Постанова № 35309489, 11.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
805/14629/13-а
Номер документу
35309489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2013 року Справа № 805/14629/13-а T>

приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Центральної державної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта «Єнакієвська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Центральна державна гірничотехнічна інспекція у вугільній промисловості (далі-позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта «Єнакієвська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що відповідно до направлення на проведення перевірки № 023-2-174 від 23.09.2013р. посадовими особами Територіального управління було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини в частині дільниці ПР гор. 405м.

Під час проведення перевірки позивачем виявлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, 11 з яких створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Вважає, що, у зв’язку з виникненням загрози життю та/або здоров’ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей є підстави для повного зупинення робіт по проходженню вентиляційного штреку дільниці № 156 гор. 405м.

Представником відповідача до суду надано заяву, згідно якої відповідач позовні вимоги визнає у повному обсязі. Також зазначив, що у теперішній час турбокомпресор ЦК-135 № 2 не використовуються у технологічному процесі шахти.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Так, п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що суб’єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Позивач – Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду №186-к від 02.12.2011р. (далі-Положення).

У відповідності до п. 1 ст. 38 Закону України «Про охорону праці» N 2694-XII від 14.10.1992р., державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» N 877-V від 05.04.2007р., державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

У відповідності до пункту 4 Положення, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є юридичною особою (ідентифікаційний код 37968280), що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як вбачається з матеріалів справи, Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області, Західною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості видано наказ № 481 від 16.09.2013р., яким передбачено організування і проведення позапланової перевірки СП Шахти «Єнакієвська» ДП «Орджонікідзевугілля».

У відповідності до зазначеного наказу позивачем видано направлення на проведення перевірки № 023-2-174 від 23.09.2013р. (а.с. 12) для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки відповідачем у період з 01.10.2013р. по 16.10.2013р.

В ході проведення перевірки посадовими особами позивача було виявлено 17 порушень положень Закону України «Про охорону праці» N 2694-XII від 14.10.1992р. (далі-Закон України № 2694), 11 з яких створюють загрозу життю і здоров’ю людей, які викладені в акті перевірки № 023-2-06-7/10 від 09.10.2013р., (пп. 5-15) а саме:

- відсутні міжрамні стяжки на 4 привибійних рамах у вибої вентиляційного штреку №156-405м (порушення п. 5.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- не заземлений для захисту від накопичення статичної електрики пневматичний вентилятор у вентиляційному штреку № 156-405м (порушення п. 1.10 р. VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- мають витік повітря (не ущільнені) стики вентиляційного рукава у вибої вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 4.4 р. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- не прибрані укоси породи на протязі 14м від вибою вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 1.6 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- не забучені порожнечі за кріпленням 5 привибійних рам у вибої вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 11.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- відсутнє тимчасове кріплення у вибої вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 12.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- встановлено по одній скобі у замкових з’єднаннях аркового кріплення 5 привибійних рам у вибої вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 5.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- відсутній жорсткий розпірний патрубок в кінці вентиляційного рукава у тупиковій частині вибою вентиляційного штреку № 156-405м (порушення п. 4.4 р. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- відсутній спеціальний помост для зведення металевого аркового кріплення, дерев’яного тимчасового кріплення та забучення порожнечі за кріпленням в вентиляційному штреку № 156-405м (порушення п. 1.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- відсутній змінний запас кріпильних матеріалів в вентиляційному штреку № 156-405м (порушення п. 12.3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»);

- датчик АГК відстає від вибою вентиляційного штреку № 156-405м на 20 м (згідно «Паспорту…» 3-5м) (порушення п. 3.5 р. VІ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826 від 11.08.2011р. (далі-Положення), загроза життю та здоров’ю працівників – виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Пунктом 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Центральної державної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Центральної державної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта «Єнакієвська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування в сфері державного нагляду до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі структурного підрозділу «Шахта «Єнакієвська», яке розташовано за адресою: 86222, Донецька обл., Шахтарський р-н, с. Малоорлівка, шляхом повного зупинення робіт по проходженню вентиляційного штреку дільниці № 156 гор. 405м. структурного підрозділу «Шахта «Єнакієвська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля».

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на користь Державного бюджету судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп., який перерахувати за наступними платіжними реквізитами: Отримувач коштів – Держбюджет Калінінського району міста Донецька; р/р отримувача – 31217206784005; банк отримувача – ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку – 834016; ЄДРПОУ отримувача 38034015; Призначення платежу: «Судовий збір, Код 35099148, п.3.1».

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду після набрання чинності виконується відповідачем негайно..

Суддя Ушенко С. В.