Постанова № 35320214, 02.10.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2013
Номер справи
810/4095/13-а
Номер документу
35320214
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України class="tslast"> dth="100 %" >

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2013 року № 810/4095/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Лапія С.М.,

при секретарі – Пилипчук В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Прометей» до Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -

в с т а н о в и в:

ПАТ «Прометей» звернулось до суду з позовом до Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Київській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 23.05.2013 №263-19 щодо погашення податкового боргу з податку на землю в сумі 9 953,52 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувана вимога є протиправною, оскільки постановою Господарського суду Київської області від 01.03.2013 у справі №Б-24/064/12 позивача визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, тому на позивача не поширюються положення ПК України.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача позовних вимог не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

ПАТ «Прометей» є юридичною особою, як платник податків перебуває на обліку в Бориспільській ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області.

Позивач є платником податку з плати за землю у Бориспільській ОДПІ, і 14.02.2013 ним подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), якою самостійно розраховано та визначено податкове зобов’язання по платі за землю.

Згідно п. 11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов’язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг – сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка.

Як встановлено судом, з 30.04.2013 за ПАТ «Прометей» рахується податковий борг зі сплати земельного податку у сумі 49 847,28 грн., що виник по самостійно визначеному зобов’язанню (земельний податок).

Згідно підпунктів 14.1.136 та 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України землекористувачі – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Плата за землю є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства.

Статтею 50.1 ПК України визначено, що у разі якщо в майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.

Згідно Розділу II «Умови формування органами державної податкової служби податкових вимог» «Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків», податкова вимога формується органами державної податкової служби за місцем обліку платника податків, якщо платник податків не сплатив суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, у встановлені Кодексом строки.

Відповідно до п.3.1. Розділу IІI зазначеного Порядку податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних облікової інформаційної системи органів державної податкової служби.

На підставі п. 59.1 ст. 59 ПК України Бориспільською ОДПІ сформовано податкову вимогу від 23.05.2013 № 263-19.

Щодо доводів позивача про те, що у юридичної особи, яку визнано банкрутом, не можуть виникати жодні додаткові зобов’язання зі сплати податків в процедурі ліквідації, необхідно зазначити, що згідно Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Тобто законом визначено конкретний період часу, протягом якого не нараховуються штраф та пеня, а також не застосовуються інші санкції за неналежне виконання грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків та зборів.

Цей період часу відповідає терміну дії мораторію і не пов’язаний із поняттям мораторію.

У всіх інших випадках, крім випадків введення процедури ліквідації, щодо вимог конкурсних кредиторів, діє загальний режим виконання боржником грошових зобов’язань.

Згідно інформаційного листа Вищого господарського суду від 28.03.2013 за № 01-06/606/2013 введення мораторію, зокрема, зупиняє стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, зупиняє перебіг строку позовної давності, у такий період не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов’язання.

Виконання грошових зобов’язань, на які не поширюється дія мораторію здійснюється під контролем арбітражного керуючого.

З викладеного слідує, що арбітражному керуючому банкрута ПАТ «Прометей» необхідно було подати до Бориспільської ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з сплати за землю із зменшенням податкового зобов’язання по земельному податку на 2013 рік.

Оскільки позивачем не надано суду будь-яких доказів подання уточнюючої декларації, суд приходить до висновку, що відповідачем не порушено норм Закону при винесені оскаржуваної податкової вимоги.

Також суд зазначає, що згідно п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов’язання позивача зі сплати податку за землю виникло після подання відповідної декларації за 2013 рік, у якій ним самостійно визначено розмір податку, що підлягає сплаті протягом року.

Отже, суд вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно того, що зобов’язання зі сплати податку за землю виникло після оголошення його банкрутом.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, вислухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що оскаржувана вимога прийнята податковим органом правомірно, тому адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки будь-які докази понесення відповідачем зазначених витрат у суду відсутності, з клопотанням про їх відшкодування відповідач до суду не звертався, то вони стягненню з позивача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 97, 122, 157-163, 167, 257 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 07 жовтня 2013 р.