ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 листопада 2013 року 14:09 № 826/7782/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" до Святошинського районного відділення державної міграційної служби України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, за участю представників сторін:
від позивача: Сидорчук Ю. М., довіреність №262/132-13, від 02.04.2013 р.;
від відповідача: Шиманська С. А., довіреність № 1/126, від 28.01.2013 р.,
ВСТАНОВИВ:
Приватний вищий навчальний заклад "Європейський університет" (далі - позивач, ПВНЗ "Європейський університет") звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Святошинського районного відділення державної міграційної служби України в м. Києві (далі - відповідач), з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, про зобов'язання вчинити дії, а саме, зобов'язати здійснити реєстрацію студентів Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі заяви, паспортного документу, тимчасової посвідки на постійне місце проживання, квитанції про сплату державного мита та ордеру на поселення в гуртожиток.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в реєстрації місця проживання студентів, що навчаються в Приватному вищому навчальному закладі "Європейський університет", з посиланням на необхідність надати правовстановлюючий документ на будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Представник позивача звертала увагу суду на те, що чинним законодавством, а саме, ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" закріплено вичерпний перелік документів необхідних для реєстрації місця проживання особи, який не містить обов'язку подання правовстановлюючих документів на будівлю.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки будинок 8-а по вул. Ушакова в м. Києві не зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як жиле приміщення, а тому реєстрація місця проживання в даному приміщенні проводитись не може.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Позивач стверджував, а відповідач не заперечував, що в період з 07.02.2013 р. по 18.04.2013 р. Приватний вищий навчальний заклад "Європейський університет" неодноразово звертався до Святошинського районного відділення державної міграційної служби України, для здійснення реєстрації місця проживання студентів, що навчаються в Європейському університеті за адресою: АДРЕСА_1.
З матеріалів справи вбачається, що 15 травня 2013 року позивачем було направлено відповідачу Лист №1/12-338/В2 від 18.04.2013 р., в якому позивач просив зареєструвати місце проживання іноземних студентів згідно списку, що додавався. Зі списку іноземних студентів ПВНЗ "Європейський університет", які потребують реєстрацію місця проживання в гуртожитку, за адресою: АДРЕСА_1, вбачається, що позивач, зокрема, просив зареєструвати ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідка серії НОМЕР_1 від 04.09.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2, посвідка серії НОМЕР_2 від 09.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3, посвідка серії НОМЕР_3 від 26.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_4, посвідка серії НОМЕР_4 від 26.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_5, посвідка серії НОМЕР_5 від 02.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_8 (ІНФОРМАЦІЯ_6, посвідка серії НОМЕР_6 від 16.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_9 (ІНФОРМАЦІЯ_7, посвідка серії НОМЕР_7 від 04.12.2012 р., видана ГУ ДМС України в м.Києві), ОСОБА_10 (ІНФОРМАЦІЯ_8, посвідка серії НОМЕР_8 від 30.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві).
Позивач стверджував, а відповідач не заперечував, що до Листа №1/12-338/В2 від 18.04.2013 р. були додані всі необхідні документи для реєстрації, вказаних у зверненні, студентів, зокрема, на кожного студента було подано тимчасову посвідку на проживання в Україні, заяву про реєстрацію місця проживання, картку прописки № 16, два талони реєстрації місця проживання в Україні (Форма № 2), чек на підтвердження оплати державного мита.
Святошинське районне відділення державної міграційної служби України Листом №1453 від 30.05.2013 р. повідомило, що будинок 8-а по вул. Ушакова в м. Києві не зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як жиле приміщення, а тому, реєстрація місця проживання в даному приміщенні проводитись не може.
Вважаючи порушеними свої законні права та інтереси, Приватний вищий навчальний заклад "Європейський університет" звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва за їх захистом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України "Про освіту" вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти відповідно мають гарантоване державою право, зокрема, на забезпечення стипендіями, гуртожитками, інтернатами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч.2 ст.54 Закону України "Про вищу освіту" закріплено, що студенти вищих навчальних закладів, які навчаються за денною (очною) формою навчання, мають право на пільговий проїзд у транспорті, а також на забезпечення гуртожитком у порядках, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідка серії НОМЕР_1 від 04.09.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2, посвідка серії НОМЕР_2 від 09.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3, посвідка серії НОМЕР_3 від 26.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_4, посвідка серії НОМЕР_4 від 26.10.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_5, посвідка серії НОМЕР_5 від 02.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_8 (ІНФОРМАЦІЯ_6, посвідка серії НОМЕР_6 від 16.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві), ОСОБА_9 (ІНФОРМАЦІЯ_7, посвідка серії НОМЕР_7 від 04.12.2012 р., видана ГУ ДМС України в м.Києві), ОСОБА_10 (ІНФОРМАЦІЯ_8, посвідка серії НОМЕР_8 від 30.11.2012 р., видана ГУ ДМС України в м. Києві) є іноземцями, студентами Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет".
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, а також порядок реалізації свободи пересування, вільного вибору місця проживання та випадки їх обмеження регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 р. №382-IV (надалі - Закон №382-IV).
Згідно вимог ст.2 Закону №382-IV, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Положеннями статті 3 Закону №382-IV визначено, що вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до ст.11 Закону №382-IV, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Згідно з п.1.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 р. №1077, (надалі - Порядок №1077) реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів.
Пунктами 1, 7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №405/2011, встановлено, що Державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України. ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Нормами п.1, п.3 та п.4 Положення про управління (відділ, сектор) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державного комітету України у справах національностей та релігій від 12.02.2009 р. №15, закріплено, що Управління (відділ, сектор) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи міграційної служби) є територіальними, підпорядкованими, підконтрольними та підзвітними Державному комітету України у справах національностей та релігій (далі - Держкомнацрелігій) органами міграційної служби. Основними завданнями органів міграційної служби є, зокрема, реалізація державної політики у сфері міграції та роботи з біженцями на відповідній території. Органи міграційної служби відповідно до покладених на них завдань, зокрема, в установленому порядку розглядають звернення фізичних і юридичних осіб з питань, що належать до їх компетенції.
Відповідно до ст. 6 Закону №382-IV, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Судом встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу нежилого будинку №171 від 20.10.2004 року, укладеного між Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), як продавцем, та Приватним вищим навчальним закладом "Європейський університет", як покупцем, позивачем було придбано нежилий будинок площею 2154,3 кв. м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю мале виробниче науково-інформаційне підприємство "Пошук" на замовлення ПВНЗ "Європейський університет" було проведено реконструкцію з надбудовою нежитлової будівлі університету по АДРЕСА_1 під гуртожиток.
Згідно з вимогами абз.1 п.2 та п.11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. №461, (надалі - Порядок №461), прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
З матеріалів справи вбачається, що Декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція з надбудовою нежитлової будівлі університету по АДРЕСА_1 під гуртожиток» код об'єкта 1130.2, категорія складності - ІІІ, була зареєстрована в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві 05.02.2013 року за №КВ 143130360040.
Суд звертає увагу, що відповідачем не заперечувався факт подання позивачем необхідних документів для реєстрації місця проживання зазначених вище іноземних студентів, згідно списку до Листа №1/12-338/В2 від 18.04.2013 р., за адресою: АДРЕСА_1.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем було необґрунтовано відмовлено в реєстрації місця проживання студентів на підставі наданих документів, згідно списку до Листа №1/12-338/В2 від 18.04.2013 р., за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідачем не було доведено правомірність та обґрунтованість відмови позивачу провести реєстрацію місця проживання студентів за адресою: АДРЕСА_1.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з положеннями частини першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, ч.3 ст.94, ст. 158-163, ст. ст. 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Святошинське районне відділення державної міграційної служби України в м.Києві здійснити реєстрацію студентів Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі заяви, паспортного документу, тимчасової посвідки на постійне місце проживання, квитанції про сплату державного мита та ордеру на поселення в гуртожиток.
3. Судові витрати в сумі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні сорок одна копійка) присудити на користь Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" (ідентифікаційний номер 24366800) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
З урахуванням положень ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 01.11.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 01.11.2013 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко