РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" листопада 2013 р. Справа № 918/919/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Бригинець Л.М.
суддів Демидюк О.О.
суддів Огороднік К.М.
при секретарі судового засідання Дика А.І.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" на рішення господарського суду Рівненської області від 10 липня 2013 року у справі № 918/919/13
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія"
до Державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС"
про визнання недійсною проведеної процедури із закупівлі послуг
за участю представників:
позивача (апелянта) - Ульченко Л.П. (довіреність №117/13 від 15.05.2013 року)
відповідача - Жеброва І.Г. (довіреність № 636 від 04.04.2013 року)
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Рівненської області від 10 липня 2013 року у справі № 918/919/13 (суддя Романюк Р.В.) відмовлено в задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" до Державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" про визнання недійсною проведеної процедури із закупівлі послуг.
Вказане рішення вмотивоване тим, що позивачем не подано доказів, які б підтверджували про його реальний намір взяти участь процедурі закупівлі чи набуття статусу "учасника попередньої кваліфікації" в розумінні Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Не погодившись з вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" звернулось до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 10.07.2013р. у справі №918/919/13 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" до Державного підприємства Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" про визнання недійсною проведеної процедури із закупівлі послуг.
Відповідач Державне підприємство Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" проти скарги заперечив, просить відмовити у її задоволенні посилаючись на відповідність його дій вимогам діючого законодавства, в той час, як позивач не наводить жодного порушення норм чинного законодавства з боку Відокремленого підрозділу "Рівненська АЕС" (замовника).
Згідно статті 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв"язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Виникнення спірних правовідносин сторін у даній справі, регулює Закон України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010р. в редакції від 02.04.2011р. (далі - Закон №2289 ).
Згідно ч. 1 ст.12 Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; двоступеневі торги; запит цінових пропозицій; попередня кваліфікація учасників; закупівля в одного учасника; електронний реверсивний аукціон.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник надає інформацію про закупівлю в тому числі: зміни до документації конкурсних торгів або кваліфікаційної документації та роз"яснення до неї (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про їх внесення, але не пізніше як за сім днів до дати розкриття пропозиції конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій.
Відповідно до норм вищевказаного Закону Відокремленим підрозділом "Рівненська АЕС" (замовником) проведено процедуру закупівлі послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1,2) шляхом застосування процедури попередньої кваліфікації учасників.
25.02.2013 року в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 16 (759) ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" (замовником) опубліковано оголошення № 067874 про проведення процедури конкурсних торгів із закупівлі послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків № 1, 2) за процедурою: попередня кваліфікація (а.с. 10-11).
14.02.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" затверджено кваліфікаційну документацію на закуплю послуг за темою: послуги щодо технічного випробування й аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл.№1,2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 28.03.2013 року (а.с. 12-21).
27.02.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" внесено зміни до кваліфікаційної документації на закупівлю послуг щодо технічного випробування та аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1,2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 04.04.2013 року (а.с. 34).
27.03.2013 року рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" внесено зміни до кваліфікаційної документації на закупівлю послуг щодо технічного випробування та аналізування (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи бл. № 1,2), кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій 11.04.2013 року (а.с. 49-50).
Згідно повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, зробленому у інформаційному бюлетні "Вісник державних закупівель" № 44 (787) від 06.06.2013р., переможцем торгів визнано ТОВ "Unix CZ s.r.o" (Чехія) - дата акцепту пропозиції: 04.06.2013р.
Скаржник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" вважає, що процедура закупівлі проведена з порушенням чинного законодавства у сфері державних закупівель, чим фактично було позбавлено його можливості прийняти участь у їх проведенні. Зокрема відповідач за кілька робочих днів до закінчення строку подання кваліфікаційних пропозицій учасниками вніс зміни до кваліфікаційної документації, включивши до неї додаткову умову суто адміністративного характеру (необхідність надавати послугу на основі методики, узгодженої з Державною інспекцією ядерного регулювання України на момент розкриття кваліфікаційних пропозицій), чим усунено від участі у конкурсі низку потенційних учасників (в тому числі Позивача) і призвело до проведення закупівлі з грубим порушенням встановлених ст.3 Закону України "Про здійснення державних закупівель" принципів, щодо добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії та ефективності; недискримінації учасників; об"єктивної та неупередженої оцінки пропозицій конкурсних торгів; запобігання корупційним діям і зловживанням.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що про проведення процедури конкурсних торгів із закупівлі послуг за темою: послуги з технічних випробувань та аналізу (виконання комплексу робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи енергоблоків №1,2) за процедурою: попередня кваліфікація, ВП "Рівненська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" (замовником) опубліковано оголошення № 067874 в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 16 (759).
Кваліфікаційна документація на закупівлю послуги затверджена рішенням комітету з конкурсних торгів 14.02.2013р. та визначає кінцевий строк подання кваліфікаційних пропозицій, зміни кваліфікаційної документації, кінцевий термін подання кваліфікаційних пропозицій вносився рішенням комітету з конкурсних торгів ВП "Рівненська АЕС".
У даному випадку кваліфікаційні критерії учасників (перелік підтверджуючих документів) порядок змін та надання роз"яснень до кваліфікаційної документації, встановлені у затвердженій комітетом конкурсних торгів кваліфікаційній документації, згідно якій інформація, яку надасть учасник повинна вказувати, у тому числі, на наявність у учасника підтверджуючого досвіду виконання аналогічних договорів на здійснення робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи.
Отже, виходячи з кваліфікаційного критерію про наявність документально підтверджуючого досвіду виконання аналогічних договорів, необхідна наявність підтверджуючих документів, що мають надавати учасники торгів на здійснення робіт з кваліфікації обладнання на сейсмічні впливи.
Виходячи з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" не надавалось підтвердження інформації про відповідність кваліфікаційним критеріям, встановленим у затвердженій комітетом конкурсних торгів кваліфікаційній документації.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (Закон №2289), замовник має право з власної ініціативи чи за результатами запитів внести зміни до документації конкурсних торгів, продовжити строк подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім днів, та повідомити письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів.
Умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів можуть встановлюватися або змінюватися виключно цим Законом, крім випадків, передбачених цим Законом.
Порядок проведення процедури попередньої кваліфікації врегульовано ст.ст. 16, 38 Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Частиною 1 ст.16 Закону України "Про здійснення державних закупівель" встановлено, що замовник вимагає від учасників попередньої кваліфікації подання документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду, що кваліфікаційні дані мають відповідати таким критеріям, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів (ч.2 ст.16).
Тому Замовник має право вимагати від учасників відповідні кваліфікаційні дані.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (Порядок процедури попередньої кваліфікації) Замовнику надано право включити до кваліфікаційної документації іншу інформацію, яку він вважає за необхідне включити до неї.
Положення ст. ст. 37, 38 Закону України "Про здійснення державних закупівель" регулюють відносини Замовника та Учасників закупівлі послуг за процедурою попередньої кваліфікації, однак набуття статусу "учасника попередньої кваліфікації" в розумінні Закону України "Про здійснення державних закупівель" Товариством з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" не підтверджено.
Частина 1 ст.25 Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачає письмову форму подання пропозиції конкурсних торгів, підписану уповноваженою посадовою особою (або у вигляді електронного документа відповідно до цього Закону).
Згідно п. 32 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" учасник попередньої кваліфікації - фізична особа, в тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка письмово підтвердила намір взяти участь у попередній кваліфікації та/або подала кваліфікаційну пропозицію.
Отже, Закон України "Про здійснення державних закупівель" передбачає саме надання письмового підтвердження наміру взяти участь у попередній кваліфікації та (або) подання кваліфікаційної пропозиції. Всупереч вказаним нормам позивачем не надавалось як до позовної заяви так і до апеляційної скарги доказів письмового підтвердження наміру взяти участь у попередній кваліфікації та (або) подання кваліфікаційної пропозиції. В зв"язку з чим статус учасника попередньої кваліфікації позивачем не є підтвердженим.
Згідно ст.ст. 32-34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач (апелянт) не довів належними та допустимими доказами свій намір взяти участь у торгах.
Колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку та виніс рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для її скасування чи зміни та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька атомна енергетична компанія" на рішення господарського суду Рівненської області від 10 липня 2013 року у справі № 918/919/13 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Рівненської області від 10 липня 2013 року у справі № 918/919/13 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Бригинець Л.М.
Суддя Демидюк О.О.
Суддя Огороднік К.М.