Постанова № 35287554, 12.11.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
801/8279/13-а
Номер документу
35287554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 листопада 2013 р. (18 год. 03 хв.) Справа №801/8279/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Лєбєдєвої О.М., позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, представника позивача (Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та неповнолітніх онуків ОСОБА_4, ОСОБА_5) Сизарева К.К. представника 3-ї особи (прокуратура м. Євпаторії) - прокурора Блохіної Г.В., 3-ї особи - ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та неповнолітніх онуків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 і в інтересах неповнолітніх онуків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2 і в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5

3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Відділ опіки та піклування Євпаторійської міської ради АР Крим

3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Прокуратура м. Євпаторії

до Євпаторійського міського відділу Державної міграційної служби України в АР Крим

3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_7

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: Громадська організація НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та неповнолітніх онуків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 і в інтересах неповнолітніх онуків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2 і в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Євпаторійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим, в якому просять (з урахування уточнень від 12.11.2013р.) визнати протиправними дії відповідача щодо зняття з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язати відповідача поновити реєстрацію ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було анульовано реєстрацію ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1. Такі дії позивачі вважають протиправними, оскільки висновок головного спеціаліста Євпаторійського МВ МУ МВС України в Крим щодо анулювання реєстрації, який став підставою для проведення такого анулювання, не є безумовною підставою для вчинення відповідних дій поза законодавчо встановленим порядком зняття з реєстрації. Також позивачі зазначають, що положення Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р. № 1382 не передбачають анулювання реєстрації місця проживання.

У судовому засіданні позивачі та їх представники позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, надавши пояснення по суті позовних вимог.

Представник 3-ї особи (прокуратури м. Євпаторії) у судовому засіданні просила суд при прийнятті судового рішення врахувати права та інтереси неповнолітніх дітей ОСОБА_4, 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н.

3 особа (Відділ опіки та піклування Євпаторійської міської ради АР Крим) у судове засідання явку свого представника не забезпечила. Обґрунтованість позиції викладена у письмових поясненнях, в яких зазначено про підтримку позовних вимог та прохання розглядати справу за відсутності представника (а.с.70).

Відповідача у судове засідання явку свого представника не забезпечив, скерував до суду письмові заперечення на позов, в яких просив рішення прийняти на розсуд суду відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням заперечень та розглянути справу за відсутності представника (а.с. 37).

3-я особа ОСОБА_7 проти позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову, обґрунтованість своєї позиції виклала у письмових запереченнях на позов (а.с. 63-65).

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у ній матеріалами за відсутності нез'явившихся осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку з'явившихся осіб, які беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши надані докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Євпаторійський міський відділ Державної міграційної служби України в АР Крим листом від 06.08.2013р. за № 0114/1836 повідомив ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на їх заяву від 17.07.2013р. про уточнення списку всіх осіб, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, що громадянка ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми зареєстрованою не значиться (а.с. 3).

Вважаючи, протиправними дії відповідача щодо анулювання реєстрації ОСОБА_2 з її неповнолітніми дітьми за адресою: АДРЕСА_1, позивачі звернулися до суду з даним позовом.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Оцінюючи правомірність рішень та дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 та ОСОБА_7 є співвласниками по 1/2 частини квартири АДРЕСА_1, яка знаходиться в приватній спільній частковій власності.

Згідно штампу у паспорті на ім'я ОСОБА_2 зареєстрованим місцем проживання 05.07.2013р. зазначена адреса: АДРЕСА_1 (а.с. 16-17).

Як слідує з заперечень відповідача, підставою для анулювання реєстрації ОСОБА_2 та її неповнолітніх дітей за адресою: АДРЕСА_1 стала проведена перевірка по зверненню директора КП «Єдиний розрахунковий центр», в ході якої було встановлено про відсутність згоди другого співвласника вказаного житла ОСОБА_7 та надання власником ОСОБА_1 недійсних правовстановлюючих документів на житло (а.с.37).

Відповідачем також зазначено, що реєстрація ОСОБА_2 та її неповнолітніх дітей за адресою: АДРЕСА_1 була анульована 09.07.2013р.

Суд звертає увагу, що згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Суд також зазначає, що правомірність реєстрації ОСОБА_2 та її неповнолітніх дітей за адресою: АДРЕСА_1 не є предметом розгляду у даній справі.

Надаючи оцінку заявленим вимогам, а саме перевіряючи правомірність дій відповідача щодо анулювання реєстрації ОСОБА_2 з її неповнолітніми дітьми за адресою: АДРЕСА_1, суд вважає необхідним вказати наступне.

Закон України від 11.12.2003р. № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі Закон № 1382) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 22.11.2012р. № 1077 відповідно до статті 11 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", пункту 3, підпункту 20 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 405, затверджений Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (далі Порядок № 1077).

Згідно з п. 7.1. Порядку № 1077 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.

У разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС України проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальний орган ДМС України) для здійснення контролю (п. 7.2 Порядку № 1077).

Відповідно до п. 7.3 Порядку № 1077 про прийняте рішення особі надсилається письмове повідомлення, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до територіального підрозділу ДМС України для внесення відповідних відомостей до паспортного документа.

З матеріалів справи вбачається, що головним спеціалістом Євпаторійського МВ ГУ ДМС України в АР Крим було складено висновок по зверненню директора КП «Єдиний розрахунковий центр», який затверджений начальником Євпаторійського МВ ГУ ДМС України в АР Крим 09.07.2013р. (а.с. 38).

В наведеному висновку зазначено, що в зв'язку з відсутністю згоди другого співвласника вказаного житла ОСОБА_7 та надання власником ОСОБА_1 недійсних правовстановлюючих документів на житло, реєстрація ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми підлягає анулюванню.

Пунктом 3 вказаного висновку визначено направити його копію директору КП «Єдиний розрахунковий центр».

Як вже зазначалось, відповідач посилається саме на анулювання 09.07.2013р. реєстрації ОСОБА_2 та її неповнолітніх дітей за адресою: АДРЕСА_1.

Положення Закону № 1383 не передбачають анулювання реєстрації місця проживання, натомість частиною 1 ст. 7 вказаного Закону визначені підстави для зняття з реєстрації місця проживання, а саме: заява особи; запит органу реєстрації за новим місцем проживання особи; остаточне рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою); свідоцтво про смерть.

Тобто, зняття з реєстрації місця проживання можливо лише у випадках передбачених Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади (суб'єкта владних повноважень), який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідач у порядку ст. 71 КАС України не надав до суду доказів скерування ОСОБА_2 письмового повідомлення про прийняте рішення, в якому зазначаються підстави його прийняття, як того вимагає п. 7.3 Порядку № 1077.

В матеріалах справи є лише лист від 06.08.2013р. за № 0114/1836, яким відповідач повідомив ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на їх заяву від 17.07.2013р. про уточнення списку всіх осіб, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, про те, що громадянка ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми зареєстрованою не значиться (а.с. 3).

Наведене свідчить про необізнаність ОСОБА_2 щодо прийняття відносно неї та її неповнолітніх дітей рішення стосовно зняття з реєстрації місця проживання та підстав прийняття такого рішення.

Суд також звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 2 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, підписаною Україною 21.02.90 року, ратифікована Україною 27.02.91 року, набрала чинності для України 27.09.91 року (далі по тексту - Конвенція), Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації або покарання на підставі статусу, діяльності, висловлюваних поглядів чи переконань дитини, батьків дитини, законних опікунів чи інших членів сім'ї.

За ч. 1 ст. 3 Конвенції в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно статті 27 Конвенції Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Батько(-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Держави-учасниці відповідно до національних умов і в межах своїх можливостей вживають необхідних заходів щодо надання допомоги батькам та іншим особам, які виховують дітей, у здійсненні цього права і у випадку необхідності надають матеріальну допомогу і підтримують програми, особливо щодо забезпечення дитини харчуванням, одягом і житлом.

Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів щодо забезпечення відновлення утримання дитини батьками або іншими особами, які відповідають за дитину як всередині Держави-учасниці, так і за кордоном.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач при здійсненні дій щодо зняття з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1, діяв без дотримання вимог чинного законодавства, що в свою чергу свідчить про протиправність таких дій відповідача.

На підставі викладеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

В зв'язку з чим, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 34,41 грн., здійснення сплати якого документально підтверджено квитанцією № 17 від 04.09.2013р. (а.с. 13).

Під час судового засідання, яке відбулось 12.11.2013 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі складено 15.11.2013 року.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Євпаторійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим щодо зняття з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1.

3 Зобов'язати відділ Головного управління Державної міграційної служби України в АР Крим поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_4 2002 р.н., ОСОБА_5 2005 р.н. за адресою: АДРЕСА_1.

4. Стягнути на користь позивача 34,41 грн. (тридцять чотири грн. сорок одну коп.) судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.