Постанова № 35299811, 11.11.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2013
Номер справи
805/14876/13-а
Номер документу
35299811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2013 р. Справа №805/14876/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.,

при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі відокремленого

підрозділу «Учбово - курсовий комбінат»

до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької

області

про визнання недійсними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1510 та № 1511 на загальну суму 60 287,84 грн., -

за участю представників сторін:

від позивача: Шукост О.П. - за дов. від 02.01.2013р.;

від відповідача: Недомовна Т.В. - за дов. від 03.01.2013р.

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Учбово - курсовий комбінат» (далі ДП «Макіїввугілля» ВП «УКК», позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області (далі УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки, відповідач) про визнання недійсними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1510 та № 1511 на загальну суму 60 287,84 грн..

Правовою підставою скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області позивач вважає норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначає, що відповідачем до нього були винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1510 та № 1511 на загальну суму 60 287,84 грн. з порушенням норм зазначеного закону.

В обґрунтування власної позиції позивач посилається на ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та зазначає, що відповідачем в порушення зазначеної норми, винесені останнім рішення №№ 1510 та 1511 від 04.07.2013р. не були погоджені з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, проти задоволення позову заперечує, зазначив, що спірні рішення винесені у відповідності до норм діючого законодавства та просив суд у задоволені адміністративного позову позивачу відмовити.

Вислухавши в судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач - Державне підприємство «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Учбово - курсовий комбінат», код ЄДРПОУ 32442295, зареєстроване як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області 29.04.2003р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серії А00 № 296817 та 29.04.2003р. здійснено запис в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 12731200000000106 (арк. справи 50-53, том 1).

Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області, є органом виконавчої влади, який здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/2011 (далі - Положення).

Згідно з ст. 1 Положення, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Пенсійний фонд України вносить у встановленому порядку Міністру праці та соціальної політики України пропозиції з питань формування державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечує її реалізацію.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п.п. 5 п. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; повного та своєчасного обліку платників страхових внесків; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум страхових внесків; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України; проведення перевірок правильності сплати страхових внесків, призначення та виплати пенсій, інших виплат, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності.

УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки 04 липня 2013 року були винесені рішення №№ 1510 та 1511, якими до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску в загальній сумі 60 287,84 грн., які були отримані ДП «Макіїввугілля» ВП «УКК» 08.07.2013р. (арк.. справи 6, 8 том 1).

Не погодившись із винесеними рішеннями позивач в порядку визначеному ч. 14 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 2 грудня 2010 року N 2464-VI (далі Закон № 2464) були направлені скарги про скасування прийнятих рішень до Головного управління ПФУ в Донецькій області та до Пенсійного фонду України (арк. справи 10-11, 14-16 том 1). Як вбачається з матеріалів справи (арк.. справи 12-13, 17, том 1) скарги позивача були залишені без задоволення, а спірні рішення УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки без змін.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 2 статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 3 зазначеного закону визначені основні принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, зокрема законом передбачено, що збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами законодавчого визначення умов і порядку його сплати; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб.

Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно везуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5).

За приписами ч. 2, 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Зазначеній нормі Закону відповідає підпункт 4.3.6 пункту 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме розрахунків фінансових санкцій та пені (арк.. справи 7, 9) у позивача, станом на 29.04.2013р., був наявний борг у сумі 36 325,32 грн., та станом на 28.05.2013р. у сумі 36 333,26 грн., який був погашений 24 травня 2013 року та 06.06.2013р в сумі 7,94 грн. та 26.06.2013р. в сумі 36325,32грн., відповідно.

Відповідно до даних картки особового рахунку позивача (арк.. справи 64-67) останнім не було своєчасно та в повному обсязі сплачено єдиний соціальний внесок у зв'язку з чим рахується заборгованість.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, спірні рішення були винесені відповідачем на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем єдиного внеску.

Зі змісту рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску вбачається, що сума штрафної санкції, яка визначена позивачу рішенням № 1510 від 04.07.2013р. становить - 3 632,53 грн. та нарахована пеня у розмірі 908,13 грн., за рішенням № 1511 від 04.07.2013р. сума штрафної санкції становить - 3 633,32 грн. та пеня - 1 053,50 грн.

У вказаних вище рішеннях УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки визначені загальні суми штрафної санкції та пені, які підлягають сплаті позивачем у розмірі 5 601,02 грн. (рішення № 1510) та в сумі 54 686,82 грн. (рішення № 1511).

У матеріалах справи наявні розрахунки фінансових санкцій та пені (арк.. справи 7, 9, том 1) зі змісту яких вбачається, що сума фінансових санкцій за рішенням № 1510 від 04.07.2013р. становить 3 632,53 грн. та пені у розмірі 908,13 грн. (разом 4 540,66 грн.) та за рішенням № 1511 фінансова санкція - 3 633,32 грн. та пеня - 1 053,50 грн. (разом 4 686, 82 грн.).

Як встановлено судом та не заперечується позивачем загальна сума штрафної санкції та пені за вказаними рішеннями становить 9 227,48 грн.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що суми фінансової санкції та пені, які визначені позивачу для сплати за рішеннями від 04.07.2013р. №№ 1510 та 1511 у розмірі 5 601,02 грн. та 54 686,82 грн. не відповідають фактичним обставинам справи.

Відповідач у запереченнях на позовну заяву зазначив, що при винесенні спірних рішень було припущено арифметичну помилку.

Відповідно до пункту 14 статті 25 Закону № 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Слід зазначити, що в зазначеній нормі права йде мова про те що погоджуватися повинен порядок нарахування і сплати єдиного внеску, який встановлюється Пенсійним фондом.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 було затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №21-5), який і був узгоджений з центральними органами виконавчої влади.

З огляду на таке посилання позивача на те, що спірні рішення не були погоджені є безпідставними.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не правомірно, не в межах повноважень та не у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня відповідно до оскаржених рішень.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 23, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 159, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Учбово - курсовий комбінат» до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання недійсними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1510 та № 1511 на загальну суму 60 287,84 грн. - задовольнити повністю.

Визнати недійсними та скасувати:

- рішення Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1510 на суму 5 601,02 грн.;

- рішення Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.07.2013р. № 1511 на суму 54 686,82 грн..

Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Учбово - курсовий комбінат» (код ЄДРПОУ 32442295) витрати по сплаті судового збору у розмірі 602 (шістсот дві гривні), 88 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 листопада 2013 року. Постанова у повному обсязі складена 15 листопада 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Абдукадирова К.Е.