ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2013 р.Справа № 1570/1962/2012
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойко А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження, в м.Одесі, апеляційну скаргу Приватного підприємства "Торгівельна компанія "Ньюко" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року, у справі за позовом Приватного підприємства "Торгівельна компанія "Ньюко" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року відмовлено в задоволені позову про скасування податкового повідомлення-рішення №0005242301 від 17.10.2011 року, про донарахування позивачу екологічного податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій, у загальному розмірі 62367 грн.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято в порушення норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок щодо правомірності оскаржуваного рішення, так як позивач не є податковим агентом у даних правовідносинах, оскільки екологічний збір включено у вартість палива, яке останній купив у своїх контрагентів та саме продавці палива сплачують відповідний збір до Державного бюджету.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню.
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 22.08.2011 року по 03.10.2011 року податковим органом проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період з 01.07.2009 року по 31.03.2011 року, про що складено акт №265/23-213/34379440/3739 від 04.10.2011 року, яким встановлено порушення позивачем пп.241.2.1 п.241.2 ст.241, п.250.1 ст.250 Податкового кодексу України, а саме заниження екологічного податку за 1 квартал 2011 року, на суму 62365 грн., а також неподання податкової декларації з екологічного податку за 1 квартал 2011 року.
За результатами проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0005242301 від 17.10.2011 року про збільшення ПП «ТК «Ньюко» податкового зобов'язання з екологічного податку, у сумі 62365 грн., та застосування штрафних санкцій, у розмірі 171 грн.
За результатами адміністративного оскарження даного рішення, штрафні санкцій, у розмірі 169 грн., скасовані, а в решті податкове рішення залишено без змін.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог, з яким не погоджується судова колегія з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п.14.1.57 п.14.1 ст.4 Податкового кодексу України, екологічний податок - це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Пунктом 241.1 ст.241 Податкового кодексу України визначено, що податок, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення у разі використання палива, утримується і сплачується до бюджету податковими агентами.
Відповідно до вимог п.241.2 ст.241 Податкового кодексу України - щодо сплати екологічного податку, що стосується викидів забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення, функцію податкових агентів виконують дві групи суб'єктів господарювання: - суб'єкти, які здійснюють оптову торгівлю паливом; - суб'єкти, які здійснюють роздрібну торгівлю паливом (крім тих, які реалізують паливо, придбане у суб'єктів господарювання, що займаються його оптовою торгівлею).
Відповідно до ст.250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Судовою колегією встановлено, що у 1 кварталі 2011 року позивачем здійснено оптову реалізацію палива, у кількості 1834,26 т., яке придбано ним у оптових постачальників: ТОВ «Ромпетрол Україна», ТОВ «Торговий дім «Сокар Україна», ТОВ «Сокар Енерджі Україна», ТОВ «Південна кабельна компанія», ПП «Агротехнологія-05», ТОВ «Алвас».
Вказаними контрагентами надано належним чином завірені довідки, згідно яких - до вартості кінцевої ціни нафтопродуктів, які придбано позивачем, включено розмір екологічного збору до Державного бюджету, тобто фактично вказані кошти податку сплачено позивачем при придбанні палива у своїх постачальників (а.с. 68-73).
Крім того, позивачем надано копії декларацій вказаних контрагентів, у яких зазначено про сплату даного податку за вказаний період (а.с.120-142).
За результатом встановлених обставин судова колегія приходить до висновку, що позивачем отримано нафтопродукти від контрагентів-постачальників за ціною, до якої вже включено екологічний податок та належними доказами підтверджено врахування вказаних сум у декларація самих контрагентів, тобто в даному випадку саме продавці палива є податковими агентами зі сплати цього збору.
Колегія суддів вважає, що даний вид податку є непрямим податком, який включається до ціни палива та сплачується власниками транспортних засобів при його придбанні, таким чином позивач не є податковим агентом, на якого покладено обов'язок декларування вказаних зборів, а тому відповідачем неправомірно нараховано суму заборгованості та застосовано штрафні санкції за неподання відповідної декларації, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення податкового органу.
Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у своїх ухвалах від 25.04.2013 року по справі №К/9991/64186/12 та від 29.08.2013 року по справі №К/800/31905/13.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до невірного вирішення справи, а тому це є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Торгівельна компанія "Ньюко" задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 липня 2012 року скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов Приватного підприємства "Торгівельна компанія "Ньюко" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005242301 від 17 жовтня 2011 року, про нарахування Приватному підприємству "Торгівельна компанія "Ньюко" екологічного податку, у розмірі 62365 гривень, та застосування штрафних (фінансових) санкцій, у розмірі 2 гривні.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Судді: О.В. Яковлєв А.В. Бойко Т.М. Танасогло