податкового кредиту за червень, липень, серпень 2012 року на суму 1 423 173,95 грн.; зобов'язати відповідача вилучити інформацію про результати проведення позапланової документальної перевірки, за наслідками якої складено акт від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 з інформаційних баз, які адмініструються органами Державної податкової служби України; зобов'язати відповідача поновити у всіх інформаційних базах, які адмініструються, в тому числі в Автоматизованій системі «Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України», а також в його особовій картці задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень 2012 року суми податкового кредиту та податкових зобов'язань.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач вказує на те, що про складання відповідачем акту від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 про неможливість проведення звірки щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами покупцями та постачальниками за період з 01 червня 2012 року по 31 серпня 2012 року, позивач дізнався під час перевірки одного з його контрагентів - покупців. Висновки відповідача про неправомірність формування ним податкового кредиту з податку на додану вартість за червень - серпень 2012 року по контрагентам постачальникам на загальну суму 3 677 681,00 грн., на думку позивача, є протиправними, такими, що не підтверджені належними доказами.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва 16 вересня 2013 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить дану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції порушено норми матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує на правомірність акту від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 та викладених в ньому висновків.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду та приймає нову постанову з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Онікс-Логістика» зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість.
Так, Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби 30 жовтня 2012 року складено акт №1044/22-911/37141657 про неможливість проведення звірки ТОВ «Онікс-Логістика» щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами покупцями та постачальниками за період з 01 червня 2012 року по 31 серпня 2012 року.
В даному акті відповідачем зроблено висновок про відсутність об'єктів оподаткування, які підпадають під визначення ст.22, ст.185, п.198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України по операціях з придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств-постачальників та по операціях з продажу цих товарів (робіт, послуг) підприємствам - покупцям у червні - серпні 2012 року.
Таким, чином задекларований податкових кредит ТОВ «Онікс-Логістика» сформований на підставі податкових накладних контрагентів - постачальників за червень - серпень 2012 року сформований неправомірно та перевіркою не підтверджується; задекларовані податкові зобов'язання ТОВ «Онікс-Логістика» за червень - серпень 2012 року по ланцюгу товарів (робіт, послуг), придбаних у контрагентів - постачальників сформовані неправомірно та перевіркою не підтверджуються.
Податкового повідомлення - рішення на підставі даного акту відповідачем не приймалось.
Не погоджуючись з діями відповідача по зменшенню задекларованого податкового кредиту ТОВ «Онікс-Логістика» за червень-серпень 2012 року на суму 1 423 173,95 грн. та внесення відповідачем даних по акту від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 до інформаційних баз даних податкових органів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції зазначив, що дії відповідача по зменшенню задекларованого податкового кредиту з податку на додану вартість ТОВ «Онікс-Логістика» за червень-серпень 2012 року є протиправними. Дані про акт від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657, внесені до інформаційних баз даних податкових органів підлягають вилученню.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень п.73.5 ст.75 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до положень п.1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі - Порядок) зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідально до п.4.4 Методичних рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22 квітня 2011 року № 236 у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем встановлено, що проведення звірки ТОВ «Онікс-Логістика» щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами покупцями та постачальниками за період з 01 червня 2012 року по 31 серпня 2012 року є неможливим, в наслідок чого ним складено відповідний акт від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657. Такі дії відповідача відповідають вимогами п.4.4 вище зазначених Методичних рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Визначення податковим органом сум податкового зобов'язання з огляду на положення ст.ст.54, 84 Податкового кодексу України відбувається шляхом складання ним податкового повідомлення - рішення.
Податкове повідомлення - рішення на підставі акту від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657, яким би позивачу зменшено суму задекларованого податкового кредиту з податку на додану вартість в розмірі 1 423 173,95 грн. відповідачем не приймалось.
З наведеного вбачається, що відповідачем в даному випадку зменшення ТОВ «Онікс-Логістика» задекларованого податкового кредиту з податку на додану вартість на вказану суму не здійснювалось.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивачем по суті оскаржується акт від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657.
Відповідно до положень ч.2 ст.17 КАС України адміністративними судами розглядаються, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акт Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами. Сам по собі такий акт не є актом індивідуальної дії в розумінні ст.17 КАС України, оскільки не створює для позивача будь-яких зобов'язань та не порушує його права чи законні інтереси.
Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 26 листопада 2012 року К/9991/57130/12.
За таких обставин, адміністративний позов про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення задекларованого податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 1 423 173,95 грн. є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо інших вимог адміністративного позову, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
З метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість в умовах запровадження системи подвійного контролю перевірки податкової звітності з податку на додану вартість та подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів Державної податковою адміністрацією затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (наказ від 18 квітня 2008 року № 266) (далі - «Методичні рекомендації»).
Відповідно до пункту 1.3. Методичних рекомендацій для їх реалізації створені такі програмні продукти:
система формування та подання до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку податкової звітності в електронному вигляді щодо ведення обліку розшифрування податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів;
система приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності щодо проведення автоматизованого контролю податкової декларації з податку на додану вартість на районному рівні;
система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Як передбачено пунктами 2.14, 2.16 - 2.18, 2.21, 2.24 Методичних рекомендації, інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Обробка системою автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України проводиться щоденно у міру надходження незвірених даних.
Працівники підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб, податкового контролю та податкової міліції після проведення автоматизованого співставлення на центральному рівні даних податкової звітності з податку на додану вартість контрагентів (розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів, розрахунків коригування сум ПДВ контрагентів) у той же день отримують доступ (екранні форми) до інформації (у розрізі звітних періодів) про результати такого співставлення платників ПДВ. що перебувають на обліку в органі ДПС, у вигляді: переліків платників ПДВ у розрізі категорій; детальної інформації щодо обраного платника ПДВ про результати співставлення кожної операції з контрагентом (записів, що пройшли співставлення); статистичної інформації про результати такого співставлення у розрізі органу ДПС.
Отримані результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ підлягають перевірці органами ДПС на місцях.
Підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС «Аудит». По мір: підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Підрозділи органу ДПС усіх рівнів (центрального, регіонального, районного отримують доступ (екранні форми) до статистичної інформації результатів автоматизованого співставлення на рівні ДПА України даних податкової звітності і податку на додану вартість контрагентів (розшифровок податкових зобов'язань іа податкового кредиту контрагентів, розрахунків коригування сум ПДВ контрагентів) у розрізі звітних періодів. Статистична інформація щодо кількості, суми відхилень ПДВ гз результатів їх опрацювання органом ДПС формується за підпорядкованими органами ДПС. категоріями платників ПДВ (або категоріях записів), звітними періодами.
З наведеного вбачається, що Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України є програмним продуктом, створеним для внутрішнього використання органами державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Внесення відповідачем до Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України даних про акт від 30 жовтня 2012 року №1044/22-911/37141657 не порушують прав позивача, оскільки не тягнуть за собою для нього будь-яких юридичних наслідків, збільшення податкового зобов'язання тощо.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необгрнутованість адміністративного позову та про необхідність відмовити в його задоволенні. Суд першої інстанції дійшов помилкового, внаслідок неповного зясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права висновку про необхідність задоволення даного адміністративного позову.
Отже, апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, оскаржувана постанова - скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю.
Керуючись статтями 41,196, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м.Києва Державної податкової служби - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва 16 вересня 2013 року - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Онікс-Логістика» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Мамчур Я.С.
Судді Горяйнов А.М. Желтобрюх І.Л.
Повний текст виготовлено 18.11.13 року.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Горяйнов А.М.